Ciąża – wiedz więcej! Zagrażający poród przedwczesny

Opis artykułu

Przed Tobą jedna z ważniejszych chwil w Twoim życiu – poród. Wiemy, że wiąże się to z dużym stresem. Wiemy też, że chcesz się do tego momentu jak najlepiej przygotować. Dziś chcemy opowiedzieć o sytuacji, która może przytrafić się kobiecie w ciąży. Nie ma potrzeby się bać – wystarczy się dobrze przygotować. 

 

W dzisiejszym artykule poruszymy temat zagrażającego porodu przedwczesnego.

 

Co znajdziesz dalej? 

  1. Czym jest zagrażający poród przedwczesny?
  2. Przyczyny występowania przedwczesnego porodu.  
  3. Objawy porodu przedwczesnego.
  4. Jakie konsekwencje niesie za sobą? 
  5. Jak mu przeciwdziałać?

 

Czym jest zagrażający poród przedwczesny?

Poród przedwczesny to rozpoczęcie czynności skurczowej mięśnia macicy  przed zakończonym 37 tygodniem ciąży. Szczególnie groźny jest on przed 34 tygodniem, kiedy płuca wcześniaka są jeszcze mocno niedojrzałe.

W wyniku porodu przedwczesnego na świat przychodzi noworodek, który nie jest zdolny do bezpiecznego samodzielnego życia pozamacicznego. 

 

Dzięki temu, że medycyna szybko się rozwija, istnieje coraz więcej metod wykrywania ryzyka porodu przedwczesnego – ale o tym za chwilę. 

 

Przyczyny występowania przedwczesnego porodu. 

Poród przedwczesny może wywoływać wiele czynników i uważa się go za zespół chorobowy. To oznacza, że nie możemy mu przypisać konkretnej przyczyny. W jego powstawaniu bierze udział wiele mechanizmów jak np. niedokrwienie łożyska i macicy, stres, nadmierne rozciągnięcie macicy czy procesy immunologiczne, a także infekcje.

Objawy porodu przedwczesnego 

Objawów, które zapowiadają poród przedwczesny, może być kilka. Oto niektóre z nich: 

 

  • pobolewania podbrzusza, które są regularne i nie mijają po chwili odpoczynku i lekach rozkurczowych (np. No-Spa),
  • skurcze przypominające bóle menstruacyjne,
  • problemy żołądkowe i skurcze w jelitach, 
  • wodnista różowawa lub brunatna wydzielina z pochwy,
  • krwawienie z pochwy.

Czasem możesz nie zauważyć żadnego z powyższych objawów, a jednak w badaniu USG widać, że szyjka macicy się skraca. To również może doprowadzić do urodzenia dziecka niedojrzałego, dużo przed terminem porodu. Jest to inna sytuacja medyczna (niewydolność szyjki macicy, nazywana czasem skracaniem się szyjki macicy), która ma inne przyczyny, ale skutek może być ten sam – urodzenie wcześniaka. 

 

Jakie konsekwencje niesie za sobą poród przedwczesny? 

Niestety przez to, że definicja porodu przedwczesnego obejmuje szeroki przedział czasowy, nie możemy jednoznacznie powiedzieć jakie konsekwencje będzie on niósł dla przyszłej mamy i noworodka. 

 

Im większa masa noworodka oraz im dłuższy czas trwania ciąży, tym szanse na przeżycie i zdrowie noworodka większe. Czas, który potrzebuje wcześniak do osiągnięcia dojrzałości, jest indywidualny. 

 

Co ma na to wpływ? Niektóre choroby mamy oraz inne patologie samej ciąży. Najważniejszy w biologicznej dojrzałości noworodka do samodzielnego życia jest oddech – czyli dojrzałość płuc. Dlatego ważne, aby pacjentka z objawami porodu przedwczesnego została zdiagnozowana i odpowiednio prowadzona – można starać się wykryć przyczynę, np. wykonując posiew z kanału szyjki macicy. Jeśli istnieje ryzyko urodzenia dziecka przed 34 tygodniem ciąży, można podać leki przyspieszające dojrzewanie płuc u płodu, co zmniejszy ryzyko ciężkich powikłań oddechowych u wcześniaka.

 

Współczesna medycyna o wiele lepiej radzi sobie z przypadkami przedwczesnego porodu i coraz więcej wcześniaków rośnie na zdrowe i silnie maluchy, natomiast nie można bagatelizować tego, że ciągle jest on bardzo niebezpieczny. Dlatego trzeba zrobić wszystko, aby przeciwdziałać urodzeniu skrajnych wcześniaków – czyli diagnozować i przeciwdziałać porodowi przedwczesnemu. 

 

Jak przeciwdziałać przedwczesnemu porodowi?

Mamy to szczęście, że żyjemy w czasach błyskawicznego rozwoju medycyny. Powstaje coraz więcej metod szybkiego wykrywania ryzyka wystąpienia przedwczesnego porodu. W naszym Centrum FemiMea przyszłe Mamy mogą skorzystać z testu, który oceni ryzyko wcześniejszego przyjścia malucha na świat. 

 

Test PatoSure jest szybkim, nieinwazyjnym testem paskowym wykrywającym łożyskową alfa-mikroglobulinę-1 (placental alpha microglobulin-1, PAMG-1) u pacjentek z podmiotowymi i przedmiotowymi objawami klinicznymi porodu przedwczesnego.

 

Badanie jest bardzo precyzyjne, wykonuje się je przez wziernik, przezpochwowo. Można go wykonać między 20 a 37 tygodniem ciąży, a o wyniku dowiadujemy się w przeciągu 5 minut. 

 

W FemiMea wykonujemy również testy ActimProm (wykrywanie przedwczesnego odpływania wód płodowych, co może doprowadzić do porodu przedwczesnego). Test wykonuje lekarz ginekolog, pobierając wymaz z szyjki macicy. Badanie jest w pełni bezpieczne dla przyszłej mamy i dziecka, a wynik uzyskujemy w przeciągu 5 minut.

 

Do innych metod przeciwdziałania wystąpienia porodu przedwczesnego możemy zaliczyć: 

  • systematyczne wizyty u lekarza ginekologa prowadzącego ciążę,
  • profilaktyczna wizyta u stomatologa na początku ciąży,
  • wykonywanie regularnie badań i leczenie wszelkich infekcji w tym okolic intymnych i dróg moczowych,
  • nielekceważenie niepokojących objawów takich jak skurcze macicy czy też wodnista wydzielina z pochwy.
Umów się online
Umów się online
Umów się online
Umów się online
Umów się online