Kolposkopia co to za badanie – FemiMea

Opis artykułu

O zdrowie intymne dbają wszystkie kobiety. Wizyty u lekarza ginekologa i badania profilaktyczne są kluczowe. Dzięki nim unikniemy groźnych chorób, jak rak szyjki macicy. Kolposkopia to ważne badanie, które pomaga wykryć zmiany przednowotworowe i nowotworowe. W Naszym Centrum FemiMea na Bielanach Wrocławskich oferujemy takie badanie przy użyciu najbardziej zaawansowanych kolposkopów.

Kolposkopia to jedno z najważniejszych badań w ginekologii wykonuje się je przy użyciu kolposkopu. Jest to narzędzie, które pozwala ginekologowi dokładnie obejrzeć i ocenić szyjkę macicy, pochwę oraz srom. Wykonuje się je w sytuacji niepokojących wyników cytologii, przy obecności wirusa HPV lub zaobserwowaniu atypowych zmian w czasie badania ginekologicznego. Dzięki temu możemy w sposób kompleksowy dokonać oceny szyjki macicy, pochwy i sromu.

Kolposkopia została opracowana w 1925 roku przez niemieckiego ginekologa Hansa Hinselmanna, jej nazwa pochodzi od dwóch greckich słów – kolops = pochwa oraz skopia = obraz. Jest to niezwykle skuteczne, proste i dokładne narzędzie , które pozwala nam na wykrywanie zmian przednowotworowych i nowotworowych we wczesnym ich stadium, co jest kluczowe w rozpoczęciu jak najszybszego i skutecznego leczenia oraz uzyskania pełnego sukcesu w leczeniu.

W FemiMea oferujemy badanie kolposkopowe. Nasz zespół wysoko wyspecjalizowanych kolposkopistów, zawsze dba o komfort i bezpieczeństwo pacjentek. Posiadamy najnowszą wiedzę, doświadczenie i sprzęt, by zadbać o zdrowie intymne każdej kobiety. Dzięki temu nasze pacjentki czują się pewnie i spokojnie ponieważ wiedzą, że powierzają swoje zdrowie w ręce jednych z najlepszych specjalistów we Wrocławiu.

Kluczowe informacje

  • Kolposkopia to specjalistyczne, małoinwazyjne i bezpieczne badanie ginekologiczne, które pozwala na dokładną ocenę nabłonka szyjki macicy, pochwy i sromu.
  • Badanie jest wykonywane przy użyciu kolposkopu – narzędzia optycznego umożliwiającego obejrzenie tkanek w dużym nawet 50-krotnie.
  • Kolposkopia jest szczególnie wskazana w przypadku nieprawidłowych wyników cytologii, obecności wirusa HPV lub podejrzenia zmian przednowotworowych.
  • Regularne badania profilaktyczne, w tym kolposkopia, znacząco zwiększają szanse na wczesne wykrycie stanów przedrakowych i rakowych.
  • Wykwalifikowany zespół w Centrum Ginekologii i Położnictwa FemiMea oferuje profesjonalne badanie kolposkopowe w komfortowych warunkach, z dbałością o poczucie bezpieczeństwa i intymności pacjentek.
  • Umówienie wizyty w naszej Klinice FemiMea jest szybkie i proste. Pacjentka może umówić się telefonicznie, przez formularz na naszej stronie internetowej: femimea.pl lub przez czat.

Czym jest kolposkopia?

To inaczej badanie kolposkopowe, które pozwala na szczegółową ocenę nabłonka szyjki macicy, pochwy i sromu. Używa się do niego kolposkopu- urządzenia optycznego, którego działanie zwiększa obraz nawet 50-krotnie. Lekarz może więc dokładnie sprawdzić struktury narządów i ewentualne podejrzane zmiany oraz ocenić czy w trakcie poprzednich zabiegów zostały usunięte wszystkie zmiany chorobowe. Podczas badania jest możliwość pobrania wycinków tkanki do badania histopatologicznego.

Definicja i cel kolposkopii

Zadaniem kolposkopii jest wczesne wykrywanie zmian przednowotworowych i nowotworowych. Jest zalecane dla kobiet z nieprawidłowym wynikiem cytologii czy wirusem HPV. Wczesna diagnoza daje nadzieję na podjęcie szybkiego leczenia i pełen sukces terapeutyczny.

Przygotowanie do badania kolposkopowego

Przygotowanie do badania nie jest skomplikowanie i uciążliwe, aby było jak najbardziej miarodajne wystarczy przestrzegać następujących zaleceń:
  • najlepiej zaplanować kolposkopię na 1 szą fazę cyklu tj. od zakończenia krwawienia do owulacji czyli 12 – 16 dnia cyklu.
  • 2-3 dni wcześniej nie uprawiać seksu i nie używać tamponów.
  • należy pamiętać, aby nie stosować na kilka dni przed planowanym badaniem perfumowanych środków do higieny intymnej i leków dopochwowych oraz irygacji pochwy.

Wskazania do wykonania kolposkopii

Według aktualnych zaleceń Polskiego Towarzystwa Kolposkopii i Patofizjologii Szyjki Macicy kolposkopię należy wykonywać:
  1. W sytuacji wystąpienia nieprawidłowego wyniku cytologii.
  2. W przypadku dodatniego wyniku na HPV – wykrycie wirusa HPV o wysokim potencjale onkogennym- HighRisk- HR HPV, jest ich 14, z czego najgroźniejsze to HPV 16, 18 i 31.
  3. Przy przewlekłych stanach zapalnych dróg rodnych.
  4. Jeśli występują nieprawidłowe krwawienia i plamienia.
  5. W przypadku utrzymującego się bólu w obrębie narządów płciowych.
  6. Przy krwawieniu po stosunkach inaczej krwawień kontaktowych.
  7. Po wystąpieniu kłykcin kończystych inaczej mówiąc brodawek sromu i pochwy.
Kolposkopia to badanie, które ocenia stan szyjki macicy, pochwy i sromu. Lekarz zleca je, gdy pojawiają się niepokojące objawy lub wyniki innych badań są nieprawidłowe. Jeśli wynik cytologii jest nieprawidłowy, może to oznaczać występowanie nieprawidłowych komórek w obrębie szyjki macicy. Kolposkopia pozwala na dokładniejszą ocenę oraz w trakcie badania można też pobrać próbkę do badania histopatologicznego pod powiększeniem kolposkopu, który stanowi swoistego rodzaju „mikroskop – kamerę”.Jeśli infekcja HPV dotyczy wysokoonkogennych typów wirusa, takich jak HPV 16, 18 czy 31, zwiększa to ryzyko stanu przedrakowego i raka szyjki macicy. Kolposkopia jest wtedy bardzo ważna dla oceny sytuacji.
Wskazanie do kolposkopii Charakterystyka
Nieprawidłowa cytologia
Wynik badań cytologicznych sugerujący zmiany śródnabłonkowe w obrębie szyjki macicy. Zmiany mniejsze - wynik cytologii ASC-US, bądź LSIL oraz zmiany większe: AGC, ASC-H czy HSIL.
Infekcja HPV
Dodatni test na HPV, zwłaszcza na najgroźniejsze typy- HR HPV z grupy 14 wysokoonkogennych
Zmiany w obrębie szyjki macicy
Widoczne zmiany, jak tzw. „nadżerka” czyli ektopia, czy też kłykciny sromu
Nieprawidłowe krwawienia
Krwawienia niezwiązane z miesiączką, np. po stosunku
Wskazania do kolposkopii różnią się w zależności od przypadku. Specjaliści w Centrum Femimea dokładnie i indywidualnie interpretują i analizują wyniki, objawy i czynniki ryzyka. Na tej podstawie decydują o badaniu. Dlatego tak bardzo ważne są regularne wizyty u ginekologa i badania profilaktyczne- które można wykonać bez problemu i bez kolejek wykonać w Femimea.

Przebieg badania kolposkopowego

Badanie jest mało inwazyjne, krótkie i co najważniejsze jest bezbolesne i trwa około 10-15 minut.Nasz specjalista ginekolog certyfikowany kolposkopista przez cały czas trwania badania dba o komfort i bezpieczeństwo pacjentki. Badanie wykonuje się na fotelu ginekologicznym, zakłada się wziernik ginekologiczny, następnie lekarz bardzo dokładnie ocenia szyjkę macicy, pochwę i srom za pomocą kolposkopu, który nie dotyka pacjentki. Kolejnym etapem jest wybarwienie szyjki macicy za pomocą specjalistycznych płynów, aby uwidocznić wszystkie atypowe struktury. Jeżeli ginekolog zobaczy niepokojąco wyglądające zmiany, pobierze tkankę do badania histopatologicznego. Następnie po skończonym badaniu zostanie omówiony przebieg badania i zalecenia indywidualnie dobrane do każdej pacjentki.Kolposkopia to ważne badanie. Pozwala wykryć stan przedrakowy, który można blisko w 100% wyleczyć i nie dopuścić do raka szyjki macicy na Wczesna diagnoza to klucz do sukcesu leczenia. – dr n. med. Wojciech Homola, ginekolog z Centrum Medycznego FemiMea

Konsultacja po wykonanym badaniu kolposkopowym- jak interpretować wyniki?

Po wykonaniu dokładnego badania kolposkopowego, lekarz ginekolog omówi szczegółowo przebieg i wyniki. Wyjaśni wszelkie wątpliwości, odpowie na wszystkie pytania. Jeśli w trakcie badania lekarz zauważy nieprawidłowe zmiany wymagające dalszej diagnostyki np. badania histopatologicznego zostanie to dokładnie omówione i zaplanowane indywidualne dalsze postępowanie.Po otrzymaniu wyników badania histopatologicznego, na które oczekuje się około 3-4 tygodni, zostanie one szczegółowo omówione na wizycie bądź w formie telekonsultacji. W sytuacji wystąpienia nieprawidłowego wyniku zostanie ustalony indywidualny plan postępowania, dostosowany do potrzeb danej pacjentki.

Jakie są objawy raka szyjki macicy i jakie czynniki zwiększają ryzyko zachorowania?

Rak szyjki macicy to groźna i podstępna choroba, która często długo może nie dawać objawów. Na szczęście, regularne wizyty u lekarza ginekologa i wykonywanie badań ( cytologia płynna LBC, test na HPV, a kiedy zajdzie taka potrzeba to kolposkopia) mogą pomóc ją wykryć na bardzo wczesnym etapie. Objawy można zauważyć w miarę jak choroba postępuje, należy szczególnie zwrócić uwagę na następujące objawy, które niestety pojawiają się dopiero na zaawansowanym etapie:
  • Krwawienia kontaktowe, np. po stosunku płciowym lub badaniu ginekologicznym
  • Nieprawidłowe upławy, czasem z krwią lub nieprzyjemnym zapachem
  • Ból podczas współżycia
  • Uczucie ciężkości lub dyskomfortu w podbrzuszu oraz ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa.
  • Przewlekłe stany zapalne w obrębie pochwy i sromu. 
Pamiętaj, jeśli wystąpią jakiekolwiek objaw z wyżej wymienionych od razu udaj się na badanie do lekarza ginekologa. W centrum ginekologii i położnictwa Femimea , możesz umówić bez oczekiwania w długiej kolejce, dzięki czemu zwiększasz swoje szanse na jak najszybsze rozpoczęcie leczenia.

Wskazania do histeroskopii

Histeroskopia to jedna z najmniej inwazyjnych metod badania w ginekologii. Jest często używana do wglądu wewnątrz macicy. Dzięki niej lekarze mogą zobaczyć zmiany, trudne do wychwycenia na zwykłym USG. Jest to bezpieczne badanie, które pomaga w diagnozowaniu niepłodności i poszukaiwaniu patologicznych zmian w macicy.

Diagnostyka niepłodności

Zabieg histeroskopii ma ogromne znaczenie w diagnostyce problemów z zajściem w ciążę. Lekarz może bliżej przyjrzeć się wnętrzu macicy. Może też usunąć przeszkody, takie jak zrosty lub polipy, które utrudniają poczęcie dziecka. Ta metoda także optymalizuje szanse powodzenia ciąży.

Problemy z utrzymaniem ciąży lub nieregularne krwawienia maciczne to także sygnały do wykonania histeroskopii.

Wykrywanie zmian patologicznych w macicy

Histeroskopia bada podejrzenia o zmiany w macicy jak polipy, nowotwory czy przerost endometrium.

Wskazana jest dla kobiet z anomalią krwawień czynnościowych w różnej fazie życia. Pozwala także na usunięcie ciał obcych z macicy, np. zagubionej wkładki wewnątrzmacicznej, umożliwia także ocenę szyjki macicy.

Czynniki ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy

Wirus HPV jest głównym powodem powstania raka szyjki macicy i przenosi się drogą płciową. Dzięki postępowi medycyny oraz coraz lepiej poznanemu mechanizmowi działania tego wirusa dysponujemy skutecznym narzędziem do walki z nim czyli: PROFILAKTYKA PIERWOTNA – SZCZEPIENIA. Szczepienie przeciwko HPV jest skuteczną ochroną, zmniejsza ryzyko rozwoju raka szyjki macicy o blisko 90% (jeśli zaszczepimy nastolatkę przed rozpoczęciem współżycia). Jest to szczególnie ważne dla dziewcząt i chłopców przed rozpoczęciem życia seksualnego.
W naszym centrum Femimea oferujemy również szczepienia przeciwko HPV dla dorosłych, którzy również odnoszą z niego korzyść.
Należy również pamiętać, że palenie tytoniu podwaja ryzyko zachorowania ponadto wczesne seksualne doświadczenia oraz częste zmiany partnerów seksualnych ogromnie zwiększają niebezpieczeństwo zachorowania.

Poniższa tabela przedstawia zależność między stopniem dysplazji szyjki macicy a ryzykiem rozwoju raka:

Stopień dysplazji Ryzyko rozwoju raka
CIN 1 (małego stopnia)
1-10%
CIN 2 (średniego stopnia)
12-18%
CIN 3 (dużego stopnia)
20-40%

Badania cytologiczne mogą wykryć nawet do 70% przypadków stanu przedrakowego i raka na wczesnym etapie, a w połączeniu z testem HPV skuteczność wzrasta do około 95%. Dlatego tak bardzo ważne są regularne badania i profilaktyka.

Korzyści wynikające z regularnego wykonywania badań profilaktycznych

Badanie kolposkopowe jest niezmiernie ważne dla zdrowia kobiet. Dzięki niemu na bardzo wczesnym etapie możemy wykryć zmiany przednowotworowe i nowotworowe. Pozwala to na szybkie reagowanie i kontrolę stanu zdrowia.

Wczesne wykrywanie zmian przedrakowych i raka szyjki macicy

Kolposkopia doskonale sprawdza się w wczesnym diagnozowaniu problemów zdrowotnych.Umożliwia ona dokładną ocenę szyjki macicy, pochwy i sromu. Leczenie oparte na wczesnej diagnozie jest efektywniejsze. Ryzyko powstawania groźnego nowotworu jest dużo mniejsze, a nawet zminimalizowane do zera.

Monitorowanie nabłonka szyjki macicy i ocena skuteczności leczenia

Kolposkopia nie tylko ujawnia problemy zdrowotne, ale także monitoruje ich ewentualny rozwój. To ważne dla zapobiegania lub leczenia chorób. Dodatkowo służy jako narzędzie monitorujące przebieg i efektywność leczenia.

Zwiększenie świadomości zdrowotnej kobiet

Regularne badania profilaktyczne w postaci cytologii płynnej z testem na HPV (nazywane co-testingiem) oraz w uzasadnionych przypadkach kolposkopia pozwalają kobiecie we współpracy ze swoim lekarzem monitorowanie swojego zdrowia. Wizyty u ginekologa to okazja do dyskusji o profilaktyce raka szyjki macicy. W czasie takiej wizyty kobiety otrzymują informacje o tym jak ważne są badania cytologiczne – cytologia płynna LBC i testy na HPV. Dzięki temu uzyskują potrzebne narzędzia, aby jeszcze lepiej dbać o swoje zdrowie.

Korzyść Opis
Wczesne wykrywanie zmian
Kolposkopia umożliwia identyfikację zmian przedrakowych i raka szyjki macicy na wczesnym etapie rozwoju, co znacząco zwiększa szanse na skuteczne leczenie.
Monitorowanie stanu szyjki macicy
Badania kolposkopowe pozwalają na obserwację rozwoju nieprawidłowości i podjęcie odpowiednich działań profilaktycznych lub leczniczych.
Ocena skuteczności leczenia
Kolposkopia jest cennym narzędziem w ocenie skuteczności zastosowanego leczenia oraz w kontroli przebiegu terapii.
Zwiększenie świadomości zdrowotnej
Wykonywanie regularnych badań, w tym kolposkopowych przyczynia się do zwiększenia wiedzy kobiet na temat profilaktyki raka szyjki macicy i znaczenia dbania o zdrowie intymne.

Kolposkopia jako diagnostyczne ma ogromny wpływ na zdrowie kobiet. Wczesne wykrywanie zmian, kontrola stanu szyjki macicy i podnoszenie świadomości są kluczowe.

Alternatywne metody wykrywania stanów przedrakowych i raka szyjki macicy

Obok kolposkopii, będącej elementem diagnostyki pogłębionej istnieją ważne metody przydatne w profilaktyce wtórnej i diagnostyce w obrębie nabłonka szyjki macicy. Jednym z nich jest badanie cytologiczne (warto wybierać cytologię płynną LBC z uwagi na większą czułość) oraz test HPV. Cytologia to badanie podstawowe, polega na pobraniu komórek z kanału i tarczy szyjki macicy. Następnie materiał, w przypadku cytologii płynnej LBC, tej o wyższej czułości, na podłożu płynnym przesłane do laboratorium i poddawane odpowiedniej analizie.

Badanie na obecność wirusa HPV jest wysoko czułym testem, dzięki któremu można określić czy istnieje ryzyko wystąpienia stanu przedrakowego i raka szyjki macicy. Test HPV razem z cytologią daje pełniejszą informację o stanie zdrowia szyjki macicy według najnowszych badań zwiększa skuteczność wykrywania zmian do około 95%.

Badanie USG także może pomóc. Jest ono jednak mniej precyzyjne od kolposkopii. Sprawdza się nim stan narządów rodnego, ale nie ocenia się bezpośrednio nabłonka szyjki macicy.

Choć wszystkie te badania są ważne, to kolposkopia jest najdokładniejsza. Pozwala ona na dokładną ocenę zmian przedrakowych i raka w swoich wczesnych stadiach.

Regularne badania są kluczowe dla zdrowia kobiet. Dzięki nim, można wcześnie wykryć problemy. To pomaga szybko rozpocząć leczenie i poprawić szanse na zdrowie.

Metoda diagnostyczna Cel badania Zalety Ograniczenia
Badanie cytologiczne
Wykrycie nieprawidłowych komórek
Proste, nieinwazyjne, tanie
Możliwe wyniki fałszywie ujemne
Test HPV
Wykrycie obecności DNA wirusa HPV
Wysoka czułość, ocena ryzyka
Nie wykrywa bezpośrednio zmian lecz wirusa jako czynnik mogący wywołać zmiany
Badanie USG
Ocena narządów płciowych
Nieinwazyjne, obrazowanie struktur
Niska czułość w wykrywaniu zmian na szyjce macicy

Kolposkopia jako złoty standard w diagnostyce zmian szyjki macicy

Kolposkopia jest najlepszą metodą wykrywania zmian w obrębie szyjki macicy, pochwy i sromu. Dzięki niej lekarz ginekolog, może bezpośrednio ocenić obraz badanych tkanek po wybarwieniu i pod odpowiednim powiększeniem. Stąd to badanie jest kluczowe w diagnostyce ginekologicznej. W naszym Centrum FemiMea badania wykonywane są na sprzęcie nowej generacji, dzięki czemu wzrasta skuteczność tego badania.

Precyzja i możliwość bezpośredniej oceny tkanki nabłonkowej szyjki macicy

Badanie kolposkopowe pozwala dokładnie przyjrzeć się szyjce macicy, pochwie i sromowi. Używany jest do tego kolposkop urządzenie optyczne, który powiększa obraz nawet 50 krotnie. Dzięki temu lekarz widzi także subtelne zmiany. Ta precyzja pomaga w wykrywaniu stanów przedrakowych i raka szyjki macicy. Rekomendacje z 2020 mówią, że kolposkopia jest wskazana min. w przypadku nieprawidłowej cytologii oraz dodatnim wyniku testu na wirusa HPV, z grupy 14 – wysokoonkogennych typów, szczególnie HPV 16, 18, 31. Dodatkowo, po operacjach szyjki macicy i przy pewnych objawach omówionych wyżej.

Możliwość pobrania wycinków do badania histopatologicznego

Ogromną zaletą kolposkopii jest to, że można precyzyjnie pobrać wycinek tkanki do badania histopatologicznego To jest ważne do dokładnego zdiagnozowania uwidocznionych zmian. Biopsja pod kontrolą kolposkopu zmniejsza ryzyko błędów diagnostycznych.

Wynik histopatologiczny pozwala poznać charakter zmian. Daje to wskazówki do leczenia, jeśli jest ono potrzebne. Należy pamiętać, żę na wynik badania histopatologicznego oczekujemy około 3-4 tygodnie.

Badanie Rola w diagnostyce Zalecana częstotliwość
Cytologia
Wstępne wykrywanie nieprawidłowości
Co 3 lata, jeśli wyniki prawidłowe i lekarz nie zaleci inaczej
Test HPV
Ocena ryzyka rozwoju stanu przedrakowego i raka szyjki macicy
Co 3-5 lat, jeśli wyniki prawidłowe
Kolposkopia
Precyzyjna ocena stanu tkanki nabłonkowej szyjki macicy
W razie nieprawidłowych wyników cytologii i/lub dodatniego testu HPV

Regularne badania, takie jak cytologia, test na HPV, a w odpowiednich sytuacjach także kolposkopia, pomagają wcześniej wykryć problemy. To zwiększa szansę na sukces w leczeniu. Ważne jest regularne sprawdzanie stanu zdrowia zgodnie z zaleceniami lekarza.

Kolposkopia jest kluczowa w diagnostyce raka szyjki macicy. Od lat jest podstawą w wykrywaniu zmian. Dzięki niej, reagujemy szybko i leczymy efektywnie, poprawiając perspektywy zdrowotne pacjentek.

Kolposkopia co to za badanie – wyjaśnienie istoty badania

Kolposkopia to badanie, które polega na ocenie zmian znajdujących się na szyjce macicy, pochwie i sromowi. Pomaga w diagnozowaniu zmian chorobowych. Lekarz używa kolposkopu, by przyjrzeć się dokładnie badanym tkankom.

Zastosowanie 3-5% kwasu octowego i płynu Lugola w trakcie badania kolposkopowego

Podczas badania stosuje się 3-5% kwas octowy i płyn Lugola. Wspomagają one identyfikację zmian i precyzyjne wykrywanie okolic, które należy poddać szczegółowemu badaniu.

Metoda Charakterystyka Znaczenie w kolposkopii
Kwas octowy
3-5% roztwór, powoduje odwodnienie i zbielenie nabłonka
Identyfikacja podejrzanych obszarów, które pozostają białe dłużej niż zdrowa tkanka
Płyn Lugola
Roztwór jodyny, barwi prawidłowy nabłonek wielowarstwowy płaski na brązowo
Uwidocznienie obszarów patologicznych, które pozostają jasne lub słabo wybarwione

Podsumowując, kolposkopia to kluczowe badanie do wykrywania zmian przedrakowych i raka szyjki macicy. Zastosowanie nowoczesnych metod pomaga wcześniej reagować na niepokojące zmiany. To z kolei zwiększa szanse na prawidłowe i skuteczne leczenie.

Jakie są możliwe wyniki badania kolposkopowego i co oznaczają?

Badanie kolposkopowe jest ważne dla zapobiegania i występowania zmian nowotworowych szyjki macicy. Pozwala uwidocznić i precyzyjnie przyjrzeć się , jak wygląda nabłonek szyjki macicy. Wczesne odkrycie zmian jest najistotniejsze w procesie diagnozy i skutecznego leczenia.

Wynik prawidłowy nie wymaga, żadnej interwencji i dzięki temu kobieta wymaga jedynie zalecanych profilaktycznych kontroli . Zmiany łagodne w zależności od stopnia zaawansowania będą pod ścisłą kontrolą lekarza lub zostanie podjęte odpowiednie leczenie. Należy pamiętać, że takie zmiany jak tzw. „nadżerka”, poprawnie nazywana ektopią nie są zmianami które są obarczone dużym ryzykiem zachorowalności i wystarczy je regularnie kontrolować.
Zmiany przednowotworowe to już poważny sygnał. Dzielą się na stopnie zaawansowania gdzie CIN3 to najwyższe ryzyko raka. Dzięki kolposkopii mamy szansę na szybkie małoinwazyjne, a przy tym wysoko skuteczne zobrazowanie i zbadanie niepokojących zmian. W sytuacji wyniku histopatologicznego CIN2 i CIN3 potrzebna jest szybka reakcja i specjalistyczne leczenie zabiegowe. W Centrum FemiMea posiadamy doświadczenie w diagnozowaniu zmian z użyciem kolposkopu. 

Wynik kolposkopii Interpretacja Postępowanie
Prawidłowy
Brak zmian na szyjce macicy
Regularne wizyty profilaktyczne: LBC + HPV
Zmiany łagodne
Nadżerki, torbiele, polipy, stany zapalne
Obserwacja, ewentualne leczenie
Zmiany przednowotworowe (dysplazja)
CIN1, CIN2, CIN3
Biopsja, leczenie (LLETZ-LEEP, konizacja)
Rak szyjki macicy
Nowotwór złośliwy
Potwierdzenie histopatologiczne, leczenie onkologiczne

Postępowanie po uzyskaniu nieprawidłowego wyniku kolposkopii

Jeśli w czasie kolposkopii zostaną wykryte nieprawidłowości na szyjce macicy, lekarz od razu podejmie działania. Zostanie omówiony cały proces leczenia, czyli co dalej – jakie badania i leczenie będą potrzebne. Nasi lekarze specjaliści podejmą wszystkie możliwe kroki, aby podjąć jak najlepsze i odpowiednie leczenie. Dlatego warto korzystać z usług Centrum FemiMea gdzie działamy w oparciu o najnowszą wiedzę i w trosce o zapewnienie najwyższych standardów w leczeniu. Poniżej przedstawiamy dodatkowe badania w profilaktyce i diagnostyce zmian w obrębie szyjki macicy.

Rodzaj badania Cel Czas oczekiwania na wynik
Biopsja szyjki macicy
Pobranie wycinka tkanki do oceny histopatologicznej
3-4 tygodnie
Test na obecność HPV
Wykrycie zakażenia onkogennymi typami wirusa HPV
1-2 tygodnie

Monitorowanie zmian lub leczenie w przypadku potwierdzenia nieprawidłowości

Lekarz wybierze leczenie w zależności od tego, jakie zmiany zostaną wykryte. Jak są to tylko zmiany niskiego stopnia (LSIL – CIN1), może proponować częste kontrole, w tym kolposkopię. Ale jeśli zmiany są poważniejsze (CIN2, CIN3 lub jest podejrzenie raka), konieczne jest wdrożenie leczenia. Takie leczenie może polegać na usunięciu tkanek w postaci stożka szyjki najczęściej metodą elektrokonizacji szyjki macicy: LLETZ/LEEP. Po leczeniu, ważne jest, by regularnie odwiedzać lekarza. Tylko w ten sposób można wykryć ewentualne pogorszenie lub ewoluowanie zmian. Dzięki temu możemy szybko podjąć działania w celu zastosowania odpowiedniego leczenia i terapii.

Pamiętaj o wczesnym wykrywaniu i leczeniu nieprawidłowości. To znacząco podnosi szanse na wyleczenie. Dlatego regularnie idź na badania i słuchaj zaleceń lekarza.

Opieka w klinice FemiMea – profesjonalizm i indywidualne podejście

W Centrum Ginekologii i Położnictwa FemiMea dbamy o zdrowie, intymność i komfort pacjentek. Nasi specjaliści oferują opiekę ginekologiczną na najwyższym poziomie opartą na najnowszej i aktualnej wiedzy. W naszym Centrum każda kobieta otoczona jest profesjonalną opieką.

Nasi lekarze są tu dla Ciebie. Naszym celem jest, aby każda pacjentka była objęta indywidualną dostosowaną do jej potrzeb opieką, staramy się wyjaśniać każdą wątpliwość. Niezmiernie ważne jest dla nas byś czuła się w naszym centrum komfortowo, bezpiecznie i leczenie było skuteczne.

Odczułam wsparcie i zrozumienie w FemiMea. Lekarz poświęcił mi tyle czasu, ile trzeba. Tu naprawdę interesuje się kobiecym zdrowiem.

– Anna, 35 lat, pacjentka FemiMea

FemiMea to miejsce dla każdej kobiety, tutaj uzyskasz specjalistyczną pomoc. Otaczamy kobiety indywidualną opieką i korzystamy z nowoczesnych rozwiązań. To sprawia, że w naszym Centrum każda pacjentka jest wyjątkowa.

Umówienie wizyty na badanie kolposkopowe w FemiMea

Aby umówić badanie kolposkopowe w FemiMea, nie trzeba wiele wysiłku. Proces rejestracji i rezerwacji wizyty w Klinice FemiMea jest niezwykle łatwy, wygodny i przebiega szybko i sprawnie. Może się odbyć telefonicznie, za pomocą formularza na stronie: femimea.pl/ lub czatu. Nasi pracownicy wybiorą jak najlepszy i dogodny termin zgodnie zaleceniami. Pacjentka w czasie rejestracji uzyska wszystkie informacje niezbędne do prawidłowego przygotowania się do badania.

FAQ

Na czym polega histeroskopia?

Kolposkopia to nieinwazyjne badanie ginekologiczne. Ocenia ono nabłonek szyjki macicy, pochwy i sromu. Umożliwia to kolposkop urządzenie optyczne dające możliwość powiększenia obrazu  50 krotnie. Celem jest wykrycie zmian śródnabłonkowych i nie prawidłowych na jak najwcześniejszym etapie.

Jakie są wskazania do wykonania kolposkopii?

Nieprawidłowy wynik cytologii i dodatni test na HPV, inne nieprawidłowości w badaniu ginekologicznym. Przewlekłe infekcje dróg rodnych i nieprawidłowe krwawienia. Ból w okolicach narządów płciowych i obecność brodawek na sromie.

Jak przygotować się do badania kolposkopowego?

Przygotowanie obejmuje umówienie wizyty po miesiączce najlepiej do około 12 dnia cyklu. Należy unikać stosunków 1-2 dni przed badaniem oraz tabletek dopochwowych i irygacji pochwy. W dniu badania nie używać perfumowanych higienicznych preparatów.

Jakie są objawy raka szyjki macicy?

Rak w początkowej fazie, która trwa kilka lat, nie musi dawać zauważalnych oznak. Później mogą pojawiać się krwawienia po stosunku. Mogą także wystąpić ból, nieprawidłowy upław i uczucie ciężkości w dole brzucha.

Czy badania kolposkopowe jest bolesne?

Nie, badanie jest bezbolesne. Lekkie dolegliwości bólowe mogą się pojawić tylko w przypadku pobierania wycinka tkanki do badania histopatologicznego w trakcie biopsji.

Dlaczego kolposkopia jest złotym standardem w diagnostyce zmian szyjki macicy?

Jej dokładność i możliwość precyzyjnej oceny tkanki czynią ją najlepszą metodą diagnostyczną zmian w obrębie szyjki macicy, pochwy i sromu. Dodatkowa możliwość pobrania wycinka tkanki w trakcie badania sprawia, że diagnoza jest bardziej precyzyjna.

Co oznaczają możliwe wyniki badania kolposkopowego?

Wynik może wskazywać na brak zmian, zmiany śródnabłonkowe niskiego stopnia (LSIL – CIN1), stan przedrakowy (HSIL: CIN2/2), podejrzenie raka szyjki macicy. Każdy z tych wyników wymaga innego postępowania. W Klinice Femimea opracowujemy każdorazowo indywidualny plan postępowania.

Dlaczego warto wybrać Centrum Ginekologii i Położnictwa FemiMea do wykonania kolposkopii?

FemiMea stawia na profesjonalizm, bezpieczeństwo i intymność swoich pacjentek. Doświadczony zespół oferuje najwyższej jakości opiekę. Pacjentki znajdą tam profesjonalizm, empatię i badania w przyjemnych warunkach.

Potrzebujesz pilnej wizyty?

Skorzystaj z opcji ekspresowego terminu

 
Umów Ekspresowy termin

Potrzebujesz pilnej wizyty?

Wykorzystaj możliwość szybkiej rezerwacji i wybierz swojego specjalistę.