Badanie drożności jajowodów a ciąża

Opis artykułu

Przez co najmniej rok współżyjecie regularnie bez zabezpieczenia, a mimo tego, jak dotąd, nie doczekaliście się upragnionej ciążę? Jeśli zmagacie się z problemem niepłodności, musicie uzbroić się w cierpliwość i wykonać badania, aby dowiedzieć się, jaka jest przyczyna kłopotu z poczęciem dziecka. Jednym z najważniejszych badań wykorzystywanych w diagnostyce niepłodności jest badanie drożności jajowodów (HSG lub HyFoSy).

Co to jest HyFoSy?

Badanie HSG – tradycyjna, radiologiczna ocena drożności -zastępowane jest obecnie poprzez zabieg HyFoSy – ultrasonograficzna histerosalpingografia, czyli mniej inwazyjne badanie drożności jajowodów.

HyFoSy jest badaniem – zalecanym w przypadku problemów z zajściem w ciążę.

Statystyki mówią, że nawet co czwarta kobieta w naszym kraju ma trudności z zajściem w ciążę. A nader częsty powód niepłodności to niedrożność jajowodów.

Badanie HSG oraz HyFoSy umożliwia ocenę drożności jajowodów. Wykonaj je, jeżeli nie możesz zajść w ciążę.

Pamiętaj, że jeżeli występuje niepełna drożność jajowodów, to wówczas naturalne zapłodnienie nie jest możliwe bądź mocno utrudnione.

Niedrożność jajowodów jest uznawana za jedną z głównych przyczyn niepłodności.

Istnieją przeciwwskazania do wykonania badania drożności jajowodów. Wykonywanie tego typu zabiegu u kobiet w ciąży jest zabronione.

Na badanie HSG oraz HyFoSy przyjdź po zakończeniu miesiączki.

HSG a ciąża. Kiedy wykonać badanie HSG?

Pamiętaj: Badanie drożności jajowodów HSG jest wskazane w każdym przypadku, jeśli regularnie współżyliście bez zabezpieczenia, w czasie dni płodnych, przez co najmniej rok, jednak nie udało się począć dziecka.

Warto wiedzieć, że badanie HSG jest wskazane także w przypadku podejrzenia nieprawidłowej budowy macicy oraz jeśli lekarz podejrzewa patologiczne zmiany w obrębie jamy macicy.

Czym różni się badanie HyFoSy od klastycznego HSG?

Przede wszystkim badanie HyFoSy jest mniej inwazyjne, wykorzystuje ultradzwięki a nie promieniowanie rentgenowskie jak to się dzieje w przypadku HSG.

Dzięki wykorzystaniu aparatu USG zamiast aparatu rentgenowskiego HyFoSy jest również badaniem bardziej dostępnym.

Wyniki HyFoSy są równie wiarygodne jak HSG.

-Czy badanie drożności jajowodów boli? – pyta Pani Jolanta, Pacjentka Centrum Medycznego FemiMea we Wrocławiu.

Otóż, jak się okazuje, Pacjentka przed planowanym zabiegiem powinna przyjąć środek przeciwbólowy, ponieważ badanie drożności jajowodów jest nieprzyjemne i może powodować ból. Ból jest mocniejszy w przypadku gdy rzeczywiście stwierdzimy niedrożność, gdyż wtedy podawany kontrast nie ma ujścia poprzez niedrożne jajowody.

Natomiast w przypadku Pań z obniżonym progiem bólu badanie HSG wykonuje się w znieczuleniu ogólnym.

Pacjentka przed badaniem może zażyć także leki rozkurczowe.

Jak wygląda badanie drożności jajowodów (HyFoSy)?

Całe badanie wykonasz w gabinecie ginekologicznym w naszym Centrum FemiMea. Siadasz wygodnie na fotelu ginekologicznym.

Badanie drożności jajowodów polega na wprowadzeniu do dróg rodnych kobiety środka cieniującego (kontrastującego) w postaci białej pianki.

Lekarz podczas badania HyFoSy najpierw wprowadza wziernik, tak jak podczas tradycyjnego badania ginekologicznego, który rozsuwa ściany pochwy, uwidaczniając przy tym szyjkę macicy.

Do szyjki macicy jest wprowadzany cewnik, w którym pompowany jest balonik (aby uszczelnić szyjkę macicy), przez cewnik wstrzykuje się tzw. kontrast.

Następnie są wykonywane zdjęcia usg albo jest nagrywany film.

Lekarz za pomocą HyFoSy może więc uzyskać możliwie kompletny obraz jamy macicy, jamy macicy i jajowodów.

Podczas badania HyFoSy ginekolog może dostrzec różne nieprawidłowości macicy, powodujące trudności z zajściem w ciążę oraz wybrać najlepszą metodę leczenia niepłodności.

Samo badanie trwa zwykle 15-20 minut. Jednakże pacjentka po wykonaniu badania drożności jajowodów powinna przez jakiś czas pozostać pod obserwacją lekarza specjalisty.

Uwaga: Jeśli jesteś uczulona na radiologiczny środek kontrastujący, to wówczas drożność jajowodów musisz wykonać metodą wykorzystująca inny kontrast widoczny w USG (tzw. HyFoSy). W przypadku tej metody wykonuje się USG, zamiast RTG.

W trakcie badania HyFoSy środek kontrastowy zostaje zastąpiony solą fizjologiczną.

A co może być przyczyną niedrożności jajowodów?

  1. Zabiegi operacyjne w obrębie miednicy mniejszej
  2. Poprzednio leczona Ciąża pozamaciczna nie leczona operacyjnie
  3. Stany zapalne, szczególnie wywołane przez Chlamydie czy MycoplasmyGuzy umiejscowione w obrębie jajowodów także powodują ich niedrożność.Jeśli na przykład u kobiety zdiagnozowano obecność mięśniaków podśluzówkowych, to może mieć ona problem z zajściem w ciążę.Dlaczego? Otóż dlatego, że mięśniaki utrudniają zagnieżdżenie się zarodka w jamie macicy.

Gdzie we Wrocławiu wykonasz badanie drożności jajowodów?

Jeżeli macie problem zajściem w ciążę, przyjdźcie do Centrum Ginekologii i Położnictwa FemiMea, mającego swoją swoją siedzibę we Wrocławiu (na Bielanach Wrocławskich).

Zapraszamy niepłodne pary do Centrum Medycznego FemiMea na badanie drożności jajowodów za pomocą nowoczesnej i nieinwazyjnej metody HyFoSy.

Na czym ono polega?

Lekarz wprowadza cienki cewnik do szyjki macicy, podaje kontrast w postaci jałowej pianki, następnie za pomocą badania USG przezpochwowego jest oceniana jama macicy i przepływ kontrastu przez jajowody.

W Centrum FemiMea badanie drożności jajowodów metodą HyFoSy kosztuje 1300 zł.

Badanie jest wykonywane przez doświadczonych specjalistów ginekologii i położnictwa.

-Czy po badaniu drożności jajowodów kobieta łatwiej zajdzie w ciążę? – pyta Pani Marta, jedna z naszych Pacjentek.

Otóż celem badania jest tylko ocena drożności jajowodów, dlatego poczęcie dziecka po badaniu jest możliwe w tym samym stopniu, co przed badaniem drożności jajowodów.

Warto wiedzieć: Największą zaletą diagnostyki niepłodności u kobiet jest przede wszystkim to, że w razie dostrzeżenia problemu można wdrożyć właściwe leczenie, które zazwyczaj skutkuje wymarzoną ciążą.

 

Autor:

Dr n. med. Wojciech Homola, specjalista położnictwa i ginekologii, autor wielu prac naukowych z zakresu HPV oraz profilaktyki raka szyjki macicy, wieloletni wykładowca akademicki, lekarz zajmujący się diagnostyką niepłodnych par.

Umów się online
Umów się online
Umów się online
Umów się online
Umów się online