ANTYKONCEPCJA – jest wiele różnych dostępnych metod. Jakie to metody, którą z nich wybrać, na co uważać?
Tłumaczy dr n med. Wojciech Homola:
Jeśli chodzi o metodę antykoncepcji, które zapisuje lekarz, to mamy różne jej rodzaje.
TABLETKI ANTYKONCEPCYJNE DWUSKŁADNIKOWE
Najbardziej powszechne są tabletki dwuskładnikowe. Zawierają one dwa hormony: estrogen i gestagen. Zaczynamy je brać w pierwszym dniu miesiączki. Zazwyczaj w opakowaniu jest 21 lub 24 tabletki. Czekamy na pojawienie się krwawienia, no i kolejne opakowanie bierzemy po 7 lub 4 dniach przerwy.
Z tymi dwoma składnikami, które są potrzebne, by zabezpieczyć przed nieplanowaną ciążą (czyli estrogen i gestagen), związane są również efekty uboczne.
Przede wszystkim estrogen jest odpowiedzialny za zwiększoną krzepliwość krwi. Wiąże się z tym ryzyko zawałów, udarów i zakrzepów, szczególnie jeśli Pacjentka pali papierosy, ponieważ nikotyna również zwiększa krzepliwość krwi. Osobiście rozmawiałem już z dwoma pacjentkami, które miały poniżej 30 r.ż., brały antykoncepcję, paliły papierosy i były już po udarach.
Jeśli korzystamy więc z tabletek dwuskładnikowych, upewnijmy się, że w naszej rodzinie nie ma historii zawałów, udarów i zatorów w młodym wieku. Dodatkowo warto raz na rok zrobić badanie związane z krzepliwością krwi i z funkcją wątroby. Dlaczego wątroby? Ponieważ leki antykoncepcyjne przyjmujemy regularnie, a to obciąża wątrobę.
TABLETKI ANTYKONCEPCYJNE JEDNOSKŁADNIKOWE
Tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe stosują głównie pacjentki, które karmią piersią.
Te tabletki nie mają estrogenu.
Różnica jest taka, że trzeba je stosować codziennie, bez przerw i dosyć skrupulatnie pilnować godziny przyjmowania. O ile przy dwuskładnikowych tabletkach bierzemy je po prostu o stałej porze, tu trzeba być bardzo punktualnym.
ANTYKONCEPCYJNE WKŁADKI WEWNĄTRZMACICZNE
Istnieją dwa rodzaje wkładek wewnątrzmacicznych – z hormonem lub bez.
Na ten moment, uważam, że najbardziej nowoczesną metodą jest wkładka wewnątrzmaciczna z hormonem, z gestagenem.
Nie zakładam wkładek tzw. metalowych, miedzianych. Wywołują one zwiększone krwawienie i dość często po ich założeniu występuje reakcja uczuleniowa.
DŁUGOTRWAŁA ANTYKONCEPCJA
Jeśli chodzi o trwałą antykoncepcję – na pięć lat, to uważam, że wkładki wewnątrzmaciczne z hormonem – z gestagenem, to dobra i bezpieczna metoda. Tabletki czasem zapomnimy wziąć, tu wkładka jest założona raz i nie trzeba o niej pamiętać. Raz w roku podczas rutynowej wizyty lekarz ją kontroluje. Ta wkładka ma mniej efektów ubocznych i działań niepożądanych.
Poza tym wkładka z gestagenem często zmniejsza nasilenie krwawień miesięcznych, a jeśli mówimy o wkładce MIRENA (ma najwięcej hormonu) to zamiast miesiączek może być plamienie bądź w ogóle brak krwawień.
KRĄŻKI DOPOCHWOWE
Krążki dopochwowe pacjentka zakłada dopochwowo sama na 21 dni, w pierwszy dzień krwawienia. Po 7 dniach przerwy, podczas której występuje krwawienie, zakłada się kolejny krążek.
Krążki uwalniają dwa składniki – estrogen i gestagen, ale w związku z tym, że wchłaniają się miejscowo, to zawartość tych hormonów jest nieco niższa niż tabletek, które stosujemy doustnie.
IMPLANTY ANTYKONCEPCYJNE
Implanty antykoncepcyjne to zastrzyki, które podajemy domięśniowo. Taki implant do trzech lat uwalnia jeden hormon.
PLASTRY ANTYKONCEPCYJNE
Możemy jeszcze mówić o plastrach, które również mają zastosowanie antykoncepcyjne. W opakowaniu są trzy plastry. Co tydzień jest zakładany jeden. I potem jest przerwa, w czasie której występuje krwawienie.
Jaka jest najlepsza metoda antykoncepcji?
Dla każdej kobiety metoda antykoncepcji powinna być dobrana indywidualnie przez ginekologa. Samych tabletek antykoncepcyjnych są setki, które różnią się składem i działaniem na organizm. Dla Pań, które w najbliższym czasie nie planują potomstwa, zalecam wkładkę wewnątrzmaciczna z hormonem. Oczywiście jeśli plany rodzicielskie się zmienią, taką wkładkę lekarz może w każdej chwili łatwo usunąć.