Badania prenatalne Wrocław

Opis artykułu

Jesteś w ciąży i chcesz się przekonać, czy z Twoim maleństwem jest wszystko w porządku? Przyjdź do Centrum Ginekologii i Położnictwa FemiMea na badania prenatalne.Pozwalają one określić, z dużą dokładnością, ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u dziecka, jeszcze w łonie matki – mówią lekarze ginekolodzy z Centrum FemiMea. – Badania prenatalne pozwalają także poznać płeć dziecka – dodają.Badania prenatalne powinny wykonywać wszystkie ciężarne kobiety, gdyż wady genetyczne i rozwojowe zdarzają się w każdym wieku ciężarnej, jednak po 35 roku życia częściej.–Dzięki badaniom prenatalnym jest możliwe wczesne wykrycie wady płodu, a dzięki temu możemy pomóc wielu dzieciom jeszcze wewnątrzmacicznie – zaznaczają nasi rozmówcy.Możemy wyróżnić:
  • nieinwazyjne badania prenatalne
  • prenatalne badania inwazyjne.
Nieinwazyjne badania prenatalne, czyli takie, które nie są obarczone ryzykiem dla płodu, w tym poronienia, sprowadzają się do pobrania krwi matki i wykonania badania USG (prenatalne).Wśród nieinwazyjnych badań prenatalnych wyróżniamy: USG prenatalne powinien wykonać doświadczony ginekolog, w przypadku badania I trymestru lekarz musi posiadać odpowiedni certyfikat FMF. A listę takich lekarzy można znaleźć na stronie Fetal Medicine Foundation. Wszyscy lekarze wykonujący badania prenatalne w FemiMea posiadają odpowiednie certyfikaty.Podczas testu papp -a jest mierzone stężenie substancji, jakie są markerami obejmującymi zespół Patau, zespół Downa i zespół Edwardsa.Badanie Wolnego DNA płodu (Test Nifty, test Harmony czy badanie SANCO) z krwi ciężarnej jest wykorzystywany do oceny stopnia ryzyka wystąpienia przede wszystki trisomii płodu (zespołu Downa, Zespół Edwardsa czy Zespół Patau). Czułość tego typu badań prenatalnych jest bardzo wysoka bo około 99%, jednak należy zawsze pamiętać, że nie jest to badanie diagnostyczne, które powie na 100% czy dziecko ma określoną wadę bądź jej nie ma.Inwazyjne badania prenatalne przeprowadza się wówczas, gdy istnieje duże ryzyko wystąpienia wad genetycznych płodu w nieinwazyjnych badaniach prenatalnych oraz przyszli rodzice sobie tego życzą.Do inwazyjnych badań prenatalnych zaliczamy:
  • amniopunkcję
  • biopsję kosmówki
  • kardocentezę.

Kiedy wykonać test prenatalny?

Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników rekomenduje, by badanie prenatalne wykonywać między 10 a 14 tygodniem ciąży (USG I trymestru). Kolejne badania prenatalne, tzw. usg połówkowe płodu, powinny się odbyć między 18 a 22 tygodniem ciąży (USG II trymestru). USG III trymestru należy wykonać między 28 a 32 tygodniem ciąży.Na badania prenatalne wykonywane bezpłatnie w ramach NFZ może się zdecydować ciężarna Pacjentka, jeśli:
  • w rodzinie ciężarnej lub u ojca dziecka występują przypadki chorób genetycznych
  • przyszła mama przekroczyła 35 lat
  • badania wykonywane w w danej ciąży wskazują na wyższe ryzyko wystąpienia wad u płodu
Są jeszcze inne powody, które powinny skłonić kobiety ciężarne do wykonania badań prenatalnych:
  • stwierdzenie wystąpienia w poprzedniej ciąży aberracji chromosomowej
  • w przypadku zwiększonego ryzyka urodzenia dziecka dotkniętego chorobą uwarunkowaną genetycznie.

Dla kogo bezpłatne badania prenatalne?

Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje badania prenatalne dla przyszłych mam, które ukończyły 35 lat bądź stwierdza się u nich wyższe ryzyka urodzenia dziecka z wadą genetyczną lub rozwojową. Z bezpłatnego badania prenatalnego może także skorzystać ciężarna kobieta, w której rodzinie zdarzały się przypadki chorób genetycznych.Spodziewasz się dziecka i chcesz mieć pewność, że prawidłowo się ono rozwija?Przyjdź na badania prenatalne do Centrum Ginekologii i Położnictwa FemiMea, mającego swoją siedzibę w Bielanach Wrocławskich.Doświadczeni specjaliści z Centrum FemiMea profesjonalnie się Tobą zaopiekują i udzielą Ci fachowych porad.
Autor:
Dr n. med. Agata Pawłosek: ginekolog wykonująca w FemiMea badania prenatalne. Pani Doktor zajmuje się również diagnostyką niepłodności, wykonuje takie zabiegi jak kolposkopią histeroskopia, elektrokonizacja LEEP oraz badania drożności jajowodów HyFoSy.
Umów się online
Umów się online
Umów się online
Umów się online
Umów się online