Kolposkopia Wrocław

Co to jest kolposkopia?

Jest to dokładna ocena nabłonka szyjki macicy po wybarwieniu go odpowiednimi substancjami pod dużym powiększeniem w celu wykrycia obszarów podejrzanych o stan przednowotworowy i jeśli trzeba pobranie wycinków. Badanie wykonuje lekarz ginekolog na fotelu ginekologicznym, używając jednorazowych wzierników ginekologicznych (jak w czasie zwykłego badania ginekologicznego). W centrum FemiMea badanie kolposkopia we Wrocławiu uzupełniamy badaniem oporu szyjki macicy (przy pomocy urządzenia ZedScan), co zwiększa precyzję pobieranej biopsji. Badanie kolposkopia trwa ok. 10-15 min. Jest niebolesne, w przypadku konieczności pobrania wycinków bądź łyżeczkowania kanału szyjki macicy. Możliwe jest znieczulenie miejscowe (zastrzyk cienką igłą w szyjkę macicy).

Dlaczego badanie jak kolposkopia jest ważne?

Rak szyjki macicy, będący jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet, powstaje najczęściej na skutek zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Wykrycie tego nowotworu we wczesnym stadium jest kluczowe dla skutecznego leczenia. Dlatego lekarze, tak jak dr n med. Wojciech Homola z centrum FemiMea we Wrocławiu, zalecają regularne badania cytologii i kolposkopii.

Badanie kolposkopia – jest bezbolesne

Pozwala na dokładne oglądanie szyjki macicy, dolnej części jej kanału oraz pochwy i sromu za pomocą specjalnego urządzenia – kolposkopu. Badanie to jest najczęstszym wskazaniem do dokładnej oceny powierzchni szyjki macicy, zwłaszcza w przypadkach, gdy cytologia jest nieprawidłowa. Dzięki badaniu jakim jest kolposkopia, możliwe jest wykrycie zarówno zmian nowotworowych, jak i zmian przednowotworowych. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że badanie kolposkopowe powinno być wykonywane po menstruacji, pomiędzy 10 a 20 dniem cyklu.

 

W niektórych przypadkach, w celu jeszcze dokładniejszej oceny, lekarz ginekolog może zdecydować o wykonaniu biopsji, czyli pobrania niewielkiego fragmentu tkanki do badania histopatologicznego. Biopsja umożliwia potwierdzenie lub wykluczenie obecności zmian nowotworowych w obrębie szyjki macicy.

 

Obok tradycyjnej kolposkopii, pacjentki mogą skorzystać z innowacyjnego przy pomocy urządzenia ZedScan. Dzięki niemu, lekarz wykonujący gineokolg dr Homola jest w stanie ocenić opór nabłonka szyjce macicy, co pozwala na jeszcze dokładniejsze wykrycie ewentualnych zmian chorobowych.

Należy pamiętać, że w przypadku wykrycia zmian przednowotworowych lub nowotworowych, istnieje konieczność podjęcia leczenia. W FemiMea, ginekolog ma możliwość przeprowadzenia zabiegu elektrokonizacji (LEEP), który polega na wycięciu zmienionego fragmentu szyjki macicy.

Wskazaniami do wykonania badania kolposkopii są:

  • cytologia – nieprawidłowy wynik cytologii,
  • infekcja jednym z wysokoonkogennych typów HPV,
  • nawracające stany zapalne pochwy,
  • kontrola poprzednich nieprawidłowych zmian w badaniu kolposkopowym,
  • ocenie czy po zabiegu interwencji chirurgicznej zmiana chorobowa została usunięta w całości,
  • nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych i plamienia.

Kolposkopia jest małoinwazyjnym badaniem

Umożliwiającym dokładną ocenę nabłonka szyjki macicy. Kolposkopia jest prosta i polega na ocenie po specjalnym wybarwieniu nabłonka szyjki macicy, pochwy i sromu za pomocą kolposkopu, czyli specjalnego urządzenia, które pozwala na powiększenie obrazu i jego nagranie.

Badanie trwa od kilku do kilkunastu minut i nie wymaga znieczulenia. Kolposkopia jest również badaniem kontrolnym, służącym do obserwacji szyjki macicy po różnych zabiegach na szyjce macicy.