Chwała profilaktyce – kalendarz badań ginekologicznych na 2021 rok

Opis artykułu

Ten dziwny rok powoli dobiega końca. 2020 nauczył nas, że snucie długoterminowych planów nie zawsze ma sens. Jednak nie w każdym przypadku! Planowanie długiego i zdrowego życia wciąż jest istotne, a możemy się nim cieszyć tak długo, jak długo będziemy korzystać z pomocy królowej medycyny – PROFILAKTYKI! 

Dzisiejszy artykuł to swego rodzaju ,,ściąga” – spis najistotniejszych badań, które każda kobieta powinna wykonywać regularnie. Skoro pamiętamy o comiesięcznej wizycie u kosmetyczki – pamiętajmy też o zrobieniu kilku, nieinwazyjnych badań ginekologicznych, które pozwolą uchronić nas przed poważnymi chorobami. 

Co powinnaś na stałe wpisać do swojego kalendarza badań? 

  1. Cytologię oraz test na obecność wirusa HPV
  2. Samobadanie piersi 1 raz w miesiącu oraz USG piersi raz w roku 
  3. Kontrolną wizytę u ginekologa wraz z USG

Cytologia 

Cytologia to powszechne i nieinwazyjne badanie, które ginekolog może wykonać podczas zwykłej wizyty. Istnieją dwa rodzaje cytologii – cytologia szkiełkowa oraz cytologia płynna LBC. 

Cytologia szkiełkowa polega pobieraniu z szyjki wymazu, w którym znajdują się komórki nabłonka. Ginekolog korzysta ze specjalnej szczoteczki – wykonuje nią pełny obrót w ujściu szyjki macicy, by zebrać jak najwięcej komórek.  Następnie nakłada materiał na płytkę szkiełkową, która jest wysyłana do patomorfologa.

Cytologia płynna LBC to nowsza metoda wykonywania tego badania, która zyskuje coraz większą popularność w Polsce. W tym przypadku, do badania trafia cała szczoteczka zanurzona w specjalnym płynie. Dzięki temu, do analizy zostaje przekazanych, więcej komórek niż w cytologii szkiełkowej. Cytologia płynna LBC charakteryzuje się większą czułością. 

Dlaczego cytologia jest tak ważna? Dzięki niej ginekolog jest w stanie bardzo szybko wykryć nieprawidłowości i skierować na dalszą diagnostykę. Cytologię najlepiej wykonać wraz z testem na HPV (Human Papiloma Virus – wirus ludzkiego brodawczaka). Dzięki temu możemy wcześnie wykryć zmiany przedrakowe, wykonać kolposkopię i skutecznie wyleczyć (np. wyciąć chory fragment szyjki metodą LEEP) i ostatecznie rozprawić się z problemem. Badania pokazują, że około 80% ludzi aktywnych seksualnie zetknie się w czasie swojego życia z wirusem HPV. Dzięki profilaktycznym badaniom możemy wykryć nieprawidłowości na bardzo wczesnym etapie i zapobiec rozwojowi raka szyjki macicy. 

 

USG piersi 

Kolejnym badaniem, które możesz wpisać na stałe do swojego kalendarza, to USG piersi. Kobiety, które ukończyły 25 rok życia powinny wykonywać to badanie raz w roku. Poza tym nie należy zapominać o samobadaniu piersi, które możemy wykonać w domowym zaciszu – przynajmniej raz w miesiącu. Statystyki pokazują, że 1 na 8 kobiet może zachorować na raka piersi, który jest najczęstszym nowotworem wykrywanym u kobiet zarówno w Polsce, jak i na Świecie. Stanowi on ponad 20% wszystkich zachorowań na nowotwory. Dzięki regularnym badaniom można go wcześnie wykryć i zupełnie wyleczyć. 

Regularna wizyta u ginekologa wraz z USG 

I na koniec coś, co na stałe powinno zagościć w kobiecym kalendarzu – regularne wizyty u ginekologa wraz z USG. Dlaczego to takie ważne? Możemy bardzo szybko wykryć zmiany w jamie macicy, które mogą okazać się groźne i zacząć działać. Kolejnym krokiem jest ich zdiagnozowanie i ewentualne usunięcie – np. w histeroskopii. USG ginekologiczne pozwala też na wykrycie torbieli, z których część może okazać się nowotworami jajnika. Histeroskopię ginekologiczną jak i USG wykonujemy w naszym Centrum FemiMea w Bielanach Wrocławskich. 

Te kilka badań i wprowadzenie ich na stałe do kobiecego kalendarza, może uratować życie Tobie i Twoim bliskim. Podziel się z nimi tą wiedzą i kontroluj swoje zdrowie regularnie! 

Wszystkie badania możesz wykonać w naszym Centrum FemiMea w Bielanach Wrocławskich i być pod opieką specjalistów, którzy zadbają o Twoje zdrowie i spokój. 

Umów się online
Umów się online
Umów się online
Umów się online
Umów się online