Test Harmony

Opis artykułu

Wasze starania o dziecko zakończyły się sukcesem. Twoja ciąża to spełnienie Waszych marzeń o posiadaniu potomstwa. Jesteście szczęśliwi i już nie możecie doczekać się momentu narodzin swojego upragnionego dziecka. Będąc w ciąży powinnaś pomyśleć również o wykonaniu badań prenatalnych, aby upewnić się, że maleństwo, które nosisz pod sercem rozwija się prawidłowo. Jeszcze w pierwszym trymestrze ciąży zrób test Harmony i sprawdź, czy Twój maluszek jest zagrożony wadami genetycznymi.

Na czym polegają badania prenatalne i po co się je wykonuje? – pyta Pani Jadwiga, Pacjentka Centrum FemiMea, która właśnie spodziewa się pierwszego dziecka.

Badania prenatalne obejmują różne testy, które kobieta ciężarna powinna wykonać podczas ciąży, mamy do dyspozycji zarówno badania nieinwazyjne i do nich zaliczamy badanie wolego DNA płodu możliwe do wykonania w czasie wykonania testu harmony oraz badania inwazyjne (amniopunkcja i biopsja kosmówki)

Ginekolodzy rekomendują badania prenatalne, których przeprowadzenie umożliwia oszacowanie ryzyka wystąpienia u płodu wad genetycznych i rozwojowych, już na wczesnym etapie ciąży.

Poza oszacowaniem ryzyka wad genetycznych celem badań prenatalnych jest również ocena anatomii płodu.

Pamiętaj, że możemy wyróżnić następujące metody badań prenatalnych:

 • nieinwazyjne badania prenatalne (NIPT – Non invasive prenatal test) – badania skriningowe, do których zaliczamy usg genetyczne z testem PAPPA oraz badanie wolnego DNA płodu jakim jest test prenatalny Harmony. Więcej o usg genetycznym I trymestru oraz o teście PAPPA przeczytasz w naszym specjalnych artykułach.
 • badania inwazyjne (badania diagnostyczne) – wśród nich można wyróżnić badanie, takie jak na przykład biopsja kosmówki czy amniopunkcja genetyczna

Na pewno warto wykonać badania prenatalne, aby przyszli rodzice mogli spać spokojnie i bez stresu oczekiwać przyjścia na świat dziecka.

W dalszej części naszego artykułu uzyskasz garść profesjonalnej i kompleksowej wiedzy na temat testu prenatalnego Harmony.

Odpowiemy między innymi na pytanie dlaczego każda kobieta w ciąży powinna wykonać test Harmony.

Czym jest test Harmony?

Test Harmony jest to nieinwazyjne badanie prenatalne, dzięki któremu można określić ryzyko wystąpienia trisomii płodu, takich jak np zespół Downa, Zespół Edwardsa czy Zespół Pataua.

Zapamiętaj:

Test prenatalny Harmony jest badaniem przesiewowym: nie daje prostej odpowiedzi czy dziecko jest napewno zdrowie bądź chore. Badania wolnego pozakomórkowego DNA płodu, do których zaliczany jest test Harmony, z dużym prawdopodobieństwem szacują ryzyko nieprawidłowości genetycznych (pond 99% dokładności)

Test prenatalny Harmony umożliwia również ocenę ryzyka wystąpienia aneuploidii chromosomów płciowych: dzięki testowi prenatalnemu Harmony możliwa jest ocena liczby chromosomów x i y.

Warto, abyś miała świadomość, że na podstawie testu harmony jest możliwe także określenie płci dziecka.

Kiedy powinno się wykonać test prenatalny harmony?

Test Harmony jest badaniem przesiewowym, na które może się zgłosić się ciężarna, już od 10 tygodnia ciąży.

Każda ciężarna kobieta powinna wiedzieć, że dzięki testowi Harmony może uniknąć bardziej inwazyjnych badań prenatalnych, jak na przykład amniopunkcja (w przypadku których istnieje ryzyko poronienia).

Jak mogę wykonać test prenatalny Harmony? – zastanawia się Pani Zofia, jedna z naszych Pacjentek.

Jak przebiega test harmony?

 • Przeprowadzenie badania jest łatwe oraz bezpieczne – uspokajają specjaliści z Centrum Ginekologii i Położnictwa FemiMea.
 • Do wykonania testu Harmony jest niezbędna niewielka ilość krwi matki, w której krąży wolne DNA płodu.
 • Jest izolowane z krwi matki i poddawane specjalistycznej analizie laboratoryjnej – wyjaśniają lekarze ginekolodzy pracujący na co dzień w Centrum FemiMea.

Pamiętaj: Żeby wykonać test prenatalny Harmony jest potrzebna konsultacja lekarska zazwyczaj z usg, w czasie której ustalane są ewentualne przeciwwskazania do wykonania badania.

Wynik testu prenatalnego Harmony jest dostępny w ciągu ośmiu dni roboczych.

Czy wiesz, że test przesiewowy Harmony to najlepiej przebadany test prenatalny (NIPT) na Świecie?

Co ciekawe, skuteczność testu prenatalnego Harmony została określona przez Ariosa Diagnostics, laboratorium kliniczne z akredytacją CLIA/CAP, mające swoją siedzibę w San Jose (USA.)

Test Harmony – Dla kogo?

Z testu Harmony powinny skorzystać kobiety będące w ciąży pojedynczej lub bliźniaczej.

Warto wiedzieć, że z testu prenatalnego Harmony mogą również skorzystać Panie, które zaszły w ciążę wskutek zapłodnienia in vitro.

Pamiętaj: Test Harmony jest adresowany do wszystkich kobiet ciężarnych, bez względu na wiek (w każdej grupie ryzyka).

Lekarze ginekolodzy przypominają, że wykonanie testu harmony jest szczególnie wskazane w przypadku, jeśli:

 • przyszła mama ma więcej niż 35 lat
 • w Jej rodzinie albo w poprzedniej ciąży zostały stwierdzone wady genetyczne
 • występują przeciwwskazania do wykonania inwazyjnych badań prenatalnych
 • ginekolog prowadzący ciążę Pacjentki oszacował we wcześniejszych badaniach (USG i test PAPP-A) podwyższone ryzyko wad genetycznych.

Jakie są zalety testu prenatalnego Harmony?

 • najnowocześniejszy oraz najdokładniejszy nieinwazyjny test prenatalny pozwala ocenić ryzyko wystąpienia trisomii u płodu – tych najczęstszych
 • wykorzystuje technologię mikromacierzy oraz tzw. SNP (Single Nucleotide Polimorphism): bada 1 % genomu, którym się różnimy, a nie 99%, które jest wspólne
 • dzięki powyższej technologii mniejsza liczba wyników fałszywie dodatnich oraz fałszywie ujemnych
 • nieinwazyjny test wykonywany z próbki krwi żylnej matki jest bezpieczny dla ciężarnej i płodu
 • wykonując test Harmony możesz uniknąć kolejnych, inwazyjnych, badań prenatalnych
 • dla przyszłych rodziców jest źródłem wiarygodnej i niezwykle cennej wiedzy o rozwoju maluszka i jego zdrowiu
 • umożliwia poznanie płci dziecka
 • szybko dostępny wynik testu
 • czułość testu Harmony jest wysoka – wynosi ponad 99 %.

Jeśli chcesz poznać cały kalendarz badań do wykonania w ciąży przeczytaj nasz specjalny artykuł.

Zapraszamy do FemiMea na badanie prenatalne Test harmony, nasi ginekolodzy skonsultują Cię, zrobią usg i wyjaśnią wszelkie wątpliwości, a jedna z naszych Pań położnych pobierze krew do badania na miejscu.

Autorka wpisu

dr Paulina Kratochwil

dr Paulina Kratochwil

ginekolog wykonująca na codzień badania prenatalne w Centrum FemiMea. Pani Doktor posiada certyfikat do badań prenatalnych FMF oraz Certyfikat Sekcji Ultrasonografii Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.

Umów się online
Umów się online
Umów się online
Umów się online
Umów się online