Umów się online

Gabinet ginekologiczny Wrocław

Opis artykułu

Gabinet ginekologiczny Wrocław

Jak znaleźć dobre centrum medyczne we Wrocławiu i przygotować się do wizyty?

Wiele kobiet wstydzi się i obawia umówienia na wizytę. Nie ma tutaj znaczenia, czy chodzi o wizytę w ramach NFZ czy prywatnie. Wiadomo jednak, że jej nie da się uniknąć, bowiem w życiu każdej kobiety nadchodzi taki moment, kiedy wizyta ginekologiczna okazuje się koniecznością. Co powinny wiedzieć pacjentki, które wcześniej nie miały jeszcze do czynienia z gabinetem ginekologicznym? Jaką placówkę warto rozważyć, mieszkając we Wrocławiu i poszukując dobrego specjalisty? Dlaczego regularne wizyty u ginekologa są istotne i na jakie pytania lekarza należy się przygotować?

Pierwsza wizyta u ginekologa – co warto wiedzieć?

Nikogo zapewne nie dziwi fakt, że pierwsza wizyta u ginekologa budzi wśród kobiet nie tylko niepewność, ale często również wstyd. Rzadkością nie jest także lęk i ogromny stres związany z badaniem. Warto wiedzieć, jak przygotować się do swojej pierwszej wizyty w gabinecie ginekologa i na jakie pytania dobrze jest znać odpowiedź. Takie podejście możne znacznie zredukować stres. Dobrze jednak zdawać sobie sprawę z tego, że obawy związane z badaniem nie są niczym dziwnym – to przecież zupełnie naturalna reakcja ludzkiej psychiki na to, co nowe oraz nieznane. Co więcej, w przypadku wizyty u ginekologa stres pogłębia fakt, że badanie jest ingerencją w sferę intymną. Niezbędne jest więc wybranie takiego lekarza, który nie tylko będzie wyróżniał się wysokim poziomem kwalifikacji zawodowych, ale również kompetencjami miękkimi, czyli przede wszystkim delikatnością, a także empatią oraz umiejętnością rozmowy, tak aby pacjentka mogła czuć się w gabinecie komfortowo.

Pierwsza wizyta i od razu prowadzenie ciąży?

Czasem tak się zdarza, szczególnie u młodych kobiet, że pierwsze badanie ginekologiczne i od razu mamy prowadzenie ciąży czy też badania prenatalne. Często pacjentki chciałby aby ginekolog” data-keyword-hl-usage=”10″ data-keyword-hl-min-usage=”18″ data-keyword-hl-max-usage=”40″ data-keyword-hl-match=”ginekolog-1925″ data-keyword-hl-status=”partially”>ginekolog odpowiedzialny za prowadzenie ciąży pracował również w szpitalu natomiast jest to dosyć trudne bo wielu ginekologów pracujących prywatnie nie pracuje równocześnie w szpitalu. Pierwsza wizyta w ciąży wiąże się z szeregiem badań, które zlecają lekarze ginekolodzy. Termin pierwszej wizyty ginekologiczne w ciąży powinien się odbyć do 10 tygodnia ciąży. Badania prenatalne natomiast wykonujemy pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży, składają się one z dokładnego usg oraz badania krwi (test PAPPA). Badania prenatalne mogą wykonywać lekarze posiadający specjalny certyfikat, odnawiany każdego roku na podstawie audytu wykonanych przez niego badań. Centrum medyczne, które wybierzemy powinno mieć możliwość wykonania badań prenatalnych oraz pobierania krwi – to znacznie ułatwia prowadzenie ciąży dla ciężarnej. O kalendarzu badań w ciąży przeczytasz w naszym dedykowanym artykule.

W przypadku ogromnych obaw i stresu warto uświadomić sobie, że lekarz ginekolog takie badanie traktuje jako tylko rutynową czynność – nie wzbudza w nim żadnych większych lub niezdrowych emocji.

Nic w tym dziwnego – codziennie spotyka się z ogromną liczbą pacjentek, które pojawiają się w gabinecie regularnie. Co więcej, kompetentny lekarz nie będzie żadnej pacjentki oceniał czy krytykował.

Jakie pytania najczęściej zadaje lekarz ginekolog?

Cała wizyta rozpoczyna się od wywiadu, który przeprowadza z pacjentką lekarz ginekolog” data-keyword-hl-usage=”10″ data-keyword-hl-min-usage=”18″ data-keyword-hl-max-usage=”40″ data-keyword-hl-match=”ginekolog-3259″ data-keyword-hl-status=”partially”>ginekolog. Warto zapisać sobie przed wizytą datę swojej ostatniej miesiączki, aby nie stresować się i nie zastanawiać nad odpowiedzią. Lekarz ginekolog oprócz pytania o datę ostatniego krwawienia, będzie chciał także wiedzieć, jak często one występują oraz czy są regularne. Musi również zapytać, ile czasu minęło od poprzedniego badania, a także jaki jest właściwie powód wizyty w gabinecie. Dobrze jest pamiętać o tym, że u lekarza ginekologa nie powinno się pojawiać tylko wtedy, kiedy występują jakieś dolegliwości. Takiego lekarza należy traktować nieco jak dentystę – jeśli chce się uniknąć bólu i stresu, warto kontrolować stan swojego zdrowia na bieżąco i co jakiś czas po prostu odwiedzać gabinet czy centrum medyczne.

Lekarz może zapytać również o współżycie oraz antykoncepcję. Dobrze jest także przygotować się na pytania o infekcje intymne, ogólny stan zdrowia, a także występujące w rodzinie choroby czy przebyte operacje.

W co wyposażony jest gabinet ginekologa?

Gabinety ginekologiczne są wyposażone w fotel ginekologiczny, zazwyczaj podnoszony aby dostosować się do pacjentki. W gabinecie ginekologicznym jest również aparat usg. Gabinety ginekologiczne zabiegowe zawierają również urządzenia do histeroskopii, której więcej przeczytasz więcej w naszym specjalnym artykule.

Przebieg badania u ginekologa – czego się spodziewać?

Badanie ginekolog rozpoczyna po przeprowadzeniu wywiadu i odbywa się na fotelu ginekologicznym. Aby czuć się komfortowo, należy wcześniej zadbać o higienę osobistą oraz skorzystać z toalety. W trakcie badania lekarz ginekolog może naciskać na podbrzusze, a to przy pełnym pęcherzu mogłoby być nieco nieprzyjemne.

Na początku specjalista ginekolog jednak zacznie od dokładnego obejrzenia zewnętrznych narządów płciowych: warg sromowych, krocza. Jego zadaniem będzie ocenienie ich budowy, a także sprawdzenie, czy na skórze nie występują niepokojące zmiany. Czasem konieczna jest bardziej szczegółowa ocena pochwy i sromu przy użyciu kolposkopu. Następnie będzie miało miejsce badanie ginekologiczne wewnętrzne. Wielu kobietom może ono sprawiać dyskomfort, jednak nie warto się tym przejmować, bowiem trwa jedynie chwilą, a pozwala na uzyskanie ogromnej ilości informacji na temat zdrowia kobiety. Jego przebieg zależy jednak od konkretnej sytuacji.

W przypadku pacjentek współżyjących lekarz wkłada do pochwy jednorazowy, sterylny wziernik, dzięki któremu dobrze widzi jej wnętrze, a także szyjkę macicy. Jest to również moment, kiedy ginekolog w razie potrzeby może pobrać wymaz do badania cytologicznego, który następnie zostanie oceniony pod mikroskopem przez cytologa. Ginekolog w ten sam sposób może pobrać wymaz na obecność wirusa HPV. Po wszystkim lekarz wyjmuje wziernik i przeprowadza badanie zestawione – jednym lub dwoma palcami dotyka szyjkę macicy, a drugą ręką, którą kładzie na brzuchu pacjentki, ocenia położenie, wielkość, a także ruchomość macicy a także okolice jajników.

Jeśli natomiast mowa o pacjentkach, które nie miały za sobą jeszcze swojego pierwszego razu – badanie wewnętrzne może być zastąpione USG, a badanie zestawione – wykonane przez odbyt.

Warto udać się na wizytę ginekologiczną w przypadku nieprawidłowych krwawień z dróg rodnych, więcej na temat przyczyn takich krwawień przeczytasz tutaj na blogu.

Jak wybrać odpowiedniego lekarza ginekologa?

Znalezienie swojego centrum medycznego i idealnego ginekologa nie jest tak prostym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Oprócz odpowiednich kwalifikacji lekarz powinien także umieć nawiązać nić porozumienia z pacjentką i wnikliwie ocenić jej stan zdrowia. Tak naprawdę wiele kobiet przez długie lata nie potrafi znaleźć odpowiedniego ginekologa, chodząc do różnych gabinetów i wciąż szukając tego właściwego. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że posiadanie „własnego” lekarza ginekologa jest bardzo istotne, bowiem jest to osoba, która nie tylko zna pełną historię medyczną pacjentki, ale również sprawia, że czuje się ona znacznie bardziej komfortowo.

Chcąc wybrać odpowiednią placówkę, warto kierować się opiniami o pracujących w niej specjalistach, a także ofertą, z którą można zapoznać się na stronie internetowej. Warto, aby dane centrum medyczne posiadało szeroki wachlarz badań, możliwość wykonywania zabiegów ginekologicznych (kolposkopia czy histeroskopia) a także lekarzy położników oraz możliwość kompleksowego prowadzenia ciąży.

Dlaczego warto rozważyć wybór placówki FemiMea we Wrocławiu?

Wrocław jest miastem, które oferuje doskonały wybór, jeśli chodzi ginekologiczne centrum medyczne , ale tą szczególnie wartą rozważania jest Gabinet Ginekologiczny Wrocław – FemiMea. Oprócz profesjonalnego podejścia specjalisty ginekologa liczyć można tutaj również na komfort oraz delikatność. Co więcej, gabinet oferuje także diagnostykę i leczenie niepłodności, gabinet zabiegowy gdzie można wykonać np. kolposkopię z wycinkami czy histeroskopię, profilaktykę raka szyjki macicy, zabiegi ginekologii estetycznej Hifu oraz co ważne – prowadzenie ciąży. Kobiety mogą skorzystać też z punktu pobrań krwi, jeśli konieczne jest wykonanie badań laboratoryjnych.

Gabinet ginekologiczny FemiMea jest doskonałym wyborem nie tylko dla pacjentek, które poszukują odpowiedniego lekarza, który zadba o to, aby wizyta była komfortowa, ale również dla tych, które chcą znaleźć ginekologa, z którym zostaną na dłużej.

Umów się online
Umów się online
Umów się online
Umów się online
Umów się online
Porady specjalisty

Ostatnio dodane