Czy wirusem hpv można się zarazić w toalecie?

Opis artykułu

Wirus brodawczaka ludzkiego jest najczęstszym zakażeniem przenoszonym drogą płciową. Zakażenie HPV stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia, zwłaszcza kobiet. Jeśli zostałaś zakażona wysoko onkogennymi typami wirusa HPV, to przetrwała infekcja HPV może spowodować u Ciebie rozwój raka szyjki macicy, raka pochwy oraz raka sromu. Z naszego artykułu dowiesz się, czy możliwe jest „złapanie” wirusa HPV w toalecie. Zapraszamy do lektury!

Wirus brodawczaka wpływa na życie seksualne.

W przypadku stwierdzenia zakażenia może to wywołać ogromny stres dla partnerów seksualnych. Zdaniem lekarzy, przewlekłe i nawracające infekcje cewki moczowej u Panów mogą sygnalizować, że doszło do zakażenia wirusem HPV.

Wirus przenosi się najczęściej podczas kontaktów seksualnych, poprzez bezpośredni kontakt z zainfekowaną osobą, dokładniej gdy wirus brodawczaka ludzkiego ma kontakt błoną śluzową.

Jeśli u Twojego Partnera seksualnego stwierdzono obecność wirusa HPV, to możecie mieć wspólnie problemy zdrowotne.

Wysoko onkogenne typy wirusa mogą wywołać u mężczyzn raka prącia, raka gardła i krtani oraz raka odbytu. Kobiety po wielu latach od infekcji jednym z wysokoonkogennych typów HPV mogą zachorować na raka szyjki macicy.

Badania naukowe potwierdziły, że najbardziej narażone na raka jamy ustnej i gardła są osoby uprawiające często seks oralny, szczególnie z wieloma partnerami (w tym przygodne kontakty seksualne) .

Ryzyko zakażenia wirusem HPV jest szczególnie wysokie u osób mających wielu partnerów seksualnych.

Co ciekawe, większość osób, u których doszło do zakażenia wirusem HPV nie ma żadnych objawów. Dzieje się tak, ponieważ zakażenie bardzo często może przebiegać bezobjawowo.

Dlatego warto zrobić test HPV. Materiał do badania można pobrać samodzielnie za pomocą specjalnego zestawu i wysłać do laboratorium.

Można to zrobić w zaciszu swojego domu. Jest to tzw. selfsampling.

Czy wirusem hpv (wirusem brodawczaka ludzkiego) można się zarazić w toalecie?

– Czy wirusem HPV można się zarazić w toalecie? – zastanawia się Pani Ewa, Pacjentka Centrum Ginekologii i Położnictwa FemiMea.

Jest mało prawdopodobne, że wirusa HPV możesz „złapać” inaczej niż podczas seksu. Są opisywane inne źródła transmisji wirusa oraz miejsca, gdzie można się zarazić wirusem HPV, jednak jest to bardzo mało prawdopodobne.

– Wirusem brodawczaka ludzkiego można się zarazić teoretycznie korzystając z tej samej bielizny i ręczników, lub innych przedmiotów higieny osobistej, które posiada osoba chora.

Lekarze z FemiMea podkreślają, że ryzyko zakażenia wirusem HPV w takiej sytuacji jest niewielkie.

Do zakażenia wirusem HPV może dojść także podczas wizyty u kosmetyczki, u fryzjera, w saunie, na basenie, a nawet w publicznej toalecie.

Specjaliści uspokajają jednak, że i w tych miejscach istnieje niewielkie prawdopodobieństwo zakażenia wirusem.

Dlatego warto zachować ostrożność, zwłaszcza korzystając z toalety publicznej gdyż HPV to nie jedyny drobnoustrój atakujący okolice intymne.

Chcesz być spokojna o swoje zdrowie?

Zamów zestaw do samopobrania wymazu w kierunku HPVjuż dziś i pobierz materiał komfortowo we własnej łazience.

Autor wpisu

Dr n. med. Wojciech Homola

Dr n. med. Wojciech Homola

specjalista położnictwa i ginekologii, autor wielu prac naukowych z zakresu HPV oraz profilaktyki raka szyjki macicy, wieloletni wykładowca akademicki. Na codzień wykonuje usg ginekologiczne i usg piersi, kolposkopie, histeroskopie oraz konizacje szyjki macicy LEEP. 

Umów się online
Umów się online
Umów się online
Umów się online
Umów się online