Przebieg badania kolposkopowego: co musisz wiedzieć

Opis artykułu

Według szacunków, w Polsce rak szyjki macicy zabija aż pięć kobiet dziennie! Rak szyjki macicy nieprzypadkowo nazywany jest cichym zabójcą. Rozwija się bowiem skrycie i bardzo długo nie daje charakterystycznych objawów. Jeśli masz nieprawidłowy wynik badania cytologicznego bądź dodatni test w kierunku jednego z 14 wysokoonkogennych typów wirusa HPV, to lekarz skieruje Cię na badanie kolposkopowe, czyli precyzyjną i specjalistyczną ocenę nabłonka szyjki macicy, wykrywające nieprawidłowości w obrębie szyjki macicy. Jak wygląda przygotowanie do kolposkopii? Jak przebiega krok po kroku badanie kolposkopowe szyjki macicy, pochwy i sromu ? Ile trwa samo badanie? Jakie są odczucia Pacjentki w trakcie wykonywania kolposkopii? O tym przeczytasz w naszym artykule. Zapraszamy do lektury!
Zdaniem specjalistów położnictwa i ginekologii z Centrum Ginekologii i Położnictwa FemiMea, badanie kolposkopowe odgrywa ważną rolę w diagnostyce i profilaktyce raka szyjki macicy. – Kolposkopia pozwala wykryć obecność stanów przedrakowych i zmian nowotworowych na szyjce macicy oraz zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego – zwracają uwagę nasi rozmówcy.

A czy wiesz, że wirus brodawczaka ludzkiego odpowiada za większość przypadków zachorowań na raka szyjki macicy?

Zapamiętaj:
W przypadku nieprawidłowego wyniku badania cytologicznego bądź dodatniego testu w kierunku wirusów HPV lekarz ginekolog proponuje badanie kolposkopii, jako kolejny etap diagnostyki pogłębionej, celem specjalistycznej oceny zmian w obrębie szyjki macicy.

Na kolposkopię warto się także zgłosić również, gdy występują plamienia kontaktowe oraz nasilone stany zapalne dróg rodnych. Kolposkopia jest badaniem nieinwazyjnym i bezpiecznym także dla kobiet ciężarnych. Warto wiedzieć, że w przypadku kobiet w ciąży wskazaniami do wykonania kolposkopii są na przykład podejrzane zmiany ciążowe w obrębie szyjki macicy, nieprawidłowa cytologia czy też dodatni test na wirusa HPV.

A jak wygląda przygotowanie do badania kolposkopii?

Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę, jeśli czeka Cię kolposkopowe badanie szyjki macicy? Do kolposkopii nie trzeba się jakoś specjalnie przygotowywać. Musisz jednak pamiętać o kilku zasadach, zanim zgłosisz się na badanie.
Jeśli masz zaplanowaną kolposkopię, to kilka dni przed badaniem nie wolno:
  • uprawić seksu
  • wykonywać irygacji pochwy
  • poddawać się badaniu ginekologicznemu
  • używać globulek i leków dopochwowych.

O czym jeszcze warto pamiętać, przygotowując się do badania kolposkopowego?

Ważne:
Pacjentka przed badaniem kolposkopii powinna także poinformować lekarza o ewentualnym uczuleniu na jod. Kolposkopii nie powinno się wykonywać również w czasie infekcji okolic intymnych.

Warto także wiedzieć, że przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych nie stanowi przeciwwskazania do wykonania badania kolposkopowego. Zapamiętaj: Nie wolno wykonywać kolposkopii w czasie miesiączki i w trakcie leczenia przeciwzapalnego. Zdaniem lekarzy ginekologów, kolposkopię należy wykonywać w pierwszej fazie cyklu miesięcznego, zaraz po zakończeniu menstruacji.

Przebieg badania – kolposkopia

Jak przebiega kolposkopia?

Do przeprowadzenia kolposkopii służy kolposkop, czyli specjalne urządzenie optyczne bądź wideokolposkop z kamerą HD, umożliwiający ocenę nabłonka szyjki macicy, pochwy i sromu w dużym powiększeniu. -Na czym polega kolposkopia? – pyta Pani Katarzyna, jedna z Pacjentek Centrum Ginekologii i Położnictwa FemiMea. Poniżej, specjalnie dla Ciebie, wyjaśniamy krok po kroku, jak wygląda cała procedura. Badanie kolposkopowe wykonuje się w gabinecie ginekologicznym, na fotelu ginekologicznym.

Początek badania.

Na początku lekarz ginekolog wprowadza do pochwy wziernik dopochwowy – taki jak w czasie każdego rutynowego badania ginekologicznego.

Lekarz za pomocą kolposkopu ocenia szyjkę macicy i jej naczynia krwionośne. Oceniana jest ich budowa oraz przejrzystość i kształt.

Następnie solą fizjologiczną usuwa wydzielinę z pochwy i powierzchni szyjki, aby móc wykonać kolejną ocenę.

W następnym etapie badania przemywa się szyjkę macicy roztworem kwasu octowego (3-5%).

Właśnie wtedy można już dostrzec zmiany chorobowe w nabłonku szyjki, które wcześniej były niewidoczne w postaci charakterystycznych zbieleń i innych specjalistycznych objawów.

Następnie szyjka macicy jest przemywana płynem lugola (jodek potasu), aby potwierdzić dostrzeżone wcześniej zmiany chorobowe, albo ich brak.

Warto wiedzieć, że w czasie kolposkopii często lekarz pobiera wycinek tkanki do badania histopatologicznego (możliwe również w znieczuleniu miejscowym), jeżeli w trakcie badania kolposkopowego dostrzegł obecność niepokojących zmian chorobowych.

Pobrany materiał jest przekazywany do laboratorium i poddawany szczegółowym badaniom. Wynik badania histopatologicznego jest zazwyczaj dostępny w czasie około 3-4 tygodni. Jeśli wynik kolposkopii wykaże stan przedrakowy, określany jako HSIL (CIN2/CIN3) konieczne jest leczenie operacyjne – elektrokonizacja szyjki macicy metodą LEEP/LLETZ. Więcej o tym zabiegu przeczytasz tutaj. Kolposkopia nie jest badaniem inwazyjnym i trwa krótko, bo zaledwie około 15-20 minut. Pierwsze wyniki kolposkopii otrzymasz po zakończeniu badania kolposkopowego, jeśli były pobierane wycinki do badania histopatologicznego na wynik trzeba będzie poczekać ok 3-4 tygodnie.
-Czy kolposkopia boli? – pyta Pani Ewa, jedna z naszych Pacjentek. – Czy w trakcie badania będę odczuwała jakiś większy dyskomfort? – docieka zatroskana kobieta. Lekarze z Centrum FemiMea uspokajają: – Badanie jest bezbolesne, a Pacjentka może odczuwać lekki dyskomfort podczas umieszczenia wziernika w drogach rodnych – tłumaczą nasi rozmówcy. -Po zakończeniu badania może wrócić do codziennych aktywności. Nie jest potrzebne zwolnienie lekarskie.

A czy są możliwe powikłania po kolposkopii?

 

Otóż kolposkopia jest nieinwazyjna i bezpieczna, dlatego powikłania po badaniu występują bardzo rzadko.

Jeśli lekarz wykona kolposkopię z weryfikacją histopatologiczną, czyli kolposkopię z biopsją kanału szyjki macicy, to wówczas mogą wystąpić: plamienia, krwawienie z dróg rodnych oraz infekcja.

Jeśli masz nieprawidłowy wynik cytologii bądź dodatni test na HPV zgłoś się na kolposkopię do Centrum FemiMea.

Autor:

Dr n. med. Wojciech Homola, specjalista położnictwa i ginekologii, autor wielu prac naukowych z zakresu HPV oraz profilaktyki raka szyjki macicy, wieloletni wykładowca akademicki. Na codzień prowadzi ciąże, pomaga w doborze antykoncepcji, wykonuje kolposkopie, histeroskopie oraz elektrokonizacje  szyjki macicy. 

Umów się online
Umów się online
Umów się online
Umów się online
Umów się online