Umów się online
Umów się online

Kolposkopia – wyniki, ile się czeka?

Spis treści

Masz nieprawidłowy wynik badania cytologicznego? Lekarz skieruje Cię na badanie kolposkopowe, w celu dalszej diagnostyki. Kolposkopia szyjki macicy pozwala wykryć obecne nieprawidłowości, w tym obecność stanów przedrakowych oraz zmian nowotworowych. Czy na wyniki kolposkopii trzeba długo czekać? Zapraszamy do lektury!

Należy pamiętać, że kolposkopia wykrywa raka szyjki macicy oraz stany przedrakowe (czyli HSIL CIN2/CIN3) zwykle na wczesnym etapie, umożliwiającym często całkowite wyleczenie.

Badanie kolposkopowe pozwala również zdiagnozować obecność HPV, czyli zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego, w większości przypadków odpowiadającego za rozwój raka szyjki macicy. Dokładniej rzecz ujmując dzięki badaniu kolposkopowemu lekarz ginekolog może zaobserwować zmiany w nabłonku szyjki macicy wywołane przez infekcję jednym z wysokoonkogennych typów HPV.

Rak szyjki macicy wciąż zbiera śmiertelne żniwo…

Warto wiedzieć, że kolposkopia to rodzaj małoinwazyjnego badania ginekologicznego, niezwykle cennego w profilaktyce raka szyjki macicy. Badanie kolposkopowe wykonywane jest przez lekarzy ginekologów posiadających odpowiednie przeszkolenie oraz doświadczenie.

Samo badanie trwa do kilkunastu minut.

Na czym polega kolposkopia?

Kolposkopia pozwala na dokładne badanie szyjki macicy w dużym powiększeniu. Pacjentka siada wygodnie na fotelu ginekologicznym, natomiast lekarz ginekolog wprowadza do pochwy wziernik.

Do wykonania badania kolposkopowego służy urządzenie optyczne, zwane kolposkopem bądź wideokolposkop z kamerą HD, który umożliwia nagranie patologicznych obrazów a później wydruk wyniku. Badanie to pozwala ocenić szyjkę macicy w dużym powiększeniu bo nawet 25 – krotnym.

Kolposkopia jest wykorzystywana do oceny dolnego odcinka dróg rodnych: części pochwowej szyjki macicy, pochwy i sromu. W trakcie kolposkopii można także pobrać wycinek tkanki do oceny histopatologicznej. Dzieje się tak w przypadku, gdy lekarz podejrzewa nieprawidłowości, czyli obecność niepokojących mogących zaskutkować rozwojem zmian nowotworowych. Pamiętaj, abyś w czasie miesiączki nie zgłaszała się na badanie kolposkopowe.

Ponadto kilka dni przed badaniem powstrzymaj się od współżycia seksualnego, irygacji pochwy oraz przyjmowania leków dopochwowych.

-Wkrótce mam kolposkopię. Czy to badanie boli? – pyta Pani Marta, jedna z naszych Pacjentek.

– Kolposkopia szyjki macicy jest badaniem bezbolesnym, małoinwazyjnym, bezpiecznym i skutecznym – uspokajają lekarze z Centrum Ginekologii i Położnictwa FemiMea.

Wyniki kolposkopii otrzymasz „od ręki”…

– A jaki jest czas oczekiwania na wynik kolposkopii? – docieka Pani Ewa, Pacjentka Centrum FemiMea.

Pierwsze wyniki kolposkopii są dostępne już kilka minut po zakończeniu badania.

Ponadto lekarz wyjaśni Pacjentce, krok po kroku, co udało mu się zauważyć podczas badania – podzieli się swoimi spostrzeżeniami.

Natomiast na wynik badania histopatologicznego trzeba czekać do kilka tygodni.

Możemy wyróżnić poniższe grupy wyników kolposkopii:

  • prawidłowy obraz kolposkopowy
  • nieprawidłowy obraz kolposkopowy – zmiany kolposkopowe niskiego stopnia (tzw. „mniejsze zmiany kolposkopowe”)
  • nieprawidłowy obraz kolposkopowy – zmiany kolposkopowe wysokiego stopnia (tzw. „większe zmiany kolposkopowe”)
  • kolposkopia nieadekwatna, można powiedzieć że jest to niejasny obraz kolposkopowy, nie można podjąć decyzji na jego podstawie i jeśli przyczyna jest odwracalna (np. stan zapalny) to badanie należy powtórzyć po przeleczeniu
  • podejrzenie zmian inwazyjnych (czyli niestety raka szyjki macicy), często towarzyszy temu zmieniony rysunek naczyniowy.
Pamiętaj: wykonuj test na HPV raz na 5 lat, a jeśli nie ukończyłaś 30 roku wykonuj cytologię płynną LBC co roku bo dzięki temu możesz ustrzec się przez rakiem szyjki macicy. Jeśli nie byłaś szczepiona na HPV zrób to bo warto.

Autor wpisu

Dr n. med. Wojciech Homola

Dr n. med. Wojciech Homola

specjalista położnictwa i ginekologii, autor wielu prac naukowych z zakresu HPV oraz profilaktyki raka szyjki macicy, wieloletni wykładowca akademicki. Na codzień wykonuje usg ginekologiczne i usg piersi, kolposkopie, histeroskopie oraz konizacje szyjki macicy LEEP. 

Ostatnio dodane