Konsultacja położnej Wrocław

Każda kobieta w trakcie ciąży skorzystać z konsultacji położnej w zakresie ciąży, opieki okołoporodowej oraz funkcjonowania mamy i dziecka w czasie połogu. Konsultacje obejmują przygotowanie do porodu, karmienia piersią oraz opieki nad noworodkiem. Rozmowa z położną pozwoli Ci poznać zasady zdrowego odżywania i dbania o formę w czasie ciąży. Konsultacja położnej obejmuje także opiekę nad Pacjentką i niemowlakiem po porodzie.

Kiedy ciężarna powinna nawiązać kontakt z położną?

Zaleca się, aby kobieta ciężarna, między 21 a 26 tygodniem ciąży, została skierowana przez lekarza ginekologa prowadzącego ciążę do wybranej przez siebie położnej. W zależności od potrzeb Pacjentki, co najmniej jedna wizyta powinna odbyć się w trzecim trymestrze ciąży i obejmować przygotowanie do porodu.

 

Uwaga: Na spotkanie z położną możesz przyjść ze swoim partnerem.

Jak będą przebiegać konsultacje z położną?

Konsultacja polega przede wszystkim na rozmowie położnej z Pacjentką. Położna w trakcie konsultacji zachęca kobiety ciężarne do prowadzenia zdrowego stylu życia. Przyszła mama może skorzystać z zaproponowanej przez położną diety i aktywności fizycznej dla kobiet w ciąży.

Ważne: Jeśli przyjdziesz na wizytę w trzecim trymestrze ciąży to wspólnie z położną i ginekologiem opracujecie wówczas plan porodu.

Również w III trymestrze, a dokładniej po 35 tygodniu położna bądź ginekolog pobierze u Ciebie wymaz z przedsionka pochwy oraz odbytu w kierunku tzw. bakterii GBS, w oczym szczegółowo przeczytasz tutaj.

Wszystko po to, abyś możliwie jak najlepiej przygotowała się do porodu i opieki nad niemowlakiem. Konsultacja położnej obejmuje również zasady codziennej pielęgnacji maluszka; dowiesz się jak prawidłowo go kąpać, dbać o jego kikut pępowiny. Ponadto położna czuwa nad stanem psychicznym kobiety w trakcie ciąży i ocenia ryzyko wystąpienia depresji. Ankieta ryzyka depresji przeprowadzana jest pomiędzy 11 a 13 tygodniem ciąży i w trzecim trymestrze po 33 tygodniu ciąży.

Położna podczas opieki nad Pacjentką w ciąży wykonuje również badania niezbędne do monitorowania przebiegu ciąży (pomiar ciśnienia tętniczego i pomiar masy ciała). Ważny jest też zapis KTG, wykonywany w ciąży nie zagrożonej w okresie okołoporodowym profilaktycznie.

Więcej o tym czym jest zapis KTG i po co go wykonujemy przeczytasz tutaj. Położna będzie również do Twojej dyspozycji po porodzie.

Czego dotyczy konsultacja położnej po porodzie?

W okresie połogu odbywają się tzw wizyty patronażowe, podczas których położna skontroluje laktację oraz sprawdzi, czy przystawianie dziecka do piersi jest odpowiednie.

Ponadto uzyskasz porady dotyczące laktacji oraz karmienia piersią.

W trakcie wizyty położna obejrzy skórę dziecka; jej wygląd i zabarwienie pod kątem ewentualnych objawów żółtaczki poporodowej noworodka. Oceni również, czy dziecko dobrze się rozwija psychomotorycznie, porozmawia z Tobą o karmieniu i laktacji, sprawdzi także czy wędzidełka w jamie ustnej nie są zbyt krótkie. Wczesna kontrola wędzidełka u maleństwa pozwoli uniknąć kłopotów z karmieniem. Położna opiekuje się najpierw noworodkiem (pierwsze 28 dni od urodzenia dziecka) oraz niemowlakiem do ukończenia przez dziecko 2 miesiąca życia, a także kobietą w czasie połogu, który trwa do 6-8 tygodni po porodzie.

Wszystkie położne w FemiMea to osoby doświadczone w pracy szpitalnej z noworodkiem, pracują na codzień w II Klinice Ginekologii i Położnictwa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ulicy Borowskiej we Wrocławiu.