Badanie drożności jajowodów HyFoSy Wrocław

Według szacunków, jedną z najczęstszych przyczyn niepłodności w Polsce jest niedrożność jajowodów. Dlatego pary mające problem z poczęciem dziecka powinny zgłosić się na badanie drożności jajowodów. Istnieją różne metody badania drożności jajowodów. Celem tych badań jest wykrycie ewentualnych nieprawidłowości, utrudniających lub uniemożliwiających zajście w ciążę.

Po co wykonuje się badanie drożności jajowodów?

Badanie drożności jajowodów stosowane jest w diagnostyce przyczyn niepłodności.

Jest ono adresowane do par, którym pomimo regularnego współżycia w dni płodne (bez stosowania środków antykoncepcyjnych) przez przynajmniej 12 miesięcy nie udało się zajść w ciążę. Czasem, w przypadku wieku kobiety powyżej 35 lat ocena drożności odbywa odbywa się wcześniej, nie czekając na pełny rok starań o ciążę. Tymczasem, jak mówią statystyki, niedrożność jajowodów dotyczy aż co czwartej kobiety w naszym kraju, starającej się zajście w ciążę.

Pamiętaj: Do naturalnego poczęcia jest potrzebny co najmniej jeden drożny jajowód. Dlaczego? Dlatego, aby był możliwy kontakt plemnika oraz komórki jajowej i wędrówka zarodka do jamy macicy.

Niedrożność jajowodów – jakie mogą być przyczyny?

  • ciąża pozamaciczna
  • endometrioza miednicy mniejszej
  • przebyte operacje chirurgiczne w obrębie jamy brzusznej, np. usunięcie torbieli na jajnikach, wyrostka robaczkowego czy mięśniaków macicy
  • wodniaki jajowodów
  • nieprawidłowa aplikacja wkładki wewnątrzmacicznej
  • częste stany zapalne w obrębie miednicy mniejszej
  • przewlekłe infekcje narządów miednicy mniejszej wywołane przez Chlamydie, Mycoplasmy czy Ureaplasmy

Lekarze Ginekolodzy w FemiMea rekomendują wykonanie badania drożności jajowodów metodą HyFoSy.

Badanie HyFoSy (Hysterosalpingo-Foam-Sonography) jest to nowoczesna, małoinwazyjna metoda badania drożności jajowodów.

Jak przebiega badanie metodą HyFoSy?

Badanie drożności jajowodów metodą HyFoSy polega na wprowadzeniu przez szyjkę macicy do jamy macicy cieniutkiego, miękkiego i elastycznego cewnika z napełnianym powietrzem balonikiem – aby uszczelni szyjkę macicy. W dalszym etapie badania lekarz, pod kontrolą ultrasonografii, podaje delikatnie kontrast piankowy, który wypełnia jamę macicy i jajowody.Dzięki temu stają się one doskonale widoczne w badaniu USG, a prowadzący badanie lekarz może dokładnie ocenić kształt macicy i drożność jajowodów. W FemiMea Lekarz Ginekolog na bieżąco informuje Pacjentkę o poszczególnych czynnościach, które wykonuje. Co ciekawe, Pacjentka razem z lekarzem obserwuje cały przebieg badania na monitorze. Warto wiedzieć, że środek kontrastowy w postaci pianki jest opaty na składnikach naturalnych i jest w 100 % bezpieczny. Użycie środka kontrastowego nie wpływa na jakość plemników oraz komórki jajowej. Dlatego też nie ma przeciwwskazań, aby starać się o zajście w ciążę w cyklu, w którym wykonano zabieg.

Jakie są plusy i minusy badania drożności jajowodów metodą HyFoSy?

Plusy:

  • zabieg odbywa się bez znieczulenia ogólnego, na fotelu ginekologicznym w gabinecie
  • Pacjentka nie musi zażywać silnych leków przeciwbólowych
  • nie wymaga szkodliwego dla komórek rozrodczych promieniowania x
  • dodatkową korzyścią płynącą z tej metody jest możliwość oceny w czasie badania budowy i kształtu macicy oraz nieprawidłowości w jej obrębie, takich jak na przykład: mięśniaki, mogące uniemożliwić zajście w w ciążę

badanie odbywa się w gabinecie ginekologicznym.

Minusy:

  • może dojść do infekcji miednicy mniejszej – jednak zdarza się to niezwykle rzadko
  • u niektórych Pacjentek tuż po zabiegu może wstąpić niewielkie plamienie
  • mogą się też pojawić przejściowe skurcze macicy, podobne do niezbyt intensywnego bólu menstruacyjnego.

Metoda HSG – jakie są plusy i minusy?

Plusy:

  • metoda może być pomocna w ocenie ewentualnych nieprawidłowości jamy macicy
  • jest to metoda bezpieczna i nieskomplikowana
  • przeprowadza się ją najczęściej szpitalnie, jednak można też w warunkach ambulatoryjnych
  • wynik zwykle uzyskuje się niezależnie warunków badania np. masy ciała pacjentki .

Minusy:

  • jest to metoda inwazyjna, może powodować powikłania, takie jak na przykład: zapalenie przydatków, alergia na kontrast, krwawienie z dróg rodnych
  • badanie jest nieprzyjemne i może powodować ból (jest wymagane znieczulenie bądź zażycie silnych środków przeciwbólowych przed zabiegiem)
  • badanie wykorzystuje promienie rentgenowskie, które jest szkodliwe dla komórek rozrodczych – komórek jajowych w jajnikach

    W przypadku kobiet z niskim progiem bólu istnieje nawet konieczność wykonania badania w znieczuleniu ogólnym.

Badanie drożności jajowodów metodą Sono-HSG, HyCoSy (ultrasonograficzna histerosalpinosonografia) – jak przebiega badanie?

Pamiętaj: Na badanie najlepiej zgłosić się po zakończonej menstruacji, jednak nie później niż do 12 dnia cyklu

Badanie wykonuje się za pomocą sondy USG. Lekarz na monitorze aparatu ultrasonograficznego ogląda przepływ kontrastu przez jajowody. Ocenia także wielkość macicy i jej kształt. Metoda HyCoSy jest mniej inwazyjna, skuteczna i bezpieczna. Nie jest wymagana hospitalizacja, ani długa rekonwalescencja Pacjentki. Zabieg trwa krótko – około 10 minut. Po badaniu Pacjentka może odczuwać bolesne skurcze macicy, dlatego przed zabiegiem warto zażyć lek przeciwbólowy.

Zapraszamy do FemiMea gdzie wykonujemy ocenę drożności jajowodów małoinwazyjną metodą HyFoSy.