Badanie ginekologiczne Wrocław

Są takie kobiety, które wiedzą, że profilaktyka ginekologiczna jest istotna, ale obawiają się samego badania ginekologicznego. Co rozumiemy, ale też uspokajamy. To jest taki dyskomfort, który maksymalnie można oswoić. Z doświadczenia wiemy, że pierwszym elementem jest wiedza odnośnie tego, jak badanie będzie przebiegało, drugim elementem jest spokojna, profesjonalna, szanująca kobiecą intymność postawa lekarza.

Badanie ginekologiczne wykonuje się we wziernikach ginekologicznych (my wykorzystujemy jednorazowe, sterylne wzierniki typu Cusco, czyli takie, które są możliwie najprzyjemniejsze dla pacjentki), a badanie odbywa się na fotelu ginekologicznym. Dlaczego? Cała istotna profilaktyki polega na tym, by móc ocenić szyjkę możliwie jak najdokładniej. Tak mamy największą pewność, że badanie jest przeprowadzone poprawnie z medycznego punktu widzenia. Dostosowujemy rozmiary wziernika do każdej pacjentki, używając żelu nawilżającego jeśli zaistnieje taka potrzeba.

W FemiMea fotele w gabinetach ginekologicznych oraz w gabinecie zabiegowym są wyposażone w pneumatyczne podnośniki oraz podnóżki, za pomocą których możemy przeprowadzić badanie w wygodny sposób, i dla pacjentki i dla lekarza. Fotel ginekologiczny jest przygotowywany dla każdej pacjentki tuż przed badaniem. To znaczy, że go odkażamy i nakładamy jednorazowe podkłady. Każdy gabinet jest wyposażony w komfortową toaletę z bidetem, gdzie pacjentka może przygotować się do badania oraz skorzystać z jednorazowych spódniczek i jednorazowych kapci.

Szczególnie pierwsza wizyta u lekarza ginekologa jest stresująca dla Pań. Konieczność poddania się intymnemu badaniu może powodować dyskomfort. Uspokajamy jednak wszystkie przedstawicielki płci pięknej: 

Jeśli wybierzesz doświadczonego ginekologa i odpowiednio przygotujesz się do badania, to naprawdę nie musisz obawiać się niczego złego.

Po pierwsze, badanie ginekologiczne nie jest bolesne.

Po drugie, każda Kobieta w wieku rozrodczym powinna dbać o swoje zdrowie intymne i regularnie odwiedzać swojego ginekologa.

Badaj się regularnie, a unikniesz chorób nowotworowych

Co najmniej raz w roku zgłaszaj się na profilaktyczne kontrolne badanie ginekologiczne, abyś mogła spać spokojnie.

Standardowe badanie ginekologiczne składa się z: badania podmiotowego (czyli wywiadu lekarskiego) oraz badania przedmiotowego, obejmującego także badanie piersi.

Jak wygląda badanie ginekologiczne?

Lekarz podczas pierwszej wizyty powinien zebrać dokładne informacje o stanie zdrowia Pacjentki.

Na początku wizyty ginekolog zapyta Cię o ogólny stan zdrowia, datę ostatniej miesiączki, a także o długość cykli miesiączkowych.

Podczas wywiadu lekarskiego usłyszysz także z ust lekarza pytania o przebyte choroby oraz przebyte operacje.

Badanie podmiotowe obejmuje też wywiad położniczy, w ramach którego usłyszysz pytanie o przebyte ciąże i sposoby ich zakończenia. Pamiętaj, że lekarz chętnie odpowie na pytania, które Cię frapują.

Jak dalej przebiega wizyta?

  • Następnie ginekolog przystępuje do badania przedmiotowego, które odbywa się na fotelu ginekologicznym, w pozycji leżącej.
  • Lekarz rozpoczyna badanie od oceny zewnętrznych narządów płciowych. Kontroluje m.in. krocze i wargi sromowe. 
  • Kolejnym etapem jest umieszczenie wziernika w pochwie po to, aby lekarz mógł pobrać rozmaz cytologiczny i test na HPV oraz ewentualnie materiał do badania bakteriologicznego.
  • Badanie wziernikiem rozchyla ściany pochwy i pozwala dokładnie ocenić szyjkę macicy.

Po co się wykonuje badanie przedmiotowe?

Celem badania jest ocena narządów miednicy mniejszej oraz ewentualne wykrycie stanów zapalnych lub podejrzanych zmian w obrębie szyjki macicy.

W przypadku, gdy Kobieta skarży się na ból podbrzusza, badanie ginekologiczne pomoże w postawieniu diagnozy. Kolejny etap badania ginekologicznego obejmuje badanie dwuręczne.

Na czym polega badanie dwuręczne?

Otóż lekarz badanie wykonuje delikatnie wsuwając dwa palce jednej ręki do pochwy, natomiast palce drugiej ręki umieszcza nad spojeniem łonowym. Lekarz poprosi, aby rozluźnić mięśnie brzucha, co umożliwi lepszą ocenę dróg rodnych. Na badanie ginekologiczne przyjdź po menstruacji, aby było możliwe pobranie cytologii badź testu na HPV.

 

Istnieją różne rodzaje badań ginekologicznych, cytologia jest jednym z nich, jednak powinna być ona zastępowana testem na HPV, który wykazuje znacznie lepszą czułość. Wykonanie badania cytologicznego bądź testu na HPV umożliwia wykrycie ewentualnych nieprawidłowości na wczesnym etapie, w tym nieprawidłowych komórek, mogących przyczynić się do rozwoju raka szyjki macicy. Dlatego w profilaktyce raka szyjki macicy jest ważne regularne wykonywanie badania cytologicznego, najlepiej łącznie z testem na HPV. Badanie cytologiczne powinno być wykonywane maksymalnie trzy lata od rozpoczęcia współżycia. W razie potrzeby lekarz może zlecić dodatkowe badania, na przykład badanie USG piersi. Badanie ginekologiczne wymaga opróżnienia pęcherza moczowego. W przypadku dziewic badanie ginekologiczne (USG) odbywa się przez powłoki brzuszne.

Zapraszamy Panie na badanie ginekologiczne do Centrum FemiMea, gdzie w zależności od preferencji Pani Doktor bądź Pani Doktor Ginekolog w delikatny sposób przeprowadzi badanie w komfortowych warunkach.