Umów się online

Kolposkopia Wrocław

Co to jest kolposkopia?

Jest to dokładna ocena nabłonka szyjki macicy po wybarwieniu go odpowiednimi substancjami pod dużym powiększeniem w celu wykrycia obszarów podejrzanych o stan przednowotworowy i jeśli trzeba pobranie wycinków. Badanie wykonujemy na fotelu ginekologicznym, używając jednorazowych wzierników ginekologicznych (jak w czasie zwykłego badania ginekologicznego). W centrum FemiMea badanie kolposkopowe uzupełniamy badaniem oporu szyjki macicy (urządzeniem ZedScan), co zwiększa precyzję pobieranej biopsji. Badanie trwa ok. 10-15 min. Jest niebolesne, w przypadku konieczności pobrania wycinków bądź łyżeczkowania kanału szyjki macicy. Możliwe jest znieczulenie miejscowe (zastrzyk cienką igłą w szyjkę macicy).

W centrum FemiMea badania wykonujemy dwoma rodzajami kolposkopów: wideokolposkop o jakości HD oraz kolposkop mobilny EVA, który poza klasyczną kolposkopią dysponuje algorytmem do automatycznego rozpoznawania zmian w obrębie szyjki macicy z wykorzystaniem tzw. sztucznej inteligencji. Badanie to w czasie rzeczywistym, bez konieczności oczekiwania na wynik, daje po zastosowaniu wybarwienia kwasem octowym wynik czy istnieje duże ryzyko zmiany dużego stopnia. Dzięki czemu pacjentka nie musi czekać na wynik cytologii ok 2-3 tygodnie, wie od razu.

Uzupełnieniem klasycznej kolposkopii jest w FemiMea badanie  ZedScan. Urządzenie, które dr n med. Wojciech Homola jako pierwszy w Polsce wykorzystuje od 2017 roku, bada opór nabłonka szyjki macicy. Okazuje się, że w tkance chorej, z uwagi na utratę warstwowej struktury (komórki tracą przyleganie do siebie i nie układają się jak cegiełka do cegiełki), obniża się opór elektryczny.

Urządzenie ZedScan, które wykorzystujemy w FemiMea bada opór nabłonka szyjki macicy w czasie badania kolposkopowego, dla każdej pacjentki wykorzystujemy jednorazowy sterylny sensor, badanie jest zupełnie bezbolesne, pacjentka znajduje się na fotelu ginekologicznym w czasie kolposkopii, badanie ZedScan zajmuje dodatkowe 2-3 minuty. Efektem jest wskazanie na kolor czerwony obszaru o obniżonym oporze, czyli miejsca gdzie może znajdować się stan przedrakowy. Dzięki wykorzystaniu ZedScan, jak pokazują badania światowe, co potwierdził również w badaniach naukowych dr Homola na polskiej populacji pacjentek, można wykryć ok. 10-15% więcej przypadków stanów przedrakowych aniżeli stosując samą tradycyjną kolposkopię.

Wybarwianie dodatkowym barwnikiem (FRD). Okazuje się, że komórki zmieniające się przednowotworowo posiadają więcej receptorów dla niebieskiego barwnika (błękitu metylenowego). W Centrum FemiMea pacjentki mogą skorzystać z tego unikalnego badania, które już w czasie tej samej wizyty daje odpowiedź czy istnieje duże ryzyko zmiany przednowotworowej. W czasie badania ginekologicznego we wziernikach ginekologicznych lekarz używając jednorazowego aplikatora (gąbki) nasączonego barwnikiem dotyka na ok. 30 sekund szyjki macicy, po czym ocenia zmianę zabarwienia aplikatora. Kolor brązowy i zielony mówi nam, że ryzyko zmian poważnych jest niewielkie, kolor niebieski, niebiesko-czarny czy czarny, wręcz odwrotnie: alarmuje nas o zwiększonym ryzyku zmian przednowotworowych. To unikatowe rozwiązanie daje pacjentce odpowiedź już w czasie wizyty, zmniejszając stres związany z oczekiwaniem na wyniki cytologii.

W przypadku, gdy w czasie kolposkopii pobrano wycinki i z badania histopatologicznego pod mikroskopem mamy wynik zmiany śródnabłonkowe wysokiego stopnia, konieczne jest leczenie operacyjne. W FemiMea mamy możliwość usuwania zmian małoinwazyjną metodą elektrokonizacji, tzw. zabieg LEEP: wycięcie stożkowe fragmentu szyjki macicy pętlą elektryczną. Zabieg taki wykonujemy w znieczuleniu miejscowym, na fotelu ginekologicznym, najlepiej po miesiączce. Usunięty fragment szyjki macicy jest następnie wysyłany do badania histopatologicznego. Metoda ta jest małoinwazyjną, nie zamyka możliwości posiadania potomstwa i jest obecnie na świecie głównym sposobem leczenia zmian przedrakowych szyjki macicy. Więcej o zabiegu LEEP elektrokonizacji przeczytasz tutaj.

Kolposkopia jest to nieinwazyjne badanie, mające na celu ocenę dolnego odcinka dróg rodnych, części pochwowej szyjki macicy oraz pochwy i sromu. To jedno z najważniejszych badań ginekologicznych. Jest na tyle precyzyjne i skuteczne, że pozwala zdiagnozować u kobiet zmiany spowodowane przez zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), odpowiedzialnego za większość przypadków zachorowań na raka szyjki macicy.

Rak szyjki macicy wykryty we wczesnym stadium jest w blisko stu procentach wyleczalny. Dlatego kobiety powinny regularnie zgłaszać się nie tylko na cytologię, ale także na badanie kolposkopowe, wykrywające zmiany przedrakowe, które można wyleczyć. Kolposkopia jest więc cennym badaniem w profilaktyce raka szyjki macicy. Badanie kolpokopowe może być wykonywana wielokrotnie.

 

 

Przygotowanie kolposkopia

Pamiętaj, że kilka dni przed przed badaniem kolposkopowym nie możesz uprawiać seksu, stosować globulek dopochwowych oraz dokonywać irygacji pochwy. Badanie kolposkopii nie wykonujemy w czasie miesiączki i leczenia preparatami dopochwowymi. Lekarze zalecają, aby kobieta zgłosiła się na badanie kolposkopowe po menstruacji (między 10 a 20 dniem cyklu).

 

 

Badanie kolposkopii jak wygląda?

Kolposkopię wykonasz w gabinecie ginekologicznym. Do wykonania badania kolposkopowego wykorzystuje się przyrząd optyczny bądź wideo nazywany kolposkopem (specjalny mikroskop). Podczas kolposkopii możliwa jest ocena dolnego odcinka dróg rodnych kobiety w dużym powiększeniu (od 20 do nawet 50-krotnym). A dzięki temu ocena zmian nabłonka po jego wybarwieniu oraz ocena obrazu naczyń krwionośnych jest znacznie bardziej dokładna niż w trakcie tradycyjnego badania ginekologicznego. Lekarz wprowadza do pochwy wziernik ginekologiczny i za pomocą kolposkopu przystępuje do badania. Szczegółowo ocenia wydzielinę z dróg rodnych, czy jest prawidłowa, czy też wskazuje na zakażenie bakteryjne bądź inną infekcję.

W kolejnym etapie lekarz ocenia nabłonek szyjki macicy, pochwę i srom. Następnie przemywa nabłonek szyjki macicy 3-5% roztworem kwasu octowego oraz płynem Lugola. Naczynia naczynia krwionośne są oceniane przed wybarwieniami (ich stan może wskazywać na rozwój wczesnych zmian inwazyjnych – wcześnie zaawansowanego raka szyjki macicy).

Kolposkopia jest badaniem bardzo dokładnym, wykrywającym wiele nieprawidłowości w narządach płciowych kobiety.

Jest bezpieczna również dla kobiet w ciąży.

 

Jakie są wskazania do wykonania kolposkopii?

  1. Najczęstszym wskazaniem do przeprowadzenia kolposkopii jest nieprawidłowy wynik badania cytologicznego.

    Jeśli masz zły wynik cytologii, lekarz skieruje Cię na kolposkopię po to, aby dokładniej ocenić zmiany na szyjce macicy.

  2. Dodatni wynik testu na obecność wirusa HPV.
  3. Ginekolodzy zalecają kolposkopię także po zabiegach usuwających stan przedrakowy (LEEP), jako kontrolne badanie (jeśli konieczna jest dokładna ocena szyjki macicy).

Kolposkopia szyjki macicy

Badanie kolposkopowe z wycinkami pozwala potwierdzić lub wykluczyć obecność zmian przednowotworowych. Jest także pomocna w określeniu miejsc, z których można pobrać wycinki do badań.
Kolposkopia z weryfikacją histopatologiczną

Może się okazać, że w trakcie badania ginekolog zaobserwuje zmiany na powierzchni szyjki macicy, sugerujące obecność nieprawidłowych obszarów nabłonka szyjki macicy: zmiany śródnabłonkowe dużego stopnia (HSIL) lub zmiany śródnabłonkowe niskiego stopnia (LSIL)

W takiej sytuacji lekarz pobiera wycinek tkanki do badania histopatologicznego, czyli wykonuje biopsję celowaną (możliwe jest to także w znieczuleniu miejscowym).

W takim przypadku, gdy jest konieczne pobranie wycinka do badania histopatologicznego mamy do czynienia z kolposkopią z weryfikacją histopatologiczną.
Na podstawie wyniku badania jest ustalane dalsze leczenie.
– Czy to prawda, że kolposkopia boli? – pyta Pani Joanna, jedna z naszych Pacjentek.

Uspokajamy: Kolposkopia jest badaniem, którego nie należy się bać. Jest bezbolesne, a pacjentka może tylko odczuwać lekki dyskomfort. Po badaniu nie jest wymagane zwolnienie lekarskie. Z kolposkopowej oceny nabłonka szyjki macicy mogą skorzystać kobiety w każdym wieku.

 

Ważne: Pacjentka otrzymuje wynik po zakończeniu badania.

W FemiMea specjalizujemy się w profilaktyce raka szyjki macicy.

Zapraszamy na badanie kolposkopowe do Centrum FemiMea w Bielanach Wrocławskich, gdzie nasi ginekolodzy posiadający.

 

 

Masz nieprawidłowy wynik badania cytologicznego? Lekarz skieruje Cię na badanie kolposkopowe, w celu dalszej diagnostyki. Kolposkopia szyjki macicy pozwala wykryć obecne nieprawidłowości, w tym obecność stanów przedrakowych oraz zmian nowotworowych. Czy na wyniki kolposkopii trzeba długo czekać? Zapraszamy do lektury!

Należy pamiętać, że kolposkopia wykrywa raka szyjki macicy oraz stany przedrakowe (czyli HSIL CIN2/CIN3) zwykle na wczesnym etapie, umożliwiającym często całkowite wyleczenie.

Badanie kolposkopowe pozwala również zdiagnozować obecność HPV, czyli zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego, w większości przypadków odpowiadającego za rozwój raka szyjki macicy. Dokładniej rzecz ujmując dzięki badaniu kolposkopowemu lekarz ginekolog może zaobserwować zmiany w nabłonku szyjki macicy wywołane przez infekcję jednym z wysokoonkogennych typów HPV.

Rak szyjki macicy wciąż zbiera śmiertelne żniwo…

Warto wiedzieć, że kolposkopia to rodzaj małoinwazyjnego badania ginekologicznego, niezwykle cennego w profilaktyce raka szyjki macicy. Badanie kolposkopowe wykonywane jest przez lekarzy ginekologów posiadających odpowiednie przeszkolenie oraz doświadczenie.

Samo badanie trwa do kilkunastu minut.

Na czym polega kolposkopia?

Kolposkopia pozwala na dokładne badanie szyjki macicy w dużym powiększeniu. Pacjentka siada wygodnie na fotelu ginekologicznym, natomiast lekarz ginekolog wprowadza do pochwy wziernik.

Do wykonania badania kolposkopowego służy urządzenie optyczne, zwane kolposkopem bądź wideokolposkop z kamerą HD, który umożliwia nagranie patologicznych obrazów a później wydruk wyniku. Badanie to pozwala ocenić szyjkę macicy w dużym powiększeniu bo nawet 25 – krotnym.

Kolposkopia jest wykorzystywana do oceny dolnego odcinka dróg rodnych: części pochwowej szyjki macicy, pochwy i sromu. W trakcie kolposkopii można także pobrać wycinek tkanki do oceny histopatologicznej. Dzieje się tak w przypadku, gdy lekarz podejrzewa nieprawidłowości, czyli obecność niepokojących mogących zaskutkować rozwojem zmian nowotworowych. Pamiętaj, abyś w czasie miesiączki nie zgłaszała się na badanie kolposkopowe.

Ponadto kilka dni przed badaniem powstrzymaj się od współżycia seksualnego, irygacji pochwy oraz przyjmowania leków dopochwowych.

-Wkrótce mam kolposkopię. Czy to badanie boli? – pyta Pani Marta, jedna z naszych Pacjentek.

– Kolposkopia szyjki macicy jest badaniem bezbolesnym, małoinwazyjnym, bezpiecznym i skutecznym – uspokajają lekarze z Centrum Ginekologii i Położnictwa FemiMea.

Wyniki kolposkopii otrzymasz „od ręki”…

– A jaki jest czas oczekiwania na wynik kolposkopii? – docieka Pani Ewa, Pacjentka Centrum FemiMea.


Pierwsze wyniki kolposkopii są dostępne już kilka minut po zakończeniu badania.

Ponadto lekarz wyjaśni Pacjentce, krok po kroku, co udało mu się zauważyć podczas badania – podzieli się swoimi spostrzeżeniami.

Natomiast na wynik badania histopatologicznego trzeba czekać do kilka tygodni.

Możemy wyróżnić poniższe grupy wyników kolposkopii:

Co to jest kolposkopia?

Kolposkopia to badanie diagnostyczne, które umożliwia szczegółową wizualizację nabłonka szyjki macicy, pochwy i sromu. W trakcie badania, lekarz używa kolposkopu, czyli specjalnego mikroskopu, który umożliwia dokładną ocenę tkanek w powiększeniu. Kolposkopia jest wykonywana do wykrywania zmian w nabłonku szyjki macicy, które mogą mieć charakter przedrakowy lub rakowe.


Kto powinien poddać się kolposkopii?

Kolposkopia jest zalecana dla kobiet, u których podczas badania cytologicznego (tzw. badania Papanicolau, potocznie „Pap smear”) wykryto zmiany w komórkach szyjki macicy, które wymagają dalszej diagnostyki. Kolposkopia może być również wykonywana u kobiet, u których podejrzewa się choroby przenoszone drogą płciową lub u których występują objawy takie jak ból podczas stosunku, krwawienia po stosunku lub nieprawidłowe krwawienia między okresami. Ważnym wskazaniem do kolposkopii jest dodatni wynik wymazu w kierunku jednego z 14 wysokoonkogennych typów wirusa HPV (Human Papiloma Virus).


Czy kolposkopia boli?

Kolposkopia nie powinna być bolesna, ale niektóre kobiety mogą odczuwać dyskomfort lub niewielki ból podczas badania, ponieważ przez cały czas wziernik ginekologiczny musi być umieszczony w pochwie. W zależności od sytuacji, lekarz może zastosować znieczulenie miejscowe lub zalecić przyjęcie leków przeciwbólowych przed badaniem.


Jak długo trwa kolposkopia?

Czas trwania badania kolposkopowego zależy od jego złożoności, ale zazwyczaj trwa od 15 do 30 minut.


Czy muszę się specjalnie przygotować do kolposkopii?

Przygotowanie do kolposkopii jest dość proste. Zaleca się, aby przed badaniem unikać stosunku, stosowania tamponów i płukania pochwy lub stosowania leków dopochwowych na około 24 godziny przed badaniem.


Czy mogę zjeść przed kolposkopią?

Tak, przed badaniem można jeść i pić normalnie.


Czy mogę mieć stosunek przed kolposkopią?

Nie zaleca się uprawiania seksu na 24 godziny przed badaniem kolposkopowym, ponieważ to może wpłynąć na wynik badania i utrudnić jego przeprowadzenie.


Jakie są wyniki kolposkopii?

Wynik kolposkopii może być różny, od prawidłowego do wykrycia nieprawidłowych zmian. Jeśli zostaną stwierdzone nieprawidłowości, lekarz może dodatkowo pobrać wycinki z szyjki macicy bądź biopsję z kanału szyjki macicy lub jamy, w celu ustalenia dokładnej diagnozy. Potencjalny wynik badania histopatologicznego wycinków pobranych w czasie kolposkopii może być:

  • nie stwierdza się zmian śródnabłonkowych 
  • zmiany śródnabłonkowe niskiego stopnia (inaczej CIN 1 albo LSIL): konieczna jest dalsza obserwacja, bardzo prawdopodobne, że zmiany cofną się samoistnie
  • zmiany śródnabłonkowe dużego stopnia (inaczej CIN2/CIN3 albo HSIL): konieczne jest leczenie operacyjne, najczęściej elektrokonizacja LEEP/LLETZ 

Czy kolposkopia może wykryć raka szyjki macicy?

Tak, kolposkopia jest jednym z podstawowych badań, które umożliwia wykrycie raka szyjki macicy. Badanie polega na ocenie nabłonka szyjki macicy przy użyciu specjalnego narzędzia – kolposkopu, które umożliwia uwidocznienie nieprawidłowości w tkance szyjki macicy po odpowiednim wybarwieniu, takich jak zbielenie, zmiany naczyniowe, które mogą wskazywać na stan przedrakowy a nawet raka szyjki macicy. W przypadku wykrycia podejrzanych zmian, lekarz może zlecić dalsze badania, takie jak biopsja, aby potwierdzić lub wykluczyć obecność stanu przedrakowego bądź raka szyjki macicy.


Jak często powininnam wykonywać kolposkopię?

Częstotliwość wykonywania kolposkopii zależy od wieku, historii chorób i wyników wcześniejszych badań. Zwykle zaleca się, aby kobiety w wieku od 21 do 29 lat wykonywały badanie cytologiczne co trzy lata. Kobiety w wieku od 30 do 65 lat powinny wykonywać badanie cytologiczne i test na obecność wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) co pięć lat lub badanie kolposkopowe co trzy lata. W przypadku kobiet zwiększonego ryzyka raka szyjki macicy, takich jak kobiety z historią nieprawidłowych wyników badań cytologicznych lub infekcji wirusem HPV, lekarz może zalecić częstsze badania.


Czy kolposkopia jest bezpieczna?

Tak, kolposkopia jest bezpiecznym badaniem, które zwykle nie powoduje poważnych powikłań. Może wystąpić krótkotrwałe krwawienie lub niewielkie bóle podczas badania, ale są to zwykle łagodne objawy i ustępują w ciągu kilku godzin. Kolposkopia jest również bezpieczna dla kobiet w ciąży, chociaż w niektórych przypadkach lekarz może zdecydować się na przesunięcie badania na późniejszy czas, po zakończeniu ciąży.


Czy kolposkopia jest refundowana przez NFZ?

Tak, kolposkopia może być  refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) w etapu pogłębionego programu profilaktyki raka szyjki macicy. Oznacza to, że osoby ubezpieczone w NFZ mogą skorzystać z tego badania bez ponoszenia dodatkowych kosztów w placówkach posiadających umowę z NFZ. W przypadku, gdy zaleci ją lekarz ginekolog w ramach diagnostyki lub kontroli stanu zdrowia, należy zgłosić się do placówki medycznej, która ma podpisaną umowę z NFZ w celu wykonania badania.


Co mogę zrobić, aby zmniejszyć ryzyko nieadekwatnej kolposkopii – konieczność powtórzenia badania?

Nie ma jednej prostej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wiele czynników może wpłynąć na brak możliwości wykonania kolposkopii. Jednakże istnieje kilka wskazówek, które mogą pomóc zmniejszyć ryzyko uzyskania nieprawidłowego wyniku:

  1. Unikaj stosunku płciowego i innych czynności seksualnych na kilka dni przed planowanym badaniem, ponieważ mogą one wpłynąć na wynik kolposkopii.
  2. Unikaj stosowania tamponów, płukanek i supozitoriów dopochwowych przez co najmniej 24 godziny przed badaniem, ponieważ mogą wpłynąć na wynik badania.
  3. Skonsultuj się z lekarzem, jeśli przyjmujesz jakieś leki lub suplementy, które mogą wpłynąć na wynik kolposkopii.
  4. Jeśli masz okres, musisz odłożyć badanie na inny termin, ponieważ obecność krwi może wpłynąć na wynik kolposkopii, a najczęściej uniemożliwi jej wykonanie
  5. Zwróć uwagę na higienę intymną przed badaniem, w tym na umycie się i nie stosowanie kosmetyków w okolicy intymnej.

Czy kolposkopia jest bolesna podczas opieki pooperacyjnej?

Kolposkopia to nie jest operacja, ale badanie diagnostyczne. Dlatego też nie ma potrzeby opieki pooperacyjnej po kolposkopii. Po badaniu możesz wrócić do swojego normalnego trybu dnia bez konieczności wizyty w szpitalu. W niektórych przypadkach może wystąpić niewielki krwawienie lub lekkie bóle, ale zazwyczaj ustępują one w ciągu kilku godzin lub dni.


Jak długo potrwa opieka po kolposkopii?

Po kolposkopii nie ma konieczności pobytu w szpitalu, ponieważ jest to procedura ambulatoryjna. Pacjentki zazwyczaj opuszczają Centrum Ginekologiczne zaraz po zakończeniu badania i mogą wrócić do swoich codziennych aktywności.

Jednakże, niektóre kobiety mogą doświadczać nieznacznego bólu oraz krwawienialub plamienia przez kilka dni po badaniu, a czasem do tygodnia. W zależności od tego, jak dużo tkanki zostało pobrane do badania histopatologicznego, lekarz może zalecić unikanie stosunku płciowego, kąpieli w wannie, podnoszenia ciężarów lub innych działań, które mogą zwiększyć ryzyko krwawienia lub infekcji.

Po kolposkopii zaleca się również regularne wizyty kontrolne u lekarza ginekologa w celu monitorowania stanu szyjki macicy i ewentualnego leczenia nieprawidłowości. W przypadku, gdy wyniki kolposkopii są nieprawidłowe, konieczne może być dodatkowe leczenie, co może wymagać dodatkowych wizyt u lekarza i badań kontrolnych.

Spis treści
Pamiętaj: wykonuj test na HPV raz na 5 lat, a jeśli nie ukończyłaś 30 roku wykonuj cytologię płynną LBC co roku bo dzięki temu możesz ustrzec się przez rakiem szyjki macicy. Jeśli nie byłaś szczepiona na HPV zrób to bo warto.
Dr n. med. Wojciech Homola

Dr n. med. Wojciech Homola

specjalista położnictwa i ginekologii, autor wielu prac naukowych z zakresu HPV oraz profilaktyki raka szyjki macicy, wieloletni wykładowca akademicki. Na codzień wykonuje usg ginekologiczne i usg piersi, kolposkopie, histeroskopie oraz konizacje szyjki macicy LEEP.