Prowadzenie ciąży

Gratulacje! Wiadomość: “Jestem w ciąży!” to dla wielu Pań jeden z ważniejszych dni w życiu. Lekarze w centrum FemiMea towarzyszą parom w tym szczególnym momencie życia.

Rozpoznanie ciąży

Zajmujemy się ciążą od momentu jej potwierdzenia, pacjentki najczęściej zwracają się do nas w momencie, kiedy spodziewana miesiączka się nie pojawiła, a test ciążowy wykazał dwie kreski sugerując ciążę. Tydzień dwa po terminie spodziewanej miesiączki, to często zbyt wcześnie, aby potwierdzić w USG pęcherzyk ciążowy, dlatego, aby zmniejszyć niepokój ciężarnej i 100-procentowo potwierdzić ciążę i jej prawidłowy rozwój, zalecamy oznaczenie poziomu hormonu HCG z krwi (pobranej w laboratorium). Wzrost HCG w prawidłowo rozwijającej się ciąży powinien być ok. dwukrotny co 48 godzin. Pamiętajmy jednak, aby oba badania wykonać w tym samym laboratorium i o tej samej porze dnia (aby zachować odstęp około 48 godzinny).

Badania prenatalne (I trymestr), tzw szacowanie ryzyka wad genetycznych inaczej nazywane przez pacjentki „USG genetyczne”. Wykonujemy w ściśle określonym czasie, a mianowicie pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży (11 tyg i 0 dni do 13 tygodni i 6 dni) oraz przy określonej wielkości zarodka (wymiar od ciemiączka do pośladków płodu): 45 do 84 mm.

W przypadku, gdy podczas badania prenatalnego nie można uznać ryzyka wad genetycznych za niskie lub też dana para chce mieć pewność na poziomie 99%, że ryzyko wspomnianych wad genetycznych jest niskie, można oznaczyć już od 10 tygodnia ciąży poziom wolnego pozakomórkowego DNA płodu z krwioobiegu ciężarnej.

Badania te stają się z roku na rok coraz bardziej popularne, ich handlowe nazwy to np. NIFTY, HARMONY, SANCO, PANORAMA. Barierą ich powszechności mogą być koszty, które jak zawsze w nowych zaawansowanych technologiach są znaczące (ok. 2500 zł).

Badania połówkowe (II trymestr): wykonujemy je pomiędzy 18 a 22 tygodniem ciąży (jednak w FemiMea radzimy, by płód miał już skończone 20 tygodni).

Badanie III trymestru wykonywane w okresie 30-32 tygodnie ciąży.

Po ukończonym 39 tygodniu ciąży zaleca się wykonanie badanie KTG, które polega na tym, że ciężarna leżąca w dedykowanym pokoju KTG.

Wymaz w kierunku paciorkowców z grupy B: tzw GBS. Każda ciężarna między 33 a 37 tygodniem ciąży powinna mieć pobrany w czasie badania na fotelu ginekologicznym przez ginekologa wymaz z przedsionka pochwy oraz odbytu w kierunku GBS.

Badanie wolnego DNA płodowego w celu wykrycia wad genetycznych
W przypadku, gdy podczas badania prenatalnego nie można uznać ryzyka wad genetycznych za niskie lub też dana para chce mieć pewność na poziomie 99%, że ryzyko wspomnianych wad genetycznych jest niskie, można oznaczyć już od 10 tygodnia ciąży poziom wolnego pozakomórkowego DNA płodu z krwioobiegu ciężarnej.  Jest to tzw. NIPT ( Non invasive prenatal test – nieinwazyjny test prenatalny.

Badania te stają się z roku na rok coraz bardziej popularne, ich handlowe nazwy to np. NIFTY, HARMONY, SANCO, PANORAMA. Barierą ich powszechności mogą być koszty, które jak zawsze w nowych zaawansowanych technologiach są znaczące.

W naszym centrum zlecamy badania SANCO, którego wynik jest dostępny do 5 dni roboczych, czyli na chwilę obecną w najszybszym możliwym terminie. Pacjentka po konsultacji lekarskiej, na której uzyskuje wszelkie niezbędne informacje, a także wykonywane jest USG, po opłaceniu badania, otrzymuje skierowanie, z którym zgłasza się na pobranie krwi do któregoś z punktów pobrań Diagnostyka. Lekarz po otrzymaniu wyniku w formie elektronicznej online kontaktuje się z pacjentką celem omówienia wyniku bądź umówienia konsultacji.

W przypadku wysokiego ryzyka wad genetycznych, para która chce mieć pewność co do kariotypu płodu, koniecznym jest wykonanie badania amniopunkcji genetycznej, która jest już badaniem inwazyjnym: pod kontrolą USG nakłuwany jest pęcherz płodowy (przez brzuch ciężarnej) i pobierane są wody płodowe, w których znajdują się komórki płodu.

Następnie genetycy hodują takie komórki (zajmuje to 2-3 tygodnie), pacjentka otrzymuje wynik, który daje 100% pewność co do obecności ww wad genetycznych. Amniopunkcję wykonujemy od ukończonego 15 tygodnia ciąży.

Ciężarnym, które w momencie porodu będą miały ukończone 35 lat, bądź posiadają wywiad świadczący o zwiększonym ryzyku wad genetycznych, przysługuje możliwość wykonania badania USG trymestru oraz badania połówkowego. Takim ciężarnym wystawiamy w FemiMea skierowanie oraz informujemy, gdzie na terenie Wrocławia można bezpłatnie, w ramach NFZ, takie badania można wykonać.