Jak leczyć, aby nie dopuścić do rozwoju raka szyjki macicy

Opis artykułu

Często piszemy na temat raka szyjki macicy, bo mamy świadomość, że przed tą groźną chorobą możemy się ochronić. Musimy tylko znać metody zapobiegania i profilaktyki. 

Dziś mamy dla Was krótki artykuł na temat małoinwazyjnego leczenia, dzięki któremu możemy nie dopuścić do raka szyjki macicy. 

Poznajcie LEEP konizację. 
Czym jest LEEP konizacja? 

 

Jeśli wynik histopatologiczny wycinków pobranych w czasie kolposkopii wykaże zmiany śródnabłonkowe dużego stopnia, nazywane również HSIL bądź CIN2/CIN3, należy wdrożyć bardzo zdecydowane leczenie. Szanse, że zmiany cofną się samoistnie, są niewielkie (mniej niż 20%). 

 

Należy wtedy przeprowadzić zabieg chirurgiczny wycięcia chorego fragmentu szyjki macicy, nazywany konizacją (stożek – conus). Nazwa zabiegu pochodzi od kształtu wycinanej części szyjki macicy. 

Istnieją dwa rodzaje zabiegu konizacji:

  •  Tradycyjna konizacja, inaczej chirurgiczna, tzw. zimnym nożem (czyli skalpelem), którą przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, zwykle na oddziałach ginekologicznych w szpitalach.
  • LEEP jest to metoda małoinwazyjna, w której wycinamy chory fragment pętlą elektryczną, która jednocześnie wycina i koaguluje (zamyka) naczynia krwionośne. Jest to metoda oszczędzająca (jak najwięcej szyjki staramy się pozostawić), zachowująca całkowicie możliwość zajścia w ciążę i urodzenia dziecka. Dzięki wykorzystaniu elektronarzędzi jest to zabieg praktycznie bezkrwawy i możliwy do wykonania w znieczuleniu miejscowym. 

 

Zabiegi w technologii LEEP wykonujemy w naszym Centrum FemiMea.

 

Każdy rodzaj konizacji powinien być poprzedzony kolposkopią, aby wybarwić i dokładnie uwidocznić chorą część szyjki i usunąć tylko ten fragment. Cały usunięty fragment szyjki jest następnie badany histopatologicznie, aby ostatecznie upewnić się, iż mamy do czynienia ze stanem przedrakowym, a nie rakiem. Ważne jest też, aby granice usuniętej tkanki były wolne od zmian chorobowych (czyli tzw. wolny margines). Wtedy mamy dużą szansę, że zabieg będzie ostatecznym rozprawieniem się z chorobą. 

 

Umów się online
Umów się online
Umów się online
Umów się online
Umów się online