Jesteś w ciąży i chcesz się przekonać, czy z Twoim maleństwem jest wszystko w porządku? Przyjdź do Centrum Ginekologii i Położnictwa FemiMea na badania prenatalne. – Pozwalają one określić, z dużą dokładnością, ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u dziecka, jeszcze w łonie matki – mówią lekarze ginekolodzy z Centrum FemiMea. – Badania prenatalne pozwalają także poznać płeć dziecka – dodają.Badania prenatalne powinny wykonywać wszystkie ciężarne kobiety, gdyż wady genetyczne i rozwojowe zdarzają się w każdym wieku ciężarnej, jednak po 35 roku życia częściej.–Dzięki badaniom prenatalnym jest możliwe wczesne wykrycie wady płodu, a dzięki temu możemy pomóc wielu dzieciom jeszcze wewnątrzmacicznie – zaznaczają nasi rozmówcy.Możemy wyróżnić:
Autor:
Dr n. med. Agata Pawłosek: ginekolog wykonująca w FemiMea badania prenatalne. Pani Doktor zajmuje się również diagnostyką niepłodności, wykonuje takie zabiegi jak kolposkopią histeroskopia, elektrokonizacja LEEP oraz badania drożności jajowodów HyFoSy.
- nieinwazyjne badania prenatalne
- prenatalne badania inwazyjne.
- USG genetyczne (tzw. usg prenatalne I trymestru)
- test papp -a
- badanie tzw. wolnego DNA płodu (w FemiMea wykonujemy badanie Harmony oraz SANCO)
- badanie prenatalne II trymestru (tzw. badanie połówkowe)
- badanie prenatalne III trymestru
- amniopunkcję
- biopsję kosmówki
- kardocentezę.
Kiedy wykonać test prenatalny?
Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników rekomenduje, by badanie prenatalne wykonywać między 10 a 14 tygodniem ciąży (USG I trymestru). Kolejne badania prenatalne, tzw. usg połówkowe płodu, powinny się odbyć między 18 a 22 tygodniem ciąży (USG II trymestru). USG III trymestru należy wykonać między 28 a 32 tygodniem ciąży.Na badania prenatalne wykonywane bezpłatnie w ramach NFZ może się zdecydować ciężarna Pacjentka, jeśli:- w rodzinie ciężarnej lub u ojca dziecka występują przypadki chorób genetycznych
- przyszła mama przekroczyła 35 lat
- badania wykonywane w w danej ciąży wskazują na wyższe ryzyko wystąpienia wad u płodu
- stwierdzenie wystąpienia w poprzedniej ciąży aberracji chromosomowej
- w przypadku zwiększonego ryzyka urodzenia dziecka dotkniętego chorobą uwarunkowaną genetycznie.
Dla kogo bezpłatne badania prenatalne?
Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje badania prenatalne dla przyszłych mam, które ukończyły 35 lat bądź stwierdza się u nich wyższe ryzyka urodzenia dziecka z wadą genetyczną lub rozwojową. Z bezpłatnego badania prenatalnego może także skorzystać ciężarna kobieta, w której rodzinie zdarzały się przypadki chorób genetycznych.Spodziewasz się dziecka i chcesz mieć pewność, że prawidłowo się ono rozwija?Przyjdź na badania prenatalne do Centrum Ginekologii i Położnictwa FemiMea, mającego swoją siedzibę w Bielanach Wrocławskich.Doświadczeni specjaliści z Centrum FemiMea profesjonalnie się Tobą zaopiekują i udzielą Ci fachowych porad.Autor:
Dr n. med. Agata Pawłosek: ginekolog wykonująca w FemiMea badania prenatalne. Pani Doktor zajmuje się również diagnostyką niepłodności, wykonuje takie zabiegi jak kolposkopią histeroskopia, elektrokonizacja LEEP oraz badania drożności jajowodów HyFoSy.