Na szczęście problem niepłodności przestaje być już tematem tabu, jest szeroko komentowany i dyskutowany. Wiele par w naszym kraju otwarcie przyznaje, że zmagają się od jakiegoś czasu z problemem niepłodności. Często para rozważająca leczenie niepłodności czuje się całkiem bezradna ponieważ mimo wielu podejmowanych działań przyczyny niepłodności nadal pozostają nieznane. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) niepłodność jest chorobą cywilizacyjną. Termin niepłodność pierwotna oznacza niemożność zajścia w ciążę. A kiedy mówimy że pojawia się niepłodność wtórna? Wtedy, gdy są kłopoty z zajściem w ciążę, w przypadku chęci posiadania drugiego lub kolejnego dziecka.
Kiedy mamy do czynienia z niepłodnością?
Jeśli przez co najmniej 12 miesięcy regularnego współżycia bez stosowania środków antykoncepcyjnych nie udaje się zajść w wymarzoną ciążę – można mówić, że para zmaga się problemem niepłodności.
Pary, które znalazły się w takiej sytuacji, dzięki diagnostyce niepłodności, mogą poznać przyczyny problemów z zajściem w ciążę, które w wielu przypadkach można usunąć. Ginekolodzy z Centrum FemiMea podkreślają zgodnie: istnieją skuteczne metody leczenia niepłodności.
Diagnostyka niepłodności – na czym polega?
Niepłodność Kobiet jest bardzo często związana z zaburzeniami hormonalnymi co objawia się zaburzeniami owulacji, a pacjentka odczuwa ten stan jako nieregularne, zwykle długie cykle miesięczne. Warto wtedy rozpocząć od monitorowania owulacji w seryjnych usg ginekologicznych, więcej o monitorowaniu i stymulacji owulacji przeczytasz tutaj.
Dlatego w ramach diagnostyki niepłodności wykonujemy w naszym centrum kompleksowe badania hormonalne. Celem badań hormonalnych jest wykrycie ewentualnych nieprawidłowości skutkujących zaburzeniami owulacji, a te mogą spowodować trudności z zajściem w ciążę. A nieprawidłowo działająca gospodarka hormonalna w organizmie kobiety ma znaczący wpływ na przebieg owulacji.
Ginekolodzy z FemiMea podkreślają, iż wiele Kobiet boryka się z zaburzeniami hormonalnymi, powodującymi problemy z zajściem w ciążę – jest to jedna z najczęstszych przyczyn niepłodności.
Jakie są najczęstsze przyczyny niepłodności?
Zespół policystycznych jajników – PCOS (polycystic ovary syndrome) jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń hormonalnych utrudniających . Szacunki mówią, że ok. 20 % Kobiet w wieku rozrodczym zmaga się z problemem PCOS. Najczęstszymi objawami tej choroby są zaburzenia miesiączkowania – cykle miesięczne są długie, zwykle powyżej 35 dni (kobieta ma wtedy mniej niż 10 miesiączek w roku) i zbyt wysoki poziom tzw. androgenów, czyli męskich hormonów płciowych, a zwłaszcza testosteronu. Przyczyny niepłodności w zespole PCOS to przede wszystkim brak owulacji, co powoduje niemożność zajścia w ciążę.
Objawy zespołu PCOS często wywoływane są przez insulinooporność, która znacząco obniża płodność kobiety. PCOS jest jedną z najczęstszych przyczyn niepłodności. Według rekomendacji Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii (PTMRiE) oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGiP) dotyczącej diagnostyki i leczenia niepłodności badania hormonalne są zalecenia do oceny przyczyn zaburzeń płodności kobiet.
Z tych rekomendacji dowiadujemy się, które badania hormonalne w diagnostyce niepłodności kobiety odgrywają dużą rolę. Diagnostyka niepłodności powinna obejmować przede wszystkim precyzyjny wywiad lekarski (ze szczególnym uwzględnieniem regularności menstruacji oraz chorób towarzyszących).
W FemiMea Lekarz, który szuka u pary przyczyn niepłodności zleca badanie hormonów związanych z płodnością kobiet, a nasza położna pobiera krew. Za kilka dni wszystko jest jasne i można zaproponować konkretny plan działań.
Pacjentki z zaburzeniami miesiączkowania i owulacji powinny wykonać poniższe badania hormonalne.
Kluczowe jest oznaczenie stężenia: