Umów się online
Umów się online

Histeroskopia

Histeroskopia diagnostyczna to najdokładniejsze badanie anatomiczne macicy, zalecane jeśli konsultacja ginekologiczna z usg wykaże podejrzenia nieprawidłowości wewnątrz jamy macicy. Nieocenione w diagnostyce niepłodności, nieprawidłowych krwawień macicznych, a także w diagnostyce i leczeniu wielu schorzeń, takich jak: polipy i mięśniaki macicy, wady anatomiczne budowy macicy takie jak macica dwurożna bądź przegroda macicy oraz endometrioza czy zmiany nowotworowe. Histeroskopia diagnostyczna pokazuje nam to, czego nie jesteśmy w stanie zobaczyć w badaniu USG również w obrębie kanału szyjki macicy.

Jak przed każdym zabiegiem ważna jest odpowiednia kwalifikacja, którą dokonuje ginekolog.

Histeroskopia musi być wykonywana z odpowiednich wskazań, do najważniejszych zaliczmy min.:

 • Konieczność diagnozowania niepłodności: wykrywanie polipów, mięśniaków macicy rosnących do jej światła, zrosty wewnątrzmaciczne

 • Nieprawidłowe krwawienia maciczne: długie obfite miesiączki

 • Krwawienia pomenopauzalne

Ważny jest też wywiad, który przeprowadza lekarz, min przyjmowane leki, historia dotychczasowego leczenia, uczulenia na leki czy też prawidłowa cytologia bądź ujemny test na obecność HPV. Ważne jest też przygotowanie: na zabieg pacjentka zgłasza się w odpowiedniej fazie cyklu, czyli do 12 dnia cyklu, a najlepiej zaraz po miesiączce.

Histeroskopia. Jak wygląda zabieg?

Zabieg histeroskopii diagnostycznej wykonujemy do 10 dnia cyklu, najlepiej zaraz po zakończeniu krwawieniu miesiączkowego, zwykle w znieczuleniu miejscowym. Wprowadzamy przez pochwę i szyjkę macicy kamerę na cienkiej „rurce”. Jest to badanie endoskopowe, ponieważ wprowadzamy do jamy macicy sondę, przez kanał szyjki . W ten sposób nieinwazyjnie zaglądamy do wnętrza macicy i nie musimy wykonywać żadnych nacięć powłok ciała. Średnica kamery jest bardzo mała, wynosi zaledwie 3-4 mm. Obraz z kamery wyświetlamy następnie na ekranie monitora. Jest on mocno powiększony, dzięki czemu diagnozujemy zmiany na wczesnym etapie rozwoju. Histeroskopia diagnostyczna umożliwia ocenę ujść macicznych jajowodów (ujścia jajowodowe) – ważne w diagnostyce niepłodności, obrazowanie wnętrza kanału szyjki macicy.

Aby mieć dokładny obraz, w czasie gdy ginekolog-położnik wykonuje badanie histeroskopowe podawany jest specjalny płyn, rozszerzający macicę – jest to jałowa sól fizjologiczna, tłoczona przez specjalną pompę.Dzięki histeroskopii diagnostycznej możemy dokładnie zdiagnozować min. stan kanału szyjki macicy, jamy macicy i ujść macicznych jajowodów. Odpowiadamy sobie m.in. na następujące pytania:

Czy występują anomalia w budowie?

 • Czy rozwinęły się polipy lub mięśniaki, które na przykład utrudniają zajście w ciążę?
 • Z czego wynikają nietypowe krwawienia?
 • Jaki jest stan endometrium?

Pobranie wycinka w trakcie histeroskopii diagnostycznej

Jeśli jest taka potrzeba, podczas histeroskopii pobieramy wycinek. Materiał uzyskujemy w najlepszy sposób, bo pod kontrolą wzroku. Biopsję kierujemy następnie do badania histopatologicznego.

W czasie zabiegu histeroskopia diagnostyczna możliwe jest również usunięcie niektórych zmian wewnątrzmacicznych jak zrosty wewnątrzmaciczne czy uszypułowane polipy.

Kiedy mogę potrzebować histeroskopii?

Histeroskopia wykonywana jest najczęściej, gdy masz następujące wskazania:

 • Nieprawidłowe krwawienie z macicy,
 • Obfite, bolesne i krwotoczne lub skąpe miesiączki,
 • Krwawienie między miesiączkami,
 • Nieregularny cykl menstruacyjny,
 • Krwawienie po menopauzie,
 • Bóle miednicy,
 • Powtarzające się poronienia,
 • Trudności z zajściem w ciążę,
 • Podejrzenie zmian w obrębie szyjki macicy i macicy (polipów, raka, mięśniaków, rozrostu endometrium),
 • Podejrzenie wad anatomicznych w budowie macicy,
 • Zrosty wewnątrzmaciczne,
 • Przemieszczenie wkładki domacicznej,
 • Pobranie biopsji.

Histeroskopia — jak się przygotować do zabiegu?

Na badanie histeroskopia w mieście Wrocław umów się do Centrum FemiMea po miesiączce, najlepiej do 11 – 12 dnia cyklu. Jeśli występuje stan zapalny, na 5-7 dni przed badaniem należy stosować globulki przeciwzapalne. Pamiętaj, że histeroskopii nie wykonuje się w ciąży. 7 dni przed badaniem nie przyjmuj leków obniżających krzepnięcie, które mogą spowodować większe krwawienie, min. aspiryna polopiryna acard polocard.

Po zabiegu histeroskopii

Większość kobiet może wrócić do normalnych zajęć już tego samego dnia. Możesz odczuwać skurcze i ból podobny do menstruacyjnego. Zastosuj wtedy leki przeciwbólowe. Normalny efektem po zabiegu jest plamienie lub krwawienie, które trwa kilka-kilkanaście dni. W tym czasie stosuj podpaski, a nie tampony. Przez tydzień po histeroskopii nie uprawiaj seksu. Jeśli podczas zabiegu pobraliśmy wycinek do badań, zrezygnuj ze zbliżeń na dwa tygodnie. Czasem histeroskopia w znieczuleniu miejscowym może wykazać zmiany, których usunięcie będzie konieczne w znieczuleniu ogólnym – mówimy wtedy że potrzebna jest histeroskopia operacyjna, wykonywana większym histeroskopem i dająca szansę na usunięci większych zmian jak mięśniaki macicy czy też przegroda macicy. Jeśli wymagana jest histeroskopia diagnostyczna pamiętaj – najpierw konieczna jest odpowiednia konsultacja ginekologiczna. Więcej o zabiegu histeroskopii wykonywanym w Centrum FemiMea przeczytasz w naszym specjalnym artykule na blogu. Umów się już dziś do jednego z naszych ginekologów, który wykonuje histeroskopię w FemiMea.

O cytologii i szybszemu diagnozowaniu raka szyjki macicy  słyszymy coraz częściej. Na przestrzeni lat, więcej młodych Kobiet zapisuje się na badania i dba o swoje zdrowie, dzięki czemu zachorowalność na tę chorobę ma szansę się zmniejszać. A jak to jest z histeroskopią? Nazwa tego badania nie brzmi już tak znajomo. Dziś postaramy się ją odczarować! 

Z dzisiejszego artykułu dowiesz się: 

 

Czym jest histeroskopia diagnostyczna?

Histeroskopia to badanie endoskopowe, które polega na wprowadzeniu przez pochwę i szyjkę macicy cienkiej (4 mm) kamery cyfrowej i oglądaniu jamy macicy. Dzięki temu lekarz może ocenić nieprawidłowości i pobrać celowaną biopsję pod kontrolą wzroku. Jeżeli zdecydowałaś się na zabieg histeroskopii, musisz się do niego odpowiednio przygotować. Badanie zawsze powinnaś wykonać po miesiączce, maksymalnie do 10 dnia cyklu. Nawet jeżeli nie odczuwasz w danym momencie objawów zapalenia pochwy, dobrze jest przyjąć przeciwzapalne globulki dopochwowe na 5-7 dni przed badaniem. Pozwoli to nam mieć pewność, że w Twoim organizmie nie ma stanu zapalnego i diagnostyka przebiegnie prawidłowo. Na badanie przyjdź z aktualnym wynikiem cytologii. Histeroskopię możemy wykonać, jeśli w przeciągu roku była wykonywana cytologia i wynik jest prawidłowy.

 

Jak przeprowadzamy zabieg histeroskopii?

Badanie przeprowadzane jest na fotelu ginekologicznym i wykonuje się je w znieczuleniu miejscowym. Lekarz ginekolog cienką igłą podaje znieczulenie miejscowe w szyjkę macicy. Następnie, przy pomocy wziernika wprowadza histeroskop do wnętrza macicy. Obraz przekazywany jest przez kamerę cyfrową i widoczny w czasie rzeczywistym na ekranie monitora. W czasie badania przez histeroskop podaje się płyn, który rozszerza macicę i powoduje, że możemy zobaczyć jej jamę.

 

Jakie są wskazania do wykonania badania?

Histeroskopię wykonujemy kiedy: 

 

Zalecenia po zabiegu histeroskopii:

Jeżeli lekarz ginekolog nie wykrył żadnych nieprawidłowości w jamie macicy, możesz wrócić do domu już po zabiegu. Pamiętaj, aby kilka dni odpocząć i zrezygnować z intensywnej aktywności fizycznej. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić przyjmowanie antybiotyku, aby uniknąć infekcji. 

 

Czego dowiesz się po badaniu?

Histeroskopia pozwala na dokładne wykonanie diagnostyki  w przypadku ustalenia przyczyn niepłodności i niemożności donoszenia ciąży. Jeżeli występują u Ciebie nieprawidłowe krwawienia z jamy macicy, dzięki temu badaniu lekarz dokładnie oceni endometrium oraz ujścia maciczne.