Standardy ochrony małoletnich obowiązujące w Femimea sp. z o.o. będącej podmiotem leczniczym

 

Niniejsze standardy ochrony małoletnich, zwane dalej „standardami”, ustalone zostały w celach ochrony małoletnich zgodnie z regulacjami ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich. 

Standardy obowiązują wszystkich pracowników, zleceniobiorców, stażystów oraz inne osoby współpracujące z Femimea sp. z o.o. w zakresie, w jakim takie osoby mają kontakt z małoletnimi w ramach świadczenia usług medycznych i realizacji zadań administracyjnych w ramach placówki. Standardy powinny być również stosowane przez pacjentki Femimea sp. z o.o. 

 

Rozdział 1. 

Zasady bezpiecznych relacji z małoletnimi 

  1. Usługi medyczne świadczone na rzecz małoletnich realizowane są z poszanowaniem ich praw i godności, mając na względzie ich dobro. W tym zakresie, personel Femimea sp. z o.o. w kontaktach z małoletnimi:
  1. traktuje ich z należytym szacunkiem, 
  2. prowadzi badania i czynności medyczne i pielęgniarskie ze zrozumieniem i cierpliwością stosowną do sytuacji i zakresu badania, 
  3. wyjaśnia w sposób zrozumiały dla małoletniego cel i przebieg badania lub innych podejmowanych czynności, 
  4. przestrzega praw pacjentów i praw dziecka, 
  5. zapewnia możliwość bezpiecznej i swobodnej, a w razie potrzeby poufnej, rozmowy na temat wątpliwości związanych z badaniem lub stanem zdrowia małoletniego, w tym w obecności opiekuna małoletniego lub innego członka personelu medycznego. 
  1. Personel Femimea sp. z o.o. zachowuje należyty takt i szczególną ostrożność względem małoletnich, co do których ma wiedzę lub uzasadnione podejrzenie, że małoletni doznał lub mógł doznać znęcania fizycznego, psychicznego lub seksualnego. 
  2. Badania względem małoletnich realizowane są wyłącznie za zgodą uprawnionego opiekuna. Personel medyczny zobowiązany jest uwzględnić zdanie i wolę małoletniego, który ukończył 16 rok życia, w toku badań i prowadzonego leczenia.
  3. Badania okolic intymnych zawsze prowadzone są w sposób taktowny i z ostrożnością, zapewniając małoletniemu możliwość zachowania prywatności przed i po wykonaniu badania. 
  4. W kontaktach z małoletnimi zabronione są: 
  1. stosowanie jakichkolwiek form przemocy, zarówno fizycznej, jak i psychicznej, w tym słownej,
  2. zachowania obraźliwe, dyskryminujące, poniżające lub w inny sposób obniżające samoocenę małoletniego, 
  3. dotyk małoletniego w zakresie przekraczającym uzasadnione potrzeby badania,
  4. kontakt bezpośrednio z małoletnim z pominięciem opiekuna, w tym wszelkie kontakty wykraczające poza zakres świadczonych usług medycznych, obserwowanie małoletniego w sieci Internet.  
  1. Małoletni pacjenci zobowiązani są do poszanowania praw i godności innych osób, w tym personelu Femimea oraz innych małoletnich pacjentów placówki.
  2. W szczególności zabronione są: 
  1. wszelkie przejawy agresywnych zachowań czy innych form przemocy fizycznej, 
  2. wszelkie przejawy agresji słownej, poniżania, obrażania. 
  1. Dla potrzeb przeciwdziałania krzywdzeniu małoletnich, personel i kierownictwo Femimea sp. z o.o. podejmuje działania określone standardami również w sytuacji zaobserwowania lub powzięcia informacji o krzywdzeniu małoletniego przez dorosłe osoby trzecie lub przez innych małoletnich. W tym celu, pacjenci Femimea sp. z o.o., w tym pacjenci małoletni, zobowiązani są do zgłaszania personelowi znane im lub zaobserwowane okoliczności lub symptomy, które mogą sugerować krzywdzenie innego małoletniego lub zachowania niedopuszczalne ze strony personelu, innego małoletniego lub osób trzecich, w celu podjęcia przez personel niezbędnych działań.

Rozdział 2. 

Postępowanie w przypadku podejrzenia krzywdzenia małoletniego 

  1. Personel Femimea sp. z o.o. w ramach zwykłych czynności, w tym poza bezpośrednim świadczeniem usług medycznych, obserwuje występowanie symptomów sugerujących krzywdzenie małoletniego. Szczególną uwagę zwraca się na: 
  1. widoczne na ciele małoletniego rany, siniaki, skaleczenia, otarcia, poparzenia i inne fizyczne zmiany, 
  2. ogólny stan, samopoczucie i zachowanie małoletniego, w tym reakcje na najbliższe otoczenie i osoby, 
  3. zachowanie opiekuna lub innej osoby towarzyszącej małoletniemu podczas wizyty w placówce, 
  4. informacje przekazane przez osoby trzecie lub obserwacje innych pacjentów lub personelu Femimea sp. z o.o., 
  5. wyniki badań. 
  1. Każdy z członków personelu Femimea sp. z o.o. jest uprawniony i zobowiązany do przyjmowania zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających małoletniemu lub podejrzeniach o krzywdzeniu małoletniego.   Niezależnie od powyższego, Femimea sp. z o.o. wyznaczyła osobę dedykowaną, do której można kierować wszelkie informacje w zakresie podejrzeń krzywdzenia małoletniego: Dorota Galant tel. 501241686 email: rejestracja@femimea.pl
  2. Zgłoszenie takie przekazywane jest niezwłocznie kierownictwu placówki, które podejmuje działania mające na celu wsparcie małoletniego stosowne do sytuacji. Proponowany plan wsparcia omawiany jest z opiekunem małoletniego, z wyłączeniem sytuacji, gdy to opiekun dopuszcza się krzywdzenia małoletniego. W toku czynności uwzględnia się stanowisko i wolę małoletniego. 
  3. W przypadku uzasadnionych podejrzeń co do popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego, każdy z pracowników medycznych oraz kierownictwo Femimea sp. z o.o. uprawnieni są do podjęcia uzasadnionych działań, w tym w szczególnie uzasadnionych przypadkach zawiadomienia odpowiednich służb i/lub wszczynania procedury „Niebieskie Karty”. 

 

  1. W każdym przypadku stwierdzenia symptomów krzywdzenia nieletniego sporządzany jest poufny protokół zdarzenia, obejmujący w szczególności podstawowe dane małoletniego, ustalone okoliczności, objawy medyczne uzasadniające powzięte podejrzenia. Protokół taki przechowywany jest w dedykowanym rejestrze w dokumentacji Femimea sp. z o.o. i udostępniany wyłącznie organom ścigania lub sądom powszechnym na potrzeby prowadzonego postępowania.
  2. Niezależnie od powyższego, wszelkie stwierdzone objawy krzywdzenia małoletniego podlegają odnotowaniu w dokumentacji medycznej. 
  3. Osobą sprawującą nadzór nad czynnościami związanymi ze składaniem zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, zawiadamiania sądu opiekuńczego oraz wszczynania procedury „Niebieskie Karty” w związku ze stwierdzonymi przypadkami krzywdzenia małoletniego, w tym należytym prowadzeniem dokumentacji, jest kierownik placówki – Prezes Zarządu Dorota Galant. 

Rozdział 3.  

Weryfikacja personelu i stosowanie standardów 

  1. Standardy przygotowywane zostały przez Zarząd Femimea sp. z o.o. 
  2. Wszyscy członkowie personelu Femimea sp. z o.o. zostali zapoznani i przeszkoleni z niniejszych standardów, na potwierdzenie czego składają odpowiednie oświadczenia załączane do akt osobowych.  
  3. Wszyscy członkowie personelu Femimea sp. z o.o. podlegają weryfikacji w Krajowym Rejestrze Karnym oraz Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym lub – w przypadku cudzoziemców – w sposób wskazany szczegółowo obowiązującymi przepisami, na etapie zatrudnienia lub dopuszczenia do świadczenia usług medycznych wobec małoletnich, jak również okresowo, co zostaje należycie odnotowane w aktach osobowych personelu. 
  4. W sytuacji, gdy względem członka personelu Femimea sp. z o.o.: 
  1. wszczęte zostało postępowanie karne o popełnienie przestępstwa określonego w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego oraz w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii  – taki członek personelu zostaje niezwłocznie odsunięty od realizacji świadczeń medycznych względem małoletnich na czas trwania postępowania, 
  2. wydany został prawomocny wyrok skazujący za popełnienie przestępstw wskazanych w lit. a) powyżej – z takim członkiem personelu zostaje rozwiązana umowa o pracę lub inna umowa, na podstawie której świadczył on usługi medyczne w placówce. 
  1. Członkowie personelu Femimea sp. z o.o. biorą udział w cyklicznych szkoleniach mających za przedmiot podnoszenie kompetencji i świadomości w zakresie ochrony praw małoletnich. Szkolenia takie obejmują w szczególności zagadnienia z zakresu: 
  1. symptomów krzywdzenia małoletnich i ich rozpoznawania; 
  2. możliwych do podjęcia działań w przypadku krzywdzenia małoletnich, obejmujących w szczególności procedury interwencji i współpracy z organami ścigania, 
  3. aspektów prawnych ochrony małoletnich, w tym praw dziecka i praw pacjenta,  
  4. pomocy psychologicznej i dostępnych form pomocy małoletnim, 
  5. procedury „Niebieskie Karty”, 
  6. zasad budowania bezpiecznej relacji personelu medycznego z małoletnimi. 
  1. Co dwa lata, a w uzasadnionych przypadkach częściej zgodnie z zaistniałą potrzebą, niniejsze standardy podlegają przeglądowi pod kątem zgodności z zasadami ochrony małoletnich.  
  2. W przypadku zmian regulacji prawnych mających wpływ na treść lub zakres niniejszych standardów, podlegają one aktualizacji zgodnie ze znowelizowanymi regulacjami niezależnie od okresowego lub bieżącego przeglądu. 
  3. W przypadku stwierdzenia takiej konieczności, standardy podlegają aktualizacji. Zaktualizowane standardy wiążą od chwili ogłoszenia w ramach struktury organizacyjnej Femimea sp. z o.o. 
  4. Standardy są dokumentem publicznym i są dostępne na stronie internetowej femimea.pl,  są wywieszone w widocznych i publicznie dostępnych przestrzeniach w lokalu placówki, jak również są dostępne w wersji papierowej na żądanie pacjenta w recepcji placówki.  
  5. Niezależnie od obowiązujących standardów, w placówce Femimea sp. z o.o. w widocznych i publicznie dostępnych przestrzeniach zamieszczone są informacje dotyczące form pomocy dostępnych małoletnim, w tym numery telefonów zaufania. 

Rozdział 4. 

Ochrona przez zagrożeniami w sieci 

  1. Placówka medyczna Femimea sp. z o.o. udostępnia pacjentom dostęp do sieci Internet zabezpieczony hasłem udostępnianym w rejestracji placówki. 
  2. Wszyscy korzystający z udostępnionej sieci Internet zobowiązani są do korzystania z dostępu w sposób zgodny z prawem i dobrymi obyczajami. 
  3. Femimea sp. z o.o. zaleca wszystkim opiekunom małoletnich nadzorowania treści, do jakich dostęp ma małoletni, w szczególności korzystania z blokad rodzicielskich. 
  4. W ramach placówki Femimea sp. z o.o. wprowadzona została polityka RODO (dostępna do wglądu w recepcji placówki), obejmująca w szczególności zasady utrwalania wizerunku i danych osobowych pacjentów. Wizerunek i dane osobowe małoletnich nie są utrwalane w inny sposób i w innych celach niż określone w polityce RODO. Dane osobowe i wizerunki małoletnich nie są upubliczniane i udostępniane osobom trzecim, z zastrzeżeniem przypadków określonych obowiązującymi przepisami. 

 

 

 

 

WERSJA SKRÓCONA

standardu ochrony małoletnich

FEMIMEA sp. z o.o. 

Z nami jesteś bezpieczna. 

Cały personel Femimea, placówki, w której się obecnie znajdujesz, dba o wszystkie swoje pacjentki, zwłaszcza małoletnie, czyli Ciebie.  

Twoje dobro jest dla nas ważne. Nasz personel zadba o to, żeby Twoja wizyta przebiegła komfortowo, wytłumaczy ci w jasny sposób cel i przebieg badań, odpowie na wszystkie twoje pytania. Przebieg Twojej wizyty zachowamy w tajemnicy – będziesz o nim wiedzieć tylko ty, twój lekarz i opiekun.  

W Femimea wszyscy, zarówno nasz personel, jak i nasze pacjentki, jesteśmy dla siebie uprzejmi. Nikt nie podnosi głosu, nie robi nikomu krzywdy i nie mówi niemiłych rzeczy. Traktujemy się z szacunkiem i pomagamy sobie nawzajem. Chcielibyśmy, żebyś również Ty tak traktowała nas i inne pacjentki w naszej placówce. 

Możemy pomóc także tobie, jeżeli potrzebujesz naszej pomocy. Jeśli przytrafiło ci się coś złego, możesz o tym powiedzieć naszemu personelowi, który wysłucha Cię i postara się pomóc. Jest wiele sposobów, w jaki możemy to zrobić, żebyś mogła czuć się bezpiecznie. 

Gabinet lekarski również jest dla Ciebie bezpiecznym miejscem. Za jego drzwiami czeka na Ciebie lekarz, który nie tylko Cię zbada, ale też wysłucha i uszanuje twoje zdanie. Możesz mu powiedzieć o wszystkim, co wydaje ci się niepokojące lub czego nie rozumiesz. 

Jeśli ktoś wyrządził ci krzywdę, ale z jakiejkolwiek przyczyny nie chcesz lub nie możesz powiedzieć o tym naszemu personelowi, zwróć uwagę i zanotuj widoczne w naszej placówce numery telefonów zaufania. Pod tymi numerami czekają osoby, które chcą i mogą Ci pomóc. 

Mamy dla Ciebie jeszcze inną radę. Uważaj z kim kontaktujesz się przez Internet. Nie zawsze nowo poznana osoba po drugiej stronie jest tym, za kogo się podaje. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, z kim rozmawiasz, zwłaszcza jeśli ta osoba zadaje ci zawstydzające pytania, nie wahaj się porozmawiać o tym z kimś dorosłym. Może to być także personel naszej placówki.  

Być może zauważyłaś, że w naszej placówce są zamontowane kamery. Nie przejmuj się nimi, nagrania z nich dostępne są tylko naszemu personelowi, nie są nikomu udostępniane i zostaną usunięte tak szybko, jak to tylko możliwe zgodne z przepisami.

Standardy ochrony małoletnich obowiązujące w Femimea sp. z o.o. będącej podmiotem leczniczym

 

Niniejsze standardy ochrony małoletnich, zwane dalej „standardami”, ustalone zostały w celach ochrony małoletnich zgodnie z regulacjami ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich. 

Standardy obowiązują wszystkich pracowników, zleceniobiorców, stażystów oraz inne osoby współpracujące z Femimea sp. z o.o. w zakresie, w jakim takie osoby mają kontakt z małoletnimi w ramach świadczenia usług medycznych i realizacji zadań administracyjnych w ramach placówki. Standardy powinny być również stosowane przez pacjentki Femimea sp. z o.o. 

 

Rozdział 1. 

Zasady bezpiecznych relacji z małoletnimi 

  1. Usługi medyczne świadczone na rzecz małoletnich realizowane są z poszanowaniem ich praw i godności, mając na względzie ich dobro. W tym zakresie, personel Femimea sp. z o.o. w kontaktach z małoletnimi:
  1. traktuje ich z należytym szacunkiem, 
  2. prowadzi badania i czynności medyczne i pielęgniarskie ze zrozumieniem i cierpliwością stosowną do sytuacji i zakresu badania, 
  3. wyjaśnia w sposób zrozumiały dla małoletniego cel i przebieg badania lub innych podejmowanych czynności, 
  4. przestrzega praw pacjentów i praw dziecka, 
  5. zapewnia możliwość bezpiecznej i swobodnej, a w razie potrzeby poufnej, rozmowy na temat wątpliwości związanych z badaniem lub stanem zdrowia małoletniego, w tym w obecności opiekuna małoletniego lub innego członka personelu medycznego. 
  1. Personel Femimea sp. z o.o. zachowuje należyty takt i szczególną ostrożność względem małoletnich, co do których ma wiedzę lub uzasadnione podejrzenie, że małoletni doznał lub mógł doznać znęcania fizycznego, psychicznego lub seksualnego. 
  2. Badania względem małoletnich realizowane są wyłącznie za zgodą uprawnionego opiekuna. Personel medyczny zobowiązany jest uwzględnić zdanie i wolę małoletniego, który ukończył 16 rok życia, w toku badań i prowadzonego leczenia.
  3. Badania okolic intymnych zawsze prowadzone są w sposób taktowny i z ostrożnością, zapewniając małoletniemu możliwość zachowania prywatności przed i po wykonaniu badania. 
  4. W kontaktach z małoletnimi zabronione są: 
  1. stosowanie jakichkolwiek form przemocy, zarówno fizycznej, jak i psychicznej, w tym słownej,
  2. zachowania obraźliwe, dyskryminujące, poniżające lub w inny sposób obniżające samoocenę małoletniego, 
  3. dotyk małoletniego w zakresie przekraczającym uzasadnione potrzeby badania,
  4. kontakt bezpośrednio z małoletnim z pominięciem opiekuna, w tym wszelkie kontakty wykraczające poza zakres świadczonych usług medycznych, obserwowanie małoletniego w sieci Internet.  
  1. Małoletni pacjenci zobowiązani są do poszanowania praw i godności innych osób, w tym personelu Femimea oraz innych małoletnich pacjentów placówki.
  2. W szczególności zabronione są: 
  1. wszelkie przejawy agresywnych zachowań czy innych form przemocy fizycznej, 
  2. wszelkie przejawy agresji słownej, poniżania, obrażania. 
  1. Dla potrzeb przeciwdziałania krzywdzeniu małoletnich, personel i kierownictwo Femimea sp. z o.o. podejmuje działania określone standardami również w sytuacji zaobserwowania lub powzięcia informacji o krzywdzeniu małoletniego przez dorosłe osoby trzecie lub przez innych małoletnich. W tym celu, pacjenci Femimea sp. z o.o., w tym pacjenci małoletni, zobowiązani są do zgłaszania personelowi znane im lub zaobserwowane okoliczności lub symptomy, które mogą sugerować krzywdzenie innego małoletniego lub zachowania niedopuszczalne ze strony personelu, innego małoletniego lub osób trzecich, w celu podjęcia przez personel niezbędnych działań.

Rozdział 2. 

Postępowanie w przypadku podejrzenia krzywdzenia małoletniego 

  1. Personel Femimea sp. z o.o. w ramach zwykłych czynności, w tym poza bezpośrednim świadczeniem usług medycznych, obserwuje występowanie symptomów sugerujących krzywdzenie małoletniego. Szczególną uwagę zwraca się na: 
  1. widoczne na ciele małoletniego rany, siniaki, skaleczenia, otarcia, poparzenia i inne fizyczne zmiany, 
  2. ogólny stan, samopoczucie i zachowanie małoletniego, w tym reakcje na najbliższe otoczenie i osoby, 
  3. zachowanie opiekuna lub innej osoby towarzyszącej małoletniemu podczas wizyty w placówce, 
  4. informacje przekazane przez osoby trzecie lub obserwacje innych pacjentów lub personelu Femimea sp. z o.o., 
  5. wyniki badań. 
  1. Każdy z członków personelu Femimea sp. z o.o. jest uprawniony i zobowiązany do przyjmowania zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających małoletniemu lub podejrzeniach o krzywdzeniu małoletniego.   Niezależnie od powyższego, Femimea sp. z o.o. wyznaczyła osobę dedykowaną, do której można kierować wszelkie informacje w zakresie podejrzeń krzywdzenia małoletniego: Dorota Galant tel. 501241686 email: rejestracja@femimea.pl
  2. Zgłoszenie takie przekazywane jest niezwłocznie kierownictwu placówki, które podejmuje działania mające na celu wsparcie małoletniego stosowne do sytuacji. Proponowany plan wsparcia omawiany jest z opiekunem małoletniego, z wyłączeniem sytuacji, gdy to opiekun dopuszcza się krzywdzenia małoletniego. W toku czynności uwzględnia się stanowisko i wolę małoletniego. 
  3. W przypadku uzasadnionych podejrzeń co do popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego, każdy z pracowników medycznych oraz kierownictwo Femimea sp. z o.o. uprawnieni są do podjęcia uzasadnionych działań, w tym w szczególnie uzasadnionych przypadkach zawiadomienia odpowiednich służb i/lub wszczynania procedury „Niebieskie Karty”. 

 

  1. W każdym przypadku stwierdzenia symptomów krzywdzenia nieletniego sporządzany jest poufny protokół zdarzenia, obejmujący w szczególności podstawowe dane małoletniego, ustalone okoliczności, objawy medyczne uzasadniające powzięte podejrzenia. Protokół taki przechowywany jest w dedykowanym rejestrze w dokumentacji Femimea sp. z o.o. i udostępniany wyłącznie organom ścigania lub sądom powszechnym na potrzeby prowadzonego postępowania.
  2. Niezależnie od powyższego, wszelkie stwierdzone objawy krzywdzenia małoletniego podlegają odnotowaniu w dokumentacji medycznej. 
  3. Osobą sprawującą nadzór nad czynnościami związanymi ze składaniem zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, zawiadamiania sądu opiekuńczego oraz wszczynania procedury „Niebieskie Karty” w związku ze stwierdzonymi przypadkami krzywdzenia małoletniego, w tym należytym prowadzeniem dokumentacji, jest kierownik placówki – Prezes Zarządu Dorota Galant. 

Rozdział 3.  

Weryfikacja personelu i stosowanie standardów 

  1. Standardy przygotowywane zostały przez Zarząd Femimea sp. z o.o. 
  2. Wszyscy członkowie personelu Femimea sp. z o.o. zostali zapoznani i przeszkoleni z niniejszych standardów, na potwierdzenie czego składają odpowiednie oświadczenia załączane do akt osobowych.  
  3. Wszyscy członkowie personelu Femimea sp. z o.o. podlegają weryfikacji w Krajowym Rejestrze Karnym oraz Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym lub – w przypadku cudzoziemców – w sposób wskazany szczegółowo obowiązującymi przepisami, na etapie zatrudnienia lub dopuszczenia do świadczenia usług medycznych wobec małoletnich, jak również okresowo, co zostaje należycie odnotowane w aktach osobowych personelu. 
  4. W sytuacji, gdy względem członka personelu Femimea sp. z o.o.: 
  1. wszczęte zostało postępowanie karne o popełnienie przestępstwa określonego w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego oraz w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii  – taki członek personelu zostaje niezwłocznie odsunięty od realizacji świadczeń medycznych względem małoletnich na czas trwania postępowania, 
  2. wydany został prawomocny wyrok skazujący za popełnienie przestępstw wskazanych w lit. a) powyżej – z takim członkiem personelu zostaje rozwiązana umowa o pracę lub inna umowa, na podstawie której świadczył on usługi medyczne w placówce. 
  1. Członkowie personelu Femimea sp. z o.o. biorą udział w cyklicznych szkoleniach mających za przedmiot podnoszenie kompetencji i świadomości w zakresie ochrony praw małoletnich. Szkolenia takie obejmują w szczególności zagadnienia z zakresu: 
  1. symptomów krzywdzenia małoletnich i ich rozpoznawania; 
  2. możliwych do podjęcia działań w przypadku krzywdzenia małoletnich, obejmujących w szczególności procedury interwencji i współpracy z organami ścigania, 
  3. aspektów prawnych ochrony małoletnich, w tym praw dziecka i praw pacjenta,  
  4. pomocy psychologicznej i dostępnych form pomocy małoletnim, 
  5. procedury „Niebieskie Karty”, 
  6. zasad budowania bezpiecznej relacji personelu medycznego z małoletnimi. 
  1. Co dwa lata, a w uzasadnionych przypadkach częściej zgodnie z zaistniałą potrzebą, niniejsze standardy podlegają przeglądowi pod kątem zgodności z zasadami ochrony małoletnich.  
  2. W przypadku zmian regulacji prawnych mających wpływ na treść lub zakres niniejszych standardów, podlegają one aktualizacji zgodnie ze znowelizowanymi regulacjami niezależnie od okresowego lub bieżącego przeglądu. 
  3. W przypadku stwierdzenia takiej konieczności, standardy podlegają aktualizacji. Zaktualizowane standardy wiążą od chwili ogłoszenia w ramach struktury organizacyjnej Femimea sp. z o.o. 
  4. Standardy są dokumentem publicznym i są dostępne na stronie internetowej femimea.pl,  są wywieszone w widocznych i publicznie dostępnych przestrzeniach w lokalu placówki, jak również są dostępne w wersji papierowej na żądanie pacjenta w recepcji placówki.  
  5. Niezależnie od obowiązujących standardów, w placówce Femimea sp. z o.o. w widocznych i publicznie dostępnych przestrzeniach zamieszczone są informacje dotyczące form pomocy dostępnych małoletnim, w tym numery telefonów zaufania. 

Rozdział 4. 

Ochrona przez zagrożeniami w sieci 

  1. Placówka medyczna Femimea sp. z o.o. udostępnia pacjentom dostęp do sieci Internet zabezpieczony hasłem udostępnianym w rejestracji placówki. 
  2. Wszyscy korzystający z udostępnionej sieci Internet zobowiązani są do korzystania z dostępu w sposób zgodny z prawem i dobrymi obyczajami. 
  3. Femimea sp. z o.o. zaleca wszystkim opiekunom małoletnich nadzorowania treści, do jakich dostęp ma małoletni, w szczególności korzystania z blokad rodzicielskich. 
  4. W ramach placówki Femimea sp. z o.o. wprowadzona została polityka RODO (dostępna do wglądu w recepcji placówki), obejmująca w szczególności zasady utrwalania wizerunku i danych osobowych pacjentów. Wizerunek i dane osobowe małoletnich nie są utrwalane w inny sposób i w innych celach niż określone w polityce RODO. Dane osobowe i wizerunki małoletnich nie są upubliczniane i udostępniane osobom trzecim, z zastrzeżeniem przypadków określonych obowiązującymi przepisami. 

 

 

 

 

WERSJA SKRÓCONA

standardu ochrony małoletnich

FEMIMEA sp. z o.o. 

Z nami jesteś bezpieczna. 

Cały personel Femimea, placówki, w której się obecnie znajdujesz, dba o wszystkie swoje pacjentki, zwłaszcza małoletnie, czyli Ciebie.  

Twoje dobro jest dla nas ważne. Nasz personel zadba o to, żeby Twoja wizyta przebiegła komfortowo, wytłumaczy ci w jasny sposób cel i przebieg badań, odpowie na wszystkie twoje pytania. Przebieg Twojej wizyty zachowamy w tajemnicy – będziesz o nim wiedzieć tylko ty, twój lekarz i opiekun.  

W Femimea wszyscy, zarówno nasz personel, jak i nasze pacjentki, jesteśmy dla siebie uprzejmi. Nikt nie podnosi głosu, nie robi nikomu krzywdy i nie mówi niemiłych rzeczy. Traktujemy się z szacunkiem i pomagamy sobie nawzajem. Chcielibyśmy, żebyś również Ty tak traktowała nas i inne pacjentki w naszej placówce. 

Możemy pomóc także tobie, jeżeli potrzebujesz naszej pomocy. Jeśli przytrafiło ci się coś złego, możesz o tym powiedzieć naszemu personelowi, który wysłucha Cię i postara się pomóc. Jest wiele sposobów, w jaki możemy to zrobić, żebyś mogła czuć się bezpiecznie. 

Gabinet lekarski również jest dla Ciebie bezpiecznym miejscem. Za jego drzwiami czeka na Ciebie lekarz, który nie tylko Cię zbada, ale też wysłucha i uszanuje twoje zdanie. Możesz mu powiedzieć o wszystkim, co wydaje ci się niepokojące lub czego nie rozumiesz. 

Jeśli ktoś wyrządził ci krzywdę, ale z jakiejkolwiek przyczyny nie chcesz lub nie możesz powiedzieć o tym naszemu personelowi, zwróć uwagę i zanotuj widoczne w naszej placówce numery telefonów zaufania. Pod tymi numerami czekają osoby, które chcą i mogą Ci pomóc. 

Mamy dla Ciebie jeszcze inną radę. Uważaj z kim kontaktujesz się przez Internet. Nie zawsze nowo poznana osoba po drugiej stronie jest tym, za kogo się podaje. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, z kim rozmawiasz, zwłaszcza jeśli ta osoba zadaje ci zawstydzające pytania, nie wahaj się porozmawiać o tym z kimś dorosłym. Może to być także personel naszej placówki.  

Być może zauważyłaś, że w naszej placówce są zamontowane kamery. Nie przejmuj się nimi, nagrania z nich dostępne są tylko naszemu personelowi, nie są nikomu udostępniane i zostaną usunięte tak szybko, jak to tylko możliwe zgodne z przepisami.

Potrzebujesz pilnej wizyty?

Wykorzystaj możliwość szybkiej rezerwacji i wybierz swojego specjalistę.