Panie rodzą w coraz późniejszym wieku. Wiele kobiet ma zaburzenie miesiączkowania. Jest bardzo dużo insulinooporności, która uniemożliwia zajścia w ciążę. Żeby móc zajść w ciążę potrzebna jest odpowiednia diagnostyka i prowadzenie hormonalne.

Jeżeli kobieta ma regularne cykle (czyli miesiączka pojawia się co ok 28 dni), w wyniku monitorowania ultrasonograficznego potwierdziliśmy owulację, a ciąży dalej nie ma, konieczne są dalsze działania.

Jak dochodzi do zapłodnienia?
W czasie owulacji dochodzi do pęknięcia pęcherzyka dominującego i z jajnika wydostaje się do jajowodu komórka jajowa. Plemniki dzięki płodnemu śluzowi owulacyjnemu (około 14 dnia cyklu) przemieszczają się z pochwy, przez szyjkę macicy, trzon macicy do jajowodów. Do zapłodnienia najczęściej dochodzi w bańce jajowodu, skąd zapłodnione jajo płodowe wędruje do jamy macicy, gdzie powinna zagnieździć się i rozwijać ciąża. Tak jest w przypadku idealnym.

Co jeśli mamy kłopot z zajściem w ciążę?
Jeśli para nie zachodzi w ciążę, tzn. trzeba wdrożyć dalszą diagnostykę:

 • badanie nasienia partnera (można go wykonać w centrach leczenia niepłodności lub bezpłatnie w podmiotach realizujących Program Leczenia Niepłodności)
 • drożność jajowodów: najpopularniejszą metodą jest HSG (histerosalpingografia), która polega na podaniu kontrastu przez szyjkę macicy i następowa ocena RTG czy kontrast wypełnia prawidłowo jamę macicy oraz czy przechodzi swobodnie przez jajowody
 • Jeśli nadal nie udaje się uzyskać upragnionej ciąży, to w kolejnych krokach należy diagnozować jamę macicy oraz wykonać badania autoimmunologiczne: czy kobieta nie produkuje autoprzeciwciał uniemożliwiających rozwój ciąży.

Niepłodne są pary, nie tylko kobieta

Nieprzypadkowo mówimy o niepłodność pary, a nie kobiety: niestety nadal pokutuje przyzwyczajenie, że to tylko kobieta i to jako pierwsza musi poddać się serii badań, często bolesnych i inwazyjnych.
Stoimy na stanowisku, iż już na początku diagnostyki również partner musi wykonać badanie nasienia, najlepiej równolegle z badaniami hormonalnymi kobiety.

Nie da się ustalić jednego schematu diagnostyki niepłodności dla każdej pacjentki, natomiast w centrum FemiMea najczęściej rozpoczynamy od monitorowania owulacji, które polega na seryjnych USG od ok. 10 dnia cyklu do potwierdzenia owulacji.

Jajniki to dynamiczne narządy, zazwyczaj w jednym z nich rośnie pęcherzyk dominujący, z którego ok. 14-15 dnia cyklu w wyniku pęknięcia wydostaje się do jajowodu komórka jajowa. Do zapłodnienia dochodzi najczęściej w bańce jajowodu, skąd zapłodniona komórka migruje do jamy macicy i tam się rozwija w zarodek, a później płód.

Jeśli mamy potwierdzoną owulację w określonym dniu cyklu to para powinna starać się zajść w ciąże +\- dwa-trzy dni od potwierdzonego dnia cyklu potwierdzonej owulacji, gdyż nie każdy cykl jest identyczny. Jeśli ciąży nadal nie ma po kilku miesiącach, to należy wdrożyć dalsze badania.

W FemiMea robimy:
Badanie diagnostyczne: USG (monitorujemy owulację), badanie drożności jajowodów nieinwazyjna metoda HY-CO-SY, histeroskopia, diagnostyka hormonalna i immunologiczna.

Dr n. med. Wojciech Homola

“Ważne, żeby mieć plan działania, żeby pacjentki nie żyły od wizyty do wizyty, tylko, żeby dokładnie nakreślić, co będzie się działo.

Szczególnie, jeśli problem jest wieloetapowy, czyli w przypadku diagnostyki i leczenia niepłodności, kiedy przychodzi para, która od dwóch lata stara się zajść w ciążę, no i pewne badania już zrobiono, inne nie, panuje chaos. Trzeba stworzyć plan. Rysuję na kartce macicę i tłumaczę, dlaczego akurat te badania musimy zrobić, mówię, co to są jajowody, jak wygląda jama macicy i dokładnie w punktach określamy, co, kiedy i gdzie robimy. Pacjentka wysyła do mnie e-maila, ja odpisuję”.

Histeroskopia to badanie endoskopowe polegające na wprowadzeniu przez pochwę i szyjkę macicy cienkiej (4mm) kamery i oglądaniu jamy macicy, daje to możliwość oceny nieprawidłowości i pobrania celowanej biopsji pod kontrolą wzroku. Badanie wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, po miesiączce a do 11 dnia cyklu. Możemy uwidocznić nieprawidłową budowę macicy, np. macicę dwurożną, jednorożną czy też przegrodę macicy. Możemy zobaczyć także polipy czy mięśniaki rosnące do jamy macicy i uniemożliwiające zagnieżdżenie i rozwój ciąży. Badanie wykonuje się na fotelu ginekologicznym, w znieczuleniu miejscowym (cienką igłą podaje się znieczulenie w szyjkę macicy). W czasie badania przez histeroskop podaje się płyn, który rozszerza macicę i powoduje, że możemy zobaczyć jej jamę.

Tworzycie udaną parę, kochacie się, macie dobrą pracę, ale do pełni szczęścia brakuje Wam tylko jednego: upragnionego potomstwa. Okazuje się, że wiele par w Polsce ma problem z poczęciem dziecka. Nie wpadajcie jednak w panikę, bowiem niepłodność można i trzeba skutecznie leczyć. Sprawdźcie, jakie badania należy wykonać, aby ustalić dlaczego, pomimo regularnego współżycia bez zabezpieczenia, nie możecie zajść w wymarzoną ciążę.

W naszych artykułach znajdziesz garść fachowej i kompleksowej wiedzy oraz praktycznych porad.

Radzimy, od czego zacząć leczenie niepłodności i co robić, aby spełnić swoje marzenia o posiadaniu dziecka.

Według statystyk, w Polsce co szósta para ma problem z poczęciem dziecka.

Statystyki nie są optymistyczne; mówią, że każdego roku blisko 1,5 miliona par w naszym kraju zmaga się z problemem niepłodności.

O niepłodności mówi się nawet jako o cywilizacyjnej chorobie.

Na szczęście, w większości przypadków, dzięki odpowiedniej diagnostyce możliwe jest leczenie niepłodności – udaje się problem skutecznie rozwiązywać.

I pary ostatecznie mogą tulić w ramionach swoje upragnione maleństwo. Zanim jednak zostaną rodzicami, muszą przejść długą i krętą drogę.

Jakie mogą być najczęstsze przyczyny niepłodności?

 • Problemy hormonalne i endometrioza
 • Zaburzenia jajeczkowania
 • Wady anatomiczne narządów rodnych
 • Choroby genetyczne oraz immunologiczne
 • Niedrożność jajowodów
 • Niska jakość nasienia.

Diagnostyka niepłodności – kiedy ją rozpocząć?

Chcecie mieć dzieci, regularnie współżyjecie ze sobą, a tymczasem wyczekiwanej ciąży wciąż jednak nie ma.

Zadajecie sobie pytania: bezskutecznie staramy się o dziecko i co dalej? Co możemy jeszcze zrobić, aby wreszcie zajść w ciążę? Czy cierpimy na niepłodność? Czy da się to wyleczyć?

Ważne: Otóż, w sytuacji, gdy występują trudności z zajściem w ciążę, i po roku usilnych starań nadal nie spodziewacie się potomstwa, wtedy na pewno konieczna jest wizyta i konsultacja u specjalisty.

Pamiętaj: Problem niepłodności dotyczy zarówno kobiety, jak i mężczyzny, dlatego na pierwszą wizytę w klinice przyjdź ze swoim partnerem.

Trzeba ustalić, co może być przyczyną niepłodności.

Jeżeli zmagacie się z problemem niepłodności, zgłoście się do Centrum Ginekologii i Położnictwa FemiMea, z siedzibą we Bielanach Wrocławskich. Prywatne Centrum Medyczne specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu niepłodności.

Skutecznie leczymy niepłodność, żeby pary marzące o potomstwie, mogły spełnić swoje największe pragnienie.

Zapewniamy najwyższej jakości usługi medyczne. Nasi doświadczeni lekarze szczegółowo badają przyczynę problemu i proponują najlepsze sposoby jego rozwiązania.

Stosowane przez nas metody leczenia skutkują tym, że u większości niepłodnych par leczenie kończy się sukcesem: wymarzoną ciążą.

Jakie badania należy wykonać?

Najpierw sprawdź swoją płodność!

Jednak żeby skutecznie walczyć z niepłodnością, konieczna jest diagnostyka, czyli potrzebna jest diagnoza przyczyn niepłodności.

Lekarz często zleca wykonanie badania nasienia. Mężczyzna oddaje próbkę nasienia, która jest badana w specjalistyczny sposób.

W laboratorium nasienie jest badane pod kątem między innymi liczby, morfologii oraz ruchliwości plemników. Równolegle z rozpoczęciem diagnostyki u mężczyzny można zacząć badać również jego partnerkę.

Musi ona wykonać szereg badań diagnostycznych:

 • Badanie hormonalne (TSH, AMH, prolaktyna czy glukoza i insulina na czczo),
 •  Badanie immunologiczne (wykrywanie przeciwciał antyplemnikowych),
 • Badanie USG,
 •  Badanie HSG (histerosalpingografia, czyli badanie rentgenowskie, którego celem jest uwidocznienie jamy macicy i jajowodów), bądź mniej inwazyjna odmiana badania drożności jajowodów jaką wykonujemy w Centrum FemiMea – HY-FO-SY
 • Histeroskopia (jest to szczegółowe badanie pozwalające ocenić wnętrze jamy macicy oraz usunąć nieprawidłowe zmiany),
 • Badanie genetyczne,
 • Wymazy z szyjki macicy w tym badanie bakteriologiczne, Chlamydie, Mycoplasma, Ureaplasma
 • Badanie laboratoryjnych
 • Test PCT po stosunku (ang. post coital test)
 • Badania w kierunku trombofilii i zespołu antyfosfolipidowego

Warto wiedzieć, że badanie poziomu hormonów pozwala wykryć m.in. obniżoną rezerwę jajnikową oraz zespół policystycznych jajników.

Metody leczenia niepłodności

Jednakże dopiero po przeprowadzeniu badań i zdiagnozowaniu przyczyny niepłodności, lekarz zaproponuje dostępne metody leczenia:

a) leczenie bez użycia technik wspomaganego rozrodu, np. stymulacja jajeczkowania metodami farmakologicznymi

b) leczenie z zastosowaniem technik wspomaganego rozrodu, np. insemnacja czy zapłodnienie in vitro.

Dla kogo zapłodnienie pozaustrojowe?

A co zrobić, gdy dotychczasowe leczenie nie przyniosło oczekiwanych rezultatów?

W takim przypadku lekarz proponuje parze starającej się o dziecko zastosowanie techniki wspomaganego rozrodu, czyli zapłodnienie in vitro.

Często tylko ten zabieg może spełnić marzenie o zajściu w ciążę.

Zapłodnienie pozaustrojowe stosuje się w przypadku niedrożnych jajowodów oraz bardzo słabych parametrów nasienia.

Zabieg in vitro stosuje się również w przypadku endometriozy i niepłodności idiopatycznej, która polega na tym, że nie rozpoznano przyczyny trudności w zajściu w ciążę (czyli chociaż wszystko jest w porządku, to jednak nie może dojść do poczęcia dziecka).