Wynik z ryzykiem poniżej 1 : 1000 (np. 1 : 1500 lub 1 : 3000) uznaje się za niskie ryzyko
Każda przyszła mama marzy o tym, żeby jej maleństwo urodziło się zdrowe. Ale co zrobić, aby mieć pewność, że nienarodzone dziecko rozwija się prawidłowo? Polskie Towarzystwo Ginekologów rekomenduje, aby kobiety już na początku ciąży zgłaszały się na badania prenatalne. Umożliwiają one oszacowanie ryzyka wystąpienia wad genetycznych lub rozwojowych płodu, a w razie potrzeby podjęcie decyzji o wdrożeniu leczenia jeszcze w łonie matki.Badania prenatalne, wykonywane w pierwszym trymestrze ciąży ( tzw. pierwsze badanie prenatalne, nazywane także usg genetyczne), mają na celu, tak jak wspomnieliśmy powyżej, ocenę ryzyka wystąpienia wad, nie mówią nam że dziecko jest napewno chore bądź zdrowe.Podczas badań prenatalnych można również wykryć wady rozwojowe płodu, takie jak: wady serca oraz wady genetyczne (np zespół Downa).
Wśród badań prenatalnych wyróżniamy nieinwazyjne badanie prenatalne (USG genetyczne z Testem PAPPA) oraz badania inwazyjne (amniopunkcja genetyczna czy biopsja kosmówki)
Badania nieinwazyjne (badania przesiewowe) nie są związane z ryzykiem poronienia. Zaliczamy do nich USG prenatalne, zalecane każdej kobiecie w ciąży, bez względu na czynniki ryzyka wystąpienia wad genetycznych. Co ciekawe, ponad 80 % wad wrodzonych jest genetycznie uwarunkowanych. Inne to wady rozwojowe. W wyniku aberracji chromosomowych powstają min.: Zespół Downa, Zespół Edwardsa, czy Zespół Patau – tych wad nie da się wyleczyć. Lekarz wykonuje USG genetyczne, aby dokonać całościowej oceny rozwoju płodu.
Ginekolog podczas USG genetycznego może uwidocznić nieprawidłowości w budowie dziecka, w tym cechy mogące będące markerami wady genetycznej. W USG genetycznym lekarz zwraca także uwagę na obecność ciężkich wad rozwojowych, np. przepuklina przeponowa, mózgowa czy wytrzewienie.Badanie ultrasonograficzne jest bezbolesne i nie wymaga od pacjentki specjalnego przygotowania.
Pamiętaj, że USG genetyczne to badanie przesiewowe dlatego wyniki, które sugerują ryzyko wystąpienia wad wrodzonych wymagają dalszej diagnostyki.
W uzasadnionych przypadkach konieczne jest wykonanie badań inwazyjnych, do których zaliczamy biopsję kosmówki czy też amniopunkcję genetyczną. Uwaga: badania inwazyjne wiążą się już z tym, że pojawia się ryzyko poronienia choć jest ono bardzo niskie w przypadku płodów, które okażą się zdrowe.
Badania prenatalne możesz wykonać w Centrum Ginekologii i Położnictwa FemiMea w Bielanach WrocławskichLekarze specjaliści z Centrum FemiMea zapraszają pacjentki również na badanie wolnego dna płodowego (badanie Harmony i badanie SANCO), w bardzo dokładnego szacowania ryzyka wad genetycznych płodu.Jeśli jesteś w ciąży, i chcesz być w tym niezwykłym czasie otoczona troskliwą i fachową opieką wybitnych lekarzy, przyjdź do Centrum FemiMea i wykonaj tam nieinwazyjne badania prenatalne takie jak USG prenatalne, badanie wolnego DNA płodu (Harmony lub SANCO). Zyskasz pewność, że Twoje wyczekiwane maleństwo prawidłowo się rozwija, a już wkrótce będziesz cieszyć się upragnionym macierzyństwem.
Wykonanie nieinwazyjnych badań prenatalnych jest zalecane każdej ciężarnej niezależnie wieku czy czynników ryzyka. Ciężarne z określonymi czynnikami ryzyka, takimi jak np. ukończony 35 rok życia w chwili porodu bądź wady płodu w rodzinie lub w poprzedniej ciąży mogą wykonać badania prenatalne w tym badania inwazyjne bezpłatnie w ramach NFZ.