Rak szyjki macicy szczepionka

Opis artykułu

Z powodu raka szyjki macicy co roku śmierć ponosi wiele kobiet w naszym kraju. Statystyki mówią o ok. 3 tys. przypadków raka szyjki macicy, z czego ok. połowa chorych umiera. Dane dotyczące umieralności Polek na raka szyjki macicy będą przerażające dopóty, dopóki Panie zrozumieją, jak ważna jest profilaktyka raka szyjki macicy. Tymczasem zdaniem lekarzy ginekologów, skuteczną bronią w walce z tak groźnym przeciwnikiem, jak rak szyjki macicy są szczepionki przeciw HPV.

Wirus HPV jest to wirus brodawczaka ludzkiego.

Do zakażenia HPV dochodzi najczęściej podczas kontaktów seksualnych.

Ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy wzrasta w przypadku dużej liczby partnerów seksualnych oraz współżycia bez zabezpieczenia.

Przewlekłe zakażenie wirusem HPV może prowadzić do powstania raka szyjki macicy.

Udowodniono to już dawno, że wirus brodawczaka ludzkiego to główny czynnik etiologiczny w rozwoju raka szyjki macicy. W 2008 roku niemiecki naukowiec Harald zur Hausen otrzymał za to odkrycie Nagrodę Nobla.

Czyli to wirus HPV jest główną przyczyną raka szyjki macicy. Jednak większość zakażeń HPV ustępuje samoistnie, do 2 lat od momentu zakażenia wirusem HPV. Dzieje się tak dzięki naszemu własnemu układowi odpornościowemu organizmu.

Zakażenie onkogennymi typami wirusa HPV wiąże się ponadto z nowotworami narządów płciowych, jak np: rak pochwy, rak sromu czy i rak prącia. Wirus brodawczaka ludzkiego HPV jest szczególnie groźny dla kobiet, ponieważ przetrwałe zakażenie HPV może doprowadzić do rozwoju raka szyjki macicy.

– Czy zakażenie HPV da się wyleczyć? – pyta Pani Edyta, Pacjentka Centrum Ginekologii i Położnictwa FemiMea.

– Jak dotąd nie wyprodukowano skutecznych leków przeciwko wirusowi HPV – wyjaśniają lekarze ginekolodzy pracujący w Centrum FemiMea.

Zdaniem specjalistów, jedyną formę profilaktyki zakażeń stanowią szczepienia przeciw HPV.

  • Badania kliniczne potwierdzają, że szczepionka przeciwko HPV stanowi skuteczną ochronę przed zachorowaniem na raka szyjki macicy – zaznaczają specjaliści z Centrum FemiMea.
  • Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy? – docieka Pacjentka.
  • Warto się szczepić przeciwko HPV i to w każdym wieku.
  • Szczepienie przeciw HPV zmniejsza bowiem ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy – podkreślają nasi rozmówcy.
Lekarze przekonują, że szczepienie przeciwko HPV jest bezpieczne: udowodniono to w bardzo licznych badaniach klinicznych oraz w realnym życiu: na Świecie zaszczepiono już wiele milionów osób nie odnotowując więcej NOP (niepożądane odczyny poszczepienne) niż po innych szczepieniach.Co prawda, u niektórych zaszczepionych mogą wystąpić łagodne niepożądane odczyny poszczepienne. Zazwyczaj są to odczyny miejscowe, jak miejscowe zaburzenie czucia czy ból lub zaczerwienienie w miejscu iniekcji.Jednak w grupie kobiet zaszczepionych nie odnotowano przypadków związanych z występowaniem ciężkich powikłań.Bezpłatne szczepienie dziewczynek przeciw HPV ma się rozpocząć w 2023 r. Narodowa Strategia Onkologiczna zakłada wdrożenie programu immunizacji przeciwko HPV i objęcie 60% populacji nastolatków szczepieniami do 2028 roku.Pobierz wymaz samodzielnie do badanie na HPV.Zamów zestaw do samodzielnego pobrania testu w zaciszu własnego domu.Pobierz materiał do badania z pochwy i wyślij kurierem do laboratorium.

Autor wpisu

Dr n. med. Wojciech Homola

Dr n. med. Wojciech Homola

specjalista położnictwa i ginekologii, autor wielu prac naukowych z zakresu HPV oraz profilaktyki raka szyjki macicy, wieloletni wykładowca akademicki. Na codzień wykonuje usg ginekologiczne i usg piersi, kolposkopie, histeroskopie oraz konizacje szyjki macicy LEEP. 

Umów się online
Umów się online
Umów się online
Umów się online
Umów się online