Co to jest menopauza? Czy należy się jej bać?

Opis artykułu

Menopauza to ostatnia miesiączka w życiu kobiety, po której przez 12 miesięcy nie występuje krwawienie. 

W Polsce kobiety przestają miesiączkować średnio w wieku 51 lat, choć czasami u pacjentek jajniki przestają produkować estrogeny znacznie wcześniej – przedwczesne wygaśnięcie funkcji jajników, poniżej 45 r.ż.

Po menopauzie ważne, by dalej regularnie kontrolować swoje zdrowie: co 2 lata wykonywać mammografię (- mammografia), odwiedzać ginekologa celem badania cytologicznego i USG narządu rodnego. Jeśli po menopauzie pojawi się jakiekolwiek krwawienie bądź plamienie z dróg rodnych, koniecznie należy udać się do ginekologa, wykonać USG – ponieważ takie objawy mogą być związane z rakiem endometrium (choroba. która dotyka głównie kobiety po 50 r.ż.).

W przypadku krwawienia pomenopauzalnego najdokładnieszym badaniem, które może wykluczyć raka endometrium,  jest histeroskopia, która umożliwia ocenę jamy macicy kamerą FULL HD oraz pobranie celowanych wycinków.

Menopauza obejmuje szczególny okres w życiu każdej dojrzałej kobiety, w którym w jej ciele dochodzi do prawdziwej rewolucji. Okres przekwitania wiąże się ze zmianami hormonalnymi, prowadzącymi ostatecznie do trwałej bezpłodności. Większość kobiet podczas menopauzy odczuwa nieprzyjemne i uciążliwe dolegliwości. Dobra wiadomość jest jednak taka, że objawy menopauzy można i trzeba skutecznie leczyć.

Menopauza – co to jest?

Poniżej, w naszym profesjonalnym i kompleksowym poradniku, znajdziesz garść fachowej wiedzy o najważniejszych zagadnieniach związanych z okresem menopauzy.

Nie obawiaj się menopauzy, to naturalne zjawisko

Menopauza, określana również jako klimakterium lub przekwitanie, jest ostatnią miesiączką w życiu każdej dojrzałej kobiety.

Uspokajamy: Menopauza (klimakterium) nie jest chorobą, lecz naturalnym zjawiskiem fizjologicznym, którego nie trzeba się bać, lecz należy je zaakceptować.

To długotrwały proces. Co prawda menopauza oznacza termin ostatniej miesiączki, jednakże objawy menopauzy można dostrzec znacznie wcześniej. Organizm kobiety musi mieć czas na przygotowanie się do nadchodzących zmian.

Uderzenia gorąca dotyczą kobiet już w wieku okołomenopauzalnym (ok. 40 r. ż.), gdy spada poziom estrogenów.

Kiedy zaczyna się menopauza?

Zazwyczaj ostatnia miesiączka występuje u kobiet w wieku 45 – 50 lat. Średnio menopauza przypada na 51 lat.

A kiedy wiadomo, że miesiączka była tą ostatnią w życiu kobiety?

Wtedy, gdy przez kolejny rok nie pojawiło się krwawienie.

Czy wiesz, że, menopauza może wystąpić wcześniej, czyli przed 40- 45 r.ż.? Jest to przedwczesna menopauza.

Istnieje kilka dokuczliwych objawów menopauzy (tzw. objawy klimakterium). Są to tzw. objawy wypadowe:

1.Objawami menopauzy jest często nadmierne pocenie

2.Kołatanie serca

3.Wzrost masy ciała

4.Zawroty głowy

5.Wahania nastroju

6.Uderzenia gorąca

7.Zaburzenia snu

8. Osłabienie kości.

W czasie klimakterium u kobiet zachodzą zmiany także w sferze życia seksualnego. To szczególnie uciążliwe objawy menopauzy, bowiem zmiany obejmują narządy płciowe.

Menopauza powoduje suchość pochwy, dlatego kobiety skarżą się na dyskomfort podczas współżycia seksualnego. Unikają seksu.

W okresie menopauzy większość kobiet skarży się takie objawy menopauzy jak częstsze infekcje intymne oraz na nietrzymanie moczu.

Tracą gęstość kości, które stają się podatne na złamania.

W okresie okołomenopauzalnym w organizmie kobiety zachodzą zmiany, które zwiastują zbliżającą się menopauzę.

Zmiany hormonalne następują powoli, a jajniki zmniejszają produkcję estrogenu i progesteronu. Powoli zanikają funkcje rozrodcze.

Czynniki mogące mieć wpływ na przyspieszenie wystąpienia klimakterium to:

  1. Późne macierzyństwo albo brak potomstwa,
  2. Predyspozycje genetyczne,
  3. Choroby autoimmunologiczne,
  4. Przyjmowanie niektórych leków,
  5. Używki
  6. Niezdrowy, nieregularny styl życia (zła dieta, stres, brak ruchu).

Jednym z pierwszych symptomów przypadających na okres przekwitania są zaburzenia miesiączkowania.

Cykle miesiączkowe stają się krótsze lub dłuższe, a sama miesiączka może trwać nawet dwa tygodnie. Zazwyczaj nieregularne miesiączki są obfite.

Zrób test menopauzalny!

Zastanawiasz się jak sprawdzić, czy to menopauza? Wystarczy zrobić test menopauzalny, który wykrywa wysoki poziom hormonu FSH (powyżej 25).

Można również wykonać badania laboratoryjne, których celem jest określenie poziomu stężenia hormonu folikulotropowego (FSH), luteotropowego (LH), estriolu, progesteronu.

Hormonalna terapia zastępcza złagodzi objawy menopauzy

Zazwyczaj około 50 r. ż. czynność jajników oraz gospodarka hormonalna ulegają zaburzeniom.

Dlatego menopauza jest wskazaniem do stosowania hormonalnej terapii zastępczej.

Leczenie objawów menopauzy to nie jest konieczność. Leczymy tylko jeśli objawy menopauzy naprawdę mocno ograniczają funkcjonowanie i pogarszają komfort życia pacjentki. Chodzi o to, aby poprzez terapię hormonalną zwalczyć uciążliwe objawy klimakterium i zwiększyć komfort życia Pań w tym trudnym czasie.

Hormonalna terapia zastępcza w czasie menopauzy może okresowo przywrócić równowagę hormonalną organizmu.

W okresie menopauzy zbilansowana dieta bogata w produkty pełnoziarniste i aktywność fizyczna to podstawa.

Lekarze zalecają także m.in. siemię lniane oraz fitoestrogeny (są to składniki preparatów na poprawę nastroju, które zawierają estrogeny roślinne).

W przypadku, gdy wystąpiło krwawienie po okresie menopauzy, należy koniecznie umówić się na wizytę u ginekologa, który wykona histeroskopię z biopsją(więcej o tym zabiegu przeczytasz tutaj)

Ciekawą opcją na złagodzenie objawów menopauzy w postaci tzw. atrofii urogenitalnej, czyli suchość pochwy i częste infekcje są zabiegi HiFu, które mogą zmniejszyć dolegliwości i objawy przekwitania. Więcej na temat tych nieinwazyjnych zabiegów przeczytasz w naszym specjalnym artykule na blogu

Autor:

Dr n. med. Wojciech Homola, specjalista położnictwa i ginekologii, autor wielu prac naukowych z zakresu HPV oraz profilaktyki raka szyjki macicy, wieloletni wykładowca akademicki. Na codzień prowadzi ciąże, pomaga w doborze antykoncepcji, wykonuje kolposkopie, histeroskopie oraz konizacje szyjki macicy. 

 

 

 

Potrzebujesz pilnej wizyty?

Skorzystaj z opcji ekspresowego terminu

 
Umów Ekspresowy termin
Umów się online
Umów się online
Umów się online
Umów się online
Umów się online

Potrzebujesz pilnej wizyty?

Wykorzystaj możliwość szybkiej rezerwacji i wybierz swojego specjalistę.