Badanie USG III Trymestru Wrocław

Badanie usg III trymestru wykonywane w okresie 28-32 tygodnie ciąży, gdzie dokonujemy ponowną oceną anatomii, szacunkowej masy płodu, ilości wód płodowych, przepływów w naczyniach płodu. Oglądamy szczególnie dokładnie serce płodu, gdyż pewne wady serca np. niewielkie ubytki w przegrodzie międzykomorowej czy międzyprzedsionkowej płodu mogą być niewidoczne w badaniu połówkowym.

Jesteś już w trzecim trymestrze ciąży. Płód intensywnie rośnie i przybiera na wadze, a Ty coraz mocniej odczuwasz jego ruchy. Wreszcie dociera do Ciebie, że to już faktycznie ostatnia prosta. Powinnaś zgłosić się na badanie ultrasonograficzne z ponowną i dokładną oceną anatomii płodu. Warto je wykonać, gdyż zyskasz pewność, czy dziecko, które rozwija się w Twoim łonie, ma niskie ryzyko nieprawidłowości w swojej budowie.

– Kiedy trzeba wykonać badanie USG ciąży z ponowną oceną anatomii płodu? – pyta Pani Hanna, pacjentka Centrum FemiMea.

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca, aby badanie USG III trymestru wykonywać pomiędzy 28 a 32 tygodniem ciąży.

Jest to jedno z trzech rekomendowanych badań USG wykonywanych u Kobiet ciężarnych. Jest nieinwazyjne, bezbolesne oraz bezpieczne dla mamy i jej maleństwa.

Z rekomendacji Sekcji Ultrasonografii Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników wynika, że badanie ultrasonograficzne jest podstawowym narzędziem diagnostycznym w przebiegu ciąży.

Z zaleceń PTGiP wynika też, że każda Pacjentka w czasie ciąży powinna mieć wykonywane obowiązkowo trzy badania USG, przez powłoki brzuszne:

  1. Pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży, w przypadku dużego ryzyka nieprawidłowości i w celu ostatecznego rozpoznania wad genetycznych płodu wykonuje się amniopunkcję, która polega na pobraniu próbki płynu owodniowego.

  2. Pomiędzy 18 a 22 tygodniem ciąży

  3. Pomiędzy 28 a 32 tygodniem ciąży.

Dodajmy, że podczas badania USG ciąży trzeciego trymestru są badanie podobne parametry, które były analizowane w trakcie USG połówkowego ciąży.

Jaki jest cel badania USG trzeciego trymestru?

USG III trymestru ma na celu przede wszystkim powtórną ocenę anatomii płodu oraz jego rozwoju.

Wykonuje się je po to, aby ocenić położenie płodu oraz szczegółowo ocenić budowę jego ciała (w tym także budowę narządów, szczególnie budowę serca płodu), pod kątem występowania wad wrodzonych. Badanie USG III trymestru obejmuje ponadto ocenę funkcji i lokalizacji łożyska oraz ilości płynu owodniowego (poprzez tzw. AFI czyli Indeks Płynu Owodniowego).

-Po co lekarz powinien ponownie ocenić anatomię dziecka? – docieka Pani Agnieszka, jedna z naszych Pacjentek.

Otóż badanie USG III trymestru ciąży stanowi równie ważny etap diagnostyki płodu.

Co prawda prawdopodobieństwo wystąpienia dużych nieprawidłowości w rozwoju dziecka nie jest wysokie, jeśli na etapie drugiego trymestru nie były one widoczne w badaniu połówkowym. Jednak niezbędne jest wykluczenie wad, które mogą się uwidocznić dopiero w późniejszym okresie ciąży (np. niewielkie wady serca, bądź małe przepukliny kręgosłupa).

W trakcie badania USG, wykonanego przed 32 tygodniem ciąży, można zdiagnozować symptomy niewydolności łożyska, które na wczesnym etapie rozwoju płodu były niewidoczne. Warto dodać przy tym, że niewydolność łożyska stanowi poważne zagrożenie dla matki i jej nienarodzonego dziecka ponieważ może skutkować min. wewnątrzmacicznym zahamowaniem wzrastania płodu.

Badanie ultrasonograficzne w III trymestrze umożliwia też określenie szacunkowej masy dziecka oraz wykonanie biometrycznych pomiarów zarówno główki, brzuszka, jak również kości udowej i kości ramiennej. Podczas badania USG III trymestru wiek ciążowy zostaje potwierdzony lub potwierdzony jeśli nie został ustalony we wcześniejszym trymestrze ciąży.

III trymestr to także dobry moment, aby przyszła mama upewniła się, czy dziecko, które nosi pod sercem, rozwija się prawidłowo, zgodnie z wiekiem ciąży. Na tym etapie ciąży ginekolog kontroluje również tempo wzrastania płodu oraz wielkość dziecka.

Dlaczego badanie ultrasonograficzne III trymestru jest tak bardzo ważne dla Pacjentki?

Dlatego ponieważ wady płodu, na przykład wady przewodu pokarmowego oraz niektóre wady kończyn, lekarz może zobaczyć na obrazie USG nie wcześniej niż w trzecim trymestrze ciąży. A co jeśli podczas badania Pacjentki zostały wykryte jakieś nieprawidłowości w rozwoju płodu? W takiej sytuacji istnieje konieczność przeprowadzenia dalszej diagnostyki oraz zaplanowanie porodu w odpowiedni, bezpieczny sposób, miejsce i czas. Trzeba pamiętać również o tym, że badania USG ciąży są metodą o ograniczonej mocy diagnostycznej. Dlatego też część wad, szczególnie niewielkich, może nie być widoczna w obrazie USG.

Celem badania USG ciąży w trzecim trymestrze jest także określenie ułożenia płodu w macicy co ma duże znaczenie w trakcie porodu.

Podczas ostatnich tygodni ciąży dziecko powinno ustawić się główką w dół, czyli w kierunku kanału rodnego. W trakcie badania III trymestru ginekolog ocenia też między innymi akcję serca płodu oraz układ krążenia, układ wydalniczy, głównie nerki i pęcherz moczowy, a także przepływy w tętnicy pępowinowej i tętnicy środkowej mózgu dziecka. Badanie przepływów naczyniowych umożliwia między innymi analizę wydolności krążenia u płodu. Co ciekawe, w trzecim trymestrze dziecko wciąż gromadzi pod skórą coraz większą ilość tkanki tłuszczowej i szybko rośnie, stając się coraz silniejsze. Nawet jeśli przyjdzie na świat na początku trzeciego trymestru, to ma wtedy dużą szansę na prawidłowy rozwój.

Trzeci trymestr ciąży to także czas pełen radości dla przyszłych rodziców dziecka. Chętnie podglądają zachowanie Maluszka jeszcze przed jego narodzeniem podczas trójwymiarowego USG ginekologicznego – USG 3D 4D. Podczas badania USG 4D oglądają nawet video w czasie rzeczywistym, czyli „w ruchu”. Zapis badania USG trzeciego trymestru ciąży, w formie obrazów i filmów, stanowi ważną rodzinną pamiątkę. Na pewno warto ją mieć.

Zapraszamy ciężarne na badania prenatalne I, II oraz III trymestru do Centrum FemiMea, gdzie doświadczeni lekarze wykonają się w przyjaznej i komfortowej atmosferze.