W Polsce co roku ok. 2800 pacjentek zachorowuje na raka szyjki macicy, z czego 1600 umiera. Te liczby można zmniejszyć dzięki badaniom profilaktycznym. FemiMea ma najnowszy, najbardziej czuły sprzęt, który aktualnie jest dostępny na świecie.

Pamiętajmy ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy rośnie z wiekiem, szczególnie u kobiet, które nie wykonywały badania cytologicznego szyjki macicy 5-10 lat lub dłużej

Rak szyjki macicy to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u kobiet w Polsce. Jest nazywany cichym zabójcą, bowiem przez kilka lat nie daje żadnych objawów. Jednakże wykryty na wczesnym etapie da się wyleczyć nawet w przeszło 99 proc. przypadków.

Warto wiedzieć, że ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy zwiększa wczesne rozpoczęcie współżycia płciowego, duża liczba partnerów seksualnych.

Rak szyjki macicy jest wywoływany przetrwałą infekcją jednym z onkogennych szczepów HPV.

Pamiętaj, że badania cytologiczne i testy na HPV stanowią podstawową ochronę przed rakiem szyjki macicy.

Za pomocą cytologii można wykryć stany poprzedzające raka szyjki macicy we wczesnej fazie (tzw. przedinwazyjnej), co umożliwia całkowite wyleczenie.

Badanie cytologiczne wykrywa zmiany przedrakowe, a ich leczenie chroni przed powstaniem raka szyjki macicy. Jednak testy na HPV są znacznie czulszym badaniem w obszarze jakim jest profilaktyka raka szyjki macicy.

Kto może skorzystać z programu profilaktyki raka szyjki macicy?

Narodowy Fundusz Zdrowia realizuje program profilaktyki raka szyjki macicy w oparciu o cytologię.

Program ten jest adresowany do kobiet w wieku 25 – 59 lat, które nie wykonały cytologii w ciągu ostatnich 3 lat. Mogą się one zgłosić na bezpłatne badanie cytologiczne.

Program profilaktyki raka szyjki macicy składa się z etapu podstawowego, obejmującego pobranie wymazu cytologicznego oraz wysłanie go do oceny mikroskopowej.

Lekarz, po otrzymaniu wyników, może zalecić ponowne zgłoszenie się na badanie po 3 latach (jeżeli wynik jest prawidłowy).

W uzasadnionych przypadkach, możliwe jest także zalecenie wcześniejszego badania cytologicznego (co 12 miesięcy).

Dotyczy to kobiet obciążonych czynnikami ryzyka, czyli: zakażonych wirusem HIV, zakażonych HPV – typem wysokiego ryzyka, (oraz jeśli przyjmujesz leki immunosupresyjne – czyli obniżające odporność). Jednak zawsze najprecyzyjniej ocenimy nabłonek szyjki macicy wykonując badanie kolposkopowe.

Jeżeli zostaną wykryte nieprawidłowe zmiany, to wówczas jest konieczna pogłębiona diagnostyka, obejmująca m.in. badanie kolposkopowe.

Profilaktyka raka szyjki macicy w Centrum Medycznym FemiMea

Centrum Ginekologii i Położnictwa FemiMea w Bielanach Wrocławskich oferuje nowoczesne usługi w zakresie profilaktyki raka szyjki macicy.

Z innowacyjnego badania FRD korzystamy w Polsce jako pierwsi!.

Na czym polega badanie FRD?

Jest to wybarwianie szyjki macicy niebieskim barwnikiem (błękitem metylenowym) w celu wykrywania ryzyka stanu przedrakowego.

Wynik badania jest dostępny już po dwóch minutach w czasie tej samej wizyty.

Obszary podejrzane o zmiany przedrakowe wybarwiają się na niebiesko lub czarno.

Od 2021 każda kobieta po 25 roku życia powinna wykonać test na HPV raz na 5 lat.

Dlaczego?

Ponieważ jest to badanie o zdecydowanie wyższej czułości nić badanie cytologiczne, ponadto możliwe do pobrania przez pacjentkę samodzielnie we własnej łazience. Więcej szczegółów o tej metodzie przeczytasz w naszym specjalnym serwisie internetowym poświęconym wirusowi HPV

Ważna informacja jest taka że wczesne rozpoczęcie leczenia specjalistycznego patologii szyjki macicy daje niemal 100 % na pełne wyleczenie.

Dzięki kamerze oglądamy szyjkę macicy pod dużym powiększeniem, jeśli w którymś miejscu pojawi się podejrzana zmiana, od razu pobieramy wycinek do badania histopatalogicznego.

Narzędzia się rozwijają z roku na rok. Mamy coraz to nowsze zdobycze techniki, i choć badanie kolposkopowe jest wykonywane od 100 lat, to teraz wykorzystujemy nowszy sprzęt, który umożliwia nagrywanie badania, powrót do badania, umożliwia mobilność (to nie pacjentka musi chodzić, my możemy przyjść do niej), mamy możliwość konsultacji z innymi lekarzami (możemy pracować nad jednym, podejrzanym obrazem w gronie kilku specjalistów, bez konieczności spotkania w jednym pomieszczeniu – zdalne konsultacje),

Bada opór nabłonka szyjki macicy.

Okazuje się, że tkanka, która zmienia się w kierunku przednowotworowym w inny sposób przepuszcza prąd.

W prawidłowej szyjce macicy obecny jest zdrowy nabłonek wielowarstwowy płaski – to jest taka ściana z cegiełek, idealnie ułożonych w przylegające warstwy.

Gdy pacjentka zarazi się onkogennym wirusem HPV, a infekcja trwa już jakiś czas i szyjka zaczyna się zmieniać w kierunku przed nowotworowym, wtedy te cegiełki tracą regularną warstwową strukturę, już nie przylegają do siebie tak idealnie, zwiększa się indeks jądrowo-cytoplazmatyczny (czyli komórki mają większe jądra).

To wszystko powoduje, że prąd płynie łatwiej. Przy użyciu ZedScan, możemy zbadać niższy opór, dzięki czemu identyfikujemy obszar najbardziej podejrzany do pobrania biopsji.

Urządzenie ma na końcu cztery elektrody. Zakładamy jednorazowy sensor i dotykamy 12 miejsc na szyjce macicy (elektrody są wykonane ze stopu złoto-miedź). Dwie małe elektrody wysyłają prąd, a dwie odbierają sygnał, jaki jest opór. Urządzenie wykorzystuje prąd o natężeniu mniejszym niż 25 mikroamperów (czyli pacjentka nic nie czuje, badanie można wykonać również w ciąży). Wynik, zabarwiony na kolor czerwony, prezentuje obszar, który jest najbardziej podejrzany. O zmiany śródnabłonkowej dużego stopnia (HSIL: CIN 2 i CIN 3)

Innowacja, z której korzystam w Polsce jako pierwszy. Wykorzystuje ona zjawisko większej ekspresji receptorów kwasu foliowego i błękitu metylenowego na komórkach zmieniających się w kierunku raka szyjki macicy. Dzięki temu wybarwiają się one na niebiesko.

Jednorazowy aplikator, który przypomina gąbkę, nasączamy w specjalnym roztworze zawierającym błękit metylenowy. Następnie gąbkę przykładamy do szyjki macicy. Okazuje się, że w chorych komórkach barwnik nabiera koloru niebieskiego lub czarnego.