Przerost warg sromowych źródłem dyskomfortu

Opis artykułu

Wiele pań cierpi na rozmaite dolegliwości w obrębie miejsc intymnych. Kobiety skarżą się na przerost warg sromowych mniejszych, które są większe i dłuższe od warg sromowych większych (tych położonych zewnętrznie).

Problem dla wielu kobiet stanowi także deformacja warg sromowych spowodowana trudnym porodem. Te dolegliwości ograniczają ich aktywność seksualną. Zazwyczaj przerost warg nie jest duży i nie wiąże się z dużym uczuciem dyskomfortu. Jednak jeśli wargi sromowe są przerośnięte w znacznym stopniu, to może to przeszkadzać, ponieważ:

  1. utrudnia normalne funkcjonowanie, powodując ból i otarcia błony śluzowej.
  2. dyskomfort w czasie współżycia płciowego.

Przerośnięte, opadające wargi sromowe mogą powodować obcieranie przez bieliznę. Bolą one nawet przy wykonywaniu codziennych czynności, np. podczas uprawiania sportów (w tym np. jazdy na rowerze). Pacjentki skarżą się na związany z tym dyskomfort. Zbyt duże wargi sromowe mogą powodować skrępowanie w sytuacjach intymnych i niedogodności podczas współżycia (ból odczuwany podczas stosunków seksualnych i niesatysfakcjonujące doznania seksualne). To stanowi zagrożenie dla stabilności każdego związku i może zakłócać relacje między partnerami.

Przerośnięte wargi sromowe mogą utrudniać higienę okolic wrażliwych i zwiększać ryzyko wystąpienia infekcji intymnych. Zwykle niosą ze sobą problemy natury psychicznej i fizycznej oraz wpędzają kobiety w kompleksy. Panie obawiają się nosić strój kąpielowy czy bikini, a o stringach nawet nie chcą słyszeć.

Tymczasem mamy bardzo dobrą wiadomość dla kobiet. Opisane powyżej problemy można skutecznie i szybko rozwiązać. W takich przypadkach pomóc może labioplastyka, czyli plastyka warg sromowych.

Trochę więcej o labioploastyce…

Określana jest także jako plastyka warg sromowych. Likwiduje problemy miejsc intymnych, które spędzają sen z powiek wielu kobietom. Ten nowoczesny zabieg jest skuteczny, bezpieczny i bezbolesny, zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Zapraszamy na labioplastykę do Centrum Medycznego FemiMea we Wrocławiu.

Szybka droga do komfortu i zadowolenia

Ginekologia estetyczna i rekonstrukcyjna jest zaliczana do najnowocześniejszych dziedzin chirurgii plastycznej. Obejmuje ona min. zabiegi labioplastyki, mające na celu poprawę wyglądu żeńskich narządów płciowych oraz polepszenie ich funkcji seksualnych, a także plastykę sromu po porodach czy plastykę napletka łechtaczki (hoodoplastyka).

Poniżej wyjaśniamy, czym jest labioplastyka i co każda kobieta powinna o niej wiedzieć.

Labioplastyka – co to jest ?

Otóż jest to coraz dynamiczniej rozwijająca się gałąź medycyny – ginekologii estetycznej, która w ciągu ostatnich kilku lat zyskuje coraz większą popularność oraz przyciąga rzesze pacjentek do klinik ginekologicznych oraz centrów chirurgii plastycznej.

Labioplastyka to zabieg, polegający na skorygowaniu i ukształtowaniu na nowo warg sromowychJako ciekawostkę podajemy, że można skorygować zarówno rozmiar, jak i kształt warg sromowych. Asymetryczne wargi sromowe także można skorygować w taki sposób, aby ich nowy kształt był zgodny z oczekiwaniami kobiety.

Zabieg może obejmować wargi sromowe mniejsze, większe, a także napletek łechtaczki – mówimy wtedy o tzw. hoodoplastyce. Sam zabieg, wykorzystuje cięcie chirurgiczne bądź nóż wolframowy do usunięcia nadmiaru tkanek w obrębie warg sromowych mniejszych (obydwu, a czasami jednej).

Czy wszystkie metody są jednakowo skuteczne?

A jakie są metody przeprowadzania tego zabiegu? Otóż możemy je wykonać laserem, metodą radiofrekwencji, chirurgicznie – tradycyjnie, za pomocą skalpela oraz za pomocą cięcia nożem wolframowym. Ta ostatnia metoda powoduje mniejszy uraz i mniejsze krwawienie okołooperacyjne.

Zdaniem specjalistów, wszystkie metody zapewniają podobny efekt końcowy – estetyczny i funkcjonalny.

Przy czym labioplastyka nożem wolframowym jest na pewno zabiegiem mniej inwazyjnym, szybszym oraz dającym możliwość bezpieczniejszego osiągnięcia oczekiwanych efektów. Jednakże o wyborze metody zawsze  powinien zdecydować lekarz ginekolog w czasie wizyty kwalifikacyjnej.

Dla kogo plastyczna korekcja miejsc intymnych?

Z zabiegu mogą skorzystać tylko osoby pełnoletnie.Wskazaniami do zabiegu są:

  • przerost i asymetria warg sromowych,
  • nawracające infekcje oraz pogorszenie jakości życia seksualnego,
  • utrata jędrności i elastyczności warg sromowych na skutek naturalnych procesów starzenia się lub intensywnego odchudzania,
  • zniekształcenie warg sromowych po ciężkim porodzie,
  • rozciągnięcie warg sromowych na skutek piercingu oraz przebytych urazów.

O wargach sromowych garść wiedzy…

Z podręczników anatomii dowiadujemy się, że zewnętrzne narządy płciowe kobiet tworzy ujście pochwy, ujście cewki moczowej i wyrostek z wieloma wrażliwymi zakończeniami nerwowymi, czyli łechtaczka. Z obu stron są one otoczone delikatnymi fałdami skóry – wargami sromowymi mniejszymi, które łączą się u góry w okolicy łechtaczki, tworząc napletek łechtaczki.

Wargi sromowe mniejsze są po obydwu stronach ukryte pod grubszymi fałdami skórnymi z dodatkową tkanką tłuszczową – wargami sromowymi większymi.

Co ciekawe, większe wargi sromowe spełniają również funkcję ochronną (jest to ich najważniejsza rola) – chodzi o przykrycie i zamknięcie zewnętrznych narządów płciowych.

Jakie są przeciwwskazania?

W niektórych przypadkach przeciwskazaniami  do przeprowadzenia zabiegu są:

  • ciąża i okres karmienia,
  • zaburzona krzepliwość krwi,
  • stany zapalne i infekcje okolic intymnych,
  • choroby tkanki łącznej wpływające na gojenie się ran,
  • miesiączka,
  • choroby nowotworowe, chemioterapia.

Dla młodych dziewcząt i kobiet dojrzałych

Niejedna kobieta mająca dyskomfort związany z przerostem lub asymetrią warg sromowych zastanawia się, czy labioplastyka poprawi wygląd jej miejsc intymnych i czy po zabiegu pacjentka zauważy pozytywne zmiany w życiu seksualnym.

Na zabiegi labioplastyki bardzo często kierowane są młode dziewczęta, borykające się z asymetrią i przerostem warg sromowych mniejszych. Przez takie problemy nie mogą normalnie funkcjonować i są zmuszone do ograniczenia swojej aktywności. Dla nich wskazana jest korekta warg sromowych.

Czy kobiety dojrzałe są dobrymi kandydatkami do wykonania labioplastyki?

Okazuje się, że tak. Powód ich wizyt w klinikach medycyny estetycznej? Deformacja warg sromowych powstała po przebytych porodach naturalnych. Ponadto wraz z wiekiem następuje naturalne wiotczenie tkanek w procesie starzenia. Warto pamiętać, że kobiety planujące poród naturalny również mogą zapisać się na zabieg labioplastyki.

Przed operacją lekarz wnikliwie analizuje problem i dobiera najlepszą technikę labioplastyki. Zazwyczaj przed planowanym zabiegiem pacjentka mówi lekarzowi, jakiego kształtu i wielkości swoich warg oczekuje. Każda pacjentka uzyskuje szczegółowe informacje dotyczące metody, przebiegu operacji, czy też postępowania w okresie pooperacyjnym.

Jaki jest przebieg zabiegu labioplastyki?

Zabieg polega na nadaniu wargom sromowym pożądanego, ładnego kształtu i wielkości (w zależności od potrzeb) wybraną metodą chirurgiczną. Lekarz najpierw odkaża miejsce operacyjne, aplikuje na wargi sromowe znieczulenie w postaci maści, aby zminimalizować odczucia bólowe w czasie zakładania właściwego znieczulenia miejscowego podawanego cieniutkimi igłami. Następnie specjalista ginekologii estetycznej usuwa nadmiar tkanki i zakłada delikatne rozpuszczalne szwy.

Cały zabieg trwa zwykle około 60 – 120 minut.

Plastyka warg sromowych jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym lub znieczuleniu ogólnym. Jednak z uwagi na obciążenie ogólne dla organizmu lepiej unikać znieczulenia ogólnego. Pacjentki po niepowikłanej labioplastyce zwykle idą do domu już po kilku godzinach od zabiegu.

Labioplastyka i waginoplastyka podczas jednego zabiegu: co ciekawe, podczas jednego zabiegu można przeprowadzić labioplastykę połączoną z waginoplastyką (plastyka sromu i pochwy).

Czy labioplastyka boli?

Kobiety po zabiegu odczuwają niewielki ból. Zwykle wspominają tylko o nieprzyjemnym, ale łagodnym pieczeniu w miejscach intymnych. Okres całkowitej rekonwalescencji po wykonaniu zabiegu labioplastyki jest stosunkowo krótki;  trwa  tylko miesiąc. Przez pierwszy tydzień po operacji lekarze zalecają, aby pacjentka pozostała w domu i w tym czasie unikała długiego siedzenia, długiej jazdy samochodem, uprawania sportu i współżycia oraz kilka razy dziennie przeprowadzała dokładną higienę intymną. Niektóre kobiety chronią operowane miejsca wkładką higieniczną, natomiast u innych pań proces gojenia przebiega zdecydowanie szybciej wtedy, kiedy operowane miejsce jest odkryte.

Jakie są zalecenia po zabiegu?

Lekarz po zabiegu zaleca powstrzymanie się od aktywności fizycznej. Uprawianie sportów jest oczywiście niewskazane. Trzeba unikać nadmiernego wysiłku. Zalecana jest wstrzemięźliwość seksualna (zazwyczaj przez 6 tygodni). Ważne jest, aby dbać o miejsca intymne według zaleceń lekarza. Przez 3 tygodnie trzeba unikać gorących kąpieli w wannie.

Aby proces gojenia przebiegał prawidłowo, wskazane są prysznice z użyciem delikatnych środków myjących do higieny intymnej oraz noszenie luźnej odzieży. Noszenie obcisłych ubrań jest zabronione. Zdarza się dosyć często, że po wykonaniu zabiegu operowane miejsca obrzękną, jednakże, jak uspokajają lekarze, po kilku dniach obrzęk samoistnie ustąpi. Z kolei te mniejsze obrzęki mogą utrzymywać się nieco dłużej. Zaleca się stosowanie okładów chłodzących.

Warto pamiętać także o tym, że począwszy od siedmiu do czternastu dni po labioplastyce mogą wystąpić dolegliwości bólowe, które wiążą się z ingerencją chirurgiczną oraz naturalnym procesem gojenia się rany. Jeśli wystąpią niepokojące zmiany, obrzęk lub bardzo silny ból w okolicy krocza wówczas należy możliwie jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Ilość wizyt kontrolnych jest kwestią indywidualną.

Wystarczy jeden zabieg labioplastyki

Pacjentki, które przeszły zabieg podkreślają, że efekt jest widoczny już po pierwszej operacji.

–  Jestem ogromnie zadowolona, że dzięki labioplastyce pozbyłam się problemów zdrowotnych. Wróciła także do mnie radość i satysfakcja z życia seksualnego – cieszy się Martyna, jedna z naszych zadowolonych pacjentek.

Czy labioplastyka jest bezpieczna?

Otóż labioplastyka jest metodą całkowicie bezpieczną. Warto zaznaczyć i uspokoić pacjentki, że bezpieczeństwo tychże zabiegów zostało potwierdzone badaniami klinicznymi. Poza tym zabiegi w Centrum FemiMea wykonują doświadczeni lekarze ginekologii estetycznej.

Czy po zabiegu mogą pojawić się powikłania, a jeśli tak to jakie ? – pyta zatroskana pacjentka. Otóż ewentualne powikłania po zabiegu zdarzają się, ale podkreślmy to wyraźnie, że niezwykle rzadko (są to na przykład: krwawienie, rozejście się rany, może także wystąpić zakażenie tkanek).

Reasumując:

Zabiegi labioplastyki są skuteczne, bezbolesne i co najważniejsze, bezpieczne dla zdrowia. Gwarantują zarówno komfort psychiczny i fizyczny kobiety, jak również mają znaczący wpływ na poprawę samopoczucia, większą pewność siebie oraz atrakcyjność pań.

Dlatego też jeśli masz zbyt duże lub zdeformowane oraz niesymetryczne wargi sromowe nie wahaj się ani chwili, tylko przyjdź do jednej z naszych Pań ginekolog na kwalifikację a później zabieg labioplastyki. Bo naprawdę warto! Zabiegi i kwalifikację przeprowadza Pani dr Beata Dawiec oraz Pani dr Paulina Kratochwil.

 

Potrzebujesz pilnej wizyty?

Skorzystaj z opcji ekspresowego terminu

 
Umów Ekspresowy termin
Umów się online
Umów się online
Umów się online
Umów się online
Umów się online

Potrzebujesz pilnej wizyty?

Wykorzystaj możliwość szybkiej rezerwacji i wybierz swojego specjalistę.