KONIECZNIE WYKONAJ BADANIE KOLPOSKOPOWE Z BIOPSJĄ
Jeśli stwierdzono u ciebie w wycinkach stan przedrakowy (HSIL: CIN2/CIN3) powinnaś jak najszybciej zgłosić się na zabieg elektrokonizacji szyjki macicy. Dzięki temu uchronisz się przed rakiem.
Elektrokonizacja szyjki macicy – na czym polega zabieg?
Od razu uspokajamy wszystkie Pacjentki: Zabieg LEEP wykonujemy w FemiMea w znieczuleniu miejscowym, jest bezbolesny. Całość procedury trwa ok. 40 – 60 min.
W FemiMea zalecamy, aby zażyć środek przeciwbólowy, by złagodzić dyskomfort związany z zabiegiem po jego zakończeniu.
Zabieg LEEP (loop electrosurgical excision procedure) jest wykonywany za pomocą pętli elektrochirurgicznej znajdującej się pod działaniem prądu o niskim napięciu.
W ten sposób osiągamy wycięcie fragmentu szyjki macicy (zazwyczaj w postaci stożka) wraz ze zmianą chorobową oraz właściwym marginesem zdrowej tkanki uzyskując również jednoczesne zamknięcie naczyń krwionośnych co minimalizuje krwawienie.
Elektrokonizacja szyjki macicy jest zabiegiem diagnostyczno-terapeutycznym, podczas którego za pomocą pętli elektrycznej pobiera się materiał niezbędny do wykonania dalszej diagnostyki tzn. do badania histopatologicznego.
Jeśli w szyjce macicy znajduje się nieprawidłowa tkanka, a widzimy to bo poprzedzamy zabieg LEEP kolposkopią, to wówczas przeprowadzenie zabiegu umożliwia jej usunięcie, a zabieg pełni funkcję terapeutyczną.
W przypadku, gdy w kolposkopii potwierdzamy, że w obrębie szyjki macicy znajdują się nieprawidłowe tkanki, za pomocą pętli elektrycznej można je wyciąć.
Lekarz dopasowuje odpowiedni przyrząd dla każdej Pacjentki: mamy do dyspozycji pętle różnej wielkości w zależności od wielkości zmiany śródnablonkowej.
Prąd o niskim napięciu jest doprowadzany za pomocą cienkiej, zaokrąglonej pętli wprowadzanej do pochwy.
Elektrokonizację szyjki macicy przeprowadza się w pierwszej fazie cyklu. Pacjentka powinna powiadomić lekarz o przyjmowanych lekach. Przed zabiegiem przeciwwkazane jest stosowanie leków upośledzających krzepnięcie krwi, takich jak np. heparyny, ale również aspiryna, polopiryna, acard, polocard.
Natomiast po wykonaniu zabiegu zaleca się ograniczenie współżycia seksualnego oraz intensywnego wysiłku fizycznego. Do kiedy? Aż do momentu zakończenia kolejnej miesiączki i konsultacji lekarskiej pozabiegowej. należy również unikać kąpieli w basenach, jacuzzi oraz irygacji pochwy.
Drugim rodzajem leczenia, który może zaproponować ginekolog, jest zdecydowanie się na konizację chirurgiczną
Druga metoda zabiegu konizacji szyjki macicy to konizacja tradycyjna, nazywana także chirurgiczną.
Jest to metoda bardziej inwazyjna, bowiem w tym przypadku stożek szyjki macicy wycinany nożem chirurgicznym (skalpelem) jest zazwyczaj znacznie większy.
Jest to również zabieg bardziej krwawy, gdyż usuwanie chorej tkanki nie jest połączone z elektrokoagulacją przerwanych naczyń krwionośnych tak jak w elektrokonizacji. Zabieg zazwyczaj wykonywany jest w szpitalu, a okres rekonewalescencji jest dłuższy.
Zabieg jest przeprowadzany zawsze w znieczuleniu ogólnym.
Usunięty fragment szyjki macicy zawsze niezależnie od metody, trafia do badań histopatologicznych. Aby mieć pewność, że mamy do czynienia tylko ze zmianami przedrakowymi, a nie z rakiem oraz czy linie cięcia chirurgicznego są wolne od zmian śródnabłonkowych.
Konizacja tradycyjna jest stosowana w bardziej zaawansowanych przypadkach (zmiany o większe sięgające głębiej do kanału szyjki macicy).
Po zabiegu wykonanym tradycyjną metodą Pacjenta musi pozostać w szpitalu zwykle 2-3 dni.
Dlaczego elektrokonizacja szyjki macicy LEEP jest lepsza od konizacji tradycyjnej?
Po pierwsze, Pacjentki lepiej znoszą zabieg LEEP niż konizację chirurgiczną, od razu wracają do domu i nie ma ryzyka związanego ze znieczuleniem ogólnym.
Po drugie, jest to zabieg stosunkowo niedrogi, można go wykonać w warunkach ambulatoryjnych. Natomiast konizację chirurgiczną wykonuje się zawsze w szpitalach (oddziały ginekologiczne).
Po trzecie, zabieg LEEP mniej ingeruje w narządy rodne Kobiety. Lekarz wykonujący zabieg stara się pozostawić możliwie jak najwięcej szyjki macicy. Jest to szczególnie ważne dla Pań, które planują zajść w ciążę.
Jest więc metodą oszczędzającą, umożliwiającą zajście w ciążę i urodzenie dziecka.
Po czwarte, elektrokonizację szyjki macicy (LEEP/LLETZ) wykonuje się prawie zawsze w znieczuleniu miejscowym, a Pacjentka tuż po zabiegu może wrócić do domu.
Nie warto się bać, jeśli masz pytania zapytaj naszych specjalistów w FemiMea.