Histeroskopia jest metodą stosowaną między innymi w diagnostyce i leczeniu niepłodności, nawracających poronień oraz diagnostyce nieprawidłowości w obrębie jamy macicy, które objawiają się nieprawidłowymi krwawienia macicznymi, np. mięśniaki macicy czy polipy macicy. Histeroskopię operacyjną (inaczej zabiegową) wykorzystuje się do leczenia chorób, wykrytych podczas histeroskopii diagnostycznej. Z naszego artykułu dowiesz się, na czym polega histeroskopia operacyjna. Wyjaśnimy także krok po kroku, jak przygotować się do tego zabiegu, jakie są przeciwwskazania oraz powikłania po wykonaniu histeroskopii. Podpowiemy również, jak postępować po histeroskopii zabiegowej oraz ile zwolnienia Ci przysługuje. Zachęcamy gorąco do lektury!
Czym jest histeroskopia?
Jest to szczegółowe i mało inwazyjne badanie endoskopowe jamy macicy: lekarz cienką kamerą wprowadzaną do jamy macicy ocenia jej kształt, wygląd endometrium i ewentualnie pobiera biopsję do badania histopatologicznego.
Histeroskopia jest to metoda diagnostyczno – terapeutyczna, mająca szerokie zastosowanie w nowoczesnej ginekologii.
Stosuje się ją w przypadku:
- kłopotów z zajściem w ciążę, jako element diagnostyki niepłodności
- problemów z donoszeniem ciąży
- podejrzenia wad wrodzonych w jamie macicy i zrostów wewnątrzmacicznych
- nieprawidłowych krwawień z dróg rodnych
- konieczności usunięcia ciała obcego z jamy macicy, np. zagubionej wkładki wewnątrzmacicznej
- podejrzenia zmian patologicznych w obrębie błony śluzowej macicy, takich, jak na przykład: mięśniaki, czy polipy oraz zmiany wyglądające jak guzy nowotworowe.
Histeroskopia macicy – na czym polega zabieg?
Zapamiętaj: Histeroskopię przeprowadza się na fotelu ginekologicznym, w pozycji ginekologicznej.
Histeroskopia polega na wprowadzeniu do wnętrza macicy, przez pochwę i szyjkę macicy, histeroskopu (rodzaj endoskopu).
Histeroskop jest to specjalne urządzenie optyczne, wyposażone w kamerę cyfrową.
W kolejnym etapie wnętrze macicy wypełnia się jałową solą fizjologiczną.
Warto zapamiętać: Za pomocą kamery histeroskopu można dokładnie zbadać jamę macicy oraz kanał szyjki macicy.
Lekarz ma możliwość szczegółowej oceny błony śluzowej macicy oraz ujść macicznych jajowodów.
Zabieg histeroskopii operacyjnej trwa zwykle około 15 minut.
Jak podkreślają specjaliści z Centrum Ginekologii i Położnictwa FemiMea, w trakcie histeroskopii zabiegowej lekarz może precyzyjnie usunąć zmiany stwierdzane w jamie macicy, takie, jak:
- polipy endometrialne
- mięśniaki podśluzówkowe
- przegroda macicy utrudniająca zajście w ciążę
- zrosty wewnątrzmaciczne.
Ponadto podczas zabiegu można także pobrać wycinki tkanek do badania histopatologicznego oraz skorygować wady wrodzone macicy (zlikwidowanie przegrody macicy).
– Czy histeroskopię przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym? – pyta zatroskana Pani Katarzyna, jedna z Pacjentek Centrum Ginekologii i Położnictwa FemiMea.
Histeroskopia operacyjna może być wykonana z wykorzystaniem znieczulenia ogólnego bądź miejscowego
– W szpitalach zabieg wykonywany jest zwykle w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym, w sali operacyjnej
– Jednak wykorzystując nowoczesne tzw. minihisteroskopy operacyjne, których średnica jest niewiele większa od histeroskopu diagnostycznego, można przeprowadzić zabiegi usunięcia np. polipów jamy macicy w znieczuleniu miejscowym – odpowiada Dr n med Wojciech Homola, lekarz ginekolog z Centrum FemiMea.
Warto wiedzieć, że histeroskopię operacyjną wykonuje się przy użyciu histeroskopu, który niewiele większą średnicę, niż ten służący do histeroskopii diagnostycznej.
O czym należy pamiętać, przygotowując się do zabiegu histeroskopii operacyjnej?
–Kiedy należy zgłosić się na zabieg? – pyta Pani Aldona, nasza Pacjentka.
Lekarze ginekolodzy zalecają, aby na zabieg histeroskopii Pacjentki zgłaszały się na początku cyklu, tuż po zakończeniu krwawienia miesiączkowego, do 10-12 dnia cyklu. Co ważne, przed zabiegiem trzeba posiadać aktualne badanie cytologiczne bądź ujemny wynik badania na obecność wirusa HPV.
Warto również zapamiętać, jakie są przeciwwskazania do wykonania histeroskopii:
- rozwijająca się ciąża
- infekcja okolic intymnych
- aktualnie obfite krwawienie z macicy
- miesiączka
- rak szyjki macicy.
Jak podkreślają lekarze, histeroskopia jest badaniem bezpiecznym, a powikłania zdarzają się bardzo rzadko. Są to:
- pęknięcie macicy
- przebicie pęcherza moczowego.
Zdaniem lekarzy ginekologów, objawy, takie, jak: wystąpienie plamienia, lekkiego krwawienia z dróg rodnych oraz niewielki ból w okolicy podbrzusza, nie powinny być powodem do niepokoju.
Jak postępować po histeroskopii?
Warto przy tym wiedzieć, że Pacjentka po histeroskopii operacyjnej może wrócić do domu już po upływie dwóch godzin od zabiegu. Powinna pamiętać także, że nie może jednak prowadzić samochodu po zabiegu w znieczuleniu ogólnym.
– Pacjentka po zabiegu powinna dużo wypoczywać i unikać wysiłku fizycznego, w tym również dźwigania ciężkich przedmiotów – zwracają uwagę lekarze ginekolodzy z Centrum FemiMea.
Histeroskopia w współżycie seksualne – jakie są zalecenia?
- w przypadku histeroskopii diagnostycznej nie powinno się współżyć co najmniej dobę po wykonaniu badania.
- po histeroskopii operacyjnej należy powstrzymać się od uprawiania seksu przez 1-2 tygodnie – zaznaczają nasi rozmówcy.
Ile zwolnienia przysługuje po histeroskopii?
Jak wyjaśniają lekarze ginekolodzy, długość zwolnienia lekarskiego jest uzależniona przede wszystkim od ogólnego stanu zdrowia Pacjentki, przebiegu zabiegu oraz wyników badań. Zazwyczaj zwolnienie lekarskie jest wypisywane na około 7 dni.
Dr n. med. Wojciech Homola, specjalista położnictwa i ginekologii, autor wielu prac naukowych, min. z zakresu diagnostyki prenatalnej, infekcji HPV oraz profilaktyki raka szyjki macicy, wieloletni wykładowca akademicki. Na codzień prowadzi ciąże, wykonuje zabiegi HyFoSy, pomaga w doborze antykoncepcji, wykonuje kolposkopie, histeroskopie oraz elektrokonizacje szyjki macicy.