Kolposkopia klucz: do wczesnej diagnostyki zdrowia kobiet

Opis artykułu

Dlaczego kolposkopia jest ważna?

Kolposkopia została wynaleziona i wprowadzona do ginekologii przez niemieckiego ginekologa Hansa Hinselmanna.

Czym jest kolposkopia?

Kolposkopia, czyli wziernikowanie szyjki macicy, umożliwia dokładną ocenę nabłonka szyjki macicy.

Dlatego ma ogromne znaczenie w diagnostyce i profilaktyce raka szyjki macicy.

Według szacunków, w Polsce rak szyjki macicy zabija aż pięć kobiet dziennie!

W zdecydowanej większości przypadków za rozwój raka szyjki macicy odpowiada wirus brodawczaka ludzkiego.

Celem badania kolposkopowego jest wykrycie zmian przedrakowych aby nie dopuścić do rozwoju inwazyjnego raka szyjki macicy.

Kolposkopię wykorzystuje się do oceny nabłonka części pochwowej szyjki macicy, pochwy i sromu.

Podczas badania kolposkopowego możliwe jest pobranie wycinka tkanki do badania histopatologicznego.

Cytologia, czyli najpopularniejsze badanie przesiewowe w kierunku raka szyjki macicy, niestety ma niewystarczającą w czułość w wykrywaniu wszystkich groźnych zmian na szyjce macicy. Dużo lepszym badaniem jest test na HPV, którego czułość wynosi blisko 100 %, a to przewlekła infekcja jedynym z 14 wysokoonkogennych typów HPV może doprowadzić do rozwoju raka szyjki macicy.

A tymczasem kolposkopia jest niezwykle pomocnym badaniem, pozwalającym zdiagnozować niebezpieczne stanyw obrębie szyjki macicy.

Kolposkopia jest badaniem bezpiecznym także dla kobiet ciężarnych.

Badaniu kolposkopowemu mogą się poddać kobiety w każdym wieku.

Kiedy jest zalecana kolposkopia i jak się do niej przygotować?

Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Kolposkopii i Patafizjologii Szyjki Macicy, badanie kolposkopowe trzeba wykonać przede wszystkim, w przypadku nieprawidłowego wyniku badania cytologicznego bądź dodatniego testu na HPV.

Przy czym oczywiście to nie jest jedyne wskazanie.

Badanie kolposkopowe jest jedną z najlepszych metod do pobrania materiału do badania histopatologicznego w przypadku podejrzenia zmian śródnabłonkowych dużego stopnia (HSIL – CIN2/3). Jeśli wynik histopatologiczny potwierdzi stan przedrakowy to koniecznym jest zabieg elektrokonizacji szyjki macicy metodą LEEP, o którym przeczytasz w naszym specjalnym artykule.

Kolposkopię zaleca się także do obserwacji szyjki macicy po zabiegach ginekologicznych, jako badanie kontrolne.

Badanie kolposkopowe lekarz zleca również po stwierdzeniu infekcji wirusem brodawczaka ludzkiego HPV, który w większości przypadków odpowiada za wstępowanie raka szyjki macicy.

Lekarz skieruje Cię na kolposkopię także wtedy, gdy masz nadżerkę na szyjce macicy (najczęściej objawia się krwawieniami po współżyciu).

Warto wiedzieć, że za pomocą kolposkopu można rzetelnie ocenić zmiany chorobowe kanału szyjki macicy oraz dokonać weryfikacji nieprawidłowych wyników cytologii.

Jak wygląda przygotowanie do przeprowadzenia kolposkopii?

Masz zaplanowaną kolposkopię? Kilka dni przed badaniem nie wolno:

-uprawiać seksu

-dokonywać irygacji pochwy

-poddawać się badaniu ginekologicznemu

-używać globulek i leków dopochwowych

– stosować leków obniżających krzepnięcie np. heparyny czy aspiryna.

Przed badaniem kolposkopii trzeba poinformować lekarza o ewentualnym uczuleniu na jod.

Przebieg badania: czego można się spodziewać w czasie kolposkopii?

Kolposkopia odbywa się na fotelu ginekologicznym.

Jak przebiega badanie kolposkopowe?

Lekarz ginekolog wprowadza do pochwy wziernik i ocenia szyjkę macicy przez kolposkop (specjalne urządzenie medyczne, które wykorzystuje powiększenie, robi zdjęcia i może zarejestrować nagranie wideo), kolposkop nie dotyka ciała Pacjentki.

Kolposkop zapewnia dokładną ocenę nabłonka szyjki macicy i jego naczyń krwionośnych.

Następnie solą fizjologiczną usuwa się wydzielinę z pochwy, aby można było wykonać kolejną obserwację.

W następnym etapie badania przemywa się szyjkę macicy roztworem kwasu octowego (3-5%). Kolejnym barwnikiem jest płyn Lugola, zawierający jodek potasu (jodyna).

W trakcie kolposkopii lekarz może pobrać materiał tkankowy z kanału szyjki macicy do badania histopatologicznego, wymaz do badania bakteriologicznego.

Czy kolposkopia jest bolesna? Rozwianie mitów i obaw.

Jak podkreślaja Dr n med. Wojciech Homola, ginekologz Centrum Ginekologii i Położnictwa FemiMea, kolposkopia nie boli. Niektóre Pacjentki odczuwają tylko niewielki dyskomfort w momencie umieszczania wziernika w drogach rodnych.

 

Autor:

Dr n. med. Wojciech Homola, specjalista położnictwa i ginekologii, autor wielu prac naukowych z zakresu HPV oraz profilaktyki raka szyjki macicy, wieloletni wykładowca akademicki. Na codzień prowadzi ciąże, pomaga w doborze antykoncepcji, wykonuje kolposkopie, histeroskopie oraz zabiegi LEEP – elektrokonizacje  szyjki macicy. 

Badanie kolposkopowe polega na ocenie nabłonka szyjki macicy, dolnej części kanału szyjki macicy, pochwy i sromu za pomocą kolposkopu, używając wybarwień i powiększenia

Badanie kolposkopowe należy wykonywać w w przypadku nieprawidłowej cytologii bądź dodatniego testu na HPV. Nie wykonujemy kolposkopii w czasie miesiączki i owulacji.

W badaniu kolposkopowym wykrywa się obecność zmian śródnabłonkowych szyjki macicy: zmian przednowotworowych oraz raka szyjki macicy.

Uspokajamy: – Badanie kolposkopowe nie jest inwazyjne, jest bezbolesne, Pacjentka może jedynie odczuwać niewielki dyskomfort, w trakcie umieszczania wziernika w drogach rodnych oraz niewielki ból w czasie pobierania materiału do badania hist – pat.

Wynik kolposkopii jest dostępny już kilka minut po zakończeniu badania. Jeśli pobierane są wycinki to czas na badanie histopatologiczne wyniesie 3-4 tygodnie.

Badania kolposkopowe zapewniają wykrycie zmian śródnabłonkowych, stanu przedrakowego oraz raka szyjki macicy. Kolposkopia umożliwia także wykrycie brodawczaków oraz zmian doczesnowych w ciąży.

Badanie to jest skuteczną metodą, umożliwiającą zdiagnozowanie zmian przedrakowych oraz nowotworowych. Wykrycie stanu przedrakowego lub raka we wczesnym stadium choroby umożliwia pełne wyleczenie.

Umów się online
Umów się online
Umów się online
Umów się online
Umów się online