USG Piersi Wrocław

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem wykrywanym u kobiet zarówno w Polsce, jak i na Świecie. Stanowi on ponad 20% wszystkich zachorowań na nowotwory. W Polsce rocznie diagnozę rak piersi słyszy rocznie 18 000 kobiet. 

Niestety umieralność na raka piersi w naszym kraju rośnie z roku na rok, w przeciwieństwie do krajów zachodniej Europy.
Każda kobieta może zmniejszyć ryzyko wykrycia go na zaawansowanym etapie poprzez:

  • samobadanie piersi (samodzielne badanie piersi przez pacjentkę), najlepiej raz w miesiącu, po miesiączce w czasie kąpieli, kiedy piersi są nawilżone, dobrze zacząć samobadanie po wykonaniu USG piersi, gdyż wtedy pacjentka wie, że w piersiach nie ma groźnych zmian i ” tak zbudowane są moje zdrowe piersi” , wtedy każda zmiana ,która się pojawi nie umknie uwadze.

  • wykonywanie usg piersi od 25 roku życia

  • mammografia powinna być wykonywana od 50 r.ż. (wtedy badania są bezpłatne co 2 lata w ramach NFZ ), niektóre kraje w Europie oraz USA obniżają wiek, od którego wykonuje się mammografię do 40-45 r. ż.

Szczególna uwaga należy się pacjentkom, u których u krewnych pojawił się rak piersi, rak jajnika lub rak endometrium, szczególnie w młodym wieku (przed 50 r. ż.). Osoby takie są narażone na genetycznie uwarunkowane nowotwory piersi, jajnika czy też endometrium (mutacje BRCA 1, BRCA 2 czy Zespół Lynch II ).

Według statystyk, nowotwór piersi wciąż zbiera śmiertelne żniwo w naszym kraju, zabijając każdego roku ponad pięć tysięcy kobiet w różnym wieku. W początkowym stadium nie daje żadnych objawów, jednakże wcześnie wykryty jest bardzo często wyleczalny. Dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie badań obrazowych (USG), stosowanych w diagnostyce raka piersi.

Badanie USG piersi - czym jest?

Pamiętaj, że badanie USG piersi jest badaniem profilaktycznym, umożliwiającym wykrycie nawet najmniejszych zmian i szybkie podjęcie leczenia. Dzięki temu możliwe jest całkowite wyzdrowienie.

Jak przebiega badanie USG piersi?

Badanie ultrasonograficzne piersi nie wymaga specjalnego przygotowania.

Przebieg badania usg piersi:

  • Badanie jest poprzedzone wywiadem lekarskim. Lekarz zapyta o datę ostatniej miesiączki, przebyte ciąże, antykoncepcję hormonalną, przyjmowane leki, a także o karmienie piersią. Ważne są także pytania przez lekarza, który usg piersi wykonuje, o historię chorób nowotworowych w rodzinie pacjentki. I tutaj chodzi nie tylko o raka piersi, ale także choroby nowotworowe jelita grubego czy narządu rodnego u młodych kobiet.

  • Przebieg usg piersi. Badanie USG piersi odbywa się w pozycji leżącej. Kobieta ma odsłoniętą klatkę piersiową i ręce umieszczone za głową.

  • Lekarz nakłada, który wykonuje usg piersi na badane miejsca cienką warstwę żelu, a następnie zaczyna badanie.

  • Końcówką aparatu wykonuje na skórze piersi podłużne bądź okrężne ruchy, lekko uciskając piersi. Nie pomija przy tym oceny węzłów chłonnych dołu pachowego.

-Ciekawa jestem, jak wyglądają zdrowe tkanki? – zastanawia się Pani Jolanta, jedna z naszych Pacjentek.

Otóż tkanki zdrowe są elastyczne i miękkie, natomiast ogniska rakowe są sztywne i twarde. Mammografię wykonuje się najczęściej u starszych kobiet, przede wszystkim ze względów profilaktycznych, a poza tym celem diagnostyki podejrzanych zmian.

USG piersi pozwala wykryć ewentualne zmiany, w tym zmiany nowotworowe na wczesnym etapie. W takim przypadku konieczne jest wykonanie biopsji piersi, najczęściej jest to biopsja gruboigłowa, zabieg wykonujemy w Centrum FemiMea w znieczuleniu miejscowym.

Badanie to nie stanowi bowiem zagrożenia dla matki i jej dziecka.

Pamiętaj: badanie USG piersi, wykonywane regularnie, pozwoli Ci spać spokojnie i ustrzec się raka piersi.

USG piersi wykonuje się w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego.

Jakie są wskazania do wykonania ultrasonografii piersi?

Na badanie USG piersi powinna zgłosić się kobieta, która podczas samobadania wyczuła w piersi zgrubienie.

Warto wiedzieć, że ból piersi, niepokojące zmiany w wyglądzie piersi, wyciek krwi, lub innej wydzieliny z brodawki sutkowej, powinny skłonić Kobietę do wykonania usg piersi lub mammografii. Takie objawy mogą bowiem zwiastować raka piersi.

Kiedy jeszcze należy robić USG piersi?

  1. Po urazach w obrębie biustu, w celu wykrycia krwiaka

  2. Przy podejrzeniu ropnia piersi

  3. Jeżeli w rodzinie Pacjentki występowały przypadki zarówno raka piersi, jak również nowotworów narządów rodnych.

Gdzie we Wrocławiu wykonam badanie USG piersi? – pyta jedna z naszych Pacjentek, Pani Anna.

Na USG piersi przyjdź do Centrum Ginekologii i Położnictwa FemiMea, mającego swoją siedzibę w Bielanach Wrocławskich.

Dobry lekarz ginekolog z Centrum Medycznego FemiMea przeprowadzi badanie USG szybko, sprawnie i bezboleśnie. Zapraszamy!