Histeroskopia?

Histeroskopia to badanie endoskopowe polegające na wprowadzeniu przez pochwę i szyjkę macicy cienkiej (4mm) kamery i oglądaniu jamy macicy, daje to możliwość oceny nieprawidłowości i pobrania celowanej biopsji pod kontrolą wzroku. Badanie wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, po miesiączce a do 11 dnia cyklu. Możemy uwidocznić nieprawidłową budowę macicy, np. macicę dwurożną, jednorożną czy też przegrodę macicy. Możemy zobaczyć także polipy czy mięśniaki rosnące do jamy macicy i uniemożliwiające zagnieżdżenie i rozwój ciąży. Badanie wykonuje się na fotelu ginekologicznym, w znieczuleniu miejscowym (cienką igłą podaje się znieczulenie w szyjkę macicy). W czasie badania przez histeroskop podaje się płyn, który rozszerza macicę i powoduje, że możemy zobaczyć jej jamę.

 

Kiedy wykonujemy histeroskopię?

Histeroskopię wykonujemy:

  • jako jeden z elementów diagnostyki niepłodności: aby uwidocznić jamę macicy i ewentualne nieprawidłowości (mięśniaki, polipy, przegrodę macicy, macicę jednorożną czy dwurożną)
  • w przypadku nieprawidłowych krwawień macicznych (obfite, krwotoczne, bolesne miesiączki, podejrzenia polipów, mięśniaków macicy)
  • w przypadku krwawień pomenopauzalnych

Jak przygotować się do Histeroskopii?

Badanie wykonujemy po miesiączce, najlepiej do 10-11 dnia cyklu, dobrze jest przeleczyć przeciwzapalnymi globulkami pochwę 5-7 dni przed badaniem. Cytologię możemy wykonać, jeśli w przeciągu roku była wykonywana cytologia i wynik jest prawidłowy.