Kolposkopia nowoczesna diagnostyka dla kobiet!

Opis artykułu

Kolposkopia (badanie w czasie, którego oceniana jest szyjka macicy) w mieście Wrocław wykorzystuje najnowocześniejsze na świecie techniki, aby sprawdzić, czy jesteś zdrowa. Wczesna diagnostyka raka szyjki macicy jeszcze nigdy nie była tak zaawansowana. Oprócz wziernikowania w badaniu bierze udział m.in. sztuczna inteligencja.

Dlaczego kolposkopia

Ponieważ jest najdokładniejszym, nieinwazyjnym badaniem do diagnostyki nabłonka szyjki macicy, pochwy i sromu. Choć samo badanie ma już prawie 100 lat, to jednak nowe techniki diagnostyczne przeniosły je w 21. wiek. Przed badaniem pacjentki nie powinny wykonywać irygacji pochwy.

Co to jest kolposkopia? Na czym polega badanie?

Mówiąc najprościej, polega na oglądaniu powierzchni szyjki macicy pod dużym powiększeniem i ocenie szyjki macicy, pochwy i sromubadanie jest bezbolesne. Badanie lekarz przeprowadza na fotelu ginekologicznym, oczywiście badanie kolposkopowe nie odbywa się nie gołym okiem, lecz przy pomocy urządzenia kolposkopu. Szukamy w ten sposób obszarów, podejrzewanych o stan przednowotworowy. Urządzenie daje powiększony i oświetlony obraz tkanek – nabłonka szyjki macicy, których normalnie nie jesteśmy w stanie ocenić. Szukamy wszystkiego, co może niepokoić i w przyszłości zmienić się w zmiany rakowe. Sprawdzamy także, czy występują inne schorzenia, szczególnie brodawki narządów płciowych i polipy. W trakcie badania wykorzystujemy najnowocześniejsze na świecie techniki, żeby zwiększyć skuteczność kolposkopii.

Kiedy wykonuje się kolposkopię? Wskazania do kolposkopii

Najczęściej w przypadku gdy pacjentka otrzyma nieprawidłowy wynik cytologii, jednak również infekcja jednym z wysokoonkogennych wirusów HPV (wirus brodawczaka ludzkiego), szczególnie jeśli wykryty zostanie wirus 16,18 bądź 31 powinna być od razu wykonana kolposkopia.

Jeśli się badać, to najlepiej jak można!

Nowoczesna kolposkopia Wrocław

We Wrocławiu dostępna jest profesjonalna kolposkopia” data-keyword-hl-usage=”10″ data-keyword-hl-min-usage=”8″ data-keyword-hl-max-usage=”22″ data-keyword-hl-match=”kolposkopia-1954″ data-keyword-hl-status=”ok”>kolposkopia o dużym powiększeniu. Uzupełniamy je o nowoczesne techniki diagnostyczne.

  • Wybarwiamy szyjkę macicy kwasem octowym, ponieważ nieprawidłowe tkanki bieleją w kontakcie z tym roztworem. Wynik tego badania mamy niemal natychmiast.
  • Zgodnie ze światowymi standardami łączymy test octowy z wybarwianiem błękitem metylowym FRD. Kilka minut po aplikacji niebieskiego barwnika widzimy po prostu, że podejrzane zmiany zmieniły barwę na niebieską lub czarną.
  • Kolposkop mobilny EVA posiada specjalny algorytm, który dodatkowo analizuje wybarwione tkanki. Sztuczna inteligencja automatycznie rozpoznaje zmiany w obrębie szyjki macicy. Wynik badania Visual Check mamy po kilku minutach.
  • Badanie kolposkopowe uzupełniamy badaniem oporu szyki macicy. Jest ono bezpieczne nawet dla kobiet w ciąży. Urządzenie ZedScan wskazuje obszary z zaburzonym układem nabłonka. To oznacza, że może się znajdować stan przedrakowy. ZedScan bada cały przekrój nabłonka, nawet najgłębsze jego warstwy, niedostępne dla innych technik. Tam z reguły zaczyna się proces chorobowy.

Wynik kolposkopii

W przypadku gdy na szyjce macicy nastąpi wykrycie: nieprawidłowe obrazy kolposkopowe, lekarz pobiera wycinki z szyjki macicy do badania histopatologicznego. W przypadku gdy w badaniu kolposkopii otrzymamy wynik badania histopatologicznego HSIL (może się pojawić nazwa CIN2/CIN3) konieczne jest dalsze leczenie operacyjne w postaci konizacji szyjki macicy. Konizację szyjki macicy wykonuje się małoinwazyjną metodą z wykorzystaniem pętli elektryczną LEEP.

Kolposkopia Wrocław – kiedy się zaleca jej wykonanie?

  • Przede wszystkim w przypadku nieprawidłowych wyników cytologii.
  • Także wtedy, gdy masz częste infekcje, stany zapalne, upławy lub niezidentyfikowane plamienia.
  • U pacjentek z pozytywnym wynikiem testu na obecność HPV.
  • Gdy występuje samo podejrzenie obecności wirusa. Rozróżniamy wiele typów HPV, a kolposkopia najskuteczniej rozpoznaje zmiany wywołane tym wirusem.

UWAGA! Wziernikowanie i kolposkopia są bezpieczne dla kobiet w ciąży. Można je przeprowadzać także u kobiet z antykoncepcyjnymi wkładkami domacicznymi.

Autor:

Dr n. med. Wojciech Homola, specjalista położnictwa i ginekologii, autor wielu prac naukowych z zakresu HPV oraz profilaktyki raka szyjki macicy, wieloletni wykładowca akademicki

Umów się online
Umów się online
Umów się online
Umów się online
Umów się online