Ciało kobiet ciężarnych zmienia się w znacznym stopniu. W przypadku prawidłowo przebiegającej ciąży zmiany hormonalne wpływają także na sam przebieg ciąży oraz stan szyjki macicy. Z naszego artykułu dowiesz się, jak wygląda szyjka macicy na wczesnym etapie ciąży jak i później.
W ciąży rak szyjki macicy nie ma wolnego!
Dlatego obowiązkowo każda kobieta w pierwszym trymestrze powinna mieć pobraną cytologię. Jednak lepszym badaniem jest test na HPV, który ma dużo wyższą czułość bo blisko 100% i jest pobierany w dokładnie ten sam sposób na fotelu ginekologicznym przez ginekologa bądź położną.
Szyjka macicy przechodzi prawdziwą rewolucję przez całą ciążę.
Szyjka macicy jest narządem znajdującym się pomiędzy jamą macicy a pochwą. Szyjka macicy już na początku ciąży jest charakterystyczna, a jej wygląd wskazuje na odmienny stan. Jest bardziej przekrwiona, krucha, rozwijają się i rozbudowują liczne gruczoły w szyjce macicy.
Po zapłodnieniu szyjka macicy jest twarda, długa i szczelnie zamknięta.
Im bliżej owulacji, z kolei tym szyjka macicy jest bardziej miękka, zaś w kulminacyjnym etapie owulacji przypomina w dotyku usta, jest częściowo otwarta. Te cechy szyjki macicy oraz produkowanie znacznej ilości śluzu umożliwiają przeniknięcie przez nią plemników, które za jamą macicy dostają się do jajowodów gdzie dochodzi do zapłodnienia.
Już w pierwszym miesiącu ciąży szyjka macicy mięknie. Warto wspomnieć także o jej elastyczności.
Rozpulchniona szyjka macicy może być objawem ciąży.
Miękka szyjka macicy w ciąży jest dostrzegalna końcem drugiego trymestru.
W trakcie trwania ciąży szyjka macicy spełnia ważną rolę.
Otóż szyjka macicy w ciąży jest szczelnie zamknięta i zamyka ją tzw. tzw czop śluzowy, którego celem jest ochrona płodu rozwijającego się w łonie matki.
Warto wiedzieć, że już od momentu zapłodnienia ujście szyjki macicy zamyka czop śluzowy, czyli gęsta wydzielina powstająca w wyniku wzrostu stężenia progesteronu.
A czy wiesz, że czop śluzowy jest niezwykle ważny dla maluszka w łonie mamy?
Określany jest też czopem Kristellera na cześć lekarza ginekologa, który jako pierwszy opisał jego znaczącą rolę w ciąży (w XIX w).
Czop śluzowy spełnia ważną funkcję:
- zabezpiecza szyjkę macicy przed drobnoustrojami i czynnikami zewnętrznymi, które mogłyby zaszkodzić dziecku tym samym umożliwiając donoszenie ciąży.
- Czop powinien się utrzymać przez cały okres ciąży i zostać wydalony przed planowanym terminem porodu. Wtedy następuje skracanie szyjki macicy.
A co oznacza krótka szyjka macicy w ciąży?
Skracanie się szyjki macicy w ciąży przed 38 tygodniem ciąży stanowi niepokojące objawy niewydolności szyjki macicy bądź porodu przedwczesnego zagrażającego.Bywa, że szyjka macicy zaczyna się skracać już w drugim trymestrze.To stanowi bardzo duże zagrożenie dla rozwijającej się ciąży.Jak podkreślają lekarze, krótka szyjka macicy w ciąży w drugim trymestrze albo na początku trzeciego trymestru może grozić przedwczesnym porodem wcześniaka.Szyjka macicy w ciąży jest oceniana zarówno w czasie rutynowego badania ginekologicznego jak i w badaniu usg, kiedy mierzona jest długość szyjki macicy i ew. rozwarcie jej ujścia wewnętrznego. W przypadku skracania się szyjki macicy zalecane jest ograniczenie aktywności fizycznej aby nie pojawiło się rozwarcie szyjki macicy. Szyjkę macicy mierzy się praktycznie na każdej wizycie ginekologicznej od połowy ciąży.W ciąży warto pobrać wymaz w kierunku HPV, ponieważ rak szyjki macicy może być zdiagnozowany również w ciąży.W Polsce od 2021 roku dopuszczono również metodę samopobrania wymazu z pochwy w kierunku HPV.Chcesz być spokojna o swoje zdrowie? Zamów zestaw do selfsamplingu już dziś, a wymaz komfortowo i dyskretnie pobierzesz we własnej łazience.Autor wpisu
Dr n. med. Wojciech Homola
specjalista położnictwa i ginekologii, autor wielu prac naukowych z zakresu HPV oraz profilaktyki raka szyjki macicy, wieloletni wykładowca akademicki. Na codzień wykonuje usg ginekologiczne i usg piersi, kolposkopie, histeroskopie oraz konizacje szyjki macicy LEEP.