Zabieg leep, a zwolnienie lekarskie

Opis artykułu

W przypadku kobiet, u których wynik badania cytologicznego wskazał zmiany przednowotworowe, a w wycinkach pobranych w czasie badania kolposkopowego potwierdzono zmiany śródnabłonkowe dużego stopnia (HSIL – CIN2/CIN3) jest zalecany zabieg konizacji szyjki macicy (LEEP/LLETZ). Tego typu zabieg operacyjny wykonuje się w celu powstrzymania rozwoju zmian do raka szyjki macicy.

Czym jest zabieg konizacji szyjki macicy?

Elektrokonizacja szyjki macicy (Loop Electrosurgical Excision Procedure) jest to małonwazyjny zabieg ginekologiczny , polegający na usunięciu fragmentu szyjki macicy, w postaci stożka o wysokości ok. 1,5 cm.

Nowoczesna konizacja szyjki macicy jest wykonywana za pomocą pętli elektrochirurgicznej, w znieczuleniu miejscowym.

Stożek szyjki macicy jest wycinany wraz ze zmianą chorobową i właściwym marginesem zdrowej tkanki.

Lekarz wykonujący elektrokonizację pętlą LEEP wysyła wycięty fragment szyjki macicy do badania histopatologicznego.

Ważne: Jakie są wskazania do wykonania zabiegu konizacji szyjki macicy?

  • zły wynik badania cytologicznego, wskazujący na nieprawidłowości w obrębie szyjki macicy – zmiany chorobowe mogące odpowiadać stanowi przedrakowemu. Dodatkowo potwierdzona infekcja jednym z najbardziej onkogennych typów wirusa HPV (16, 18 lub 31). Można zastosować metodę elektrokonzacji jako diagnostyczno – terapeutyczną.

  • niepokojący obraz badania kolposkopowego, obejmujący dysplazję szyjki macicy – patologiczne zmiany komórkowe dużego stopnia w szyjce macicy. Takie zmiany chorobowe są potwierdzane wcześniej wycinkami pobieranymi w czasie badania kolposkopowego

Zabieg przeprowadzany może być zarówno w znieczuleniu ogólnym, jak i miejscowym, najlepiej w pierwszej fazie cyklu, zaraz po miesiączce dlatego aby na ranę po konizacji szyjki macicy zaraz nie dostała się krew miesiączkowa, co może zwiekszyć ryzyko infekcji.

Zabieg trwa około 4o minut. W większości przypadków nie jest konieczne jest założenie szwów.

Czy po zabiegu Pacjentka otrzyma zwolnienie lekarskie?

Powinnaś wiedzieć, że po upływie kilku godzin od zabiegu konizacji szyjki macicy Pacjentka

Bywa, że takie dolegliwości pojawiają się następnego dnia. – Mam zaplanowany zabieg konizacji. Czy elektrokonizacja szyjki macicy wymaga skorzystania z L4? – pyta zatroskana Pani Ewa, Pacjentka Centrum Ginekologii i Położnictwa FemiMea.

Lekarz w uzasadnionych przypadkach może zaproponować Pacjentce wystawienie zwolnienia lekarskiego. W zależności od stanu zdrowia Pacjentki oraz charakteru pracy. Jest to kwestia indywidualna.

Proces rekonwalescencji związany z konizacją szyjki macicy trwa około 3 tygodni.

Wówczas Pacjentka powinna oszczędzać siły, unikać przemęczania się, aby procesy gojenia przebiegały prawidłowo.

Jeśli Pacjentka wykonuje ciężką pracę fizyczną (dźwiga ciężkie przedmioty), to powinna pozostawać w tym czasie na zwolnieniu lekarskim.

Jednakże w większości przypadków Pacjentki po zabiegu konizacji szyjki macicy mogą wrócić do pracy już następnego dnia po zabiegu.

Nie jest wskazane korzystanie z basenu, sauny jacuzzi w 2-3 tygodnie po zabiegu konizacji szyjki macicy.

Pamiętaj: Pacjentka po konizacji szyjki macicy powinna unikać kontaktów seksualnych przez okres około 3 tygodni, ponieważ mogą one naruszyć procesy gojenia i w konsekwencji doprowadzić do pojawienia się stanu zapalnego i krwawienia.

Należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza w przypadku problemów, takich jak obfite krwawienie z dróg rodnych, ból przedłużający się ponad 1 dzień, gorączka, wydzielina z dróg rodnych o nieprzyjemnym zapachu.

Autor wpisu

Dr n. med. Wojciech Homola

Dr n. med. Wojciech Homola

specjalista położnictwa i ginekologii, autor wielu prac naukowych z zakresu HPV oraz profilaktyki raka szyjki macicy, wieloletni wykładowca akademicki. Na codzień wykonuje usg ginekologiczne i usg piersi, kolposkopie, histeroskopie oraz konizacje szyjki macicy LEEP. 

Umów się online
Umów się online
Umów się online
Umów się online
Umów się online