Fizjoterapia uroginekologiczna we Wrocławiu

Opis artykułu

Fizjoterapia uroginekologiczna zajmuje się zapobieganiem i leczeniem zaburzeń  związanych z mięśniami dna miednicy. Na szczególną uwagę zasługują kobiety zmagające się z problemem nietrzymania moczu, obniżeniem narządów miednicy mniejszej, bolesnymi bliznami i zrostami czy utrudnionym i bolesnym, a czasem wręcz niemożliwym do odbycia współżyciem.

Urofizjoterapeuta dąży do poprawnej diagnostyki, zaplanowania i zrealizowania odpowiednio dobranej terapii jak i ćwiczeń. Żadne powyższe objawy nie są normą dlatego ważne jest aby wprowadzić jak najszybciej fizjoterapię w celu poprawy jakości życia i zmniejszenia dolegliwości bólowych.

Wizyta u fizjoterapeuty

Pierwsza wizyta to przede wszystkim dokładny wywiad, dlatego na wizytę należy przynieść  pełną dokumentację medyczną – badania urologiczne, ginekologiczne, MRI/TK/RTG oraz opisy operacji i zabiegów w obrębie miednicy. Następnie przeprowadzona jest diagnostyka, która obejmuje ocenę pracy mięśni, narządów miednicy, elastyczność blizn, tkliwość czy dolegliwości bólowe.

Oprócz USG w gabinecie wykonywane są techniki manualne w celu oceny i postępu pracy w szczególności mięśni dna miednicy poprzez badanie per vaginamprzezpochwowe lub per rectum – przezodbytniczo. Przed przystąpieniem do takiego badania będziesz poproszona o wyrażenie i podpisanie zgody. Nie musisz zgadzać się na takie badanie, ale pamiętaj – jest to najbardziej dokładne badanie, które pozwoli na rzetelną ocenę całego dna miednicy.

Na wizytę zawsze należy przyjść z wypełnionym pęcherzem moczowym (postaraj się 1 godzinę przed wizytą nie oddawać moczu i wypić do 0,5 litra wody). Takie przygotowanie jest potrzebne z uwagi na przeprowadzenie diagnostycznego USG.USG jakie fizjoterapeuta wykonuje w gabinecie wykonywane jest poprzez powłoki i/lub przezpochwowo.

Z jakimi problemami można zgłosić się na fizjoterapię uroginekologiczną?

Zakres terapii jest szeroki. Najpowszechniejszą jej formą jest fizjoterapia po porodzie. Poród jak i połóg to ogromny wysiłek dla organizmu kobiety, który może pozostawić po sobie nieprzyjemne dolegliwości.  Należą do nich m.in. nietrzymanie moczu, obniżenie narządów miednicy mniejszej, rozejście się mięśnia prostego brzucha czy tkliwa i bolesna blizna krocza lub blizna po cesarskim cięciu. Poprzez zastosowanie odpowiednich technik diagnostyczno–terapeutycznych możliwe jest ich zmniejszenie, a tym samym poprawa funkcjonowania ciała.

 

Nietrzymanie moczu oraz obniżenia narządów występują nie tylko u kobiet po porodzie. Jesteś po menopauzie lub w ciągu Twojego dnia jest dużo pracy lub aktywności fizycznej? Fizjoterapia również jest dla Ciebie. Oprócz odpowiedniej diagnostyki i dobranych ćwiczeń metodą uzupełniającą jest pessaroterapia.

 

Pessaroterapia jest metodą uzupełniającą i wspomagająca proces fizjoterapii w przypadku obniżeń narządów miednicy mniejszej. Polega na aplikacji dopochwowo specjalnych medycznych silikonowych pessarów, których zadaniem jest podtrzymanie narządów na ich właściwym położeniu. Pessary są również formą prewencji dla pacjentek, które wykonują pracę fizyczną lub podejmują się intensywnej aktywności fizycznej. Są również alternatywą dla starszych pacjentek u których z przyczyn zdrowotnych lub woli pacjentki nie przystępuje się do zabiegu operacyjnego. Odpowiedni dobór pessara jest niezwykle ważny. Zbyt mały pessar będzie wysuwał się z pochwy, natomiast zbyt duży będzie powodował dyskomfort oraz tarcia we wnętrzu pochwy. W gabinecie fizjoterapeuty wizyta ma na celu dobór odpowiedniego rozmiaru pessara i poinstruowania jego użytkowania. 

 

Bolesne miesiączki, bolesny seks. Brak satysfakcji i/lub nagły brak orgazmu podczas współżycia. A może utrudniona aplikacja tamponów lub niemożliwość wykonania badania ginekologicznego?  Absolutnie wszystko co zostało wymienione nie jest normą. Być może ból wywołują zbyt mocno napięte mięśnie dna miednicy. Może zmagasz się z endometriozą, żylakami miednicy lub dyskomfort wywołują blizny. Jednym z najbardziej skutecznych technik rozluźniających w tym przypadku to terapia manualna oraz odpowiednio dobrane ćwiczenia.

 

Jeśli jesteś w ciąży i zmagasz się np. z bólami pleców, podbrzusza, spojenia łonowego możesz liczyć na terapię, która pomoże ulżyć w bólu. Dodatkowym wsparcie może być również naklejenie tejpów czyli specjalnych plastrów fizjoterapeutycznych. W ciąży warto zadbać o wzmocnienie mięśni dna miednicy ponieważ poprzez zwiększony ucisk na dno miednicy mogą pojawić się epizody nietrzymania moczu. 

 

Naglący pęcherz, oddawanie kroplowych ilości moczu, częste przebudzanie w nocy do toalety lub utrudnione oddawanie moczu – podczas wizyty w gabinecie dokładnie zostaną sprawdzone mięśnie Kegla jak i również pęcherz. Kluczem jest omówienie odpowiednich nawyków toaletowych. Jeśli towarzyszą temu częste infekcje dróg moczowych jak i rodnych podczas wizyty poznasz ich mechanizm powstawania i przeciwdziałania ich rozwijaniu. 

Jesteś po zabiegu ginekologicznym lub zabiegu w obrębie jamy brzucha? Warto sprawdzić blizny pozabiegowe – ich rozciągliwość, czucie, mobilność a następnie wdrożyć mobilizację i masaż.
Planujesz wizytę konsultacyjną ponieważ :

  • Przygotowujesz się do zajścia w ciążę?
  • Podejmujesz się lub planujesz intensywną aktywność fizyczną?
  • Jesteś w ciąży i pragniesz przygotować się jak najlepiej do porodu?
  • Czeka Cię zabieg ginekologiczny?

Świetnie! Jesteś w małym gronie pacjentek ale niezwykle ważnym procencie. Wiadomo nie od dziś, że nie lepiej zapobiegać niż leczyć.

Autor:

Mgr Sandra Rymsza – Stępniak jest fizjoterapeutką uroginekologiczną specjalizującą się w terapii dna miednicy. Ukończyła fizjoterapię na wrocławskiej Akademii Wychowania Fizycznego, jej ulubionym zakresem jest rehabilitacja okołoporodowa. 

Potrzebujesz pilnej wizyty?

Skorzystaj z opcji ekspresowego terminu

 
Umów Ekspresowy termin
Umów się online
Umów się online
Umów się online
Umów się online
Umów się online

Potrzebujesz pilnej wizyty?

Wykorzystaj możliwość szybkiej rezerwacji i wybierz swojego specjalistę.