FemiMea - miejsce, gdzie kobieta jest w centrum.
Badania prenatalne (I trymestr), to tzw szacowanie ryzyka wad genetycznych, inaczej nazywane przez pacjentki „USG genetyczne”. Wykonujemy w ściśle określonym czasie, a mianowicie pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży (11 tyg i 0 dni do 13 tygodni i 6 dni) oraz przy określonej wielkości zarodka (wymiar od ciemiączka do pośladków płodu): 45 do 84 mm.
Lekarz wykonujący badanie prenatalne musi posiadać certyfikat umiejętności FMF (Fetal Medicine Foundation – Fundacja Medycyny Płodowej w Londynie), który uzyskuje się zaliczając szkolenie oraz przechodząc certyfikację wykonanych przez siebie zdjęć badań prenatalnych (corocznie należy taki certyfikat odnawiać wysyłając swoje zdjęcie do audytu).
W trakcie wykonywania badań prenatalnych, które często wykonujemy głowicą dopochwową, jak i przezbrzuszną, lekarz ocenia wiele parametrów płodu, m.in. częstość akcji serca płodu, przezierność karkową czy długość płodu, następnie wprowadza parametry badanej ciężarnej takie jak wiek, wzrost, masa ciała, przeszłość położnicza razem z wynikami badania USG płodu do specjalnej aplikacji komputerowej, która na podstawie ogromnej bazy danych (setki tysięcy przypadków) porównuje badany płód z wynikami USG i rezultatami ciąż innych.
Zespół Downa (dodatkowy 21 chromosom)
Zespół Edwardsa (dodatkowy 18 chromosom)
Zespół Patau (dodatkowy 13 chromosom)
Wykonanie nieinwazyjnych badań prenatalnych jest zalecane każdej ciężarnej niezależnie wieku czy czynników ryzyka. Ciężarne z określonymi czynnikami ryzyka, takimi jak np. ukończony 35 rok życia w chwili porodu bądź wady płodu w rodzinie lub w poprzedniej ciąży mogą wykonać badania prenatalne w tym badania inwazyjne bezpłatnie w ramach NFZ.
FemiMea - miejsce, gdzie kobieta jest w centrum.
533 543 450
Wykorzystaj możliwość szybkiej rezerwacji i wybierz swojego specjalistę.