Konizacja LEEP w mieście Wrocław jest małoinwazyjnym leczeniem, zazwyczaj wykonywanym w warunkach ambulatoryjnych (pacjentka idzie do domu tego samego dnia), dzięki któremu możesz zatrzymać rozwój zmian przednowotworowych, które mogą się przekształcić w raka szyjki macicy. Mówiąc wprost, zabieg może Cię ochronić przed rozwojem raka szyjki macicy. Jest to obecnie najczęstszy sposób leczenia stanów przedrakowych na świecie. Leep konizację wykonujemy, jeśli w nabłonku szyjki macicy stwierdzi się występowanie zmian śródnabłonkowych dużego stopnia (HSIL, inaczej czasem zwane CIN2/CIN3) w wycinkach pobranych w czasie kolposkopii.
Wiemy już na 100%, że za rozwój raka szyjki macicy odpowiada przetrwała infekcja jednym z onkogennych wirusów HPV (Human Papiloma Virus – wirus ludzkiego brodawczaka). W raku szyjki macicy praktycznie zawsze stwierdza się infekcje wirusem HPV. Przetrwała infekcja HPV w obrębie szyjki macicy to taka, która trwa juz kilka lat, a szacowany przez ginekologa czas trwania od infekcji HPV do raka to około 7-9 lat.
Poznaj 3 sposoby na skuteczne zapobieganie rakowi szyjki macicy.
Drogie Panie badajcie się aby nie dopuścić do raka szyjki macicy! Najważniejsza jest profilaktyka.
Podstawa to regularne badania cytologiczne oraz oznaczanie wirusa HPV, najlepsza profilaktyka to łączne oznaczenie HPV w wymazie z dróg rodnych oraz badanie cytologiczne (cytologia płynna LBC) czyli tzw. co-testing. Dlaczego to takie ważne? Bo test na HPV jest bardzo czułym badaniem, a badanie cytologiczne ma z kolei dużą specyficzność dla zmian przedrakowych. Nieprawidłowy wynik badania cytologicznego bądź infekcja jednym z najbardziej onkogennych wirusów HPV (najbardziej zjadliwe sa typy 16, 18 i 31) sprawia, że ginekolog” data-keyword-hl-usage=”1″ data-keyword-hl-min-usage=”1″ data-keyword-hl-max-usage=”4″ data-keyword-hl-match=”ginekolog-1778″ data-keyword-hl-status=”ok”>ginekolog kieruje pacjentkę na badanie kolposkopowe. Badane kolposkopowe polega na ocenie nabłonka szyjki macicy pod dużym powiększeniem i po wybarwieniu, co ukazuje stany przedrakowe. W czasie kolposkopii można wykorzystać dodatkowo urządzenie zedscan, które zwiększa precyzję jaką ma kolposkopia” data-keyword-hl-usage=”1″ data-keyword-hl-min-usage=”1″ data-keyword-hl-max-usage=”3″ data-keyword-hl-match=”kolposkopia-2065″ data-keyword-hl-status=”ok”>kolposkopia. Powtórzmy raz jeszcze: nieprawidłowy wynik cytologii wymaga dalszego postępowania diagnostycznego.
Wirus HPV – co to jest i jak zrobić test na HPV? – przeczytasz w naszym dedykowanym serwisie www.badamhpv.pl
Na czym polega konizacja szyjki macicy metodą LEEP?
Jest to usunięcie nieprawidłowej tkanki małoinwazyjną metodą elektrochirurgiczną w granicach zdrowych tkanek. Stożkowy fragment szyjki macicy wycinamy pętlą elektryczną, stąd nazwa. LEEP jest skrótem od anielskiej nazwy Loop Electrosurgical Excision Procedure. Z kolei słowo konizacja wywodzi się od stożkowatego kształtu wycinanej tkanki (stożek z łac. conus). Zabieg konizacji szyjki macicy LEEP wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, polegającym na kilkukrotnym nakłuciu cienką igłą powierzchni szyjki macicy. Pacjentka nie czuje żadnego bólu, nie ma też prawie żadnego krwawienia. Następnie materiał histopatologiczny w postaci wyciętej stożkowatej nieprawidłowej tkanki jest badany przez specjalistów histopatologii w bardzo dokładny sposób pod mikroskopem.
Pamiętaj HPV to nie wyrok, przeczytaj więcej o leczeniu w naszym osobnym artykule.
LEEP konizacja, a tradycyjna konizacja
Tradycyjna konizacja szyjki macicy jest wykonywana się skalpelem w znieczuleniu ogólnym. Jest to chirurgiczna konizacja szyjki macicy, która zazwyczaj wykonywana jest na szpitalnych oddziałach ginekologii i położnictwa. W porównaniu do klasycznej operacji zabieg konizacji szyjki macicy metodą LEEP jest procedurą małoinwazyjną. Pętla elektryczna jednocześnie usuwa podejrzane tkanki wysoko w kanale szyjki macicy i zamyka naczynia krwionośne. Termoablacja zmniejsza więc krwawienie, przyspiesza też rekonwalescencję. Konizacja szyjki macicy sposobem LEEP Wrocław oszczędza też jak najwięcej tkanek szyjki macicy. Dzięki temu – mimo zabiegu – możesz zajść w ciążę i mieć dzieci.
Kiedy mogę potrzebować konizacji LEEP?
Jeśli jesteś po kolposkopii z wycinkami, a badanie histopatologiczne potwierdziło obecność zmian śródnabłonkowych dużego stopnia HSIL: CIN2/CIN3) to konieczna jest konizacja szyjki macicy. Leczenie w postaci konizacji szyjki macicy należy wdrożyć jak najszybciej.
A więc konizacji szyjki macicy nie można dobrze przeprowadzić bez kolposkopii, która dokładnie lokalizuje podejrzany obszar szyjki macicy. W zabiegu chodzi o to, aby usunąć całą zmianę z marginesem tkanek wolnych od zmian chorobowych. Cały wycięty fragment trafia następnie do badania. Musimy się ostatecznie upewnić, z czym mamy do czynienia: czy z rakiem, czy ze stanem przedrakowym.
Poznaj 5 kroków aby nie dopuścić do rozwoju raka szyjki macicy.
LEEP konizacja we Wrocławiu: jak to wygląda?
- Leżysz w fotelu ginekologicznym. Zakładamy jednorazowy wziernik, taki sam jak do zwykłego badania u ginekologa.
- Najpierw lekarz wykonuje kolposkopię, żeby zlokalizować nieprawidłowe tkanki.
- Następnie podajemy znieczulenie miejscowe za pomocą cienkiej igły.
- Teraz następuje właściwy zabieg – drucik, uformowany w pętlę, usuwa niewielki fragment tkanek. Słyszysz syczenie, a także wyczuwalny może być dym i możesz odczuwać ucisk lub delikatne skurcze.
- Prąd elektryczny od razu zamyka naczynia krwionośne, a więc krwawienie jest niewielkie.
- Pobraną w czasie konizacji szyjki tkankę wysyłamy do badania i czekamy na wynik histopatologiczny.
Po zabiegu konizacji szyjki macicy
- Przez kilka dni występuje lekkie plamienie/krwawienie oraz ciemna wydzielina. Pochodzi ona z leku, nałożonego na miejsce, gdzie usuwaliśmy zmianę.
- 4 tygodnie po zabiegu nie stosuj irygacji, tamponów i zrezygnuj ze współżycia.
- Około 2 tygodnie nie podnoś też ciężarów, powstrzymaj się od współżycia i nie uprawiaj wysiłkowego sportu.
Dr n. med. Wojciech Homola, specjalista położnictwa i ginekologii, autor wielu prac naukowych z zakresu HPV oraz profilaktyki raka szyjki macicy, wieloletni wykładowca akademicki
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]