Cały okres trwania ciąży, dziecko spędza w płynie owodniowym. Są to płyny produkowane m.in. przez łożysko oraz błony płodowe, które chronią rozwijający się płód. Zapewniają swobodę ruchów, amortyzują, chronią płód przed wahaniami temperatury i biorą udział w transporcie i wymianie substancji odżywczych.
W bezpiecznych warunkach maluch spędza tygodnie w wodach płodowych aż do rozwiązania. Czasem jednak wody płodowe odpływają zbyt szybko.
Z dzisiejszego artykułu dowiesz się:
- Czym jest przedwczesne odpłynięcie wód płodowych?
- Przyczyny występowania przedwczesnego odpłynięcia wód płodowych.
- Jakie objawy odpływania wód powinny Cię zaniepokoić?
- Jakie konsekwencje niesie za sobą przedwczesne odpływanie wód płodowych?
- Jak przeciwdziałać przedwczesnemu odpływaniu wód płodowych?
Czym jest przedwczesne odpłynięcie wód płodowych?
Przedwczesne odpływanie wód płodowych, jak sama nazwa wskazuje, jest to patologiczny stan ciąży, w którym przed końcem 37 tygodnia następuje pęknięcie worka owodniowego i wyciek wód płodowych. Warto pamiętać, że wody płodowe nie odchodzą strumieniem. Zazwyczaj jest to powolne sączenie się płynu owodniowego, a o tym, że poród się rozpoczął, świadczą towarzyszące regularne skurcze co 10 minut lub częstsze.
Przyczyny występowania przedwczesnego odpłynięcia wód płodowych.
Przyczyn przedwczesnego odpływania wód płodowych może być kilka.
Określane są jako:
- PROM
- SROM
PROM (ang. preterm premature rupture of membranes) – tego określenia używa się, kiedy odpłynięcie wód płodowych nastąpiło przed 37 tygodniem ciąży.
SROM (ang. spontaneous rupture of membranes) – tego określenia używa się, kiedy odejście wód było samoistne.
Wcześniejszy odpłynięcie wód płodowych może nastąpić na skutek zabiegu amniopunkcji lub innych inwazyjnych badań diagnostycznych. Warto podkreślić, że takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko.
U niektórych kobiet, PROM może nastąpić na skutek przedostania się bakterii do wnętrza jamy macicy. Niestety współczesna medycyna nie posiada jednoznacznej odpowiedzi, dlaczego niektóre kobiety spotyka przedwczesne odpływanie wód płodowych. Na pewno ogromny wpływ ma na to układ odpornościowy, który jeżeli jest silny – sam zwalcza bakterie i wirusy.
Jakie objawy powinny Cię zaniepokoić?
Tak jak wspominaliśmy na początku artykułu – odpływanie wód płodowych nie odbywa się zazwyczaj gwałtownie, dużym strumieniem.
U każdej kobiety przebiega to inaczej, czasem jest to w ogóle nieodczuwalne. Jeżeli zauważymy niepokojące objawy, musimy działać szybko. To czas reakcji odgrywa tutaj najważniejszą rolę dla życia przyszłej mamy i dziecka. W przypadku PROM kluczowe są pierwsze dwie doby, w których należy zgłosić się do lekarza ginekologa. Jeśli ciężarna odczuwa zwiększoną ilość wodnistej wydzieliny z dróg rodnych to sygnał, że należy udać się na wizytę do lekarza ginekologa prowadzącego ciążę.
Jakie konsekwencje niesie za sobą?
Przedwczesne odpłynięcie wód płodowych, w związku z przedwczesnym porodem, niesie za sobą szereg konsekwencji dla zdrowia dziecka. Na świat może przyjść maluch niezdolny do samodzielnego funkcjonowania, którego płuca jeszcze niedostatecznie się rozwinęły. To czy dziecko urodzi się zdrowe, nawet przy wystąpieniu PROM, zależy od tego, jak wcześnie w przebiegu ciąży wystąpiło to powikłanie i czy pojawiło się zakażenie. Konsekwencją pęknięcia pęcherza płodowego i odpływania wód jest to, że dziecko nie przebywa już w szczelnym baloniku wypełnionym płynem. Ten balonik posiada ubytek, przez który drogą wstępującą z pochwy mogą przedostać się bakterie. Taki nierozpoznany i nieleczony stan może doprowadzić do bardzo niebezpiecznej sytuacji – infekcji wewnątrzmacicznej, która może zakończyć się nawet obumarciem wewnątrzmacicznym płodu.
Jak przeciwdziałać przedwczesnemu odpływaniu wód płodowych?
Nie będziemy wyjątkowi – najważniejsze jest to, aby przyszła mama dbała o siebie i swoje zdrowie, aby nie dopuścić do rozwoju infekcji.
Niestety nadal niewiele wiadomo na temat przyczyn przedwczesnego odpływania wód płodowych, więc ciężko jest się przed nimi chronić. Należy leczyć wszelkie objawy infekcji okolic intymnych, nie lekceważyć objawów takich jak wodnista wydzielina czy wzmożone napięcie macicy. Warto na początku ciąży odbyć konsultację stomatologiczną i wyleczyć ewentualne chore zęby, gdyż to również może wywołać stan zapalny, przedwczesne skurcze macicy, a w konsekwencji odpłynięcie wód płodowych.
Jak zawsze jednak warto zadbać o profilaktykę. W FemiMea wykonujemy testy ActimProm, które wykrywają odpływanie wód płodowych. Jest to szybki i nieinwazyjny test, który wykonuje lekarz ginekolog. Pobiera on wymaz z szyjki macicy, a wynik uzyskujemy w przeciągu 5 minut.
Drogie przyszłe mamy – pamiętajcie. Jeżeli zauważycie niepokojące objawy, czym prędzej skontaktujcie się ze swoim ginekologiem. Czas reakcji i profilaktyka mogą zdziałać cuda!