Niepłodne są pary, nie tylko kobieta

Nieprzypadkowo mówimy o niepłodność pary, a nie kobiety: niestety nadal pokutuje przyzwyczajenie, że to tylko kobieta i to jako pierwsza musi poddać się serii badań, często bolesnych i inwazyjnych.
Stoimy na stanowisku, iż już na początku diagnostyki również partner musi wykonać badanie nasienia, najlepiej równolegle z badaniami hormonalnymi kobiety.

Nie da się ustalić jednego schematu diagnostyki niepłodności dla każdej pacjentki, natomiast w centrum FemiMea najczęściej rozpoczynamy od monitorowania owulacji, które polega na seryjnych USG od ok. 10 dnia cyklu do potwierdzenia owulacji.

Jajniki to dynamiczne narządy, zazwyczaj w jednym z nich rośnie pęcherzyk dominujący, z którego ok. 14-15 dnia cyklu w wyniku pęknięcia wydostaje się do jajowodu komórka jajowa. Do zapłodnienia dochodzi najczęściej w bańce jajowodu, skąd zapłodniona komórka migruje do jamy macicy i tam się rozwija w zarodek, a później płód.

Jeśli mamy potwierdzoną owulację w określonym dniu cyklu to para powinna starać się zajść w ciąże +\- dwa-trzy dni od potwierdzonego dnia cyklu potwierdzonej owulacji, gdyż nie każdy cykl jest identyczny. Jeśli ciąży nadal nie ma po kilku miesiącach, to należy wdrożyć dalsze badania.

W FemiMea robimy:
Badanie diagnostyczne: USG (monitorujemy owulację), badanie drożności jajowodów nieinwazyjna metoda HY-CO-SY, histeroskopia, diagnostyka hormonalna i immunologiczna.