Czy HyFoSy jest równie bezpieczna dla pacjentek, jak dla środowiska? Ocena wpływu na ekosystem

Opis artykułu

Lekarze ginekolodzy, w ramach diagnostyki niepłodności, rekomendują badanie drożności jajowodów za pomocą nowoczesnej metody HyFoSy. Pozwala ono także na wykrycie i ocenę ewentualnych nieprawidłowości w obrębie jamy macicy. Czy metoda HyFoSy (wcześniej badanie hycosy) jest w równym stopniu bezpieczna dla Pacjentek, jak i dla środowiska?Do naturalnego poczęcia jest potrzebny co najmniej jeden drożny jajowód, aby był możliwy kontakt plemnika z komórką jajową oraz wędrówka zarodka do jamy macicy, a niedrożność jajowodów jest jedną z przyczyn niepłodności.Do niedrożności jajowodów mogą doprowadzić:
  • przebyte poronienia
  • przebyte operacje chirurgiczne w obrębie jamy brzusznej
  • endometrioza
  • drożność jajowodów może być nieprawidłowa także na skutek stanów zapalnych w obrębie szyjki macicy i narządów miednicy mniejszej.
Badanie HyFoSy (z ang. hysterosalpingo foam sonography) jest stosowane w diagnostyce przyczyn niepłodności. Służy do oceny drożności jajowodów, ale obrazuje także jamę macicy.Umożliwia ocenę budowy i kształtu macicy oraz wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w jej obrębie, takich jak: przegroda macicy, polipy, mięśniaki, utrudniające zajście w ciążę.Badanie drożności jajowodów za pomocą metody HyFoSy nie wymaga znieczulenia ogólnego, ani pobytu w szpitalu, czasem stosuje się znieczulenie szyjki macicy.Jest bowiem wykonywane w gabinecie ginekologicznym i adresowane do Pacjentek, które co najmniej od roku bezskutecznie starają się o dziecko.Pacjentki nie mogą zajść w ciążę, pomimo regularnego współżycia (czyli 3-4 razy w tygodniu) w czasie trwania dni płodnych, bez stosowania antykoncepcji.Badanie HyFoSy wykonuje się z użyciem środka kontrastowego w postaci specjalnej pianki (ExEm Foam), w szyjce macicy umieszczany jest specjalny cewnik z balonikiem, który uszczelnia kanał szyjki macicy aby kontrast umożliwił badanie drożności jajowodów i nie cofnął się do pochwy.Zastosowanie kontrastu piankowego – bezpiecznego i łatwego w użyciu – pozwala na dokładną diagnozę oraz zmniejsza dyskomfort związany z zabiegiem.– Badanie HyFoSy jest nowoczesną metodą, w której wykorzystuje się środek kontrastowy w formie delikatnej pianki, opartej na składnikach naturalnych i w stu procentach bezpiecznej dla Pacjentki – zaznaczają lekarze ginekolodzy z Centrum Ginekologii i Położnictwa FemiMea.

Czym jest ExEm Foam?

Specjalny kontrast piankowy ExEm Foam został zaprojektowany w 2010 roku przez holenderskich ekspertów w diagnostyce niepłodności.Postawili sobie za cel stworzenie preparatu całkowicie bezpiecznego, opartego na organicznych składnikach i nie powodującego reakcji alergicznych, jakie wywołują inne znane kontrasty radiologiczne.A przede wszystkim wiarygodnego diagnostycznie.Składnikami pianki są: hydroksyetyloceluloza, glicerol oraz woda destylowana (gotowe do użycia w dwóch sterylnych strzykawkach).Gdy zmieszamy składniki w dwóch strzykawkach, powstaje biała pianka umożliwiająca precyzyjną ocenę ultrasonograficzną przebiegu jajowodów oraz obecność kontrastu w okolicy obu jajników.Co ważne, po wykonaniu badania kontrast wchłania się i jest naturalnie wydalany z organizmu.Badanie HyFoSy jest mało inwazyjne i bezpieczne, więcej szczegółów znajdziesz tutaj.Nie wymaga stosowania silnych leków przeciwbólowych oraz szkodliwego dla komórek rozrodczych promieniowania X.Ocena drożności odbywa się pod kontrolą ultrasonografii.Lekarz w trakcie badania drożności jajowodów wprowadza przez szyjkę macicy do jamy macicy cienki, miękki i elastyczny cewnik z balonikiem uszczelniającym.Następnie podaje delikatnie piankowy środek kontrastowy.

Specjalna pianka wypełnia jamę macicy oraz jajowody, a dzięki temu są one dobrze widoczne w badaniu ultrasonograficznym.

Ginekolog wykonujący badanie ma więc możliwość precyzyjnej oceny drożności jajowodów oraz budowę jamy macicy.

Lekarz ma sprzyjające warunki, aby zdiagnozować wszelkie nieprawidłowości w tym obszarze.

Po badaniu występuje niewielkie plamienie. Jeśli w badaniu potwierdzona zostanie niedrożność jajowodów pacjentka może odczuwać bolesne skurcze macicy gdyż kontrast nie ma gdzie się przemieścić i rozciąga mięsień macicy.W przypadku zachowanej drożności jajowodów pacjentka może odczuwać niezbyt nasilone skurcze macicy, zbliżone do bólu menstruacyjnego.A czy wiesz, że kontrast piankowy nie wywołuje reakcji alergicznych i jest w pełni bezpieczny zarówno dla plemników jak i komórek jajowych?

Zastosowanie kontrastu nie wpływa na jakość komórek jajowych i plemników.

W związku z tym nie ma przeszkód, aby Pacjentka zaczęła starania o zajście w ciążę już w cyklu, w którym zabieg został wykonany.Wyniki badań naukowych jednoznacznie wskazują na stosunkowo niewielki wpływ procedury HyFoSy na ekosystem, w porównaniu z innymi bardziej inwazyjnymi technikami badania drożności jajowodów.Tymczasem podczas badanie drożności jajowodów metodą HSG (histerosalpingrafia) wykorzystuje się jodowe środki kontrastowe.Pacjentka jest także narażona na obciążające promieniowanie rentgenowskie.Badacze zajmujący się wpływem środków cieniujących (kontrastowych) na ekosystem doszli do wniosku, że jodowe środki cieniujące powodują niewielkie zagrożenie dla ekosystemów wodnych.Jednakże w wyniku rozkładu jodowych środków kontrastujących powstają produkty, charakteryzujące się silniejszym efektem toksykologicznym.Z badań naukowych wynika także, że niejonowe środki kontrastowe są co najmniej pięciokrotnie mniej toksyczne niż jonowe.Niejonowe środki cieniujące są bezpieczne dla Pacjentek i nie wywołują uczuleń.W związku z powyższym badanie drożności jajowodów najczęściej odbywa się za pomocą nieinwazyjnej i bezpiecznej metody HyFoSy.Jak się okazuje, nieprzypadkowo. Jest bowiem całkowicie bezpieczne.Środek kontrastowy jest oparty na składniach naturalnych, bezpiecznych dla Pacjentek i środowiska.Inaczej jest w przypadku inwazyjnych metod badania drożności jajowodów, jak badanie HSG i laparoskopia.Roztwory kontrastowe wymagają odpowiedniej utylizacji.Jeśli mimo starań nie zachodzisz w ciążę zgłoś się do jednego z naszych specjalistów położnictwa i ginekologii w Centrum FemiMea, który przeprowadzi odpowiednią diagnostykę, w tym badanie drożności HyFoSy. Autor:Dr n. med. Wojciech Homola, specjalista położnictwa i ginekologii, autor wielu prac naukowych, min. z zakresu diagnostyki prenatalnej, infekcji HPV oraz profilaktyki raka szyjki macicy, wieloletni wykładowca akademicki. Na codzień prowadzi ciąże, wykonuje zabiegi HyFoSy, pomaga w doborze antykoncepcji, wykonuje kolposkopie, histeroskopie oraz elektrokonizacje  szyjki macicy. 
Umów się online
Umów się online
Umów się online
Umów się online
Umów się online