Histeroskopia czy trzeba się ogolić – FemiMea

Opis artykułu

Zastanawiasz się nad przygotowaniem do histeroskopii? Wiemy, że kobiety często pytają: „czy trzeba się ogolić?”. W FemiMea, twój komfort jest dla nas ważny.

W FemiMea troszczymy się o kobiece zdrowie i bezpieczeństwo. Klinika została założona przez dr. n. med. Wojciecha Homolę. Oferujemy najnowocześniejsze metody leczenia.

Nasz zespół lekarzy zapewnia profesjonalną opiekę od pierwszej wizyty. Objaśniamy ci, czym jest histeroskopia i jak się do niej przygotować. Odpowiemy na twoje pytania nawet o depilację.

W FemiMea spotkasz się z kulturą i zrozumieniem. Specjaliści starannie wyjaśnią procedury i poświęcą ci tyle czasu, ile potrzebujesz.

Kluczowe informacje

  • FemiMea oferuje kompleksową opiekę medyczną opartą na najnowszych osiągnięciach medycyny.
  • Wizyta ginekologiczna w FemiMea to doświadczenie pełne profesjonalizmu, empatii i nowoczesnych rozwiązań.
  • Lekarze dokładnie wyjaśnią przebieg histeroskopii i odpowiedzą na wszystkie pytania, w tym dotyczące przygotowania do zabiegu.
  • Pacjentki cenią kulturalne podejście specjalistów, jasne tłumaczenie procedur i poświęcenie odpowiedniej ilości czasu na każdą wizytę.
  • W FemiMea priorytetem jest kobiece zdrowie, intymność i poczucie bezpieczeństwa.

Czym jest histeroskopia?

Histeroskopia to badanie, które pozwala dokładnie zbadać kanał szyjki macicy oraz wnętrze macicy. Wykonywane jest przy użyciu specjalnego narzędzia. To jest mało inwazyjne, a pacjentka jest znieczulana miejscowo, więc nie odczuwa bólu.

Definicja histeroskopii

Ten test polega na wprowadzeniu cienkiego instrumentu przez pochwę i szyjkę macicy. Nazywa się to histeroskopem. Ma kamerę i światło, które pomagają lekarzowi ocenić wnętrze macicy na ekranie.

Rodzaje histeroskopii: diagnostyczna i operacyjna

Są dwa rodzaje histeroskopii: diagnostyczna i operacyjna. Diagnostyczna pomaga lekarzowi zobaczyć wnętrze macicy. Umożliwia ona również wykryć pewne zmiany, jak polipy, mięśniaki czy zrosty.

Operacyjna to bardziej zaawansowany zabieg. Lekarz może usunąć pewne zmiany lub pobierać próbki do badań. Czasem, trzeba wtedy użyć znieczulenia ogólnego lub miejscowego.

Rodzaj histeroskopii Czas trwania Znieczulenie Cel badania
Diagnostyczna
5-15 minut
Miejscowe
Ocena wnętrza macicy, wykrycie zmian patologicznych, pobranie biopsji endometrium
Operacyjna
15 – 30 minut
Ogólne lub podpajęczynówkowe
Usunięcie zmian patologicznych, pobranie materiału do badania

Oba rodzaje histeroskopii pomagają w diagnostyce i leczeniu problemów ginekologicznych. Poprawiają szanse na ciążę i leczyć nieprawidłowe krwawienia. To prowadzi do lepszych wyników leczenia.

Wskazania do histeroskopii

Histeroskopia to jedna z najmniej inwazyjnych metod badania w ginekologii. Jest często używana do wglądu wewnątrz macicy. Dzięki niej lekarze mogą zobaczyć zmiany, trudne do wychwycenia na zwykłym USG. Jest to bezpieczne badanie, które pomaga w diagnozowaniu niepłodności i poszukaiwaniu patologicznych zmian w macicy.

Diagnostyka niepłodności

Zabieg histeroskopii ma ogromne znaczenie w diagnostyce problemów z zajściem w ciążę. Lekarz może bliżej przyjrzeć się wnętrzu macicy. Może też usunąć przeszkody, takie jak zrosty lub polipy, które utrudniają poczęcie dziecka. Ta metoda także optymalizuje szanse powodzenia ciąży.

Problemy z utrzymaniem ciąży lub nieregularne krwawienia maciczne to także sygnały do wykonania histeroskopii.

Wykrywanie zmian patologicznych w macicy

Histeroskopia bada podejrzenia o zmiany w macicy jak polipy, nowotwory czy przerost endometrium.

Wskazana jest dla kobiet z anomalią krwawień czynnościowych w różnej fazie życia. Pozwala także na usunięcie ciał obcych z macicy, np. zagubionej wkładki wewnątrzmacicznej, umożliwia także ocenę szyjki macicy.

Wskazanie do histeroskopii Opis
Niepłodność
Wykrycie i usunięcie zmian utrudniających zajście w ciążę, takich jak zrosty czy polipy
Nieprawidłowe krwawienia maciczne
Diagnostyka przyczyn krwawień u kobiet w wieku rozrodczym i pomenopauzalnych
Podejrzenie zmian błony śluzowej macicy
Ocena i ewentualne pobranie wycinków w przypadku podejrzenia polipów, nowotworów czy przerostu endometrium
Pozostałości po poronieniu lub porodzie
Wykrycie i usunięcie pozostałości po niepełnym poronieniu lub porodzie
Wady macicy
Diagnostyka wad wrodzonych i nabytych macicy
Mięśniaki podśluzówkowe
Ocena i ewentualne usunięcie mięśniaków zlokalizowanych do wnętrza jamy macicy

Sama histeroskopia trwa do pół godziny. Jej przebieg zależy od celu. Lekarz przed zabiegiem musi zebrać potrzebne informacje i przeanalizować wyniki.

Nie można wykonywać badania przy podejrzeniu ciąży lub podczas miesiączki. Po zabiegu ważne jest oszczędzanie sił, unikanie współżycia, wysiłku fizycznego czy też basenu i kontakt z lekarzem w razie niepokojących objawów.

Przebieg zabiegu histeroskopii

Histeroskopia pozwala lekarzowi ocenić wnętrze macicy. Wykorzystuje się do tego specjalne narzędzie optyczne zwane histeroskopem. Lekarz przeprowadza je, wprowadzając urządzenie przez pochwę.

Histeroskop, to szczególny rodzaj endoskopu, można powiedzieć, że jest “metalową rurką z kamerą”. Pokazuje obraz na monitorze. Dzięki niemu lekarz może dokładnie ocenić wnętrze macicy. To pozwala na wykrycie różnych nieprawidłowości, jak polipy, przegroda czy zrosty.

Wprowadzenie histeroskopu przez pochwę i szyjkę macicy

Pacjentka leży na fotelu ginekologicznym. Lekarz delikatnie wprowadza histeroskop przez pochwę i szyjkę macicy. Zazwyczaj zabieg ten nie boli pojęcie „mało inwazyjny” dobrze opisuje charakter badania.

Obrazowanie wnętrza macicy na monitorze

Widok wnętrza macicy w dużym powiększeniu prezentowany jest na monitorze. Lekarz może go dokładnie ocenić. To pomaga wykryć problemy, jak zmiany w endometrium.

Jeśli trzeba, lekarz pobiera wycinki. Potem badane są one pod mikroskopem. To zwieńczenie histeroskopii.

Rodzaj histeroskopii Czas trwania
Diagnostyczna
5-15 minut
Operacyjna
15 – 30 minut

Czas trwania histeroskopii zależy od celu. Zabiegi diagnostyczne są krótsze. Na histeroskopię operacyjną lekarz często potrzebuje więcej czasu.

Niezależnie od rodzaju badania, histeroskopia jest bezpieczna. Daje dokładne obrazy wnętrza macicy. Pacjentka może czuć się swobodnie. To ważne dla komfortu podczas zabiegu.

Znieczulenie podczas histeroskopii

Histeroskopia pozwala lekarzom wejrzeć dokładnie do jamy macicy pacjentki. Znieczulenie jest dostosowywane indywidualnie w zależności od rodzaju zabiegu oraz stanu zdrowia kobiety. Najczęściej używa się znieczulenia miejscowego, które sprawia, że kobieta czuje się komfortowo podczas zabiegu.

Jeśli kobieta ma histeroskopię diagnostyczną, może nie potrzebować mocnych leków przeciwbólowych. W przypadku histeroskopii operacyjnej, np. w celu usuwania polipów, lekarze zazwyczaj podają dożylnie leki przeciwbólowe bądź krótkotrwałe znieczulenie ogólne.

Wybór znieczulenia zależy od wielu czynników. Te mogą dotyczyć zarówno interwencji jak i zdrowia pacjentki. Lekarz anestezjolog omawia wszystkie możliwości z kobietą. Razem wybierają najlepszą opcję dla bezpieczeństwa i komfortu podczas zabiegu.

Rodzaj znieczulenia Histeroskopia diagnostyczna Histeroskopia operacyjna
Znieczulenie miejscowe
Często stosowane
Rzadko stosowane
Znieczulenie ogólne
Rzadko stosowane
Często stosowane

Bez względu na wybraną metodę znieczulenia, nasza pacjentka jest zaopiekowana przez doświadczony zespół lekarski. Histeroskopia jest mało uciążliwa dla pacjentki, a ta szybko wraca do pełni sił.

Przygotowanie do histeroskopii

Dobre przygotowanie do histeroskopii jest ważne dla sukcesu i komfortu pacjentki. Pierwszym krokiem jest wizyta u lekarza. Specjalista oceni stan zdrowia kobiety i zdecyduje, czy może poddać się operacji. Na tej wizycie pacjentka rozmawia z lekarzem o swoim zdrowiu. Lekarz sprawdza wyniki dotychczasowych badań oraz zleca nowe, jak badania hormonów czy USG.

Konsultacja lekarska i kwalifikacja do zabiegu

Na konsultacji kobieta powinna podać dokładne informacje o swoim zdrowiu. Chodzi o to, by lekarz znał choroby, leki, na które jesteś uczulona, i poprzednie zabiegi. Lekarz sprawdzi także, czy są jakieś przeciwwskazania do histeroskopii. Należy do nich ciąża, stany zapalne narządów płciowych czy rak szyjki macicy.

Badania przed zabiegiem

Przed histeroskopią lekarz może zlecić kilka badań:

  • USG przezpochwowe do oceny macicy i przydatków.
  • Cytologia bądź test na HPV, wykluczająca zmiany nowotworowe szyjki macicy.

Wyniki tych testów pomagają lekarzowi lepiej zrozumieć stan zdrowia pacjentki. Dzięki temu lekarz zdecyduje, jak najlepiej znieczulić pacjentkę podczas histeroskopii.

Termin zabiegu w cyklu miesiączkowym

Zaleca się wykonywanie histeroskopii między 6 a 12 dniem cyklu, najlepiej zaraz po zakończeniu krwawienia miesiączkowego. Wtedy endometrium jest cienkie, co pomaga lekarzowi lepiej ocenić wnętrze macicy i ewentualne patologiczne struktury jak np. polipy.. Czasem jednak, kiedy kobieta ma nieregularne miesiączki, lekarz może zaproponować inny termin albo leki hormonalne.

Rodzaj badania Termin wykonania
Histeroskopia diagnostyczna
Między 6 a 12 dniem cyklu miesiączkowego
Histeroskopia operacyjna
Indywidualnie, zależnie od wskazań lekarskich

Dobre przygotowanie do histeroskopii zmniejsza ryzyko powikłań. Pacjentki FemiMea mają dostęp do profesjonalnej opieki. Personel zachowuje się profesjonalnie i z empatią, a pacjentki korzystają z nowoczesnych metod leczenia.

Histeroskopia czy trzeba się ogolić

Wiele kobiet pyta, czy przed histeroskopią należy się golić. Odpowiedź jest prosta – nie trzeba. Lekarze troszczą się o komfort pacjentek. Owłosienie nie jest problemem podczas tego badania.

Przed histeroskopią ważne jest dobra higiena intymna. Dokładne umycie zapobiega infekcjom. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, porozmawiaj z lekarzem przed zabiegiem.

Histeroskopia to bezpieczne badanie, nie trzeba specjalnego przygotowania intymnego. Ważne jest jedynie dbanie o higienę. Lekarze w klinice FemiMea zapewniają pacjentkom komfort i bezpieczeństwo.

Pytanie Odpowiedź
Czy trzeba się ogolić przed histeroskopią?
Nie, nie jest to konieczne. Owłosienie nie przeszkadza w trakcie zabiegu.
Jak przygotować się do histeroskopii?
Zadbaj przede wszystkim o higienę. Ważne jest dokładne mycie okolic intymnych.
Czy warto skonsultować się z lekarzem przed zabiegiem?
Tak, jeśli masz wątpliwości, porozmawiaj z lekarzem. To zalecane podczas wizyty kwalifikacyjnej.

Przed histeroskopią nie trzeba się golić. Ważne jest tylko czyste zachowanie intymności.

Klinika FemiMea stawia na komfort pacjentek. Doświadczeni lekarze zapewniają opiekę na najwyższym poziomie. Histeroskopia tam to badanie wykonywane z troską i zrozumieniem dla pacjentek.

Przeciwwskazania do histeroskopii

Histeroskopia jest bezpieczną metodą. Niemniej jednak, jej wykonanie może być niewłaściwe w niektórych przypadkach. Przed zabiegiem lekarz ocenia stan zdrowia oraz wyniki badań. To pomaga uniknąć ryzyka powikłań.

Ciąża

Ciąża jest ważnym przeciwwskazaniem do histeroskopii. Zabieg ten może zaszkodzić rozwijającemu się płodowi. Dlatego, jeśli kobieta jest w ciąży, zabieg jest od razu odsuwanym na później.

Stan zapalny miednicy mniejszej

Aktywny stan zapalny narządów miednicy mniejszej to kolejne przeciwwskazanie. Histeroskopia może nasilić infekcje dróg rodnych. W takich przypadkach lekarz zaleca leczenie antybiotykami przed zabiegiem.

Przeciwwskazanie Przyczyna
Ciąża
Ryzyko uszkodzenia płodu
Stan zapalny miednicy mniejszej
Możliwość nasilenia infekcji
Rak szyjki macicy
Ryzyko intensywnego krwawienia i rozprzestrzenienia komórek nowotworowych
Ostre, obfite krwawienie z dróg rodnych
Utrudniona wizualizacja, ryzyko powikłań

Gdy kobieta ma raka szyjki macicy lub jest podejrzenie ciąży pozamacicznej, histeroskopia nie jest zalecana. To samo dotyczy obfitego krwawienia pochodzącego z dróg rodnych. Ważne jest, aby lekarz wnikliwie ocenił stan zdrowia pacjentki przed podjęciem decyzji o zabiegu. Dzięki temu można ograniczyć ryzyko komplikacji.

Przebieg rekonwalescencji po histeroskopii

Po zabiegu histeroskopii kobieta może wracać do domu już tego samego dnia. Bardzo ważne jest, by stosować się do zaleceń lekarza w domu. To pomoże szybciej wrócić do pełni sił.

Zalecenia po zabiegu

W pierwszych dniach po zabiegu pacjentka powinna unikać podnoszenia ciężkich rzeczy, współżycia, dużego wysiłku i kąpieli w basenie lub wannie. Może też dostać antybiotyki, by zapobiec infekcji. Ważne jest, aby brać lekarstwa według zaleceń.

Jeśli odbyła się histeroskopia operacyjna związana z usuwaniem zmian w macicy, powstrzymywanie się od seksu jest ważne. Skonsultuj się ze swoim lekarzem jak powinien u Ciebie wyglądać okres pooperacyjny gdyż zależy to od zakresu zabiegu.

Wizyty kontrolne

Regularne wizyty u lekarza pomagają monitorować rekonwalescencję. Specjalista sprawdzi postępy i powie, co dalej. Pierwsza wizyta po histeroskopii operacyjnej powinna się odbyć około 10 dni po operacji.

Zwróć uwagę na objawy, które mogą świadczyć o problemach, jak silne krwawienie czy ból. W takim przypadku natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Szybkie działanie pozwoli uniknąć większych trudności.

Rodzaj histeroskopii Czas rekonwalescencji Zalecenia
Diagnostyczna
7-10 dni
Unikanie wysiłku fizycznego, współżycia, kąpieli w basenie/wannie
Operacyjna
Do 3 tygodni
Jak wyżej + powstrzymanie od współżycia przez 3-4 tygodnie

Przestrzeganie zaleceń i wizyty kontrolne to podstawa szybkiego powrotu do zdrowia. W FemiMea zapewniamy pełny komfort i bezpieczeństwo na każdym etapie.

Możliwe powikłania po histeroskopii

Histeroskopia to bezpieczny zabieg, ale może wiązać się z ryzykiem. Zdarzają się krwawienia, które zwykle szybko ustępują. Ryzyko zapalenia narządów miednicy mniejszej jest małe, mniej niż 1%.

Urazy macicy to bardzo rzadkie, lecz poważne powikłanie. Może dojść do perforacji ściany macicy. Ryzyko uszkodzenia okolicznych narządów istnieje, lecz jest niewielkie. Chirurdzy czasem muszą interweniować z powodu silnych krwawień.

Możliwe są też inne negatywne następstwa zabiegu histeroskopii np.mogą wytworzyć się zrosty wewnątrz macicy. Plamienia po zabiegu zdarzają się, ale po kilku dniach powinny zniknąć.

Znieczulenie ogólne może czasem wpłynąć na alergie lub problemy z oddechem. Te sytuacje są jednak rzadkie. Histeroskopia w podsumowaniu przynosi więcej korzyści aniżeli ryzyka

Gorączka, silny ból czy obfite krwawienia po zabiegu wymagają pilnej wizyty u lekarza.

Po histeroskopii unikaj dużej aktywności przez 7-10 dni. Wstrzymaj się od seksu zarówno po histeroskopii diagnostycznej jak i zabiegowej. Ma to zmniejszyć ryzyko infekcji.

Rodzaj powikłania Częstość występowania
Krwawienie
Częste, ustępuje samoistnie
Infekcja
Rzadkie, ryzyko poniżej 1%
Uszkodzenie macicy
Bardzo rzadkie, kilka procent przypadków
Powikłania znieczulenia
Rzadkie, np. reakcje alergiczne

Histeroskopia diagnostyczna, a operacyjna

Histeroskopia pozwala na dokładną ocenę wnętrza macicy. Wyróżniamy dwa rodzaje: histeroskopię diagnostyczną i histeroskopię operacyjną. Pierwsza służy do wykrywania nieprawidłowości, np. polipów trzonu macicy, a druga do ich usuwania.

Różnice w przebiegu zabiegu

Histeroskopia diagnostyczna polega na wykorzystaniu histeroskopu o mniejszej średnicy, najmniejsze histeroskopy mają średnicę około 3 mm. Lekarz ocenia, jak wygląda wnętrze macicy. Przy okazji oceniając też ujścia jajowodów i kanał szyjki macicy.

Histeroskopia operacyjna wykorzystuje większy histeroskop. Ma on możliwość wykorzystania pętelki elektrycznej umożliwiającej usuwanie zmian z jamy macicy np. polipów, mięśniaków czy też zrostów bądź przegrody macicy.

Histeroskopia diagnostyczna Histeroskopia operacyjna
Ocena wnętrza macicy
Usuwanie zmian patologicznych
Histeroskop o średnicy ok. 3 mm
Histeroskop o średnicy ok. 5-7 mm z kanałem roboczym i pętlą elektryczną
Procedura diagnostyczna
Procedura terapeutyczna

Wskazania do histeroskopii operacyjnej

Histeroskopia operacyjna pomoże w leczeniu różnych problemów macicy. Często jest zalecana z powodu:

  • Niepłodności połączonej z problemami w macicy, które wymagają usunięcia np. przegroda bądź polip
  • Nawracającego poronienia i konieczność usunięcia zrostów
  • Nieprawidłowych krwawień macicznych i usunięcia mięśniaka rosnącego do wnętrza jamy macicy (mięśniak podśluzówkowy)
  • Konieczności usunięcia wkładki wewnątrzmacicznej
  • Zrostów utrudniających zajście w ciążę
  • Polipów endometrium i mięśniaków podśluzówki

O zaleceniach do operacji decyduje lekarz i przeprowadzona przez niego dokładna analiza wyników. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym bądź ogólnym. Szybko po nim można wrócić do codziennych czynności.

Histeroskopia w leczeniu niepłodności

Histeroskopia to ważne narzędzie w walce z niepłodnością. Jest to badanie, które pozwala dokładnie ocenić wnętrze macicy. Dzięki temu lekarze mogą wykryć i usunąć zmiany, które uniemożliwiają ciążę. Usuwa się na przykład polipy, mięśniaki czy zrosty. W histeroskopii diagnostycznej w przebiegu diagnostyki niepowodzeń ciążowych można uwidocznić nieprawidłowy obraz endometrium sugerujący przewlekłe zapalenie endometrium. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego leczenia możemy ułatwić parze osiągnięcie upragnionego celu jakim jest ciąża.

Wykrywanie i usuwanie zmian utrudniających zajście w ciążę

Dzięki histeroskopii diagnostycznej możliwa jest dokładna ocena jamy macicy macicy. Jeśli zostanie wykryta nieprawidłowość utrudniająca zajście w ciążę, w czasie histeroskopii zabiegowej można ją usunąć, np. polipy, zrosty czy przegroda macicy. 

Zabieg usuwania takich przeszkód przeprowadzany jest również w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Używa się do tego specjalnych narzędzi – najczęściej pętli elektrycznej, która w małoinwazyjny, praktycznie bezkrwawy sposób wycina patologiczne struktury. Po wykonaniu takiego zabiegu oraz po okresie rekonwalescencji wzrastają znacznie szanse na rozwój ciąży.

Parom, które mają kłopot z ciążą, można polecić histeroskopię. Jest to dobra opcja, jeśli inne metody zawodzą. A kiedy lekarze podejrzewają zmiany w macicy, znajdują je i usuwa podczas tego zabiegu.

  • Trudności z zajściem w ciążę mimo regularnego współżycia bez zabezpieczeń przez 12 miesięcy lub dłużej
  • Nawracające poronienia
  • Podejrzenie zmian w obrębie jamy macicy na podstawie badania USG, min. polipy, mięśniaki, zrosty czy przegroda
  • Nieprawidłowe krwawienia maciczne

To ważne, że histeroskopia jest bezpieczna i mało inwazyjna. Powikłania zdarzają się rzadko, a jeśli, to są łagodne. Po zabiegu kobiety szybko wracają do domu.

Histeroskopia może zmienić życie parom marzącym o dziecku. To skuteczne leczenie zmian w macicy, które blokują ciążę. Dzięki niej, wiele par realizuje swoje marzenie o rodzicielstwie.

Doświadczenie i podejście FemiMea do histeroskopii

Centrum FemiMea to idealne miejsce dla kobiet, które cenią sobie zdrowie i intymność. Oferuje ona nowoczesne podejście do medycyny. Podczas wizyty w FemiMea doświadczysz profesjonalizmu i empatii.

Profesjonalizm i empatia lekarzy

Lekarze w FemiMea to zespół specjalistów, którym zależy na Twoim komforcie zadowoleniu i bezpieczeństwie. Na konsultacji szczegółowo wyjaśnią ci, czym jest histeroskopia. Odpowiedzą na wszystkie pytania.

Nasze podejście do pacjentek jest zawsze indywidualne. Dostosowujemy je do twoich potrzeb i oczekiwań. Dzięki temu każda pacjentka czuje się wyjątkowo. 

Pacjentki chwalą kulturalne podejście lekarzy, jasne wyjaśnienia i poświęcenie odpowiedniego czasu na wizyty.

Nowoczesne metody diagnostyki i leczenia

FemiMea korzysta z najnowszych technologii w histeroskopii. Dzięki temu diagnostyka i leczenie przebiegają precyzyjnie i skutecznie. Na czym to polega?

  • Histeroskopia trwa do 30 minut.
  • Po około godzinie od zabiegu pacjentka może wrócić do domu.
  • Znieczulenie dostajesz przez cieniutką igłę 
  • Podczas zabiegu nie ma cięcia, a narzędzie wprowadza się naturalnie.
  • Histeroskopię wykonujemy do 12 dnia cyklu, ale od razu po zakończeniu miesiączki będzie najlepiej.

Cena zależy od rodzaju zabiegu.

Gdzie FemiMea się wyróżnia? Połączenie technologii z doświadczeniem lekarzy zapewnia usługi najwyższej jakości. W FemiMea otrzymujesz opiekę medyczną na najwyższym poziomie, w przyjaznych dla ciebie warunkach.

Koszty histeroskopii

Histeroskopia jest dostępna w ramach NFZ i na prywatnych klinikach. Oznacza to, że wiele kobiet może skorzystać z tego zabiegu. Koszty zależą od wielu czynników, np. rodzaju histeroskopii.

Histeroskopia w ramach NFZ

Na NFZ histeroskopia jest czasem wykonywana w poradniach ginekologicznych lecz częściej w szpitalach co wiążę się czasem z kilkudniowym pobytem. Aby wykonać zabieg w ramach NFZ, potrzebne jest skierowanie od lekarza. Czasem jednak trzeba trochę poczekać na ten zabieg.

Ceny zabiegów prywatnych

W prywatnych klinikach histeroskopia jest szybciej dostępna. Pacjentki mogą wybrać dogodny termin. Koszty zabiegu zaczynają się od 1500 zł za histeroskopię diagnostyczną, a od 2000 zł za operacyjną. Cena zależy od miejsca i doświadczenia lekarza. Wybór prywatnej kliniki może dużo przyspieszyć proces leczenia. Dzięki temu pacjentka szybciej odzyskuje zdrowie i komfort życia.

FAQ

Na czym polega histeroskopia?

Histeroskopia to badanie, które ocenia wnętrze macicy. Umożliwia ocenę budowy jamy macicy, kanału szyjki macicy i ujść macicznych jajowodów. Do macicy wprowadza się cienki histeroskop z kamerą. Dzięki temu lekarze mogą dokładnie to widzieć na monitorze.

Jakie są wskazania do histeroskopii?

Badanie jest używane w diagnostyce i leczeniu problemów z narządami rodnymi. Pomaga w przypadkach takich jak niepłodność czy nieprawidłowe krwawienia. Jest wskazane również przy podejrzeniach zmian w macicy lub konieczności usunięcia wkładki.

Czy przed histeroskopią trzeba się ogolić?

Nie trzeba golić przed badaniem. Lekarze zawsze dbają o intymność pacjentki. Owłosienie nie przeszkadza w wykonaniu histeroskopii. Ważna jest jednak czystość okolic intymnych.

Jakie jest przygotowanie do histeroskopii?

Wizyta u lekarza przed zabiegiem jest konieczna. Specjalista oceni stan zdrowia i zleci niezbędne testy. Histeroskopię zaleca się planować na początek cyklu, bez krwawienia.

Czy histeroskopia jest bolesna?

Badanie jest robione w znieczuleniu, więc nie powinno być bolesne. Może być to znieczulenie miejscowe lub znieczulenie ogólne. Lekarz decyduje, które znieczulenie jest najlepsze indywidualnie dla danej pacjentki.

Jak wygląda rekonwalescencja po histeroskopii?

Po zabiegu można wrócić do domu, ale trzeba przestrzegać pewnych zasad. Należy unikać ciężkiego dźwigania i kąpieli przez kilka dni. Po histeroskopii operacyjnej, trzeba też wstrzymać się od seksu przez kilka tygodni. Wizyty kontrolne są ważne.

Jakie są możliwe powikłania po histeroskopii?

Procedura jest bezpieczna, ale mogą wystąpić krwawienia. Inne rzadkie komplikacje to uszkodzenie macicy lub zakażenia. Powikłania po znieczuleniu to mniej częsty problem.

Jaki jest koszt histeroskopii?

Histeroskopię można wykonać w ramach NFZ lub prywatnie. Zabiegi bezpłatne w NFZ wymagają skierowania. W prywatnych klinikach, cena to około od 1500 do 6000 zł. Różni się to w zależności od miejsca i rodzaju procedury.

Potrzebujesz pilnej wizyty?

Skorzystaj z opcji ekspresowego terminu

 
Umów Ekspresowy termin

Potrzebujesz pilnej wizyty?

Wykorzystaj możliwość szybkiej rezerwacji i wybierz swojego specjalistę.