Jakie badania pomagają wykryć stany przedrakowe szyjki macicy?

Opis artykułu

Rak szyjki macicy nie powinien już w Polsce występować. Lekarze dysponują wiedzą, która pozwala na zatrzymanie rozwoju choroby. Warunkiem koniecznym jest jednak to, by Panie się badały. Jakie badania warto zrobić? Kompendium wiedzy.

Jakie badania pomagają wykryć stany przedrakowe szyjki macicy?

 

Cytologia

Dostępna dla wszystkich cytologia.

Warto jednak wiedzieć, że jest jej kilka rodzajów cytologii.

Najbardziej powszechna jest, która została wynaleziona w pierwszej połowie ubiegłego wieku, czyli cytologia klasyczna, szkiełkowa, mająca nieco niższą czułość.

Nowszą cytologią jest cytologia płynna, inaczej cienkowarstwowa, jednowarstwowa, w skrócie nazywana LBC, która jest już w Polsce dostępna. Jest to cytologia o podwyższonej czułości. Wygodniejsza dla pacjentki również dlatego, że jeśli wyjdzie nieprawidłowy wynik badania, to bez konieczności powtórzenia badania, z tego samego materiału, możemy zlecić dodatkowe badania, np. oznaczenie wirusa HPV czy oznaczenie markerów raka szyjki macicy.

Tak naprawdę żadne z badań nigdy nie daje nam 100 proc. pewności, że w czasie pobierania cytologii wszystkie – akurat te chore komórki – znalazły się na szczoteczce, a później w badaniu histopatologicznym, dlatego najmniejsze ryzyko zachorowania na tę chorobę, będzie jeśli będziemy się badać i wykonywać cytologię raz w roku. Nie ma co przesadzać w drugim kierunku, czyli pobierać cytologię co 2-3 miesiące, jeśli nie ma do tego wskazań.

Oznaczenie obecności onkogennych wirusów HPV

Jeśli u danej pacjentki, w danym roku, będziemy mieli prawidłową cytologię i do tego jeszcze brak wirusa HPV, to wiemy, że ona przez najbliższe kilka lat, z dużym prawdopodobieńswem nie zachoruje na raka szyjki macicy.

Kolposkopia

Badanie kolposkopowe polega na oglądaniu szyjki macicy pod dużym powiększeniem, wybarwieniu odpowiednimi barwnikami, a jeśli trzeba, pobraniu niewielkich wycinków do badania histopatologicznego. Kolposkopię wykonujemy jako diagnostykę pogłębioną, gdy badania pierwszego rzutu, jak cytologia czy HPV, są nieprawidłowe

Wraz z zespołem lekarzy przeprowadziłem szereg badań. Testowaliśmy technologię, która jest teraz wprowadzana na świecie. A mianowicie automatyczne wykrywanie zmian. To ważna innowacja – o ile na wynik cytologii trzeba czekać od 2-4 tygodni, tutaj wstępną informację pacjentka dostaje po 2 minutach w trakcie wizyty ginekologicznej. Wiadomo wtedy, czy istnieje prawdopodobieństwo poważniejszej choroby, czy nie. Nie jest to ostateczny wynik, ale ważna przesłanka, na podstawie której lekarz zleca kolejne badania pogłębione.

ZedScan

Ta technologia na większą skalę będzie dostępna w Polsce w pierwszej połowie 2020 roku. Wykonuję już te badane u pacjentek w ramach badań naukowych w II Klinice Ginekologii i Położnictwa USK przy ul. Borowskiej we Wrocławiu oraz w Centrum FemiMea dla tych Pań, które wyrażą chęć uczestnictwa w badaniu, jako dodatkowej formie oceny wyniku.

Ważną wiedzę przy diagnozowaniu jak najwcześniejszych stanów przedrakowych dostarcza najnowsza zdobycz medycyny – urządzenie do badania oporu nabłonka szyjki macicy ZedScan.

Urządzenie to wskazuje na czerwono obszary, w których najprawdopodobniej toczy się proces przednowotworowy – miejsca te mają zmniejszony opór i dlatego prąd szybciej przez nie przepływa. Z tych miejsc pobieramy biopsję.

ZedScan pomaga wykrywać na tyle wczesne stany przedrakowe, że czasem nawet kolposkopia ich jeszcze nie widzi, bo toczą się

W listopadzie ubiegłego roku, opublikowałem wyniki badań urządzeniem ZedScan do badania oporu szyjki macicy, dzięki któremu 10 proc. pacjentek możemy trafniej zdiagnozować. To oznacza, że 10 pacjentek na 100 myślało by, że są zdrowe, a jednak choroba by się u nich rozwijała.

Warto postawić zdrowie na pierwszym miejscu i korzystać z odkryć naukowców. Działanie to badanie. 

 

Czytaj:

List otwarty do wszystkich Polek 

Jak rozwija się rak szyjki macicy?

Potrzebujesz pilnej wizyty?

Skorzystaj z opcji ekspresowego terminu

 
Umów Ekspresowy termin

Potrzebujesz pilnej wizyty?

Wykorzystaj możliwość szybkiej rezerwacji i wybierz swojego specjalistę.