Pierwsza wizyta u ginekologa

Opis artykułu

Jesteś już nastolatką lub mamą nastolatki, Twoja sylwetka nabiera kobiecych kształtów, pierwsza miesiączka już za Tobą. A to oznacza, że powinnaś zgłosić się do ginekologa na pierwsze badanie ginekologiczne. Nie potrzebujesz skierowania, jednak Twój opiekun prawny musi wyrazić zgodę na wizytę u lekarza. Z naszego artykułu dowiesz się, jak przygotować się do pierwszej wizyty oraz poznasz jej przebieg.

Kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta u ginekologa?

Zdaniem Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, pierwsza wizyta u lekarza ginekologa jest zalecana między 12 a 15 rokiem życia. Osoba niepełnoletnia powinna na pierwszą wizytę u lekarza zabrać ze sobą najbliższą osobę będącą opiekunem prawnym: np. mamę. Pierwsza wizyta u ginekologa jest stresująca dla większości młodych kobiet.

Dlatego obecność kogoś wspierającego może Ci pomóc; poczujesz się pewniej i zyskasz większy komfort psychiczny. Oczywiście mama, czy tata nie muszą być obecni podczas badania ginekologicznego. Możesz zostać w gabinecie sama z lekarzem (po wizycie przekaże on osobie będącej opiekunem prawnym informacje o Twoim stanie zdrowia).

Pamiętaj: Jeśli jeszcze nie rozpoczęłaś aktywności seksualnej, to możesz wybrać ginekologa dziecięcego. Zgłaszając się pierwszy raz do ginekologa poinformuj lekarza czy już współżyłaś.

O czym należy pamiętać przed pierwszą wizytą u ginekologa?

Jeśli wybierasz się na pierwszą wizytę warto, abyś zdecydowała się na polecanego przez Pacjentki i doświadczonego lekarza, z reguły pacjentki wybierają na pierwszą wizytę Panią Ginekolog.

Przed wizytą umyj okolice intymne wodą i delikatnym mydłem. Lekarze zalecają, żeby zrezygnować z płynów do higieny intymnej.

Zgłoś się do lekarza ginekologa tuż po skończonej miesiączce.

Jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa?

W czasie pierwszej wizyty ginekolog zapyta:

  • o powód wizyty
  • o ogólny stan zdrowia
  • o ostatnią miesiączkę (warto prowadzić kalendarzyk menstruacyjny)
  • o cykl miesiączkowy
  • czy przyjmujesz jakieś leki
  • o niepokojące objawy
  • o życie seksualne.

W trakcie pierwszej wizyty Ty również możesz pytać lekarza i uzyskać informacje dotyczące zagadnień, które Cię interesują. Przed rozpoczęciem współżycia warto zapytać ginekologa o metody antykoncepcji oraz o choroby przenoszone drogą płciową – jak się przed nimi ochronić.

Pierwsza wizyta u ginekologa obejmuje także badanie ginekologiczne na fotelu ginekologicznym. Lekarz dokładnie obejrzy Twoje zewnętrzne narządy płciowe. Wykona też badanie wewnętrzne. Jeśli rozpoczęłaś współżycie seksualne, to lekarz przeprowadzi badanie cytologiczne.

Umów się na wizytę u ginekologa w przypadku niepokojących objawów, takich jak:

  • zanik menstruacji

  • plamienia z dróg rodnych

  • bolesne miesiączki

  • świąd albo pieczenie w okolicach intymnych.

Autor wpisu

Picture of dr Beata Dawiec

dr Beata Dawiec

ginekolog zajmująca się zabiegami ginekologii estetycznej takimi jak labioplastyka, G-Shot, HiFu pochwy czy O-Shot. Na codzień wykonuje również usg ginekologiczne, usg piersi, kolposkopię i histeroskopię. Zajmuje się również młodszymi pacjentkami, które pierwszy raz zgłaszają się do ginekologa

Potrzebujesz pilnej wizyty?

Skorzystaj z opcji ekspresowego terminu

 
Umów Ekspresowy termin
Umów się online
Umów się online
Umów się online
Umów się online
Umów się online

Potrzebujesz pilnej wizyty?

Wykorzystaj możliwość szybkiej rezerwacji i wybierz swojego specjalistę.