Gratulacje! Wiadomość: “Jestem w ciąży!” to dla wielu Pań jeden z ważniejszych dni w życiu. Lekarze w centrum FemiMea towarzyszą parom w tym szczególnym momencie życia.

Rozpoznanie ciąży

Zajmujemy się ciążą od momentu jej potwierdzenia, pacjentki najczęściej zwracają się do nas w momencie, kiedy spodziewana miesiączka się nie pojawiła, a test ciążowy wykazał dwie kreski sugerując ciążę. Tydzień dwa po terminie spodziewanej miesiączki, to często zbyt wcześnie, aby potwierdzić w USG pęcherzyk ciążowy, dlatego, aby zmniejszyć niepokój ciężarnej i 100-procentowo potwierdzić ciążę i jej prawidłowy rozwój, zalecamy oznaczenie poziomu hormonu HCG z krwi (pobranej w laboratorium). Wzrost HCG w prawidłowo rozwijającej się ciąży powinien być ok. dwukrotny co 48 godzin. Pamiętajmy jednak, aby oba badania wykonać w tym samym laboratorium i o tej samej porze dnia (aby zachować odstęp około 48 godzinny).

Spóźnia Ci się okres, wykonujesz test ciążowy i otrzymujesz pozytywny wynik. Z jednej strony ogarnia Cię ogromna radość, że już za kilka miesięcy zostaniesz mamą. Jednak euforii towarzyszy zazwyczaj również strach przed nieznanym. Dlatego musisz wybrać dobrego lekarza prowadzącego, który zadba o Twoje poczucie bezpieczeństwa przez całą ciążę, również zajmie się wykonaniem badań prenatalnych.

Kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta?

Często zdarza się, że gdy Kobieta zobaczy upragnione dwie kreski, chce jak najszybciej pójść do lekarza ginekologa, aby potwierdzić ciążę. Od którego tygodnia ciąży można w czasie badania usg potwierdzić ciążę i tętno płodu?

Nasi Lekarze radzą, że najkorzystniej jest wybrać się na wizytę po upływie szóstego tygodnia ciąży (licząc od daty ostatniego krwawienia miesięcznego).

Pamiętaj: Przy wyborze ginekologa prowadzącego ciążę trzeba kierować się przede wszystkim jego doświadczeniem.

Niezbędne informacje na temat lekarza znajdziesz na naszej stronie internetowej w zakładce personel.

Ginekolog na pierwszej wizycie wykona badanie USG.

Jeśli potwierdzi, że jesteś w stanie błogosławionym, wówczas udzieli Ci szczegółowych informacji o zaleceniach dla kobiet w ciąży.

Chodzi o to, abyś w trakcie ciąży prowadziła styl życia, który zapewni prawidłowy rozwój płodu odpwie również na wszelkie pytania na temat ciąży.

Od tej chwili lekarz prowadzący będzie regularnie monitorował zdrowie przyszłej mamy i dziecka, które nosi pod sercem.

Jak wygląda prowadzenie ciąży fizjologicznej?

Warto wiedzieć, że ciąża fizjologiczna przebiega bez powikłań (to prawidłowo rozwijająca się ciąża). Trwa od momentu poczęcia aż do porodu (40 tygodni).

Lekarz prowadzący ciążę ustala częstotliwość wizyt kontrolnych oraz zleca wykonywanie niezbędnych badań (m. in. badania laboratoryjne).

W Centrum Medycznym FemiMea dbamy o zdrowie przyszłej mamy i jej dziecka

Centrum Ginekologii i Położnictwa FemiMea we Wrocławiu specjalizuje się m.in. w prowadzeniu ciąży, w tym także ciąż wysokiego ryzyka.

Podczas prowadzenia ciąży zapewniamy przyszłej mamie możliwość wykonania badań prenatalnych, aby mogła mieć pewność, że życie Jej dziecka nie jest zagrożone.

W trakcie prowadzenia ciąży ginekolog wykona też USG genetyczne, aby ocenić, czy dziecko rozwija się prawidłowo – oceni ryzyko wad genetycznych – abberacji chromosomowych. Badanie przesiewowe pozwala na wczesne wykrycie wad rozwojowych płodu.

W naszej klinice dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić Pacjentkom kompleksową opiekę oraz komfort przez cały okres ciąży.

Badania prenatalne (I trymestr), tzw szacowanie ryzyka wad genetycznych inaczej nazywane przez pacjentki „USG genetyczne”. Wykonujemy w ściśle określonym czasie, a mianowicie pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży (11 tyg i 0 dni do 13 tygodni i 6 dni) oraz przy określonej wielkości zarodka (wymiar od ciemiączka do pośladków płodu): 45 do 84 mm.

W przypadku, gdy podczas badania prenatalnego nie można uznać ryzyka wad genetycznych za niskie lub też dana para chce mieć pewność na poziomie 99%, że ryzyko wspomnianych wad genetycznych jest niskie, można oznaczyć już od 10 tygodnia ciąży poziom wolnego pozakomórkowego DNA płodu z krwioobiegu ciężarnej.

Badania te stają się z roku na rok coraz bardziej popularne, ich handlowe nazwy to np. NIFTY, HARMONY, SANCO, PANORAMA. Barierą ich powszechności mogą być koszty, które jak zawsze w nowych zaawansowanych technologiach są znaczące (ok. 2500 zł).

Badania połówkowe (II trymestr): wykonujemy je pomiędzy 18 a 22 tygodniem ciąży (jednak w FemiMea radzimy, by płód miał już skończone 20 tygodni).

Badanie III trymestru wykonywane w okresie 30-32 tygodnie ciąży.

Po ukończonym 39 tygodniu ciąży zaleca się wykonanie badanie KTG, które polega na tym, że ciężarna leżąca w dedykowanym pokoju KTG.

Wymaz w kierunku paciorkowców z grupy B: tzw GBS. Każda ciężarna między 33 a 37 tygodniem ciąży powinna mieć pobrany w czasie badania na fotelu ginekologicznym przez ginekologa wymaz z przedsionka pochwy oraz odbytu w kierunku GBS.

Badanie wolnego DNA płodowego w celu wykrycia wad genetycznych
W przypadku, gdy podczas badania prenatalnego nie można uznać ryzyka wad genetycznych za niskie lub też dana para chce mieć pewność na poziomie 99%, że ryzyko wspomnianych wad genetycznych jest niskie, można oznaczyć już od 10 tygodnia ciąży poziom wolnego pozakomórkowego DNA płodu z krwioobiegu ciężarnej.  Jest to tzw. NIPT ( Non invasive prenatal test – nieinwazyjny test prenatalny.

Badania te stają się z roku na rok coraz bardziej popularne, ich handlowe nazwy to np. NIFTY, HARMONY, SANCO, PANORAMA. Barierą ich powszechności mogą być koszty, które jak zawsze w nowych zaawansowanych technologiach są znaczące.

W naszym centrum zlecamy badania SANCO, którego wynik jest dostępny do 5 dni roboczych, czyli na chwilę obecną w najszybszym możliwym terminie. Pacjentka po konsultacji lekarskiej, na której uzyskuje wszelkie niezbędne informacje, a także wykonywane jest USG, po opłaceniu badania, otrzymuje skierowanie, z którym zgłasza się na pobranie krwi do któregoś z punktów pobrań Diagnostyka. Lekarz po otrzymaniu wyniku w formie elektronicznej online kontaktuje się z pacjentką celem omówienia wyniku bądź umówienia konsultacji.

W przypadku wysokiego ryzyka wad genetycznych, para która chce mieć pewność co do kariotypu płodu, koniecznym jest wykonanie badania amniopunkcji genetycznej, która jest już badaniem inwazyjnym: pod kontrolą USG nakłuwany jest pęcherz płodowy (przez brzuch ciężarnej) i pobierane są wody płodowe, w których znajdują się komórki płodu.

Następnie genetycy hodują takie komórki (zajmuje to 2-3 tygodnie), pacjentka otrzymuje wynik, który daje 100% pewność co do obecności ww wad genetycznych. Amniopunkcję wykonujemy od ukończonego 15 tygodnia ciąży.

Ciężarnym, które w momencie porodu będą miały ukończone 35 lat, bądź posiadają wywiad świadczący o zwiększonym ryzyku wad genetycznych, przysługuje możliwość wykonania badania USG trymestru oraz badania połówkowego. Takim ciężarnym wystawiamy w FemiMea skierowanie oraz informujemy, gdzie na terenie Wrocławia można bezpłatnie, w ramach NFZ, takie badania można wykonać.