USG piersi

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem wykrywanym u kobiet zarówno w Polsce, jak i na Świecie. Stanowi on ponad 20% wszystkich zachorowań na nowotwory. W Polsce rocznie diagnozę rak piersi słyszy rocznie 18 000 kobiet. 

Niestety umieralność na raka piersi w naszym kraju rośnie z roku na rok, w przeciwieństwie do krajów zachodniej Europy.
Każda kobieta może zmniejszyć ryzyko wykrycia go na zaawansowanym etapie poprzez:

  • samobadanie piersi, najlepiej raz w miesiącu, po miesiączce w czasie kąpieli, kiedy piersi są nawilżone, dobrze zacząć samobadanie po wykonaniu USG piersi, gdyż wtedy pacjentka wie, że w piersiach nie ma groźnych zmian i ” tak zbudowane są moje zdrowe piersi” , wtedy każda zmiana ,która się pojawi nie umknie uwadze.
  • wykonywanie usg piersi od 25 roku życia
  • mammografia powinna być wykonywana od 50 r.ż. (wtedy badania są bezpłatne co 2 lata w ramach NFZ ), niektóre kraje w Europie oraz USA obniżają wiek, od którego wykonuje się mammografię do 40-45 r. ż.

Szczególna uwaga należy się pacjentkom, u których u krewnych pojawił się rak piersi, rak jajnika lub rak endometrium, szczególnie w młodym wieku (przed 50 r. ż.). Osoby takie są narażone na genetycznie uwarunkowane nowotwory piersi, jajnika czy też endometrium (mutacje BRCA 1, BRCA 2 czy Zespół Lynch II ).