3 sposoby na skuteczne zapobieganie rakowi szyjki macicy

Opis artykułu

Rak szyjki macicy – brzmi jak wyrok. Jednak każda z Was, drogie Panie, może się przed tym wyrokiem ochronić! Wystarczy badać się regularnie i skorzystać z dobrodziejstwa nauki i diagnostyki. 

Dziś chcemy Wam przedstawić 3 badania, które są skutecznym sposobem na zapobieganie rozwojowi raka szyjki macicy. 

Jakie badania dzisiaj poznacie?

  • ZedScan, czyli badanie oporu nabłonka szyjki macicy
  • VisualCheck, czyli szybka diagnostyka szyjki macicy w czasie rzeczywistym
  • FRD, czyli nowoczesne wybarwianie szyjki macicy z wynikiem po 5 minutach

ZedScan – badanie oporu nabłonka szyjki macicy (zakładka)

Badania na rzecz coraz lepszych metod wykrywania stanów przedrakowych i metod zapobiegania rakowi szyjki macicy toczą się intensywnie na całym świecie. Naukowcy na Wyspach Brytyjskich zauważyli, iż w nabłonku szyjki macicy, zainfekowanym od dłuższego czasu wirusem HPV, komórki zmieniają swoje ułożenie. Dla przypomnienia – nabłonek szyjki macicy ma wiele warstw.  Podczas ataku wirusa HPV ich układ zostaje zaburzony. 

Proces chorobowy powoduje, iż szczelny układ staje się coraz bardziej nieregularny, a to wiąże się z mniejszym oporem elektrycznym (prąd płynie łatwiej). A prąd elektryczny i jego opór to już zjawiska fizyczne, które można obiektywnie zmierzyć. 

To zjawisko stało się inspiracją do stworzenia technologii ZedScan, która mierzy opór w nabłonku szyjki macicy w czasie kolposkopii. Zarówno badania brytyjskie, jak i polskie, prowadzone przez dr. n. med. Wojciecha Homolę pokazują, że zastosowanie ZedScan w kolposkopii zwiększa czułość pobierania wycinków (czyli biopsji) o ok. 10-15%. 

 

Co to oznacza w praktyce? 

U ok. 10% pacjentek, u których była wykonywana kolposkopia, a nie pobierano wycinków, ponieważ nabłonek nie wykazywał widocznych cech zmian dużego stopnia i jednocześnie przeprowadzony został pomiar ZedScan i pobrane wycinki z miejsc wskazanych przez urządzenie, to wynik histopatologiczny wykazał zmiany dużego stopnia (stan przedrakowy), które trzeba leczyć wycięciem fragmentu szyjki macicy.

 

Dlaczego tak się dzieje? 

Ponieważ zmiany w nabłonku szyjki macicy, który skład się z wielu warstw, rozpoczynają się od tych najgłębiej położonych. Przez to mogą one być jeszcze niewidoczne dla oka kolposkopisty. Opór elektryczny w badaniu ZedScan jest mierzony przez wszystkie warstwy – stąd duża dokładność badania.

Badanie ZedScan jest nieinwazyjne i bezpieczne. Prąd, jaki jest wykorzystywany podczas badania, wynosi mniej niż 25 mikroamperów. Badanie jest możliwe nawet u kobiet w ciąży, co świadczy o jego dużym bezpieczeństwie. Certyfikowani kolposkopiści w Centrum FemiMea wykonują badanie ZedScan jako uzupełnienie kolposkopii.

 

VisualCheck – szybka diagnostyka szyjki macicy w czasie rzeczywistym (zakładka)

Mobilna kolposkopia w systemie Eva daje możliwość oceny nabłonka szyjki macicy przez specjalny algorytm, którego efektywność potwierdzono w niezależnych badaniach na terenie Europy. Zespoły badawcze, w skład których wchodził również dr n. med. Wojciech Homola, potwierdziły wysoką czułość i specyficzność algorytmu VisualCheck w ocenie ryzyka zmian przedrakowych szyjki macicy.

 

Jak wygląda badanie?

Badanie VisualCheck przeprowadzamy na fotelu ginekologicznym. Pacjentka ma założone wzierniki jednorazowe, a specjalnie przeszkolony lekarz ginekolog wybarwia nabłonek podobnie jak w czasie kolposkopii. Po około 2 minutach wykonywane jest zdjęcie, które następnie ocenia algorytm. Wynik informuje nas o wysokim bądź niskimi ryzyku zmian przedrakowych. Pamiętajmy, że badanie VisualCheck nie zastępuje testu na HPV, cytologii czy kolposkopii, jednak jego niewątpliwą zaletą jest szybki wynik w zaledwie kilka minut.

FRD – nowoczesne wybarwianie szyjki macicy z wynikiem po 2 minutach (zakładka)

Zmiany przedrakowe charakteryzują się tym, że komórki bardzo intensywnie się dzielą, przez to zużywają dużo składników odżywczych. Okazało się, że skutkuje to dużo większą liczbą specjalnych receptorów dla kwasu foliowego. Ta obserwacja dała początek nowej metodzie wybarwiania szyjki macicy  – FRD. Wykorzystuje ona receptory kwasu foliowego i barwnika – błękitu metylenowego

 

Jak przeprowadzane jest badanie FRD? 

Badanie jest przeprowadzane na fotelu ginekologicznym. Lekarz, używając wzierników jednorazowych, uwidacznia szyjkę macicy. Następnie pobiera komórki szyjki na aplikator, który z kolei jest wybarwiany. 

W przypadku dużego ryzyka stanu przednowotworowego (HSIL), komórki zabarwiają się na niebiesko, niebiesko – czarno bądź czarno. W wielu badaniach naukowych potwierdzono, że metoda ta ma wyższą czułość i specyficzność w wykrywaniu zmian HSIL niż cytologia

Dodatkowo wynik FRD pacjentka otrzymuje po kilku minutach, w czasie tej samej wizyty. Badanie to można wykonać rutynowo w czasie wizyty ginekologicznej w Centrum FemiMea.

Potrzebujesz pilnej wizyty?

Skorzystaj z opcji ekspresowego terminu

 
Umów Ekspresowy termin

Potrzebujesz pilnej wizyty?

Wykorzystaj możliwość szybkiej rezerwacji i wybierz swojego specjalistę.