FemiMea - miejsce, gdzie kobieta jest w centrum.
Jeszcze przed porodem powinnaś zgłosić się do ginekologa na badanie GBS. Dzięki pobraniu wymazu w kierunku GBS (wymaz z pochwy i odbytu) dowiesz się, czy w drogach rodnych są paciorkowce grupy B. A zakażenie nimi powoduje wiele groźnych powikłań u noworodka, w tym groźne zapalenia płuc.
Badanie GBS pozwala na zdiagnozowanie nosicielstwa paciorkowców grupy B. Powinno być wykonywane u wszystkich kobiet ciężarnych. Wykonuje się je między 35 – 37 tygodniem ciąży.
Badanie w kierunku GBS wykonuje się u kobiety ciężarnej, aby uniknąć śródporodowego zakażenia dziecka paciorkowcem grupy B w czasie przechodzenia przez kanał rodny. Badanie GBS pozwala ocenić, czy w drogach rodnych kobiety znajduje się szczep paciorkowca grupy B. Jeśli potwierdzimy kolonizację pochwy bądź odbytu paciorkowcami z grupy B, to płód może zarazić się nimibakteriami zarazić w trakcie porodu. Ryzyko kolonizacji noworodków wynosi w czasie porodu ok 70%. Dlatego badanie GBS jest tak ważne w trakcie ciąży. GBS oznacza paciorkowca grupy B, który często kolonizuje przewód pokarmowy, narządy płciowe i odbyt. Paciorkowce grupy B są odpowiedzialne za rozwój np. zapalenia opon mózgowych.
na 48 godz. przed badaniem zachowaj wstrzemięźliwość seksualną
nie używaj środków dopochwowych
przed pobraniem umyć ręce i okolice intymne ciepłą wodą bez użycia mydła lub żelu do higieny intymnej.
Badanie w FemiMea możesz wykonać w gabinecie ginekologicznym, pobierze je lekarz w trakcie wizyty położniczej. Możesz się także umówić tylko na pobranie wymazu z pochwy i odbytu. Pacjentka leży na fotelu ginekologicznym, a lekarz po założeniu jednorazowych wzierników ginekologicznych, sterylnymi wymazówkami pobiera wymaz z przedsionka pochwy i z odbytu. Następnie wymaz trafia do laboratorium mikrobiologicznego. Wymaz z pochwy lub szyjki macicy pozwala określić rodzaj bakterii i dobrać leki. W przypadku uzyskania wyniku dodatniego, wdraża się dożylną, okołoporodową profilaktykę antybiotykową. Leki podane w śródporodowo zmniejszają ryzyko kolonizacji noworodków i ograniczają możliwość wystąpienia powikłań. Takie działania profilaktyczne stosuje się też u kobiet, które miały już wcześniej do czynienia z infekcją GBS w poprzednich ciążach, bądź w obecnej ciąży (np. w posiewie moczu bądź z szyjki macicy). Infekcja powstała wewnątrzmacicznie stanowi zagrożenie dla noworodka, gdyż jego układ odpornościowy nie jest jeszcze całkiem ukształtowany.
U zakażonych drobnoustrojem noworodków w pierwszym tygodniu życia mogą wystąpić choroby górnych dróg oddechowych, w postaci ciężkiego zapalenia płuc. Zakażenie GBS może też doprowadzić do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, choć jest to rzadkie powikłanie. Chociaż Paciorkowce z grupy B (GBS) znajdują się często w organizmie kobiety ciężarnej, to jednak największe zagrożenie stwarzają dla rodzącego się maluszka. W czasie porodu groźny szczep paciorkowca może przejść z matki na dziecko, jeśli u kobiety ciężarnej z dodatnim wymazem w kierunku GBS nie wdrożono właściwej profilaktyki w trakcie porodu. Obecność paciorkowców grupy B jest także niebezpieczna dla kobiet w ciąży – może doprowadzić do przedwczesnego porodu.
Zakażenie GBS u ciężarnej prowadzi do:
Zgłoś się do FemiMea po 35 tygodniu ciąży, gdzie w komfortowych warunkach nasz lekarz ginekolog bądź położna pobierze u Ciebie wymaz z pochwy i odbytu w kierunku GBS abyś spokojnie i bezpiecznie mogła oczekiwać porodu.
FemiMea - miejsce, gdzie kobieta jest w centrum.
533 543 450
Wykorzystaj możliwość szybkiej rezerwacji i wybierz swojego specjalistę.