Kolposkopia – nowoczesne badanie przy użyciu specjalnego urządzenia zwanego kolposkopem.

Opis artykułu

Badanie polega na dokładnym obejrzeniu i skontrolowaniu nabłonka szyjki macicy, pochwy i sromu. Pomaga na bardzo wczesnym etapie wykryć nieprawidłowości, jest uzupełnieniem badania cytologicznego i testu w kierunku HPV. Kolposkop pozwala na bardzo dokładne przyjrzenie się narządom, dzięki użyciu kolposkopu mamy możliwość na szybką diagnostykę, co jest kluczowe wykrywaniu stanów przed rakowych i rakowych. 

Profilaktyka jest bardzo ważna, szczególnie w odniesieniu do zdrowia intymnego kobiety. Istotne jest regularne wykonywanie cytologii, testów na HPV oraz badania kolposkopowego. Statystyki pokazują, że kolposkopia zwiększa szanse wykrycia raka szyjki macicy oraz zmian przedrakowych we wczesnym stadium.

Niezmiernie ważne jest, aby regularnie wykonywać badanie cytologiczne szczególnie cytologię płyną LCB oraz dodatkowo test na HPV. W sytuacji wystąpienia wyników nieprawidłowych, wskazane jest badanie kolposkopowe, które pozwali na zlokalizowanie nieprawidłowego nabłonka w obrębie szyjki macicy.

Centrum ginekologiczno- położnicze FemiMea to miejsce, w którym zdrowie i komfort pacjentek jest najważniejsze. FemiMea została założona przez dr. Wojciecha Homolę, zapewnia opiekę medyczną zgodnie z najnowszymi standardami i procedurami medycznymi.

Kluczowe wnioski

  • Kolposkopia to specjalistyczne badanie pozwalające na wczesne wykrycie stanów przedrakowych i raka szyjki macicy.
  • Regularne badania ginekologiczne, w tym kolposkopia, są kluczowe dla zdrowia kobiety.
  • Kolposkopię wykonuje się między innymi, przy wystąpieniu nieprawidłowego wyniku cytologii.
  • W przypadku obecności wirusa HPV, kolposkopia jest szczególnie zalecana.
  • Centrum FemiMea zapewnia kompleksową i profesjonalną opiekę ginekologiczną, wykonuje badanie kolposkopowe przy użyciu nowoczesnego sprzętu medycznego.

Czym jest kolposkopia i jak przebiega badanie?

Kolposkopia to szczegółowe badanie polegające na ocenie szyjki macicy, pochwy i sromu. W trakcie badania używa się kolposkopu, jest to urządzenie medyczne, które przybliża oglądany obraz do 50 razy. Dzięki temu lekarz ginekolog precyzyjnie ocenia nabłonek szyjki macicy, pochwy i sromu. W czasie badania, które trwa około 10-15 minut ginekolog dokładnie obejrzy narządy, następnie, jeśli wykryje nieprawidłowe tkanki, może pobrać je do badania histopatologicznego.

Na czym polega badanie kolposkopowe?

Badanie jest wykonywane w gabinecie ginekologicznym. Pacjentka układana jest na fotelu ginekologicznym, takim samym jak do zwykłego badania. Następnie specjalista założy wziernik i za pomoc kolposkopu, który nie dotyka ciała pacjentki przeprowadzi precyzyjne badanie nabłonka szyjki, pochwy i sromu.

Jak wygląda przebieg kolposkopii?

Badanie nie jest skomplikowane, co najważniejsze bezbolesne dla pacjentki, trwa około 10-15 minut. Wykonywane jest na zwykłym fotelu ginekologicznym, używa się takie samego wziernika ginekologicznego jak przy normalnym badaniu. Dzięki zastosowaniu odpowiednich płynów oraz powiększeniu oglądanego nabłonka, ginekolog jest w stanie zauważyć nawet najmniejsze patologiczne struktury w obrębie szyjki macicy, pochwy i sromu. Jeśli zostanie wykryta nieprawidłowa struktura, lekarz pobierze fragment do badania histopatologicznego. W czasie biopsji, pacjentka może odczuwać niewielki dyskomfort, który szybko mija. Przygotowanie do badania nie jest szczególnie trudne i uciążliwe.

Rodzaj badania Czas trwania Przygotowanie Dyskomfort
Kolposkopia bez biopsji
10-15 minut
Przygotowanie według zaleceń lekarza m.in.: nie używać w dniu badania perfumowanych preparatów.
Minimalne uczucie dyskomfortu
Kolposkopia z biopsją
15-20 minut
Przygotowanie według zaleceń lekarza, m.in.: nie współżyć 2-3 dni przed badaniem.
Możliwe przejściowe dolegliwości po pobraniu wycinka

Dzięki kolposkopii możemy monitorować i na wczesnym etapie wykrywać nieprawidłowe zmiany. W połączeniu z badaniem cytologicznym i testami na HPV, kontroli zdrowia kobiety.

Kiedy lekarz zaleca wykonanie kolposkopii?

Kolposkopia to specjalistyczne badanie, którego używa się do oceny pochwy, część szyjki macicy i sromu. Najczęściej robi się ją po nieprawidłowych wynikach cytologii lub przy dodatnim wyniku na HPV.

W sytuacji nieprawidłowego wyniku cytologii, kolejnym etapem jest wykonanie kolposkopii. Ponieważ cytologia daje nam tylko informacje o występowaniu nieprawidłowych komórek, dopiero kolposkopia pozwala na precyzyjną ocenę nabłonka i zlokalizowanie miejsca nieprawidłowo zmienionego.

Wskazaniami do wykonania kolposkopii jest również:

  • Dodatni wynik testu na HPV szczególnie HPV o wysoko onkogenne – HighRisk- HR HPV- w szczególności 16, 18 i 31,
  • Krwawienie w trakcie współżycia i po nim,
  • Widoczne zmiany na szyjce macicy, jak ektopia czy nadżerki,
  • Kłykciny na sromie i pochwie,
  • Częste infekcje pochwy, które nawracają, 
  • Nieprawidłowe upławy,
  • Nieprawidłowości wykryte pod czas badania ginekologicznego

Polskie Towarzystwo Kolposkopii z 2020,wydało zalecenia mówiące o konieczności wykonania kolposkopii w sytuacji otrzymania wyniku nieprawidłowej cytologii, uzyskaniu dodatniego wyniku na HPV. Badanie kolposkopowe jest bezbolesne i trwa krótko. Możliwe komplikacje występują bardzo rzadko i są związane z pobieraniem tkanki do badania histopatologicznego. Przebieg i ocena kolposkopii jest od razu po badaniu omawiana, natomiast na wynik histopatologiczny czekamy około 3-4 tygodni. 

Jak przygotować się do badania kolposkopowego?

Aby przebieg i wynik kolposkopii były dokładne, należy odpowiednio się przygotować do tego badania według zaleceń lekarza. Istotne jest, aby wybrać termin po skończonej miesiączce najlepiej do 12-14 dnia cyklu. 

W Centrum FemiMea już na etapie rejestracji wizyty, pacjentka uzyska informacji o zaleceniach dotyczących przygotowania się do badania. Dzięki czemu kobieta przed i w trakcie kolposkopii będzie się czuła komfortowo i bezpiecznie. 

Co zrobić kilka dni przed kolposkopią?

Badanie najlepiej jest wykonać po miesiączce do około 12- 14 dnia cyklu. Przed wykonaniem kolposkopii należy:

  • Nie uprawiać seksu około 2-3 dni przed.
  • Unikać irygacji pochwy na kilka dni przed.
  • Po konsultacji z ginekologiem nie stosować leków dopochwowych i na okolicę sromu.
  • W dniu badania nie używać perfumowanych środków do higieny intymnej.

Te działania pomogą uniknąć podrażnienia miejsc intymnych i zapewnią jak najlepsze przygotowanie i przebieg badania. 

Zalecenie Termin przed badaniem
Powstrzymanie się od współżycia płciowego
2-3 dni
Unikanie irygacji pochwy
2-3 dni
Niestosowanie leków i środków dopochwowych
3-5 dni
Ograniczenie kąpieli w wannie lub basenie
1-2 dni

O czym należy poinformować lekarza przed badaniem?

Przed przystąpieniem do badania kolposkopowego lekarz przeprowadzi dokładny wywiad i rozmowę z pacjentką. W tym czasie ważne jest, aby kobieta powiedział o wszystkich sowich chorobach, problemach i dolegliwościach zdrowotnych. Istotne jest, aby poinformować ginekologa o alergiach oraz problemach hematologicznych np. zaburzonej krzepliwości krwi.

  • Ważne jest też, aby wspomnieć o przyjmowanych lekach przeciwzakrzepowych. Jeśli stosujesz te leki, być może trzeba je odstawić na kilka dni przed badaniem. 

Czy kolposkopia jest bolesna?

Pacjentki obawiają się, że badanie kolposkopowe może być dla nich bolesne, ale prawidłowo wykonane badanie nie powinno boleć i nie boli. Kolposkopia jest zasadniczo prostym, ale wysoce skutecznym badaniem trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu minut. Lekarz używa do niej kolposkopu, który pomaga przyjrzeć się w dużym przybliżeniu nabłonkowi szyjki macicy.

Kobiety mogą czuć pewien dyskomfort, gdy wprowadzany jest wziernik. Kolposkop natomiast nie jest wprowadzany do ciała, nie dotyka go, ma za zadanie tylko powiększyć oglądany obszary. W sytuacji zaobserwowania nie prawidłowej struktury, lekarz ginekolog ma możliwość pobrania tych komórek do badania histopatologicznego. W tym momencie pacjentka , może odczuwać chwilowy dyskomfort , który szybko mija. Pacjentki same przyznają , że kolposkopia jest badaniem mało inwazyjnym i bezbolesnym i w sowim przebiegu jest podobne do rutynowego badania ginekologicznego.

Kolposkopia jest ważna, bo pozwala na wczesne wykrycie zmian nowotworowych szyjki macicy. Dzięki temu zwiększamy szansę na prawidłowe i skuteczne leczenie. Badania mówią o tym, że wykrycie raka szyjki macicy na wczesnym etapie daję szansę na 95% wyleczenia.

Czynnik Wpływ na bolesność badania
Technika i doświadczenie lekarza
Delikatność i precyzja podczas badania minimalizują dyskomfort pacjentki
Pobranie wycinka (biopsja)
Może powodować przejściowe uczucie bólu w miejscu pobrania tkanki. Można zastosować znieczulenie miejscowe
Indywidualna wrażliwość pacjentki
Niektóre kobiety mogą być bardziej wrażliwe na dyskomfort związany z badaniem ginekologicznym

Kolposkopia jest badaniem bezbolesnym, szybkim i komfortowym, jedynie podczas pobierania wycinka do badania histopatologicznego, można odczuwać dyskomfort. Pomimo tego bardzo ważne jest wykonywanie badań profilaktycznych takich jak cytologia , czy kolposkopia, ponieważ dzięki temu mamy szansę na szybkie wyłapanie zmian przednowotworowych i nowotworowych..

Czy kolposkopia wymaga specjalnego przygotowania?

Kolposkopia jest cenionym badaniem diagnostycznym. Pozwala ocenić stan szyjki macicy, pochwy i sromu. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zaleceń, dzięki którym badanie przebiegnie sprawnie i pozwoli dokładnie ocenić nabłonek w obrębie szyjki macicy.

Kiedy najlepiej umówić się na badanie?

Najlepszym momentem na wykonanie kolposkopii jest wybranie terminu po zakończonej menstruacji oraz wykonanie go w pierwszym okresie cyklu, czyli około 12-14 dnia cyklu. Ważne jest to ze względu na cykl miesięczny, ustawienie szyjki macicy, i daje możliwość lepszej i skuteczniejszego badania. Jednak jeśli jest taka konieczność można wykonać kolposkopię w każdym dniu cyklu oprócz czasu krwawienia miesięcznego. Również u kobiety po menopauzie po wcześniejszym przygotowaniu wykonuje się badanie kolposkopowe.

Czy można stosować leki dopochwowe przed kolposkopią?

Nie zaleca się stosowania leków dopochwowych na kilka dni przed badaniem, ponieważ mogą one zaburzyć obraz oglądanej szyjki. Również nie zaleca się irygacji pochwy ani seksu kilka dni przed wizytą.

Wszystkie zalecenia zostaną omówione na wizycie u lekarza ginekologa, wtedy pacjentka uzyska odpowiedzi na wszystkie nurtujące ją pytania.

Badanie Przygotowanie
Cytologia
Powstrzymanie się od współżycia i wprowadzania leków do pochwy na 48 godzin przed badaniem. Można wykonać w dowolnym momencie cyklu, z wyjątkiem okresu menstruacji.
USG narządów płciowych
Przy USG przez pochwowym opróżnienie pęcherza przed badaniem. Przy USG przez powłoki brzuszne – pełny pęcherz. Można wykonać w dowolnym momencie cyklu.
SONO-HSG
Aktualne wyniki cytologii. Badanie zalecane we wczesnej fazie cyklu, po menstruacji, a przed owulacją. Konieczne opróżnienie pęcherza przed badaniem.
Kolposkopia
Badanie trwa ok. 10 – 15 minut, nie powinno być wykonywane podczas menstruacji.

Regularne wizyty kontrolne, takie jak kolposkopia, to ważna część dbania o zdrowie. Dzięki niemu możesz wraz ze swoim ginekologiem skutecznie dbać o swoje zdrowie.

W Centrum FemiMea uzyskasz fachową specjalistyczną opiekę. Oferujemy najnowsze metody badania cytologicznego oraz kolposkopowego. Zawsze dbamy, aby każda kobieta została potraktowana w sposób indywidulany dostosowany do jej potrzeb.

Jakie dokumenty zabrać ze sobą na badanie kolposkopowe?

Idąc na badanie kolposkopowe, ważne jest, abyś miał ze sobą swoje poprzednie wyniki badań ginekologicznych. Wynik cytologii, testu na wirusa HPV i inne informacje, pomogą ginekologowi prawidłowo ocenić stan twojego zdrowia. Jeśli przyjmujesz leki przeciwzakrzepowe, bardzo ważne jest, abyś o tym powiedział lekarzowi. Zaleca się, aby pacjentka pamiętała lub przyniosła kompletną listę przyjmowanych leków. Dzięki temu ginekolog będzie mógł precyzyjnie ustalić plan wykonania kolposkopii. Istotne jest, aby pacjentka powiedział dokładnie o swoim stanie zdrowia i przyjmowanych lekach, dzięki temu badanie kolposkopowe może przebiec w sposób bezpieczny i komfortowy dla pacjentki.

Rodzaj dokumentu Znaczenie dla badania kolposkopowego
Wyniki cytologii
Umożliwiają ocenę zmian w komórkach szyjki macicy.
Testy na obecność HPV
Wskazują na ewentualne zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego.
Informacje o przyjmowanych lekach
Pozwalają lekarzowi dostosować procedurę badania i uniknąć powikłań.
Wyniki innych badań ginekologicznych
Dają pełniejszy obraz stanu zdrowia pacjentki.

Im więcej powiesz lekarzowi, tym lepiej on może o Ciebie zadbać. Nie bój się pytać lub mówić, co Cię niepokoi. To zbuduje zaufanie i ułatwi przebieg badania kolposkopowego. Kiedy zabierasz ze sobą swoje wcześniejsze wyniki i listę leków na badanie kolposkopowe, pomagasz lekarzowi lepiej opracować przebieg badania i plan leczenia.

Czego można się spodziewać podczas wizyty w gabinecie ginekologicznym?

Badanie ginekologiczne powinno być wykonywane, przez doświadczonego specjalistę. Lekarz wytłumacz, każdy etap badania, jego cel oraz przebieg. Badanie powinno być wykonywanie w komfortowych warunkach bezboleśnie przy użyciu nowoczesnego sprzętu.

W Centrum FemiMea przyjmują doskonale wyszkoleni specjaliści, którzy zadbają o Twoje potrzeby, bezpieczeństwo i zapewnią komfort i intymność w trakcie wykonywania badania. 

„Kompetentny lekarz zebrał szczegółowy wywiad,, wyjaśnił co robi etc. Ogólnie mam pozytywne wrażenie. Jak wcześniej ktoś wspomniał w komentarzach, lekarz ma wiedzę na temat wirusa HPV, co było dla mnie bardzo ważne. Wizyta o czasie, bez zbędnych ceregieli, kompetentnie, i szczegółowo. Polecam.”- Opinia -Pacjentka-z portalu Znanylekarz.pl

Jak przebiega procedura kolposkopii krok po kroku?

Kolposkopia jest szybkim , aczkolwiek precyzyjnym i skutecznym badaniem. Przebiega w następujący sposób:

  1. Pacjentka zajmuje miejsce na fotelu ginekologicznym.
  2. Lekarz ogląda srom i przedsionek pochwy.
  3. Do pochwy wprowadzany jest wziernik, taki sam jak w czasie rutynowego badania ginekologicznego
  4. Za pomocą kolposkopu lekarz ogląda powiększony obraz szyjki macicy.
  5. Stosowane są odpowiednie wybarwienia, aby uwidocznić ewentualne nieprawidłowości.
  6. W razie potrzeby pobierany jest wycinek tkanki do badania histopatologicznego.

Kolposkopia to badanie, które może uratować życie. Wczesne wykrycie nieprawidłowości daje szansę na pełne wyleczenie i powrót do zdrowia.

Regularne wizyty u ginekologa, w tym kolposkopia, są kluczowe dla zdrowia. W FemiMea w przestrzegamy wszystkich procedur związanych z przebiegiem badania, używamy nowoczesny i certyfikowany sprzęt, dzięki temu w pełni możemy zadbać o prawidłowy przebieg kolposkopii oraz bezpieczeństwo i komfort naszych pacjentek. 

Jakie są wskazania do wykonania biopsji podczas kolposkopii?

Biopsja inaczej mówiąc pobranie materiału do badania histopatologicznego, polega na pobraniu małego kawałka tkanki z nieprawidłowo wyglądającego miejsca. W czasie badania kolposkopowego lekarz precyzyjnie ogląda i ocenia nabłonek szyjki macicy, pochwy i sromu. Kolejnym krokiem będzie wybarwienie szyjki macicy 3-5 % kwasem octowym oraz płynem Lugola, dzięki czemu ginekolog jest w stanie zauważyć nieprawidłowe struktury, jeśli takie występują . Następnie jeśli zaistnieje taka potrzeba lekarz pobierze biopsję. Należy pamiętać o tym, że na wynik histopatologiczny oczekujemy około 3- 4 tygodni. 

Lekarz zdecyduje o badaniu kolposkopowym i biopsji szyjki macicy w następujących sytuacjach:

  • Nieprawidłowy test cytologiczny, np. ASC-US, LSIL, HSIL
  • Wykrycie wirusa HPV, zwłaszcza jego niebezpiecznych typów (16, 18, 31).
  • Po wcześniejszych zabiegach na szyjce, aby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku.

Kolposkopia i pobranie tkanek w trakcie biopsji może być również zalecana, gdy pacjentka doświadcza innych dolegliwości, takich jak krwawienia kontaktowe. Również w sytuacji wykrycia nieprawidłowości w badaniu ginekologicznym np. kłykcin. Wspomniane badania są ważne dla wczesnego wykrycia zmian nowotworowych.

Sam zabieg kolposkopii jest krótki i mało inwazyjny. Lekarz używa specjalistycznego sprzętu np. Kolposkopu EVA, by obejrzeć nabłonek szyjki macicy. Dzięki temu jest w stanie dokładnie ocenić nieprawidłowości. 

Biopsja szyjki macicy to istotne badanie w wykrywaniu nowotworów. Pomaga wykryciu i podjęciu leczenia, aby zapobiec pogłębianiu się nieprawidłowym zmianom. Dzięki niej rak może być leczony na wczesnym etapie, co daję szansę na wyleczenie.

Regularne kontrole i działania profilaktyczne są istotne dla zdrowia kobiet. Dzięki nim, możliwe jest wczesne działanie i podjęcie skutecznego leczenia. Według klasyfikacji FIGO wykrycie na poziomie I stopnia-zaawansowania choroby, przeżywalność 5 letnia wynosi wtedy, aż 95%- dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie cytologii szczególnie płynnej LBC, testów na HPV oraz kolposkopii . 

FemiMea oferuje wszystkie te badania profilaktyczne, współpracujemy z certyfikowanymi laboratoriami, co daje gwarancje prawidłowo opracowanego wyniku.

Wskazanie do biopsji Charakterystyka
Nieprawidłowa cytologia
Wynik cytologii, który wskazuje na nieprawidłowości, takie jak ASC-US, LSIL, HSIL.
Pozytywny wynik testu HPV
Wykrycie groźnych dla zdrowia typów wirusa HPV, m.in. 16, 18, 31.
Podejrzane zmiany w obrazie kolposkopowym
Zauważony nieprawidłowo wyglądający i wybarwiający się nabłonek szyjki macicy.
Kontrola po zabiegach na szyjce macicy
Badanie stosujące się po konizacji czy krioterapii, aby sprawdzić efekty terapii i leczenia.

Kolposkopia jak się przygotować – praktyczne wskazówki

Planując kolposkopię, ważne jest, aby prawidłowo się do niej przygotować. Najlepiej, aby wizytę umówić w środku cyklu, po czasie menstruacji. To pomoże lekarzowi zobaczyć i ocenić dokładniej szyjkę macicy. 

Parę dni przed badaniem, staraj się nie uprawiać seksu ani korzystać z irygacji pochwy. Unikaj też leków dopochwowych i antykoncepcyjnych globulek i kremów. Dzięki temu wyżej wymienione preparatu nie wpłyną na obraz nabłonka szyjki macicy.

Ważne jest, aby w czasie rozmowy z lekarzem powiedzieć o wszystkich przyjmowanych lekach, alergiach, chorobach przewlekłych. Oczywiście, należy też powiedzieć o wszystkich obawach związanych z przebiegiem badania. Informacje te pomogą lekarzowi opracować indywidulany plan badania oraz zapewnić maksimum bezpieczeństwa i komfortu. Pamiętaj, aby na wizytę zabrać wszystkie istotne wyniki badań, opisy poprzednich badań ginekologicznych, jeśli były wykowywane przez innego lekarza.

Kolposkopia pomaga wykrywaniu stanów przed rakowych i rakowych. Jest bezpieczna dla wszystkich kobiet, także tych w ciąży.

Wskazówka Zalecenie
Termin badania
Poza okresem menstruacji, najlepiej w środkowej fazie cyklu.
Współżycie płciowe
Unikać na kilka dni przed badaniem.
Irygacja pochwy
Nie stosować przed kolposkopią.
Leki dopochwowe i środki antykoncepcyjne
Unikać stosowania globulek i kremów przed badaniem.
Informacje dla lekarza
Poinformować o przyjmowanych lekach, alergiach i chorobach przewlekłych.
Dokumentacja medyczna
Zabrać na badanie dotychczasowe wyniki badań ginekologicznych.

Zalecenia po wykonaniu kolposkopii z biopsją

Po kolposkopii z biopsją, ważne jest, aby zastosować zlecenie, które przepisze lekarz ginekolog. Dzięki temu nie powinny wystąpić powikłania, czy niepożądane dolegliwości.

Czego unikać po badaniu kolposkopowym z pobraniem wycinka?

Po zabiegu kolposkopii z pobraniem wycinka do badania histopatologicznego pamiętaj o następujących zaleceniach:

  • Powstrzymaj się od seksu, przez co najmniej tydzień lub do wizyty kontrolnej.
  • Przez kilka dni nie korzystaj z wanny, basenu lub jacuzzi. Wskazany prysznic.
  • W czasie ok 7-10 dni nie używaj tamponów, tylko podpasek.
  • Unikaj ćwiczeń, które obciążają mięśnie miednicy, przez pierwszy tydzień po zabiegu.

Zasady te pomogą zmniejszyć ryzyko komplikacji oraz wspomogą one także proces gojenia miejsca pobrania tkanki do badania.

Typowe objawy po kolposkopii z biopsją

Najczęściej spotykane objawy po wykonanej biopsji w czasie badania kolposkopowego to:

  • Możesz zauważyć niewielkie krwawienie z pochwy, które mija w ciągu kilku dni.
  • Odczuwalny może być delikatny ból w podbrzuszu, podobny do dolegliwości podczas miesiączki.
  • Może czasami wystąpić podrażnienie lub pieczenie w okolicach pochwy i szyjki macicy.

Przeważnie objawy ustępują samo w ciągu dwóch dni. Jeśli jednak zauważasz silny ból lub krwawienie, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. 

Wyniki badania histopatologicznego

Po pobraniu tkanki do badania histopatologicznego, zostaje on w specjalnym pojemniku przetransportowany do laboratorium. Analiza histopatologiczna komórek pozwala wykryć nawet drobne zmiany. Wyniki zwykle są gotowe po około 3-4 tygodniach.

Badanie Czas oczekiwania na wyniki
Kolposkopia bez biopsji
Kilka minut po badaniu.
Kolposkopia z biopsją
3-4 tygodnie oczekiwanie na wynik opracowany w specjalistycznym laboratorium.

Pamiętaj o wizycie kontrolnej po wykonanym badaniu kolposkopowym z biopsją. Lekarz omówi z Tobą wyniki badania, jeśli będzie taka potrzeba omówi konieczne dalsze badania oraz leczenie.

Profilaktyka raka szyjki macicy – rola regularnych badań

Regularne wizyty u ginekologa są bardzo ważne, aby móc rozpoznawać stany prze nowotworowe lub zmiany nowotworowe szyjki macicy na bardzo wczesnym stopniu zaawansowania. Wcześnie odkryte zmiany dają szansę na szybkie i efektywne leczenie. Dzięki temu rosną szanse na wyleczenie.

Do podstawowych badań w wykrywaniu raka szyjki macicy należą cytologia szczególnie płynna LBC i testy na HPV.

Jak często wykonywać badania ginekologiczne?

Kobiety powinny raz w roku udać się do lekarza ginekologa w celu oceny stanu zdrowia i narządów rodnych. Cytologie zaleca się wykonywać co 3 lata jeśli poprzedni wynik był prawidłowy i nie występuje zakażenie wirusem HPV. Raz do roku zaleca się wykonywanie cytologii jeśli występuje zakażenie wirusem HPV szczególnie typami wysokoonkogennymi , kobieta jest zakażona wirusem HIV, przyjmuje leki immunosupresyjne.

Badanie ginekologiczne obejmuje badanie sromu pochwy, szyjki macicy, wykonanie USG ginekologicznego , również lekarz ginekolog wykonuje badanie piersi i ocenia stan ogólny swojej pacjentki. Dlatego tak istotne jest regularne wizyty u swojego lekarza ginekolog.

Centrum FemiMea oferuje różne warianty możliwych wizyt kontrolnych u naszych ginekologów między innymi: pakiet profilaktyka coroczna, konsultacja ginekologiczna uczniowska/studencka i wiele innych, pełen zakres usług, można znaleźć na naszej stronie: https://femimea.pl/cennik/ 

Jakie metody diagnostyczne są najskuteczniejsze w profilaktyce nowotworów?

Związku z rozwojem medycyny udało się wypracować metody profilaktyki raka szyjki macicy, należą do niej

  • Cytologia i test HPV – pozwala to na wykrycie wczesnych zmian i wirusa HPV.
  • Kolposkopia -jako precyzyjne badanie szyjki macicy, z możliwością pobrania próbki do dalszych badań.
Badanie Zalecana częstotliwość Grupa wiekowa
Cytologia
Co 3 lata (przy dobrych wynikach oraz jeśli to cytologia płynna). Jeśli cytologia klasyczna (szkiełkowa) bezpieczniej wykonywać co roku Co roku przy wskazaniach lekarskich
25 roku życia lub 3 lata od rozpoczęcia współżycia
Test HPV
Co 3-5 lat (przy ujemnych wynikach)
Od 25 roku życia
Kolposkopia
Według zaleceń lekarza, przy nieprawidłowych rezultatach cytologii lub testu HPV
Wszystkie grupy wiekowe

Profilaktyka raka szyjki macicy to więcej niż badania. Ważna jest także edukacja o zdrowym stylu życia i minimalizowaniu ryzyka zachorowania. Szczepienia przeciwko HPV są bardzo istotnym elementem profilaktyki. Całościowe podejście, czyli badania profilaktyczne i szczepienia redukują ryzyko choroby i wspiera zdrowie intymne.

Pamiętaj, że wizyta u ginekologa to inwestycja w zdrowie i spokój. Nie zwlekaj z nią – to jedna z kluczowych decyzji dla twojego zdrowia.

Dlaczego warto wykonać kolposkopię w centrum medycznym FemiMea?

Centrum Medyczne FemiMea to ceniona placówka, specjalizująca się w ginekologii i położnictwie. Wybranie FemiMea oznacza opiekę doświadczonych i certyfikowanych kolposkopistów. Zapewniają oni najwyższy poziom opieki, w tym kolposkopię, cytologię płynną LCB oraz testy w kierunku wykrycia HPV.

Doświadczenie i profesjonalizm zespołu lekarskiego

Lekarze zespołu FemiMea są wysoko wykwalifikowani. Mają dużo doświadczenia w leczeniu schorzeń ginekologicznych. Są znani z precyzji w badaniach kolposkopowych oraz prac przy użyciu najnowszego sprzętu. Cały czas się doskonalą, uczestnicząc w naukowych szkoleniach i kursach.

Nowoczesne metody diagnostyczne

FemiMea korzysta z nowoczesnego i certyfikowanego sprzętu. Przy użyciu zaawansowanego kolposkopu nasi ginekolodzy są w stanie precyzyjnie ocenić nabłonek szyjki macicy, pochwy i sromu, dzięki temu mogą wykryć nawet niewielkie zmiany. To pomaga wcześnie diagnozować nowotwory szyjki macicy.

Badanie w FemiMea wykonywane przez specjalistów w dziedzinie kolposkopii oraz przy użyciu zaawansowanego sprzętu jest bardzo dokładne, co dowodzą badania naukowe:

Parametr Wartość
Czułość kolposkopii w wykrywaniu zmian przednowotworowych
87-99%
Swoistość kolposkopii w wykrywaniu zmian przednowotworowych
23-87%
Skuteczność kolposkopii w połączeniu z biopsją w diagnozowaniu raka szyjki macicy
90-95%

Indywidualne podejście do pacjentki

Każda pacjentka w FemiMea jest indywidualnie traktowana. Lekarze zadbają o Twoją wygodę, komfort psychiczny oraz o preferencje. Przed badaniem przeprowadzają szczegółowy wywiad, wytłumaczą każdy etap badania i dopowiedzą na wszystkie pytania. Otrzymasz informacje o wszystkich wynikach, o dalszym postepowaniu i oraz możliwych drogach leczenia.

FemiMea to miejsce, gdzie kobiece zdrowie, intymność i komfort są priorytetem. Oferuje kompleksową opiekę medyczną opartą na najnowszych technologiach. Wizyta przebiega w miłej i profesjonalnej atmosferze.

Kiedy wybierzesz kolposkopię w FemiMea, otrzymasz najlepszą opiekę. Centrum medyczne FemiMea łączy doświadczenie, nowoczesne techniki i indywidualne podejście. To gwarantuje wysoki standard usług.

Wniosek

Kolposkopia to bardzo ważne badanie, które pomaga w diagnozowaniu raka szyjki macicy. Jest kluczowa dla zapobiegania nowotworowi szyjki macicy i wczesnego jego wykrywania. Kolposkopia wraz z badaniem histopatologicznym pozwala odkryć na bardzo wczesnym etapie raka zanim zacznie się rozwijać, co znacząco poprawia szanse na wyleczenie.

Badania ginekologiczne, oraz działania profilaktyczne w tym cytologia płynna LBC i testy HPV, są ważne do monitorowania zdrowia kobiety. Przeprowadzaj je regularnie, dzięki czemu lekarze zareagują szybko w sytuacji wystąpienia nieprawidłowości. Nie zapominaj, że każda kobieta powinna mieć cytologię płynną, co najmniej raz na 3 lata, jeśli występują wskazania to nawet, co roku. Na wynik tego badania czeka się około 14 dni.

Wybieraj przyjazne i sprawdzone miejsca do badań, jak centrum FemiMea. Tam czekają na Ciebie doświadczeni lekarze i nowoczesny sprzęt. Przygotuj się dobrze do kolposkopii – zaplanuj to badanie po skończonym okresie, najlepiej do 12-14 dnia cyklu. Przynajmniej dwa dni przed badaniem nie uprawiaj seksu, nie korzystaj z globulek i unikaj płukania pochwy.

Dbaj o swoje zdrowie, nie zaniedbuj badań ginekologicznych. Kolposkopia jest kluczowa w zapobieganiu raka. To krótka procedura, która może sprawić, że żyjesz dłużej i zdrowiej. Zapisz się do FemiMea i skorzystaj z profesjonalnej opieki ginekologicznej.

FAQ

Na czym polega badanie kolposkopowe?

Kolposkopia to badanie przy użyciu specjalnego urządzenia optycznego, który tak jak mikroskop przybliża obraz. Pozwala to dokładnie obejrzeć szyjkę macicy, pochwę i srom

Kiedy lekarz zaleca wykonanie kolposkopii?

Lekarz zaleci kolposkopię po nieprawidłowym wyniku cytologii lub przy obecności HPV. Również wskazane jest wykonanie kolposkopii przy przewlekłych stanach zapalnych dróg rodnych, dziwnych upławach, krwawieniach lub bólu w okolicach intymnych.

Jak przygotować się do badania kolposkopowego?

Przygotowanie jest proste, niewymagające dużo wysiłku i wyrzeczeń. Na kilka dni wcześniej nie uprawiaj seksu, nie iryguj pochwy i nie stosuj leków dopochwowych. Przed badaniem powiedz lekarzowi o alergiach, przyjmowanych lekach  szczególnie, które wypływają na rozrzedzenie krwi.

Czy kolposkopia jest bolesna?

Sam kolposkopia nie jest bolesna. Dyskomfort możesz odczuwać przy zakładaniu wziernika, tak samo jak pod czas zwykłego badania ginekologicznego. Kolposkop nie jest wprowadzany do pochwy, dlatego nie to badanie nie boli. Jedynie w czasie biopsji (pobranie tkanki), można odczuć krótkotrwały ból, który szybko mija.

Jakie dokumenty zabrać ze sobą na badanie kolposkopowe?

Wyniki aktualnej cytologii, testu na HPV, jeśli taki posiadasz, oraz wszystkie inne, które mogą mieć wpływ na przebieg badania. Dzięki temu lekarz może w sposób bezpieczny i komfortowy wykonać badanie kolposkopowe.

Jakie są wskazania do wykonania biopsji podczas kolposkopii?

Biopsja szyjki macicy jest zalecana, gdy w czasie kolposkopii lekarz zlokalizuje nieprawidłowy nabłonek szyjki macicy lub nieprawidłowości w obrębie pochwy lub sromu.

Czego unikać po badaniu kolposkopowym z pobraniem wycinka?

Po badaniu z biopsją nie uprawiaj seksu, nie kąp się w wannie, nie korzystaj z tamponów. Jeśli pojawią się kłopoty, np. gorączka , czy obfite krwawienie od razu skontaktuj się z lekarzem.

Jak często wykonywać badania ginekologiczne w ramach profilaktyki raka szyjki macicy?

Co 3 lata powinnaś robić cytologię, jeśli wcześniej wyniki były prawidłowe. Co roku należy wykonać cytologię jeśli stwierdzono HPV, szczególnie typy wysokoonkogenne 16, 18 i 31, przyjmujesz leki immunosupresyjne(obniżające odporność), lub jesteś zarażona wirusem HIV.  

Potrzebujesz pilnej wizyty?

Skorzystaj z opcji ekspresowego terminu

 
Umów Ekspresowy termin

Potrzebujesz pilnej wizyty?

Wykorzystaj możliwość szybkiej rezerwacji i wybierz swojego specjalistę.