FemiMea - miejsce, gdzie kobieta jest w centrum.
Po ukończeniu 38 tygodnia ciąży zaleca się wykonanie kontrolnego badania KTG, które polega na tym, że ciężarna leżąca w dedykowanym, klimatyzowanym pokoju KTG, w miłej atmosferze, przy dźwiękach relaksującej muzyki, ma podłączone do brzucha, przy pomocy elastycznych pasów, dwie głowice: jedna, która rejestruje ewentualne skurcze macicy, a druga na zasadzie USG rejestruje czynność serca płodu (mierzona jest liczba uderzeń na minutę).
Badanie ktg wykonuje wykwalifikowana położna, która cały czas ma podgląd zapisu na monitorze, po ok. 20-30 minutach zapis KTG jest oceniany przez lekarza położnika ginekologa.
Badanie kardiotokograficzne (ktg) to jedno z podstawowych badań we współczesnym położnictwie, które pozwala ocenić dobrostan płodu pod koniec ciąży i w czasie porodu.
Podstawowe badanie ktg polega n monitorowaniu serca płodu (rejestrowane jest tętno płodu) i analizowana jest czynność skurczową mięśnia macicy. Ktg wykonuje się około przewidywanego terminu porodu, pod warunkiem, że obecna ciąża przebiega bez komplikacji. W przypadku, gdy minął termin porodu, badanie ktg trzeba powtarzać średnio co 2-3 dni aż do porodu.
BADANIE KTG MA NA CELU MONITOROWANIE CZYNNOŚCI SERCA PŁODU ORAZ CZYNNOŚCI SKURCZOWEJ MACICY.
Podczas badania ktg kobieta ciężarna leży na wznak lub na lewym boku, aby nie uciskać żyły głównej (często dzieje się tak leżąc na prawym boku). Prawidłowe tętno płodu powinno wynosić 110 – 150 uderzeń na minutę. Bradykardia występuje, jeśli czynność serca dziecka jest niższa niż 110 uderzeń na minutę. Jej przyczyną może być np niewydolność łożyska lub sen płodu.
Jakie są najczęstsze wskazania do wcześniejszego wykonania badania ktg?
Nadciśnienie tętnicze u matki
Cukrzyca ciężarnych
Podejrzenie hipotrofii u płodu
FemiMea - miejsce, gdzie kobieta jest w centrum.
533 543 450
Wykorzystaj możliwość szybkiej rezerwacji i wybierz swojego specjalistę.